Close

دریاچه تخت سلیمان؛ تصرف شده توسط فرازمینی ها تکاب

4.4
از 85 رای
نگهداری از جام مسیح توسط فرازمینی ها در ایران+ تصاویر
  • 7 بهمن 1396 08:00
  • 13
  • 100K

رمز و رازهایی که درباره ی این دریاچه وجود دارد آن را به یکی از اماکن رمزآلود ایران تبدیل کرده است. علاوه بر باورهایی که خبر از رازهایی این دریاچه میدهند نوع شکل گیری دریاچه و خلقت آن نیز بسیار جالب است. تخت سلیمان که یکی از سه آتشکده معروف ساسانی را درخودجای داده و محل تاجگذاری پادشاهان این سلسله بوده احتمالا در دوران پیروز، پدر بزرگ انوشیروان بنا شده است. هر چند کاوش های باستانشناختی در محوطه تخت سلیمان آثاری به جای مانده از دوران هخامنشی و مادی را نیز نشان داده است اما شهرت این محوطه بیشتر مدیون بناهای دوران ساسانی است : آتشکده آذر گشنسب ، معبد آناهیتا ، موزه هدایا ، کوه زندان و دژ بلقیس. بقایای تنها کاخ به جای مانده از دوره ایلخانی امتیاز دیگری برای این مجموعه تاریخی است.

دریاچه تخت سلیمان؛ تصرف شده توسط فرازمینی ها تکاب

 مسافر تخت سلیمان علاوه بر مشاهده بناهای تاریخی در مقابل ایوان خسرو دریاچه ای را می بیند که همچون طاووس رنگ به رنگ می شود و بیننده را خیره می کند. دریاچه تخت سلیمان در عمیق ترین نقطه 112 متر عمق دارد و چشمه ای جوشان در بستر، آبی 40 درجه را به آن می بخشد که در سطح حرارتش نصف می شود. مجموعه تخت سلیمان و منظر فرهنگی آن نخستین اثر ایرانی است که پس از انقلاب در سال 1382 به فهرست میراث جهانی یونسکو افزوده شد.به عقیده برخی مورخین تخت سلیمان زادگاه زرتشت نبی است.

دریاچه تخت سلیمان؛ تصرف شده توسط فرازمینی ها تکاب

در ۴۵ کیلومتری شمال شرقی شهر تکاب محوطه ای باستانی قرار دارد که از ۱۶۰۰ سال پیش میزبان سازه هایی مقدس در میان حصارهای خود بوده است. بهرام پنجم ساسانی این محوطه را همچون یک شهر بنا نهاد و ۷۰ سال پس از وی، قباد اول به گسترش بناهای آن پرداخت تا اینکه در زمان خسرو انوشیروان ساسانی به اوج عظمت خود رسید. کشف نشانه ها و بقایای حضور انسان از هزاره اول قبل از میلاد تا قرن ۱۱ هجری قمری در این وسعت ۱۲ هکتاری رمز و رازهای شهر را برای کارشناسان آشکار ساخته است. انسان ها برای روزگاری طولانی از این مجموعه به عنوان سکونتگاه برای خود استفاده می کردند و باورهای مذهبی درباره ی آن، نشان از اهمیت شهر در طول تاریخ دارد.

دریاچه تخت سلیمان؛ تصرف شده توسط فرازمینی ها تکاب

تخت سلیمان به باور بسیاری، محل تولد زرتشت به حساب می آمده و احداث آتشکده آذرگشنسب در این محوطه به عنوان مهم ترین معبد مورد احترام ایرانیان زرتشتی در زمان ساسانیان می تواند مهر تاییدی برای این باور باشد.  این آتشکده در حیات سیاسی- اجتماعی ساسانیان نقش مهمی داشت و شعله های آتش جاویدان آن به مدت هفت قرن خاموش نشد تا به عنوان نماد اقتدار آئین زرتشت محسوب شود. از سوی دیگر افرادی معتقدند که این شهر محل نگهداری جام مقدس حضرت مسیح بوده است که در آخرین شامگاه حیاتش از آن می نوشد. این جام، به جام گرال شهرت دارد اما هنوز اثری از آن در تخت سلیمان دیده نشده است.

دریاچه تخت سلیمان؛ تصرف شده توسط فرازمینی ها تکاب

باوری عامیانه نیز این شهر را محل سکونت سلیمان نبی می داند و به این موضوع اشاره دارد که نیروهایی فرازمینی به دستور حضرت سلیمان سازه هایی عظیم را در آنجا بنا نهاده اند که انسان از عهده ی ایجاد آنها بر نمی آید.به جر بقایای زندگی شهری و آثار به جا مانده از انسان ها، سازه های باقیمانده در این محوطه شامل حصار محیطی، دروازه های ساسانی و ایلخانی، آتشکده آذر گشنسب، معبد آناهیتا و ایوان غربی معروف به ایوان خسرو می باشند که در مطلبی جداگانه به طور مفصل به آنها خواهیم پرداخت.

دریاچه تخت سلیمان؛ تصرف شده توسط فرازمینی ها تکاب

به جز شهرِ پر از گنج که در قعر دریاچه مدفون شده است ساختار شگفت انگیز این پدیده ی طبیعی نیز بسیار قابل تامل می باشد. دریاچه فیروزه‌ ای رنگ تخت سلیمان در واقع یک چشمه ی جوشان ( چشمه آرتزین ) است که آب خود را از اعماق زمین تامین می کند. طول و عرض دریاچه به ترتیب ۱۱۰ و ۸۰ متر می باشد و به صورت یک بیضی نامنظم شکل گرفته است. این دریاچه و مجموعه بناهای اطرافش به تخت سلیمان شهرت دارند. این نام تقریبا نامی جدید به شمار می رود و این محوطه در طول تاریخ به نام های دیگری خوانده می شده است. گنزک یا کنزک، گنجک، گنزه، جیس، جنزه، گنجه، گزن و گنگ از جمله نام های این مجموعه بوده اند. این مجموعه باستانی به ارمنی گنزکا یا کادزا، به سریانی گنذزک یا گنژگ، به یونانی گنزکا، گادزاکا و گادزا، به عربی جزن، جزنق و شیز، در شاهنامه چیچست، در اوستا چئچست و به مغولی ستوریق خوانده می شده است.

دریاچه تخت سلیمان؛ تصرف شده توسط فرازمینی ها تکاب

با وجود تمام نام های متفاوتی که بر این شهر گذاشته اند امروزه تنها نام تخت سلیمان باقی مانده است و همه آن را به این نام می شناسند. دلیل این کار می تواند باور به زیستن حضرت سلیمان و ساخته شدن این مکان توسط وی باشد اما دلیل محتمل تر این است که در زمان حمله ی اعراب به منظور جلوگیری از تخریب این مجموعه که مجموعه ای مرتبط به دین زرتشت بود این نام را بر آن نهاده اند. همان گونه که در تاریخ آمده است در زمان حمله ی اعراب آنها سازه های مرتبط به ادیان دیگر را از بین می بردند.

دریاچه تخت سلیمان؛ تصرف شده توسط فرازمینی ها تکاب

عکس از : هادی نیکخواه

7KSM0SPg3HKXIiAnZeVr12oSCgJZZC19aD5vd4um.jpeg

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (13 نظر)

× در حال پاسخ به:

ایمان 26 تیر 1400 ساعت 01:46

باتشکر از مطالب جالبتون ولی آیا واقعا علم اختصاری نیست؟وآیا امکان این وجود ندارد که همه آنچه که درصورت محمدعلی به فرازمینی هاست توسط لیزرامکان پذیر بوده است

ghader 22 اردیبهشت 1400 ساعت 00:00

عالی

رسول 5 اردیبهشت 1400 ساعت 16:24

عالی

میلاد جهانگیری 1 فروردین 1400 ساعت 16:32

سلام ممنون از سایتتون
و توضیحاتتون
خیلی دوست دارم به این اثار اعجاب انگیز سفر کنم
اما واقعا این همه سال که نزدیک این اثار باستانی هستم
چرا هیج وقت بهش فکر نکرده بودم که به انجا برم
بعضی از فامیلهامون یکی دودفعه رفتن اما من نرفتم
هرچند فاصله ما انجا شاید ۲ ساعت تا ۳ ساعت باشه
و امیدوارم باتوجه به توضیحاتی که نویسنده سایت داده همینجور باشه
دراخر هم دوست عزیز شاهیندژی که گفتی من خودم در ان شهر هستم و گنج پنهانی وجود ندارد
اگر ممکنه یه ادرس ارتباط برای من بنویسید
که سوالاتی دارم شاید بتونی راهنمایی کنید

مهدی باغ آرا 17 آبان 1399 ساعت 18:45

با سلام خدمت تمامی خوانندگان و ایران دوستان عزیز بنده خودم ساکن شهرستان شاهیندژ هستم و این مجموعه باستانی را بارها و بارها از زوایا و دیدهای مختلفی دیده و تحقیق نموده ام. ضمن تشکر و قدر دانی از نویسنده این مطالب در وب سایت قابل عرض است که هیچ کدام از افسانه های محلی در مورد ارتباط این مجموعه با موجودات فرازمینی و اجنه حضرت سلیمان صحیح نمیباشد و در داخل دریاچه سپری داخل محوطه هیچ گنج و شهری پنهان نیست و فشار آب در عمق 80 متری آب بقدری زیاد است که عملا بدون وجود لوازم خاص همچون مینی زیردریایی های تحقیقاتی امکان پایین رفتن وجود ندارد و حتی چندین بار نیز تحقیقات زیر آبی در بستر این دریاچه کوچک توسط تیمهای باستان شناسی انجام شده و چیز خاصی در زیر دریاچه مشاهده نشده است . کف تاسیسات باستانی نیز عملا زیر رسوبات حدود 1.80 متری که الان به سنگ تبدیل شده اند مدفون گردیده و اکثر سازه های قسمت چپ دریاچه در محل ورود و سازه های 8ضلعی و تاسیسات حمام و مسجد وقسمتهایی از کنار درب دوم حصار مربوط به سازه های دوره ایلخانی هست که متاسفانه با تخریب قسمتهایی از سازه های ساسانی و با مصالح انها به شیوه بسیار ناشیانه ای ساخته شده اند. البته حدود نیمی از سازه های ساسانی هنوز پابرجا هستند مثل معبد آناهیتا و قسمتهایی از طاق و محل آتش جاویدان . و صد البته که هنوز بیش از نیمی از کل مجموعه نیز خاکبرداری نشده . من در مجموعه مستند های مرز پر گهر که امسال توسط صدا و سیما پخش شد و یکی از ده قسمت آن به مجموعه تخت سلیمان مربوط بود منتظر نمایش یک نمای گرافیکی از کل مجموعه را داشتم تا بیننده کاملا به دید صحیحی از شکل کلی کاخ و آتشکده برسد که متاسفانه چنین نمایی نشان داده نشده . و به نوبه خودم از تمام باستان شناسان عزیز و دست اندر کاران احیای این سایت باستانی تقاضا دارم که با توجه به اطلاعت ذی قیمتی که از مجموعه دارند و با توجه به نوع مصالح و روش های ساخت و معماری دوره ساسانی یک نمای گرافیکی از کل مجموعه در اوج زمان اقتدار آن را قبل از نابودی به دست هراکلیوس سردار رومی ارائه دهند. با شکر

علی اسدی 4 تیر 1399 ساعت 13:10

با سلام
اسدی هستم ایرانگردی که عشق می ورزد به خاک پاک کشوش...

ما اواخر خرداد ۹۹ رهسپار تیکان تپه و تخت سلیمان شدیم، بگذریم از شهری که واقعا امکاناتش به صفر میل میکرد، از نبود رستوران و هتل و....
و ما حتی در مسیر تکاب به شاهین دژ که مسافتی یک ساعت و نیمه و ۱۰۰ کیلومتری پمپ بنزینی وجود نداشت و هنگام بکسل کردن از خطر مرگ نجات یافتیم....
ولی این سازه واقعا اعجاب انگیز هستش ، متاسفانه زندان سلیمان هم خیلی کم معرفی شده که واقعا مکان حیرت انگیزی هستش...
برای دوستان سریال گیم آف ترونز می تواند لوکیشنی باشد برای ساخت اسپین آف این سریال، جایی که آخرین اژدها دنریس تارگرین پناه برده است...

دکتر آریایی فر کارشناس باستات 8 خرداد 1399 ساعت 01:17

سلام . واقعا توی یک کلمه بگم . بی نظیر و با شکوه . البته همراه با لقمه های چرب و کم نظیر .

رحیم ستاری 22 خرداد 1397 ساعت 06:49

آنا یوردم آذربایجان ، یکی از با ارزش ترین آثار باستانی ایران ، سراسر شکوه ، عظمت و قدمت ، با مردمانی با فرهنگ ، مهربان ، مهمان دوست و منطقه زیبا و بکر جهت گردشگران داخلی و خارجی ، من خودم به شخصه بالای ۱۰۰ بار از این آثار باستانی ، طبیعت و اطراف آن منطقه دیدن کردم و هر بار هم که قدم به آن سرزمین می گذرام برام تازگی خاصی دارد و به جرات می توان گفت که گردش در اینچنین مناطقی با این همه آثار باستانی و قدمت بالا و شگفتی های طبیعت به آدم قدرت ، بزرگی و اعتماد به نفس فروانی می بخشه ، برای تمامی مردم عزیز ایران گردش و تماشای مجموعه آثار باستانی تخت سلیمان رو توصیه می کنم ، حتما لذت خواهید برد . امیدوارم گردش در طبیعت شهرستان تکاب و تخت سلیمان به همه مردم عزیز کشورم و توریست های خارجی خوش بگذره.

ابراهیم سرمدی 8 بهمن 1396 ساعت 09:00

خیلی زیبا بود

علی 7 بهمن 1396 ساعت 23:21

گوزل آذربایجان

محمد رضا اکبری 7 بهمن 1396 ساعت 21:16

سلام جهت اگاهی عرض میشود که ماکت مجموعه زیبا وتاریخی تخت سلیمان را اینجانب در سال 92 با مقیاس 1:25 ومساحت250 متر مربع دربوستان مینیاتوری تهران ساخته ام ومورد بازدید عموم میباشد.
ادرس :تهران خیابان جانبازان -بین خیابان کرمان وبزرگراه امام علی-بوستان مینیاتوری تهران-
ماکت 12 اثر تاریخی وثبت جهانی شده در این بوستان ساخته شده .دو اثر تخت سلیمان وارگ بم را من ساخته ام.