آیا تخته سنگ اورادهاپورا ی سریلانکا کار فضایی‌ ها است؟

3.4
از 29 رای
آگهی لست سکند - مرجع قیمت - جایگاه K - دسکتاپ
ردپای فرازمینی‌ها در سریلانکا + تصاویر عجیب
15 خرداد 1400 09:00
1

شهر مقدس اورادهاپورای سریلانکا مکانی غیر معمول ‌برای شنیدن داستان‌ UFOها و موجودات فضایی محسوب می‌شود. اهالی سریلانکا این مکان را با نام راجاراتا (Rajarata) به معنای خانه پادشاهان می‌شناسند. شهری که  به عنوان میراث جهانی یونسکو نیز شناخته می‌شود و نخستین حکومت شکل گرفته در این جزیره قدمت 2400 دارد. اورادهاپورا که نقش کلیدی در آیین بودایی سریلانکایی‌ها داشته امروزه به دلیل معابد باستانی بودایی، معابد گنبد شکل خود مورد علاقه گردشگران بسیاری است.

اما شهر اورادهاپورا علاوه بر جاذبه‌های باستانی میزبان مکانی بسیار مرموز و افسانه‌ای است. در این شهر، پارکی 16 هکتاری به نام رانماسو اویانا (Ranmasu Uyana) به معنی ماهی طلایی وجود دارد که توسط سه معبد بودایی احاطه شده است. در پارک مذکور تخت سنگی وجود دارد که روی آن نقشه‌ای کشیده شده است و از طرح‌های آن به عنوان گشاینده رازهای هستی یاد می‌شود.

 

سریلانکا

 

این تخته سنگ که ساکاولا چاکرایا به معنی چرخه جهان (Sakwala Chakraya) نام دارد با قطر 1.8 متری در میان خرابه‌های حفاظت شده پارک قرار گرفته و دارای حکاکی‌های سطحی است. این حکاکی‌ها به تنهای در زمانی به خوبی دیده می‌شوند از سطح زمین آن‌ها را نگاه کرد و در زاویه‌های مختلف دیگر طرح  واظح دیده نمی‌شود. اما بر خلاف این موضوع 4 نشیمنگاه رو به روی این حکاکی روی زمین حفر شده است که نمای دقیقی از حکاکی را نمی‌تواند به نمایش افراد بگذارد. در مورد اینکه نشیمنگاه‌ها مرتبط با حکاکی‌ دایره‌ شکل دارند تقریبا تردید وجود ندارد، اما این پرسش به همراه سوالات دیگری مانند مفهوم حکاکی‌ها و چگونگی حکاکی این اشکال برای قرن‌هاست که ذهن باستان‌شناسان را به خود مشغول کرده است.

 

سریلانکا

 

راج سومادوا (Raj Somadeva) پروفسور ارشد باستان‌ شناسی دانشگاه کلانیای سریلانکا در این رابطه می‌گوید: از پارک ماهی طلائی مدت زمان طولانی است که استفاده می‌شود. دومین توسعه سازی که موجب شکل گیری این باغ شد به  قرن 7 میلادی بازمی‌گردد. در این بازه چندین ساختمان جدید به باغ اضافه شدند و ممکن است طرح چرخه جهان نیز در این زمان ایجاد شده باشد، اما فهمیدن این موضوع غیرممکن است، چرا که در هیچ اثر تاریخی به کاربرد، ماهیت و هر چیز دیگری که به این تخته سنگ مربوط شود اشاره نشده ، حتی با وجود اینکه راهبان بودایی تمامی اطلاعات را با جزئیات بالایی ثبت می‌کنند.»

«در حالی که اطلاعات زیادی درباره این نقش‌ها وجود ندارد یک چیز مسلم است و آن ناهماهنگ بودن زمانی است که این نقش‌ها به وجود آمده. به عبارتی در قرن 3 تا 10 میلادی دانش و تجهیزات بشر به نحوی نبوده که قادر باشد چنین چیزی را خلق کند.

 

طرح Sakwala Chakraya

 

طرح Sakwala Chakraya متشکل از 7 دایره متحده المرکزی است که توسط خطوط عمودی و افقی تقسیم شده‌. در  بین فضاهای مستطیلی، خطوط و اشکال کوچک دایره و چشم مانند کشیده شده است، طرح‌هایی که شبیه به چتر، تیرکمان و نیزه هستند و همچنین اشکالی مثل بادبادک، خطوط موجی، شکل‌های استوانه‌ای و همچنین حیوانات دریایی مانند ماهی، لاکپشت و اسب آبی نیز در این استوانه دیده می‌شوند.

زمانی که بخواهیم این حکاکی را با نمونه‌های هم دوره خود مقایسه کنیم سوالات بیشتر هم می‌شود. برای مثال سانداکادا پاهانا (Sandakada Pahana) یک حکاکی بودایی است که در آن همان زمان‌ها خلق شده و دارای علائم و نمادهای بودایی چون انگور، قو و نیلوفر است که زمینه مذهبی آن را مشخص می‌کند اما در حکاکی شهر اورادهاپورا بدون هیچ دلیل و سمبلی از بودائیسم در سیلان (نام اسبق سریلانکا) ساخته شده است.

 

Sakwala Chakraya

 

عده‌ای می‌گویند به دلیل شرایط منطقه‌ای مناسب، فضایی‌های اقدام به ایجاد دروازه‌ ارتباطی موسوم به Stargate کردند. عده‌ای نیز بر این باورند که این حکاکی‌ها نخستین نقشه‌ جهان است که بودایی‌های سیلون به سبب دانش بالایی که در زمینه ستاره شناسی داشتند خلق کرده‌اند. نظریه دوم را نخستین بار هری چارلز پرویس بل، مامور انگلیسی که به سرپرستی نخستین عملیات باستان شناسی در سیلان انتخاب شده بود ارائه داد. 

سومادوا، نوسینده کشمیری قرن 11 میلادی در نوشته‌های خود مشخص کرده‌ بود که 250 سال پیش از میلاد مسیح، سریلانکایی‌ها درک کاملی از آسمان و فضایی که خارج از جهان‌شان قرار گرفته بود داشتند. حتی سنگ نوشته‌هایی به خط برهمی در سریلانکا پیدا شد که مضمون آن‌ها به علم ستاره شناسی مرتبط می‌شد. در آن‌ سنگ نوشته سریلانکایی‌، تعداد و اسم برای ستارگان انتخاب شده بود. علاوه بر آن در کریندا، منطقه‌ای باستانی در سواحل جنوبی سریلانکا سنگ نوشته دیگری یافت شد که روی آن عبارت "aparimita loka datuya" به معنای جهان بی‌نهایت حک شده بود که نشان از درک بالای سریلانکایی‌ها از جهان ماورای خود می‌دهد.

 

منبع: BBC