Close

کشف اکسیژن در یک کهکشان خارج از منظومه شمسی!

4.3
از 15 رای
کهکشانی خارج از منظومه شمسی که اکسیژن دارد کشف شد! +تصاویر
  • 4 فروردین 1399 07:00
  • 8
  • 35.6K

آرزوی دیرینه مردم این است که به کشف و استعمار فضایی فراتر از کهکشانمان بپردازند، اما شرط اول تحقق این رویا حضور اکسیژن است. برای انجام این کار حتی اگر تمام و کمال به مسائل فنی توجه داشته باشید، مشکلات دیگری نیز وجود دارد. یکی از این مشکلات این است که مردم باید نفس بکشند و اکسیژن لازم برای حفظ زندگی بشر تا به حال در خارج از کهکشان ما پیدا نشده است.

براساس گزارشی که اخیراً در روزنامه دیلی میل منتشر شده است، ستاره شناسان برای نخستین بار مولکول‌های اکسیژن را در یک کهکشان خارج از منظومه شمسی رصد کردند.

کشف اکسیژن در یک کهکشان خارج از منظومه شمسی

اکسیژن اتمی (O2) سومین عنصر رایج موجود در جهان است که در پشت هیدروژن و هلیوم قرار دارد. با توجه به این، دانشمندان مدتها است که معتقدند که باید بتوانند اکسیژن مولکولی را در فضایی خارج از کهکشان ما پیدا کنند اما قبلاً هرگز نتوانسته‌اند این کار را انجام دهند.

اکنون، جونجی وانگ ( Junzhi Wang) و تیمی از ستاره شناسان از رصدخانه نجوم شانگهای، حضور اکسیژن قابل تنفس را در یک کهکشان معروف به مارکارین 231 (Markaryan 231)، با فاصله ای بیش از نیم میلیارد سال نوری از زمین، در نزدیکی صورت فلکی دب اکبر شناسایی کرده‌اند. به گزارش رصدخانه نیوز، کهکشان مارکارین نزدیکترین کهکشان به خودمان است که حاوی یک کوازار و همچنین یک یا دو سیاه چاله کلان جرم است.

کشف موج نور در تلسکوپ 30 متری IRAM در گرانادا، اسپانیا گرفته شد. این کشف، به دانشمندان کمک کرد تا شواهدی از اکسیژن مولکولی موجود در کهکشان مارکارین 231 را نیز کشف کنند، اکسیژنی که برای اولین بار در خارج از کهکشان راه شیری یافت می‌شود.

کشف اکسیژن در یک کهکشان خارج از منظومه شمسی

رصدخانه IRAM Pico Veleta در گرانادا، اسپانیا. عکاس خوان دو دیوس سانتاندر ولا.

آنها کشف خود را با تجزیه و تحلیل امواج نوری که از آن کهکشان توسط این تلسکوپ به زمین ارسال میشد، بدست آوردند. جالب آنکه به طور معمول وجود اکسیژن و گازهای دیگر در اتمسفر زمین، بررسی دقیق امواج نوری از کهکشان‌های دوردست را سخت‌تر می‌کند. این امواج نوری به طور معمول توسط عناصر گازی مختلف جذب یا به وسیله آنها به سمت دیگری تابیده می‌شوند و به همین دلیل بررسی دقیق آنها غیر ممکن است.

کشف اکسیژن در یک کهکشان خارج از منظومه شمسی

کهکشان راه شیری. عکس توسط ناسا

اما امواج نوری «مارکاریان ۲۳۱» از یک شی آسمانی شبه ستاره‌ای کوازار  (QSO) تابیده شده‌اند. کوازارها یا اشیا شبه ستاره‌ای طبقه‌ای از اشیاء فراتر از کهکشان راه شیری هستند که از نظر بصری شبیه ستاره هستند اما طیف نوری که می‌تابانند قرمز است. آنها منابع امواج رادیویی قدرتمند و شبیه ستاره هستند.

دریافت امواج نور از دو نقطه مختلف انجام شد که یکی از آنها توسط تلسکوپ ۳۰ متری IRAM در گرانادا اسپانیا و دیگری تلسکوپ Northern Extended Millimeter Array در کوه‌های آلپ فرانسه بود. در نتیجه، آنها تابشی را در طیف آن کهکشان با طول موج 2.52 میلی متر پیدا کردند که این خود نشانگر اکسیژن مولکولی است.

کشف اکسیژن در یک کهکشان خارج از منظومه شمسی

زمینه ژرف هابل؛ کهکشان های دوردست که از طریق تلسکوپ هابل مشاهده شده‌اند. تخمین زده می‌شود که جهان دارای 200 میلیارد کهکشان باشد.

گری ملنیک (Gary Melnik)، اخترفیزیک در مرکز اخترفیزیک هاروارد-اسمیتسونیان، که عضو تیمی که به این نتیجه رسید، نبود می‌گوید برای اینکه کاملاً تأیید کنیم که تابش تیم شانگهای بخاطر وجود اکسیژن است، آنها باید طول موج دیگری را از این مولکول پیدا کنند. این آزمایش ممکن است ساده تر از آنچه بنظر میرسد انجام شود، اما مساله اینجاست که سایر مولکول‌ها نیز می‌توانند در این طول موج تابش کنند. آنها برای تأیید یافته‌های خود، تعداد زیادی از ملکول‌های دیگری که تشعشع را در طول‌ موج مشابهی از خود ساطع می‌کنند مورد مطالعه قرار دادند. آنها دریافتند که هیچکدام از آنها به جز اکسیژن قبلاً در فضا یافت نشده‌اند.

با توجه به بررسی ها، دانشمندان تخمین زدند اکسیژن موجود در کهکشان «مارکاریان ۲۳۱» احتمالاً ۱۰۰ بار بیشتر از مقدار رصد شده در کهکشان راه شیری است. علاوه بر زمین، اکسیژن در دو بخش دیگر از کهکشان راه شیری، در سحابی اورایِن و ابر رو مارافسای کشف شده است، اگرچه حضور این عنصر در هر دو مکان نادر بوده است. برخی دانشمندان اظهار داشته‌اند دلیل وجود اکسیژن بین ستاره‌ای وجود مولکول‌های آب و اکسیژن در ذرات گرد و غبار است که این موضوع نیز بخشی از چیزی می باشد که این کشف جدید را بسیار شگفت‌انگیز می‌کند.

تیم جونزی امیدوار است که انجام تحقیقات بیشتر به آنها کمک کند تا اطلاعات بیشتری در رابطه با نقش وجود اکسیژن در شکل گیری و پیشرفت کهکشان‌ها و چگونگی تأثیر آن در ایجاد محیط لازم برای شکل گیری زندگی کسب کنند.

منبع: thevintagenews.com

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (8 نظر)

× در حال پاسخ به:

Nayer. 나옐 13 تیر 1399 ساعت 03:08

آرزومه یبار فقط یبار قبل اینکه بمیرم منظومه های بیرون کهکشان راه شیریو ببینم یا اینکه همه سیاراتو ببینم بعد بمیرم.. واقعا فوق العاده ست. فکر اینکه چند تا سیاره مثل سیاره ماست یا چقد متفاوتن؟ تفاوتهایی ک فکرشم نمیتونیم بکنیم. چقد از ما پیشرفته ترن موجوداتشون.. چه شکلین دنیاشون چه رنگیه به چه زبونایی حرف میزنن.. شاید اجازه دیدن همه کهکشانا به انسان داده نشده باشه بخاطر روحیه سلطه طلبیش.. ولی چقد حیف ک محدود شدیم ب همین کره خاکی همینجا ب دنیا میایمو همینجا میمیریم.. من یکی ک حتی کشورای دیگرم ندیدم.. چه ارزوهای بزرگو دست نیافتنی🚶‍♀️

reza 7 فروردین 1399 ساعت 22:03

ماتنها دریکی ازهزاران کهکشان موجوددر جهان هستی، هستیم و احتمال زندگی درسایرکهکشان هازیاده ولی ازآنجایی که بشر تکنولوژی وعلم کافی برای رصدوشناسایی وکشف آنراندارد،فعلا ازآنهاغافلیم.

پیمان 5 فروردین 1399 ساعت 22:44

خیلی عالیه

ناشناس 5 فروردین 1399 ساعت 18:36

یعنی تک تک ما انسانها باید با آرزوی دانستن راز چگونگی عالم هستی از دنیا بریم ؟ چه غم انگیز .

م شیرصفت 5 فروردین 1399 ساعت 14:21

خداوندا...ما موجود بی نهایت کوچکی هستیم،تنها تویی علم مطلق و کبریایی سزاوار تو است.....

یوسف 5 فروردین 1399 ساعت 12:43

اگر از دست کرونا نجات یابیم بد نیست آنجا مستعمر ایران شود وبه آنجا رویم

Ahmad 5 فروردین 1399 ساعت 03:24

واقعا این جهان بی نهایت بزرگ است حدود 400میلیارد کهکشان وهرکهکشان میلیاردها ستاره وهرستاره منظومه از سیارات وقمرها، سیاراتی که بدور خورشید وخورشیدها بدور کهکشان میچرخندو کهکشانها بدور هم جمع شدند و کهکشانهای محلی خودشان راتشکیل داده و خدا می داند این میلیارد کهکشان بدور چی میچرخند چون همه این کهکشانها دریک حباب قرار دارند و آیا می دانید میلیاردها حباب‌ درکنار هم جهان های موازی راتشکیل داده و این میلیارد حباب معلوم نیست داخل چی هستند و آن میلیاردها چی داخل چی های دیگر ودرنهایت نه فکر من وتو قادر به تجسم این جهان بی کران نیست چون خالقی دارد و آن خداوند واحد ویکتا است فقط او قادر به خلق جهان وتجسم این همه جهان تو در تو است حال آیا ماتنها موجودات وسیاره ماتنها سیاره زنده این دنیا است؟فقط خداوند میداند وبس چون فاصله ها آنقدر زیادند با سرعت نور در نور مثلاً ۳۰۰هزارکیلومتر درثانیه را ضربدر در ۳۰۰هزار کیلومتر در ثانیه بکنیم هرگز با این عمر بشر نمی توانیم از یک حباب به حباب بعدی برویم اما برای خداوند مانند چشم بهم زدن است و حالا برعکس به ریزترین ذرات برویم یک قطره آب از مولکول h2o دوتا اتم هیدروژن و یک اکسیژن پس بیشترین عنصر دردنیا اتم هیدروژن و اکسیژن است و اب تشکیل دهنده حیات اصلیست اب تنها عنصری است به سه صورت درجهان یافت میشود یعنی بخار آب، آب مایع و جامد همان یخ اگر مولکول هیدروژن را ببینیم ازیک الکترون ویک پروتون درهسته، الکترون بدور هسته میچرخد و هسته اتم از ذرات ریز پروتون و نوترون تشکیل شده و پروتون بار مثبت، الکترون منفی و نوترون باری ندارد حالا هریک از ذرات ریز از ذرات ریزتر وباز آن ذرات ریز از ذرات ریز تر و جایی باز عقل ما قادر به تجسم آن نیست پس ما آدمها باید شکرگزار این پروردگار باشیم اینقدر بما قدرت تفکر داده تا خودمان مسیر زندگی را بدرستی انتخاب کنیم چون یک دقیقه تفکر وخداشناسی از سالها عبادت برتر است

سیدصفا ذوالفقاری 4 فروردین 1399 ساعت 19:54

خبربسیارهیجان انگیزاست خودخبرگویای همه چیزاست لاکن عدد۲۰۰ میلیاردکهکشان انسان رابه عظمت پروردگارمیرساندتمام منظومه شمسی که مادران قرارداریم رادرذهن تحلیل کنید حالا ۲۰۰ملیاررادرکناران درنظربیاوریدانگاه بگوییدالله اکبر