Close

حقایق جالب و خواندنی از تبت در رشته کوه هیمالیا

3.9
از 19 رای
در این سرزمین عجیب حتی چند شوهری هم رواج دارد!
  • 9
  • 82K

تبت سرزمین وسیعی  واقع در شمال رشته کوه هیمالیا است که ساکنین آن در سال 1951 طی جنبش آزادی‌خواهانه خود به سرزمینی خودمختار  از چین تبدیل شده و کماکان در مسیر استقلال طلبی قرار دارند. زندگی در این سرزمین عجیب، پیرو قوانین و سبک زندگی منحصر به فردی است که سبب می‌شود تا هیچ کشور یا سرزمینی نظیر آن وجود نداشته باشد. پس به خواندن این مطلب ادامه دهید تا حقایقی را از تبت کشف کنید که پیش از این تصورش را هم نمی‌کردید.

 17 واقعیتی که از تبت نمی‌دانستید

1- با وجود رودهای بزرگ و منابع آبی متعدد، ساکنین تبت از هیچ نوع جاندار دریایی تغذیه نمی‌کنند. در واقع تبتی‌ها بر این باور هستند که ناگا (naga)، یکی از خدایان‌شان در آب‌ها زندگی می‌کند و آزردن هرگونه مخلوق دریایی جایز نیست.   

2- پس از قطب شمال و جنوب، تبت سومین مکانی محسوب می‌شود که بیشترین میزان آب آشامیدنی را در خود ذخیره کرده است. به همین جهت است که به تبت قطب سوم نیز گفته می‌شود.

3-  تبتی (Tibetans)، زبان رسمی ساکنین تبت محسوب می‌شود و افراد محدودی به زبان‌های چینی یا انگلیسی آشنایی دارند.

4- کوه کایلاش که به کوه مقدس نیز شهرت دارد، دارای 4 منظره متفاوت (که از آن به عنوان چهره نیز یاد می‌کنند)، مکانی مقدس برای 4 دین مختلف (بودائیسم، جینیسم، دین هندو و بونیسم) است و همچنین کوهی است که 4 رود بزرگ تبت از آن نشأت می‌گیرد. به دلیل مقدس بودن این کوه و ممنوعیت‌هایی که تبتی‌ها برای تردد از آن ایجاد کرده‌اند، تا کنون هیچ شخصی موفق به فتح کایلاش نشده است.

 

کوه کایلاش

 

5- در تبت بیش از 7000 صومعه بودایی وجود دارد و این بدان معناست که هیچ کشور و سرزمین دیگری به اندازه تبت صومعه بودایی ندارد. تقریبا بیش از 90 درصد ساکنین تبت به آیین بوداییسم اعتقاد دارند.

6- بوداییسم در تبت تنها یک دین نیست، بلکه اعتقاد تبتی‌ها به بودا در سبک زندگی آن‌ها نیز رخنه کرده است. بسیاری از صاحب نظران عقیده دارند برای درک و تحقیق پیرامون این مکتب، تبت بهترین مقصد خواهد بود.

7- پس از انسان‌ها، یاک (yak) مهمترین جاندار حاضر در این سرزمین به‌شمار می‌رود. یاک‌ها که به آن غژگاو نیز شناخته می‌شوند، گونه‌ای از گاوسانان هستند که بیشتر در نواحی تبت و مغولستان می‌زیستند. ساکنین تبت از شیر، گوشت، پوست و پشم این جاندار استفاده می‌کنند.

 

غژگاو

 

8- تبت یکی از معدود جاهایی است که چند شوهری در آن رواج دارد و معمولا یک زن با چند برادر یک خانواده ازدواج می‌کند (چند شوهری برادرانه). چند شوهری به این دلیل در تبت رواج دارد که منابع طبیعی و زمین‌های قابل استفاده محدود است. بنابراین افراد با این اقدام شانس حفظ دارایی و بقای فرزندان را افزایش داده و از طرفی هم با این اقدام نرخ تولید مثل را کاهش می‌دهند.

9- تبت، جایی است که چیزی در آنجا رشد نمی‌کند. این لقبی است که به دلیل پوشش گیاهی محدود و عدم امکان رشد بذر به تبت داده شده است. البته گیاه جو را می‌توان تنها کشت مهم این سرزمین به‌شمار آورد که در فصل بهار کاشته می‌شود و در تابستان درو می‌شود. در کل رژیم و دستورغذایی ساکنین تبت بسیار خاص و متفاوت است که دلیلش، سبک زندگی منحصر به فرد آن‌هاست.

10-  حضور در تبت برای بعضی از گردشگران بسیار خطرناک خواهد بود و حتی ممکن است موجب مرگ‌ آن‌ها شود. چرا که ارتفاعات بالای تبت نسبت به سطح دریا سبب شده است تا میزان اکسیژن هوا تا 40 درصد کمتر از سایر مناطق جهان باشد و افرادی که دارای بیماری‌هایی مانند کم‌خونی یا تالاسمی مینور هستند در معرض خطر  قرار بگیرند.

11-  با تمامی محدودیت‌هایی که در تبت وجود دارد، این سرزمین دارای شهرهای نسبتا توسعه یافته‌ای چون سِدا (Seda) است که بیشترین تراکم جمعیتی بودایی‌های تبت را شامل می‌شود. 

شهر سدا

نمایی از شهر سدا 

 

12-- تبت مرتفع‌ترین سرزمین در جهان است که 4500 متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است. از همین جهت تبت به بام دنیا (roof of the world) لقب گرفته است.

13- در تبت هیچ نوع سوختی اعم از نفت، بنزین گاز و ... وجود ندارد و به طور کلی آتش در این سرزمین به سختی یافت می‌شود.

14- خودروهای حاضر در تبت تماما برقی هستند و بیش از 30 کیلومتر بر ساعت، سرعت نمی‌روند. این واقعیت دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد که مهم‌ترین آن‌ عبارتند از: محدود بودن ایستگاه‌های شارژ خودروهای برقی و دیگری میزان کم اکسیژن در هوا که سبب می‌شود نه تنها خودروها بلکه انسان‌ها هم با سرعت بالایی حرکت نکنند.

15- عقاید خاصی برای خاک‌سپاری مردگان در تبت وجود دارد. یکی از این عقاید که خاکسپاری آسمانی (sky burials) نام دارد به این صورت است که افراد را پس از مرگ قطعه قطعه می‌کنند و تکه‎‌ها را در جایی قرار می‌‌دهند که در دسترس لاشخورها باشد؛ لاشخورهایی که تکه‌های اجساد را به بهشت می‌برند.

 

لاشخورها

 

16- به دلیل نبود سوخت و آتش، یکی از غذاهای متداول ساکنین تبت، گوشت خامی است که از یاک تامین می‌شود. به این صورت که ساکنین تبت گوشت یاک را قطعه قطعه کرده، به نمک آغشته می‌کنند و می‌گذارند تا یخ بزند. در نهایت گوشت خام و یخ‌زده یاک را همانند تنقلات میل می‌کنند.

17- در تبت تلفن، رادیو و تلویزیون به سختی یافت می‌شود و تنها مراکز به خصوصی مانند اداره‌های پلیس از  داشتن آن‌ها بهره‌مند هستند. همچنین در اکثر نقاط تبت اینترنت وجود ندارد.

 سفر به تبت به صورت انفرادی تقریبا غیر ممکن است و گردشگرانی که خواهان بازدید از این سرزمین هستند باید از طریق تور اقدام نمایند. البته اگر دارای اقوام چینی باشید احتمال کمی برای سفر به تبت وجود خواهد داشت. در همین راستا عکاس و مستند ساز ایرانی به نام ابراهیم علیپور توانسته است از طریق اقوام چینی خود به طور مستقل به تبت سفر کند و اتفاقاتی را به چشم ببیند که شنیدنش برای بسیاری از افراد باورنکردنی است. اگر دوست دارید عجایب و حقایق بیشتری از تبت بدانید به پادکست تبت، سرزمین عجایب گوش دهید تا نگاهی تازه نسبت به تبت پیدا کنید. 

 

منبع: wondersoftibet

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (9 نظر)

× در حال پاسخ به:

عسل 2 دی 1400 ساعت 05:03

در مورد بند ۹, اتفاقا خیلی گیاهای دارویی ارزشمند تو تبت درمیاد که که اکثرشون تو هیچ جای دیگه پیدا نمیشه
درمورد بند ۱۵ ، مرده هارو مثل عکس همینجوری نمیندازن یه طرف که پرنده ها بخورن مکانای خاصی بالاهای کوهها هست که اونجا میبرن این عکس الکیه
دوم که دلیل تیکه تیکه کردن مرده ها درواقع همون کالبد شکافیه که علت مرگ و بیماری هایی که داشته رو تشخیص بدن و اینکارو توسط لاماهای دکتر انجام میشه نه قصاب (یجوری تو متن گفته شده هرمی ندونه فک میکنه قصابا مرده هارو سلاخی میکنن اونجا)
سوم اینکه دلیل اینکارشون بخاطر اینه که مرده هارو تو اون مناطق نمیشه خاک کرد ، ازونجایی هم که چوب مناسب برا سوزوندن اونجا نیست و وارد کنن خیلی گرون درمیاد پس اینکارو بهترین کار دونستن

الهه 4 تیر 1400 ساعت 23:02

این کوه مصنوعی است. مثل اهرام مصر

بهار 20 دی 1399 ساعت 16:41

با سلام و وقت به خیر ، واقعا جای تشکر وقدردانی داره از این عزیزانی که سفر نامه هاشون را در این بخش قرار میدن واز ناشناخته های دنیا برامون میگن. از زمانی که این سفر تبت را شنیدم هر روز بهش فکر میکنم وباور ناپذیر ,عجیب است .

ترسو 18 دی 1399 ساعت 09:35

خوشا بحالشان در سرزمین مقدس و میمون ما یک دانه هم پیدا نمی شود و در بلاد کفر و الحاد آنها چهارتا چهار تا دارند می گیرند

کاربر سایت 18 دی 1399 ساعت 00:29

این عکس انسانی که توسط لاشخورها خورده شده (چه واقعی باشد و چه نباشد) خیلی خیلی خشن است. همچین صحنه ای را تقریبا هیچ شبکه تلویزیونی با مخاطب عام نمایش نمیدهد. چطور شما مناسب تشخیص دادید!؟

اصغر 17 دی 1399 ساعت 11:15

تبت خودکار نیست جزو سزمین چین مبارزه برای خود مختاری ادامه دارد و رهبر معنوی چینی چون شرایط چین قبول نکرد به تبیعت خود خواسته در چین چرا واقعت تاریخی را وارونه جلو می دهید تبت با زور تبت ای را می خواهند چینی کنند چین خیلی سال است می خواهد یک لامایی گوش فرمان به وچود بیاورند واقعا متاسفم از تاریخ سازی شما