آنتالیا کارت چیست؟ از قیمت تا راهنمای کامل استفاده

5
از 4 رای
سفرنامه نویسی لست‌سکند - جایگاه K دسکتاپ
آنتالیا کارت چیست و چه مزایایی دارد؟
29 خرداد 1401 08:00
2

آنتالیا کارت یکی از مواردی است که در سفر به آنتالیا با آن مواجه خواهید شد، مخصوصا زمانیکه تصمیم به گردش در شهر یا بازدید از جاهای دیدنی آن می‌گیرید. این کارت، حمل‌و‌نقل مسافران را در سراسر شهر و همچنین اطراف شهر، آسان و البته ارزان‌تر می‌کند. اگر با استانبول کارت آشنا هستید، باید به شما بگوییم که آنتالیا کارت نیز عملکردی همانند این کارت ولی در شهر ساحلی آنتالیا دارد. اکنون اگر از شرایط استفاده از این کارت در آنتالیا آگاهی ندارید، با این مطلب از لست سکند همراه ما باشید تا به بررسی آنتالیا کارت بپردازیم و ویژگی‌ها و کاربرد آن را معرفی کنیم.

01.jpg

آنتالیا کارت چیست؟

آنتالیا کارت در واقع یک کارت اعتباری است که برای پرداخت مبلغ کرایه رفت و آمد با برخی از وسایل نقلیه عمومی در آنتالیا استفاده می‌شود. قطعا اگر به استانبول سفر کرده باشید، در رابطه با استانبول کارت مطالبی را شنیده‌اید، باید بگوییم که آنتالیا کارت هم شبیه آن است امّا کاربردی محدودتری دارد. این کارت فقط برای برخی از وسایل نقلیه آنتالیا کاربرد دارد و نمی‌توانید آن را برای هر وسیله‌ای استفاده کنید. در ادامه درباره زمینه‌های کاربرد آن بیشتر توضیح می‌دهیم.

در چند سال گذشته، ترکیه به طور گسترده زیرساخت‌های خود را در زمینه حمل‌و‌نقل عمومی بهبود بخشیده است و اکنون گردشگران و افراد بومی برای دسترسی به نقاط مختلف از آخرین فناوری‌ها استفاده می‌کنند. سیستم‌های رفت و آمد این کشور کاملاً شبیه شهرهای اروپایی است و باید نکاتی را برای دسترسی سریع‌تر و البته سفر راحت‌تر در مورد آن رعایت کنید. مهم‌ترین نکته در مورد آنتالیا کارت، امکان ارزان‌تر سفر کردن است و این کارت با قابلیت‌هایش شما را از نگرانی‌های غیر ضروری در مورد حمل‌ونقل دور می‌کند.

اگر بخواهیم این کارت را با کارت‌های اعتباری که در کشور خودمان داریم مقایسه کنیم، باید آن را با کارت اعتباری مترو و BRT (در تهران و سایر شهرهایی که این سیستم را دارند) قیاس کنیم. با استفاده از آنتالیا کارت، بدون نیاز به پرداخت نقدی، می‌توانید کرایه وسیله نقلیه مورد نظر خود را پرداخت کنید، البته این نکته را باید در نظر بگیرید که برخی از وسایل نقلیه مانند اتوبوس، اصلا کرایه نقدی قبول نمی‌کنند و برای پراخت، حتما باید از آنتالیا کارت استفاده کنید. این کارت انواع مختلفی هم دارد که موقع خرید باید به آن توجه کنید. با کسب اطلاعات در مورد این شرایط، می‌توانید در زمان سفر با تور ترکیه به شهر آنتالیا، مانور بیشتری از نظر جابجایی بین نقاط مختلف شهر و جاذبه‌های آن بدهید.

Lastsecond.ir-antalya-card-4.jpg
آنتالیا کارت

انواع آنتالیا کارت

آنتالیا کارت در تمام اتوبوس‌ها و ترامواهای عمومی آنتالیا معتبر است و بدون این کارت نمی‌توانید از وسایل حمل‌و‌نقل عمومی در آنتالیا استفاده کنید. اگر از گردشگرانی هستید که زیاد به آنتالیا سفر می‌کنید، می‌توانید این کارت را نگه دارید و هر زمان که به این شهر ساحلی بازگشتید، دوباره از آن استفاده کنید.

آنتالیا کارت انواع مختلفی دارد که هر کدام از آن‌ها ویژگی و کاربرد خاصی دارند، اما هر یک از این کارت‌ها به گروه مشخصی از افراد جامعه تعلق می‌گیرند و هرکسی نمی‌تواند آن‌ها را خریداری کند. در ادامه، ابتدا آنتالیا کارت مناسب و قابل خرید برای گردشگران و مسافران را معرفی می‌کنیم و سپس به معرفی انواع دیگر آنتالیا کارت‌ می‌پردازیم. فراموش نکنید که ابعاد آنتالیا کارت تقریبا مانند عابربانک‌ها و کارت‌های اعتباری خودمان است و به‌راحتی در جیب جای می‌گیرند و فضای زیادی را اشغال نمی‌کنند، در نتیجه حمل و نگهداری آن‌ها بسیار راحت است.

  • آنتالیا کارت Full: این کارت برای گردشگران مناسب است و هزینه آن در آذرماه سال 1402 معادل 35 لیر ترکیه است. برای خرید آنتالیا کارت، نیازی نیست که مدارک یا کارت شناسایی داشته باشید، بلکه به‌سادگی می‌توانید آن را تهیه کنید. مراکزی که می‌توانید از آن‌ها آنتالیا کارت خود را تهیه کنید، در بخش‌های بعدی آورده‌ایم. این مدل از آنتالیا کارت، حالت شخصی‌سازی شده هم دارد که قیمت آنتالیا کارت شخصی‌سازی شده بیشتر است، یعنی باید معادل 50 لیر ترکیه بپردازید و مدارک شناسایی و عکس هم برای تهیه آن نیاز است. فراموش نکنید که برای استفاده از کارت، اعتبارش را به مقدار کافی افزایش دهید.

  • آنتالیا کارت Discounted: این نوع آنتالیا کارت مخصوص دانشجویان، مدرسین (معلم‌ها، اساتید و...) و بازنشسته‌ها است. برای دریافتش هم باید فرم‌های مخصوص پر کنند و مدارک شناسایی مورد نیاز را ارائه دهند. ویژگی این کارت‌ها، کم‌هزینه‌تر تمام شدنشان است.

  • آنتالیا کارت Independent:آنتالیا کارت ایندیپندنت هم شرایط دریافتی مانند کارت قبلی دارد، با این تفاوت که به افرادی مثل پلیس‌ها، جانبازان، افراد بالای 65 سال، افراد از کار افتاده و... تعلق می‌گیرد. ویژگی این کارت هم باز، کم‌هزینه‌‌تر تمام شدن آن است.

Lastsecond.ir-antalya-card-6.jpg
دستگاه‌هایی در سطح آنتالیا هستند که می‌توانید آنتالیا کارت بخرید و شارژ کنید 

نحوه خرید و شارژ آنتالیا کارت

آنتالیا کارت را می‌توانید با روش‌های گوناگونی تهیه و شارژ کنید و سپس با استفاده از وسایل نقلیه به نقاط مختلف بروید و از تفریحات آنتالیا لذت ببرید. روش‌های خرید آنتالیا کارت و شارژ آن به شرح زیر هستند:

  • دستگاه‌های مخصوص: با مراجعه به دستگاه‌هایی که مخصوص فروش و شارژ آنتالیا کارت هستند، می‌توانید کارت مورد نظر خود را خریداری کنید یا آن را شارژ کنید و هزینه آنتالیا کارت را هم با همین دستگاه‌ها بپردازید

  • نمایندگی‌های فروش آنتالیا کارت: گفتنی است که در برخی از سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌ها هم امکان خرید و شارژ این کارت‌ها وجود دارد

  • اکثر کیوسک‌های سطح شهر: در این کیوسک‌ها هم می‌توانید آنتالیا کارت خود را تهیه کنید

  • فردوگاه: در فرودگاه این شهر هم امکان خریداری آنتالیا کارت وجود دارد

به‌طور کلی، خود سایت آنتالیا کارت، نقشه‌ای را آماده کرده است که طبق آن می‌توانید محدوده‌های خرید و شارژ کارت را مشاهده کنید. نقشه در ادامه گذاشته شده است، اما برای مشاهده جزئیات، می‌توانید روی لینک نقشه مراکز خرید و و شارژ آنتالیا کارت کلیک کنید.

Lastsecond.ir-antalyakart.jpg
محدوده‌هایی که می‌توانید آنتالیا کارت بخرید یا شارژ کنید

موارد استفاده از آنتالیا کارت

اگر از آن دسته مسافرینی نیستید که با تور آنتالیا UALL سفر می‌کنند و تمام زمان سفر را در هتلشان می‌گذرانند، برای کاهش هزینه‌هایتان، حتما به آنتالیا کارت احتیاج خواهید داشت. همان طور که پیش‌تر اشاره کردیم، از این کارت نمی‌توان برای پرداخت کرایه همه وسایل استفاده کرد، آنتالیا کارت صرفا برای پرداخت کرایه اتوبوس و تراموا است و می‌توانید آن را به عنوان کارت اتوبوس آنتالیا و کارت مترو آنتالیا در نظر بگیرید. نکته‌ای که بد نیست بدانید، این است که رفت و آمد در آنتالیا و جابه‌جایی در آن، توسط اتوبوس و تراموا بسیار ساده و راحت است و با آنتالیا کارت به‌راحتی می‌توانید کرایه آن‌ها را پرداخت کنید. این کار برای شما بسیار به‌صرفه‌تر است.

با استفاده از کارت اتوبوس آنتالیا، هر بار که با این وسیله به نقطه‌ای از شهر سفر کنید 15 لیر می‌پردازید، این در صورتی‌ است که استفاده از تاکسی هزینه‌های زیادی برایتان خواهد داشت. یعنی با پرداخت قیمت کارت اتوبوس آنتالیا یا همان آنتالیا کارت، مقدار قابل توجهی از هزینه رفت و آمدتان کاسته خواهد شد. تاکسی‌های آنتالیا معمولا بسیار گران هستند و ضمن اینکه هنگام جابه‌جایی با تاکسی باید مراقب مسیری باشید که اتومبیل طی می‌کند (تا مسیر طولانی‌تری را برای گرفتن کرایه بیشتر، نپیمایند)، باید مطمئن شوید که تاکسی‌متر هم روشن باشد. البته می‌توانید از دلموش‌ها (نوعی مینی‌بوس) هم استفاده کنید که هزینه به نسبت کمتری از تاکسی‌ها دارند، اما با این حال استفاده از اتوبوس‌ها و تراموا بسیار به نفع شماست.

تعداد ایستگاه‌های اتوبوس در آنتالیا مناسب است و همچنین گفتنی است که خطوط تراموا هم به گونه‌ای هستند که در نزدیکی بسیاری از جاهای دیدنی آنتالیا قرار گرفته‌اند. بنابراین از نظر جابه‌جایی هیچ مشکلی نخواهید داشت. اگر در فصول سرد مانند تور آنتالیا دی سفر می‌کنید، آنتالیا کارت کمک خوبی برای جا‌به‌جایی آسان و سریع شما در شهر خواهد بود.

Lastsecond.ir-antalya-card.jpg
کرایه اتوبوس‌ها را هم می‌توانید با آنتالیا کارت پرداخت کنید

ثبت کد حس (HES) روی آنتالیا کارت

پیش از اینکه به چگونگی انجام این کار بپردازیم، لازم است به این نکته اشاره کنیم که از حوالی اسفند 1400 و با توجه به شرایط جدید سفر به ترکیه، دیگر نیازی نیست که گردشگران کشور ترکیه از حس کد استفاده کنند و دلیلش هم کاهش شیوع کرونا است. به همین ترتیب، دانستن این بخش، بیشتر برای زمانی است که خدای ناکرده دوباره کرونا شیوع پیدا کند و شرایط اضطراری برای سفر ایجاد شود.

برای تعریف حس کد روی آنتالیا کارت خود، راحت‌ترین کار این است که وارد سایت hes.antlyakart.com.tr بشوید، سپس با پر کردن فیلدهای خالی مشخص شده توسط حس کد، شماره پاسپورت و شماره کارت خود، آن را با کلیک روی گزینه Define تعریف و ثبت کنید. همانطور که پیش‌تر گفتیم اکنون نیازی به انجام این مراحل توسط گردشگران نیست.

Lastsecond.ir-antalya-card-5.jpg
انواع کارت اتوبوس آنتالیا و کارت مترو آنتالیا و شمایی از نرم‌افزار آن

جزئیات بیشتر با اپلیکیشن آنتالیا کارت

نرم‌افزاری وجود دارد که می‌توانید با استفاده از آن، اطلاعات و جزئیات بیشتری را مشاهده کنید. با استفاده از نرم‌افزار Antalyakart Mobil می‌توانید تاریخچه استفاده از آنتالیا کارت خود را متوجه شوید و همچنین مسیرها و راه‌ها را بشناسید. طبق نظراتی که کاربران برای این نرم‌افزار نوشته‌اند، شاید همه بخش‌های این نرم‌افزار به‌درستی کار نکند، اما در هر حال می‌توانید کارایی آن را امتحان کنید.

Lastsecond.ir-antalya-card-3.jpg
نقشه تراموا آنتالیا
Lastsecond.ir-antalya-card-1.jpg
نمونه‌ای از ترامواهای آنتالیا

رزرو تور آنتالیا

اغلب سفرهایی که به شهر آنتالیا انجام می‌شود از طریق تورهای این شهر است. این تورها مجموعه‌ای از خدمات مانند پرواز، ترانسفر، هتل، گشت، بیمه و غیره هستند و سفر شما را آسان‌تر می‌کنند. اگر ترجیح می‌دهید به جای مراجعه به آژانس‌های گردشگری، با استفاده از اینترنت و به صورت آنلاین، تور مورد نظرتان را رزرو کنید، سری به صفحه تور آنتالیا لست سکند بزنید. در این صفحه، تورها با توجه به نیاز شما قابل جداسازی هستند و البته امکان مقایسه قیمت را هم خواهید داشت.

اگر پرداخت هزینه تور به صورت یکجا برای شما دشوار است و ترجیح می‌دهید هزینه را طی زمان بیشتری و به اصطلاح خرد خرد بپردازید، تور اقساطی آنتالیا مناسب شما خواهد بود. با رزرو این تورها سفر شما به آنتالیا ساده‌تر شده و هزینه‌ها به صورت معقولی تقسیم‌بندی می‌شوند.

سخن آخر

در این مطلب تمامی نکاتی را که باید در رابطه با آنتالیا کارت بدانید، آوردیم تا بدون هیچ دغدغه‌ای از سفر خود به آنتالیا لذت ببرید و کمترین مشکلی هم بابت جابه‌جایی نداشته باشید. با آنتالیا کارت می‌توانید به‌راحتی با استفاده از وسایل نقلیه عمومی، در آنتالیا گردش کنید و با صرف هزینه‌ای معقول و بسیار کمتر، برای بودجه خود برنامه‌ریزی بیشتری کنید. اگر تجربه استفاده از این کارت را در سفر به آنتالیا داشته‌اید در قسمت نظرات آن را با دیگر کاربران سایت درمیان بگذارید.

 

تألیف: تیم نویسندگان لست سکند

پویا دهقان
پویا دهقان

گردشگری خوانده‌ام و به‌شدت دوست دارم با ماجراجویی، چیزهای جدیدی کشف کنم و کارهای هیجان‌انگیزی انجام بدهم. سعی می‌کنم این‌طور آگاه‌تر شوم. دوست دارم فرصت‌های خالی‌ام را به شنیدن موسیقی و عکاسی توی کوچه‌پس‌کوچه‌های طهران بگذرانم و از حس‌وحالم بنویسم. کتاب خواندن، فیلم دیدن، معاشرت و کسب تجربه‌های جدید، دنیایم را کامل‌تر می‌کند!