چرا باید به قشم سفر کنیم؟

4.7
از 23 رای
آگهی لست سکند - مرجع قیمت - جایگاه K - دسکتاپ
اگر این جزیره‌ی رویایی در ایران را ندیده‌اید، عمرتان بر باد رفته است! +‌تصاویر
12 فروردین 1398 09:00
4

معمولاً وقتی صحبت از ایران به میان می‌آید، تصویری از جزایر آن در ذهن نقش نمی‌بندد اما در حقیقت جزایر بسیاری در خلیج‌فارس وجود دارند. بزرگ‌ترین جزیره‌ ایران که به شکل دلفین است، جزیره قشم است که جزیره 7 شگفتی نامیده می‌شود. در ادامه به بیان 13 دلیلی می‌پردازیم که به‌واسطه آن‌ها هرکسی باید به بازدید از این جزیره شگفت‌انگیز بپردازد.

طبیعت دست‌نخورده

غارها، دهانه‌های آتش‌فشانی، جنگل‌ها و مسیرهای باریک که همگی دست‌نخورده و ناب‌اند، آماده خیره کردن نگاه همه‌کسانی هستند که می‌توانند زیر نور آفتاب سوزان و رطوبت بایستند. قشم یک بهشت است، مخصوصاً برای دوستداران طبیعت.

13 دلیلی که به خاطر آن‌ها هرکسی باید از این جزیره در ایران بازدید کند

 

فرهنگ

فرهنگ در بخش‌های جنوبی و جزایر ایران با فرهنگ سایر بخش‌های ایران تفاوت دارد، چیزی که می‌توان بلافاصله در پوشش زنان دید. بیشتر زنان در قشم دو نوع نقاب یا روپوش بر چهره می‌زنند، که برای اهداف غیردینی است اما ریشه در تاریخ دارد. برخی از زنان با ابروهایی پهن و سبیل به چشم می‌خورند، این امر درگذشته به خاطر گول زدن مهاجمان بالقوه‌ای بوده تا زنان را با مردان اشتباه بگیرند. نوع دیگری از نقاب، روپوشی مستطیلی و گلدوزی شده است که به‌جز چشم‌ها، بقیه صورت را پوشش داده است و از زنان در برابر باد، شن و نور آفتاب جلوگیری می‌کند. به‌ندرت می‌توان در این منطقه چادر سیاه دید، زیرا زنان بیشتر از چادرهای رنگی و گل‌گلی استفاده می‌کنند.

موسیقی بندری یا موسیقی شهرهای بندری جنوب نیز دوست داران مخصوص به خود را دارد. این موسیقی بسیار طرب‌انگیز است و بیشتر در مراسم عروسی اجرا می‌شود و دارای رقصی مخصوص به خود است. موسیقی های محلی در برخی از بهترین رستوران های قشم نیز پخش خواهد شد.

13 دلیلی که به خاطر آن‌ها هرکسی باید از این جزیره در ایران بازدید کند

 

مردم

تنوع قومی و نژادی در ایران زیاد است و قشم بهترین مکان برای دیدن این تنوع است، این منطقه دارای جمعیت عرب و آفرو-ایرانی است که از تبار برده‌هایی هستند که قرن‌ها پیش به ایران آورده شده بودند یا کسانی که به‌عنوان دریانورد به این سرزمین آمدند.

13 دلیلی که به خاطر آن‌ها هرکسی باید از این جزیره در ایران بازدید کند

 

عدم نیاز به ویزا

قشم هم منطقه‌ای بخشوده از حقوق گمرکی و هم‌مکانی است که گردشگران خارجی می‌توانند بدون ویزا وارد آن شوند، این حالتی ایده آل برای کسانی است که بخواهند برای بهره‌مندی از فرهنگ پارسی و مهمان نوازی این مردمان وارد منطقه خلیج‌فارس شوند.

13 دلیلی که به خاطر آن‌ها هرکسی باید از این جزیره در ایران بازدید کند

 

گوشه‌نشینی

اگر نیاز به دور شدن از همه‌چیز دارید، جایی بهتر از قشم را نمی‌یابید. باوجود بازارها و پاساژهای آکنده از مردم برای خرید، احساس می‌کنید که تمام جزیره برای شماست. گشت‌وگذار و بازدید از مکان‌های جذاب جزیره به‌تنهایی امری رایج است و زمانی که در ساحل هستید به نظر می‌رسد که شترها تنها همراهان شما باشند که در استراحت و چرا توقف کرده‌اند.

13 دلیلی که به خاطر آن‌ها هرکسی باید از این جزیره در ایران بازدید کند

 

توان مالی

قشم از مکان‌های دیدنی تا سازگاری‌ها، جزیره‌ای‌ست که تقریباً می‌توان از عهده مخارج بازدید آن برآمد. برخی از مکان‌های دیدنی آن بدون هزینه هستند، درحالی‌که برای ورود به سایر مکان‌ها باید هزینه پرداخت کرد. در کل، هزینه‌ها در این جزیره نسبت به سایر شهرهای ایران پایین‌تر است.

13 دلیلی که به خاطر آن‌ها هرکسی باید از این جزیره در ایران بازدید کند

 

میراث غیر عینی فرهنگی یونسکو

یونسکو هنر ساخت لنج را در لیست میراث فرهنگی غیر عینی خود قرار داده است و بهترین مکان برای دیدن محل کشتی‌سازی در "روستای لافت" قرار دارد. این کشتی‌های ماهیگیری در مراحل مختلف ساخت هستند و پس از رنگ‌آمیزی آماده سفر می‌شوند.

13 دلیلی که به خاطر آن‌ها هرکسی باید از این جزیره در ایران بازدید کند

 

رمز و راز

قشم جزیره‌ای پر رمز و راز است. جزرو مد جزیره ناز قابل پیش‌بینی نیست، بنابراین ایستادن در جزر و مد بلند آسان است. جنگل حرا (مانگرو) پدیده‌ای مشابه است و طبق افسانه‌ها گفته می‌شود که در دره ستارگان جن‌ها حضور دارند. در حقیقت، در فیلم 2016 مانی حقیقی بانام "اژدها وارد می‌شود"، به اکتشاف برخی رمز و رازهای این جزیره پرداخته شد.

Mystery.jpg

 

توقفگاه‌های محلی روستا

این جزیره شامل اقامتگاه‌ها و استراحتگاه‌های همراه با جای خواب و صبحانه محلی نیز هست که بسیاری از آن‌ها مکان‌های دیدنی جزیره را به افراد نشان می‌دهند. اگرچه تعداد هتل‌ها نیز در این جزیره کم نیست، اما این اقامتگاه‌های ارزان‌قیمت، تجربه فراموش‌نشدنی و درستی را با بومی‌ها در اختیارتان می‌گذارد.

Local-village-stays.jpg

 

طبیعت وحشی و زندگی دریایی

اگر عازم سفر صبحگاه به جزیره هنگام شوید، می‌توانید دلفین‌هایی را ببینید که برای بازی به روی آب آمده‌اند. با قدم زدن در اطراف جزیره با آهوی کوهی مواجه می‌شوید که برای رسیدن به آب تازه، شاخ‌های خود را داخل زمین فروکرده است. خلیج‌فارس غنی از ماهی‌های رنگی و گرمسیری و ماهی پهن برقی است، در جنگل حرا شاهد خرچنگ‌ها، پلیکان‌ها و لک‌لک‌ها نیز خواهید بود. در تمام قسمت‌های جزیره به دنبال شترهای سرگردانی باشید که معمولاً یا کنار ساحل ایستاده‌اند و یا در کنار آب زانو زده‌اند و به دریا می‌نگرند.

Wildlife-and-marine-life.jpg

 

مسیری سریع به سایر جزیره‌ها

مکان‌های این جزیره‌ی 1295 کیلومترمربعی می‌توانند شما را سرگرم کنند، اما فاصله‌ی این جزیره از سایر جزایر سبب می‌شود که بتوان به‌راحتی به کشف مکان‌های دیدنی مانند جزیره هرمز پرداخت، یک مکان شگفت‌انگیز ژئولوژیکی که به خاطر دره رنگین‌کمان خود معروف است. همچنین ارزشش را دارد که سوار لنج شده و به بندرعباس بروید و به دیدن این شهر بندری بپردازید.

Quick-getaway-to-other-islands.jpg

 

بندر تاریخی لافت

در کنار شگفتی‌های طبیعی، نباید بندر تاریخی لافت را در بخش شمالی جزیره از دست دهید. با ایستادن بروی تپه‌ای در بالای بندر می‌توانید شاهد افق نفس‌گیر بندر یا بادگیرها باشید که در اینجا بیشتر از یزد به چشم می‌خورند. چاه‌ها و سایر انبارهای سنتی آب نیز در میان نقاط قوت این منطقه قرار دارند.

Laft-Historical-Port.jpg

 

مساجد

مسجدی شبیه به مسجد بزرگ اصفهان با کاشی‌کاری‌های پیچیده را به‌ندرت بتوان در قشم یافت، در این جزیره مسجدها دارای طراحی ساده‌تری هستند. اما این مساجد تفاوت مهمی دارند که شما در قسمت‌های دیگر مشاهده نخواهید کرد: تک مناره‌ای بودن. بیشتر بومی‌های جزیره برخلاف شیعه‌های مسلمان، سنی هستند و مساجد این تفاوت را هم در معماری کلی و هم در تعداد مناره‌ها منعکس می‌کنند.

Mosques2.jpg

 آیا شما هم موافقید که قشم، یکی از زیباترین جزیره‌های دنیاست؟

 منبع: theculturetrip