جاهای دیدنی شهر باستانی آسپندوس آنتالیا ‏‏ ‏‏+ عکس

4.6
از 9 رای
آگهی لست سکند - جایگاه K - دسکتاپ - تور تابستانی
شهر باستانی آسپندوس در آنتالیا ‏‏ ‏‏+ تصاویر
30 فروردین 1396 11:00
0

 تا به حال نام آسپندوس آنتالیا به گوشتان خورده است؟ البته کمی طبیعی است که تاکنون درمورد این شهر تاریخی چیزی نشنیده باشید. آنتالیا در میان ایرانیان آن‌قدر به ساحل‌های جذاب و هتل‌هایی با انواع اقسام تفریحات شناخته شده که گاهی فراموش می‌کنیم نه فقط آنتالیا، بلکه تمام ترکیه مانند ایران تاریخی عظیم با شهرهای باستانی دارد. خب به همین دلیل این بار به سراغ شهر باستانی آسپندوس می‌رویم. در این متن از مجله لست سکند جاهای دیدنی آسپندوس آنتالیا را با شما به اشتراک می‌گذاریم که اگر به این منطقه سفر کردید، چیزی را از قلم نندازید.

شهر تاریخی آسپندوس ‏‎(Aspendos)

شهر آسپندوس در 50 کیلومتری شرق آنتالیا قرار گرفته است. هرچند که آسپندوس آنتالیا یک شهر و مجموعه‌ای از بناهای تاریخی است، اما دلیل عمده شهرت آن وجود یک سالن تئاتر به سبک رومی است. سالن تئاتری که طی قرن‌ها به شکلی شگفت‌انگیز به‌قدری سالم مانده است.  هنوز هم در فصل تابستان برنامه‌های متنوعی در آن برگزار می‌شود. شما هم اگر دوست دارید شاهد یک اجرای باله یا اپرا درست وسط تاریخ باشید، بد نیست پیش از سفر به ترکیه برنامه‌های هنری که در آسپندوس برگزار می‌شود را یک‌بار مرور کنید. 

‏تاریخچه شهر باستانی آسپندوس

شهر آسپندوس آنتالیا در واقع خرابه‌های شهری از بخش‌های باستانی پامفیلیا است.  به دلیل شهرت تئاتر رومی آسپندوس اغلب مردم آن را به نام شهر آسپندوس می‌شناسند. این شهر در قرن چهارم پیش از میلاد ساخته شد و به‌سرعت به شهری مهم تبدیل شد. چرا که نه‌تنها به میزان کافی به آب دسترسی داشت، بلکه در آن سکه هم ضرب می‌شده است.  این اتفاق شهر آسپندوس یا همان پامفیلیا را به یک مرکز مهم تجاری در منطقه تبدیل کرد. اما در سال 333 سال پیش از میلاد شهر با سرباز زدن از پرداخت خراج به پادشاه مقدونیه، باعث تصرف شهر توسط اسکندر شد.

اما اتفاقات جالب آسپندوس آنتالیا به همین‌جا ختم نمی‌شود 133 سال پیش از میلاد مسیح شهر باستانی آسپندوس با روم متحد می‌شوند که برایشان فواید بسیاری داشت،  آن‌ها همچنان سکه ضرب می‌کردند بیش‌ازپیش زیرساخت‌ها در بندر و رودخانه را برای تجارت گسترده کردند.

بد نیست بدانید در طول تاریخ و پس از دوره‌های طولانی شهر در نهایت به دست سلجوقیان که از تئاتر آسپندوس در آنتالیا به‌عنوان کاروان‌سرا استفاده می‌کردند، تعمیر شد و سپس  به کاخ تبدیل شد.

تئاتر آسپندوس

مشهورترین سازه در محوطه تاریخی که احتمالاً شما و بیشتر بازدیدکنندگان برای دیدن آن می‌روید شناسی تئاتر آسپندوس است. این تئاتر توسط معمار رومی Zeno طراحی شده است و به‌افتخار امپراتور معروف مارکوس اورلیوس که از سال 161 تا 180 پس از میلاد حکومت می‌کرد، ساخته شد. این سالن تئاتر از سنگ آهکی ساخته شده است. آسپندوس در واقع می‌تواند حدود 20000 تماشاگر را در خود جای دهد. اما به‌صورت کلی تئاتر شهر باستانی در اصل این مجموعه به دو بخش تقسیم می‌شود. 39 ردیف صندلی ‏که به‌صورت پلکانی قرار گرفته‌اند. ‏ ‏‏‏‏

تئاتر آسپندوس آنتالیا به لحاظ آکوستیکی یکی از بهترین سازه‌ها در جهان است و به همین دلیل همه‌ساله میزبان اجراها و نمایش‌های زیاد است. جشنواره اپرا و باله آسپندوس هرسال از اواسط ژوئن (خردادماه) تا اوت (مهرماه) در این تئاتر برگزار می‌شود.

آکروپلیس

در آسپندوس حتّی آکروپولیس هم وجود دارد. اما باید بدانید تنها یک آکروپلیس در جهان وجود ندارد، آکروپلیس، از دو کلمه آکرو به معنای بیشترین و نهایت و پلیس به معنای شهر تشکیل شده است، یعنی شهری بر بلندی. در آکروپلیس معمولا معبد قرار گرفته یا مراسم مهم دسته جمعی برگزارمی شود. در آسپندوس آنتالیا هم یک آکروپولیس ساخته شده است، هرچند اغلب افراد برای دیدن سالن تئاتر به آسپندوس می‌آیند اما بهتر است از جاهای دیدنی آسپندوس دیدن کنید.

‏شهر باستانی آسپندوس در آنتالیا ‏‏ ‏‏ ‏ ‏ ‏ ‏ ‏ ‏ ‏ ‏‏ ‏

‏شهر باستانی آسپندوس در آنتالیا ‏‏ ‏‏ ‏ ‏ ‏ ‏ ‏ ‏ ‏ ‏‏ ‏

‏شهر باستانی آسپندوس در آنتالیا ‏‏ ‏‏ ‏ ‏ ‏ ‏ ‏ ‏ ‏ ‏‏ ‏

قنات

‏ با کمی فاصله در شمال آکروپولیس، می‌توانید ویرانه‌های باقیمانده از یک قنات قدیمی را ببینید. این قنات دو برج متصل به هم برای جمع ‏آوری آب دارد. از این قنات در گذشته برای تامین آب شهر استفاده می‌شده است. ‏‏ ‏ ‏‏‏‏

احتمالاً باید نکته را بدانید که ساخت قنات از ابداعات مهم بشر برای تأمین آب زمین‌های کشاورزی و شهرها بوده است. ایرانی ها برای ساخت قنات در طول تاریخ از روش‌های خاص و پیشرفته‌ای استفاده می‌کردند. در کشور ما قنات به‌عنوان اختراع باستانی ایرانیان شناخته می‌شود. حتی برخی از این قنات‌های چندهزارساله در لیست میراث جهانی ایران ثبت شده‌اند.

‏شهر باستانی آسپندوس در آنتالیا ‏‏ ‏‏ ‏ ‏ ‏ ‏ ‏ ‏ ‏ ‏‏ ‏

‏شهر باستانی آسپندوس در آنتالیا ‏‏ ‏‏ ‏ ‏ ‏ ‏ ‏ ‏ ‏ ‏‏ ‏

‏شهر باستانی آسپندوس در آنتالیا ‏‏ ‏‏ ‏ ‏ ‏ ‏ ‏ ‏ ‏ ‏‏ ‏

‏شهر باستانی آسپندوس در آنتالیا ‏‏ ‏‏ ‏ ‏ ‏ ‏ ‏ ‏ ‏ ‏‏ ‏

‏شهر باستانی آسپندوس در آنتالیا ‏‏ ‏‏ ‏ ‏ ‏ ‏ ‏ ‏ ‏ ‏‏ ‏

‏ چطور به آسپندوس برویم؟

برای رفتن به شهر تاریخی آسپندوس باید اول به آنتالیا بروید،‌ پس بهترین انتخاب این است که شما برنامه چند روزه ای برای سفر به آنتالیا داشته باشید و یک روز آن را به آسپندوس اختصاص دهید. از شهر آنتالیا اما انتخاب های گوناگونی پیش روی شماست‌؛ اتوبوس،‌تاکسی و خودروی شخصی که با توجه به شرایط سفرتان می‌توانید هر کدام را انتخاب کنید. پس می‌توانید در تور آنتالیا، برنامه آسپندوس را هم در بازدیدهایتان بگنجانید.

مشاهده قیمت تورهای آنتالیا

هواپیما

‏ نزدیک‌ترین فرودگاه به این شهر تاریخی فرودگاه آنتالیا است که 45 کیلومتری آسپندوس قرار دارد. این فرودگاه هم‌ پروازهای ‏داخلی دارد، هم بین‌المللی؛ بنابراین اگر در شهر دیگری غیر از آنتالیا مستقر باشید نیز می‌توانید با یک پرواز داخلی به آنتالیا از ‏فرودگاه به آسپندوس بروید.

اتوبوس

یکی از ارزان ترین و بهترین روش ها برای رسیدن به آسپندوس است. هزینه اتوبوس به آسپندوس به دلار حدود 8-5 دلار خواهد بود. برای رسیدن به این سایت تاریخی با اتوبوس شما تنها یک ساعت در راه خواهید بود. البته اگر علاقه دارید هزینه سفر خود را بیش از این هم کاهش دهید میتوانید به سراغ اتوبوس های سریک بروید، سپس از سریک با تاکسی به آسپندوس خواهید رسید.

تاکسی

تاکسی هزینه بیشتری نسبت به اتوبوس برای شما خواهد داشت، اما نمی توان رفاه بیشتری را هم که به دنبال دارد، در نظر نگرفت. هزینه تاکسی های آنتالیا به آسپندوس حدود ۱۳ تا ۱۷ دلار خواهد بود اما در زمانی به مراتب کوتاه تر به مقصد خواهید رسید و تنها نیم ساعت در راه خواهید بود.

اتومبیل شخصی

در نهایت اگر بخواهید می توانید با خودروی شخصی هم به آسپندوس بروید. در آنتالیا به سادگی امکان کرایه خودرو به صورت روزانه وجود دارد. هزینه این کار به دلیل وجود مراکز مختلف با امکانات گوناگونی که ارائه می دهند، مشخص نیست.

 

سخن آخر

برای سفر به ترکیه به‌ویژه منطقه آنتالیا افراد برنامه‌های گوناگونی دارند، شرکت در برنامه‌های تفریحی هتل‌ها و کنسرت‌ها، استفاده از سواحل زیبا و دیدنی آن و ... اما جاذبه‌های منطقه به همین‌جا ختم نمی‌شود. طبیعت بکر، جنگل و کوهستانی دیدنی به شما فرصت انواع ماجراجویی‌ها در طبیعت را می‌دهد. از طرف دیگر ترکیه به‌عنوان یک کشور تاریخی هم موردتوجه است. استفاده بهینه از فضاهای تاریخی مانند برگزاری برنامه‌های هنری در شهر باستانی آسپندوس نه فقط برای علاقه‌مندان، به تاریخ بلکه برای همه می‌تواند جذاب باشد؛ بنابراین فرصت را از دست ندهید و به‌عنوان یک ماجراجویی جدید از آسپندوس دیدن کنید.

 

تألیف: تیم نویسندگان لست سکند