نقد و بررسی ها


 • کرمانشاه
  محسن حسینی
  نقدها:
  گزارش

  چون عشق فرهاد باشکوه

  توصیه شده توسط کاربر

  کرمانشاه یکی از دیدنی ترین سرزمین های غربی ایرانه که پیشینه والای تاریخی و زیبایی کنونی اون حس زیبای فرهنگ و تمدن رو القا میکنه.
  دقیقا 9 روز قبل از زلزله کرمانشاه و سرپل ذهاب یعنی 12 آبان 1396 مهمان شهر کرمانشاه بودم که خبر زلزله باعث ناراحتی و تاسف همه ما شد.در بازدید از کرمانشاه به تماشای کوه بیستون که نماد عشق شیرین و فرهاد هست و طاق بستان رفتم و برای خوردن خورش خلال و دنده کباب که مزه اش هنوز زیر دندونمه لحظه شماری میکردم و درآخر هم شیرینی برنجی داغ،کاک،نان خرمایی و شیرینی بژی که نسبت بقیه از شهرت کمتری برخوردار هست رو به سوغات بردم.
  در نهایت پیشنهاد میکنم که اگر کرمانشاه نرفتید همین الان عجله کنید که اگر نبینید ضرر کردید.
  ارادت
  پ.ن:بعضی از مردم محلی معتقدن حکاکی صورت شکلی که در تصویر هفتم هست طرح صورت شیرین بوده که فرهاد داشته روی کوه حک میکرده و ناتمام مونده.

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • بشیکتاش
  آوات مام قادری
  نقدها:
  گزارش

  منطقه بشیکتاش

  توصیه شده توسط کاربر

  از مناطق بالاشهر و زیبای شهر استانبول که ورزشگاه باشگاه فوتبال بشیکتاش هم در این منطقه قرار گرفته .
  کمی جلوتر از ورزشگاه پارک ساحلی و موزه وجود داره و اونجا میتونید اوقات زیبایی رو سپری کنید بلیط ورود به موزه هم 10 لیر بود .
  خیابون و پیاده رو هاشون هم خیلی تمیز بود.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • خیابان استقلال
  آوات مام قادری
  نقدها:
  گزارش

  خیابان استقلال

  توصیه شده توسط کاربر

  یکی از پیاده راه های زیبای شهر استانبول که بدون شک پرتردد ترین مسیر در این شهر هست و هر ساعت از شبانه روز از اونجا رد بشین شلوغ هست.
  این خیابان پر از کافه ها و پاساژها و مراکز سرگرمی هست.
  شب ها و وقت غروب حال و هوای خاصی داره و گروه های موسیقی زیادی از ملیت های مختلف اونجا برنامه اجرا میکنن و حس سر زندگی خاصی به اونجا میدن.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • مک دونالدز (مرکز خرید فروم)
  آوات مام قادری
  نقدها:
  گزارش

  مک دونالد

  توصیه شده توسط کاربر

  مک دونالد مجموعه رستوران زنجیره ای هست که تقریبا تمام دنیا شعبه داره و خیلی جاها که ذائقه غذایی کشور میزبان با شما یکی نیست مک دونالد میتونه بهترین گزینه باشه.
  تو طبقه سوم مرکز خرید بود و ما وعده ناهار اونجا بودیم زیاد شلوغ نبود قیمت پک کامل برگر و سیب زمینی و نوشابه 12 لیر بود .
  بنظرم اگه پرخور نباشیم برای سیر شدنمون کافیه درسته اندازه ساندویچ های مک دونالد کوچیکه ولی طعمش واقعا فوق العادست.

  نوع استفاده:
  تاریخ مراجعه:
 • میدان امیر چخماق
  Ehsantrips
  نقدها:
  گزارش

  نماد شهر یزد

  توصیه شده توسط کاربر

  مجموعه و میدان امیرچخماق نماد شهر یزد محسوب میشه و جایی است که همه گردشگران حداقل یک بار آن را می بینند. دور میدان چند کافه و رستوران هست که میز و نیمکت هایشان را بخصوص در عصر و غروب بیرون می گذارند و آنجا می شود نشست و چای خورد و بنای زیبای امیرچخماق را تماشا کرد. مجموعه امیرچخماق که شامل بازار، مسجد، تکیه و آب انبار است اثری باقیمانده از دوره تیموریان است. این مجموعه به نوعی در مرکز بافت تاریخی یزد قرار دارد و از اینجا می شود پیاده وارد بافت تاریخی از جمله بازار یزد شد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • بقعه دوازده امام
  Ehsantrips
  نقدها:
  گزارش

  قدیمی ترین بنای تاریخی یزد

  توصیه شده توسط کاربر

  در محله فهادان بنایی موسوم به بقعه ۱۲ امام وجود دارد که گفته می شود قدیمی ترین بنای تاریخی شهر یزد است. این اثر به سال ۴۲۹ قمری بنا شده (در اولین سال سلطنت طغرل بیگ سلجوقی و اواخر حکومت آل بویه) که در آن صورت قدمتش به هزار سال می رسد. کتیبه موجود در این بنا نشان می دهد بقعه توسط دو برادر به نام های ابومسعود و ابویعقوب احداث شده است. ساختمان بقعه بر روی آتشکده ای از دوره ساسانی بنا شده و گفته می شود بدستور علاالدوله دیلمی بنا شده تا مقبره خود وی باشد. بقعه در پایه چهارضلعی و در سقف به ۸ ضلعی تبدیل شده و گنبد بر روی آن قرار گرفته است. پنجره هایی دور تا دور گنبد قرار دارند که روشنایی داخل بقعه را تامین می کنند. بقعه ۱۲ امام در کنار زندان اسکندر و نزدیک به خانه لاری هاست و همه این ها را باهم می شود بازدید کرد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • هتل گرند جواهر و کانونشن سنتر
  Ghazal Shams
  نقدها:
  گزارش

  نقد هتل گرند جواهر

  توصیه شده توسط کاربر

  این هتل لایق 5 ستاره اش هست، البته نسبت به هتلهای دیگه تو شهر استانبول که ادعای چهار ستاره دارند اما لایق یک ستاره هم نیستن این هتل یه هتل پنج ستاره واقعی به نظر میرسه، هتل از ورودی و لابی دلباز و تمیز و شیکی برخورداره که به محض ورود به هتل احساس خوبی بهتون دست میده که وارد یه جای با در و پیکر شدید و از نظر امنیتی هم بسیار قوی هست از در ورودی ایکس ری داره و آسانسورها با کارت اتاق کار میکنن، اتاق من طبقه دهم هتل قرار داشت با منظره عالی و دلباز، کولر عالی کار میکرد و باد مستقیم و ازار دهنده نداشت درحالی که اتاق خنک بود ، تخت. و بالشها راحت و اتاق تقریبا بزرگ که براحتی بتونید تو اتاق وسیله بگذارید و حرکت کنید همینطور حمام بزرگ با وان و روشویی سنگ، راهروهای تمیز و دلباز و شیک و اتاق های دلباز و تقریبا نور گیر، توجه و رسیدگی صبحانه عالی با تنوع بسیار بالا که حتی املت و تخم مرغ نیمرو رو به دلخواه مشتری جلوی خودش میپزن ... کلا این هتل طوری هست که بعد از گشت توی شهر رنگارنگ استانبول که برگردین با خوشحالی کارت رو وارد قفل میکنید و وارد اتاق میشید

  نوع اقامت:
  تاریخ اقامت در هتل:
 • هتل اسپیناس تهران
  Mana
  نقدها:
  گزارش

  هتل اسپیناس تهران خوبی و بدی

  توصیه شده توسط کاربر

  موقعیت این هتل فوق العاده است. دسترسی پیاده و با مترو به همه چیز دارد و برای آدم های گریزان از ترافیک و علاقه مند به جاذبه های گردشگری و تماشای زندگی مردم انتخابی کارآمد است. خدمه به جز در رستوران، بسیار خوش برخورد و علاقه مند به همکاری و نگران راحتی شما به نظر می رسند. رختخوابها راحت ترین رختخوابهایی هستند که در هتلهای وطنی دیده ام. اما خبری از عایق صوتی نیست و من می توانم شرح کاملی ازمکالمات تلفنی همسایه اتاقم بنویسم. در رستوران صبحانه هم با مهمان مثل مزاحم ها رفتار می شود؛ به زحمت می توانید میز تمیزی پیدا کنید؛ در حال صرف صبحانه اید و پیشخدمت بدون عذرخواهی یا اجازه خواهی دستش را تا بشقابتان می آورد تا مثلا ظرف خالیِ ماست میوه ای را ببرد که اصلا قشنگ نیست زشت هم هست!

  نوع اقامت:
  تاریخ اقامت در هتل:
 • خانه لاری ها
  Ehsantrips
  نقدها:
  گزارش

  باشکوه ترین خانه یزد

  توصیه شده توسط کاربر

  در محله فهادان که قلب بافت تاریخی یزد محسوب می شود، چندین اثر تاریخی مثل مسجد و آرامگاه و موزه و همچنین خانه تاریخی وجود داره که یکی از آنها خانه تاریخی لاری هاست. این خانه تاریخی که وسعت نسبتا زیادی هم داره، در دوره قاجار بنا شده و اکنون بیش از ۱۵۰ ال قدمت داره. این خانه اعیانی متعلق به حاج محمدابراهیم لاری از تجار مهاجر از لار و ساکن در یزد بوده و به همین خاطر هم به نام لاری ها معروف شده است. خانه مشتمل بر سه حیاط کوچک و بزرگ است. یک ضلع حیاط اصلی شامل ایوان و بادگیر است و در سه سمت دیگر می توان اتاق ها را دید که هر کدام کاربرد خاصی داشته اند بطور مثال اتاق سه دری برای بچه ها و اتاق پنج دری برای خانواده و ... همچنین در اتاق آیینه می توان نقاشی های اروپایی را بر سقف و دیوار دید. اکنون در این خانه برخی از اسناد تاریخی به نمایش درآمده است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • آتشکده یزد (زرتشتیان)
  Ehsantrips
  نقدها:
  گزارش

  نگهبان آتش مقدس ۱۵۰۰ ساله

  توصیه شده توسط کاربر

  آتشکده محل عبادت زرتشتیان است و آنها در اینجا رو به سوی نور آتش به عبادت پروردگار خود می پردازند. آتشکده یزد بنایی است نسبتا جدید و حدود ۷۰ سال پیش احداث شده است اما آتشی که درون آن روشن است، سابقه ای ۱۵۰۰ ساله دارد و شعله ای از آتش روشن در آتشکده آذرفرنبغ در کاریان فارس است که طی قرن ها از محلی به محل دیگر منتقل و روشن نگاه داشته شده تا اینکه اکنون به آتشکده یزد رسیده است. این آتش از نوع ورهرام و در واقع مقدس ترین آتش است که از ترکیب آتش ۱۶ صنف مختلف (زرگر، آهنگر، چوپان، نانوا، و ...) است و بدلیل شان بالایش به نام ورهرام (پیروزی) خوانده می شود. نام آتشکده یزد نیز آتشکده ورهرام است. در کنار آتشکده نیز نمایشگاهی از آیین های زرتشتی و سبک زندگی این هموطنان برپا شده که بسیار جالب و دیدنی است و با گوشه ای از آداب و رسوم زرتشتی می توان آشنا شد از جمله مراسم هایی مثل عقد و عروسی، سدره پوشی، گاهنبار، نوروز و ... همچنین با تقویم زرتشتی آشنا می شویم و فلسفه اینکه چرا می گویند "۱۲۰ ساله شوی"!

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • باغ دولت آباد
  Ehsantrips
  نقدها:
  گزارش

  باغی با بلندترین بادگیر خشتی جهان

  توصیه شده توسط کاربر

  باغ دولت آباد یزد از قدیمی ترین باغ های ایران است که تحت مجموعه باغ ایرانی در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است. شهرت باغ بیشتر به خاطر وجود بلندترین بادیگیر خشتی جهان است که ارتفاعی حدود ۳۴ متر دارد. این باغ و بناهای داخل آن در دوره افشاریه ایجاد شده و به نوعی دارالحکومه و سکونتگاه محمدتقی خان بافقی از خوانین یزد بوده است. ساختمان یا عمارت هشتی که بادگیر روی آن قرار دارد، مهم ترین بخش باقی مانده از بنای اصلی است. اُرسی ها و درهای مشبک این عمارت از زیبایی های باغ دولت آباد است. در مقابل عمارت نیز حوض بزرگی در میان درختان سرسبز قرار گرفته که تصویر بادگیر در آن منعکس می شود و مورد علاقه عکاسان و گردشگران برای ثبت عکس!

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • میبد
  Ehsantrips
  نقدها:
  گزارش

  میبد؛ شهر زیلو

  توصیه شده توسط کاربر

  میبد شهری در شمال استان یزد و تقریبا در مرکز جغرافیایی ایران واقع شده است. معماری این شهر کویری و آثار تاریخی بی نظیرش این شهر کوچک را به مقصدی جذاب برای گردشگران تبدیل کرده است. کبوترخانه، نارین قلعه، کاروانسرای شاه عباسی، مسجد جامع، یخچال خشتی و بنای چاپارخانه از آثار تاریخی و جاذبه های میبد است. میبد به خاطر زیلوهای زیبایش نیز معروف است و تعدادی کارگاه زیلوبافی در این شهر وجود دارد. سابقه زیلوبافی میبد به قرن هشتم برمی گردد. میبد پس از لالجین همدان، دومین پایتخت سفال و سرامیک نیز هست و کارگاه های سفالگری زیادی در این شهر مشغول کار هستند. در سفر به یزد، بازدید از شهر میبد را فراموش نکنید.

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • رستوران گانی
  آوات مام قادری
  نقدها:
  گزارش

  رستورانی با کوفته های عالی

  توصیه شده توسط کاربر

  کباب کوفته های ترکیه بینظیرن و هر کدوم طعم مخصوص خودشون رو دارن
  ما اینجا رو به پیشنهاد یکی از دوستان استانبولی رفتیم و هنوزم که هنوزه مزه عالیش رو احساس میکنیم ، تو این رستورانا معمولا سالاد و ترشی فلفل رو رایگان سرو میکنن

  نوع استفاده:
  تاریخ مراجعه:
 • آب انبار رستم گیو
  Ehsantrips
  نقدها:
  گزارش

  آب انباری با چهار بادگیر

  توصیه شده توسط کاربر

  بعد از بازدید آتشکده، از کوچه بغلی آن وارد محله زرتشتیان شده و قدم زنان از کوچه های تنگ و باریک عبور کرده و از کنار این آب انبار در بلوار بسیج بیرون آمدم. آب انبار در حاشیه بلوار و با ۴ بادگیرش خودنمایی می کند. در شهری مثل یزد که در منطقه کم آب و کویری واقع شده، آب انبار نقش مهمی داشته و این آب انبار نیز در حدود ۸۰ سال پیش به همت رستم گیو، نماینده زرتشتیان در مجلس، بنا شده است. آب انبار دو دهنه دارد که یکی مختص زرتشتیان و دیگری نیز برای مسلمانان بوده است. نوع معماری و داخل آن نیز شبیه همه آب انبارهاست و شاید زیبایی آن فقط در داشتن بادگیرهاست.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • میدان مارکار (برج ساعت مارکار)
  Ehsantrips
  نقدها:
  گزارش

  ساعتی در مرکز ایران

  توصیه شده توسط کاربر

  پشوتن‌جی دوسابایی مارکار از زرتشتیان نیکوکار هندی یک مجموعه آموزشی و رفاهی شامل مدرسه و پرورشگاه را برای بچه های بی بضاعت زرتشتی بنا کرد که در اطراف همین میدان و برج ساعت مارکار قرار دارد. مدرسه آن هنوز فعال است اما پرورشگاه تبدیل به موزه شده است. نام اصلی این برج ساعت، "فردوسی" است اما به همان مارکار معروف است که حدود ۸۰ سال پیش ساخته شد. این برج چهار متری که ۷ سال زمان برای ساخت آن صرف شده است، نقطه وسط ایران از نظر مختصات جغرافیایی است. موتور ساعت که هر هفته یک بار کوک می شود، ساخت انگلیس است. دور تا دور این برج و در دو ردیف اشعاری نوشته شده است که اثر شاعری بومی به نام ناصر است. در ردیف بالا می خوانیم:
  ز فردوسی اکنون سخن یاد گیر/ سخن‌های پاکیزه و دلپذیر
  بزرگی سراسر به گفتار نیست/ دوصد گفته چون نیم کردار نیست
  به داد و دهش دل توانگر کنید/ ز آزادگی بر سر افسر کنید
  جز از نیکنامی و فرهنگ و داد/ ز رفتار گیتی نگیرید یاد
  و در ردیف پایین:
  چون به سعی و اهتمام مارکار/گشت در این برج ساعت برقرار/ روح فردوسی پی تاریخ گفت / شادم از کردار نیک مارکار

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • بازار سنتی یزد
  Ehsantrips
  نقدها:
  گزارش

  بازار یزد

  توصیه شده توسط کاربر

  بازار یزد مجموعه ای از بازارهای مختلف است که از در دو طرف خیابان قیام گسترده شده است. این بازار تقریبا از میدان امیرچخماق آغاز می شود و شامل بخش های مختلفی مثل بازار زرگرها، بازار مسگرها، بازار قیصریه، بازار خان، بازار حاجی قنبر و ... است که در دل خود نیز چندین مسجد، مدرسه، امامزاده و خانه های تاریخی را جای داده است. قطعا برای گشتن در این بازار به یک روز یا حداقل نیم روز زمان نیاز است. البته یادتان باشد بازار یزد بین ساعت ۱۳ تا ۱۶ تقریبا تعطیل است و بهتر است صبح از این بازار دیدن کنید. احتمالا مهم ترین چیزی که می شود از این بازارها خرید کرد صنایع دستی مثل ظروف مسی و سفالی و پارچه هایی مثل ترمه یزد است که شهرت جهانی دارد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • دخمه زرتشتیان (برج خاموشان، برج سکوت)
  Ehsantrips
  نقدها:
  گزارش

  در سکوت

  توصیه شده توسط کاربر

  حتما درباره شیوه تدفین مردگان در آیین زرتشتی چیزهایی شنیده اید. برج خاموشان یا نام مشهورتر آن "دخمه " در حاشیه و جنوب غرب شهر یزد قرار دارد و تقریبا فاصله زیادی با سایر آثار تاریخی یزد داره اما به دیدنش می ارزد که شما وقت برای بازدید آن بگذارید. البته بازدید از اینجا به همراه یک راهنمای مجرب زرتشتی ارزشمند است تا شما را با آیین های این دین و بخصوص تدفین آشنا کند. دخمه زرتشتیان یزد تا حدود چهار دهه پیش مورد استفاده بود اما بعدها تدفین به آن شیوه ممنوع و در پایین دست دخمه، قبرستان مخصوص زرتشتیان ایجاد شد و اکنون مردگان زرتشتی در آنجا به خاک سپرده می شوند. در پایین کوهی که دخمه بر بالای آن قرار دارد، اتاق هایی ساخته شده که محلی برای استراحت مشایعت کنندگان متوفی بوده است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • مرکز خرید فروم استانبول
  آوات مام قادری
  نقدها:
  گزارش

  مرکز خرید فروم استانبول

  توصیه شده توسط کاربر

  یکی از بزرگترین و مدرنترین مراکز خرید اروپاست.
  انواع برندهای معروف لوازم خونگی ترکیه هم اینجا شعبه دارن و برای خانومای ایرانی که دنبال برندهای انگلیش هوم و کاراجا هستن بهترین گزینست
  فود کورتش هم بزرگه و بیشتر فست فودای ترکیه اونجا شعبه دارن

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • بنای هارونیه
  Ehsantrips
  نقدها:
  گزارش

  آرامگاه، مدرسه یا خانقاه؟

  توصیه شده توسط کاربر

  در مسیر مشهد به توس و آرامگاه فردوسی، بنای با نام هارونیه وجود دارد که ساختمان آن مربوط به قرن هشتم و دوره ایلخانان مغول است. نام هارونیه بعدها و در زمان احداث آرامگاه فردوسی بر این بنا گذاشته شد و اینجا ارتباطی با هارون الرشید ندارد چرا که بغداد مرکز خلافت وی بود و محل مرگ و دفن او هم مشهد است و اصولا این بنا حدود ۶۰۰ سال بعد از دوره هارون الرشید ساخته شده است. به باور برخی از کارشناسان، اینجا خانقاه بوده است و عده ای هم اینجا را محل تدریس و حتی مدفن امام محمد غزالی می دانند که البته او در آن صورت باید تاریخ احداث بنا را دو قرن جلوتر برد. سنگ یادبودی برای امام محمد غزالی در جلوی بنا نصب شده است.
  همچنین، آرامگاه دکتر حسین خدیوجم، غزالی پژوه معاصر در محوطه هارونیه قرار دارد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • گنبد سبز
  Ehsantrips
  نقدها:
  گزارش

  گنبد سبز مشهد

  توصیه شده توسط کاربر

  گنبد سبز مشهد در میانه خیابان آخوند خراسانی و در میدانی به همین نام قرار دارد و چون سطح خارجی این گنبد با کاشی های سبزرنگ نزئین شده، به گنبد سبز مشهور شده است. اینجا مدفن شیخ محمد مومن عارف استرآبادى از عارفان قرن یازدهم است. بنای این آرامگاه هشت ضلعی مربوط به دوره صفویه است و در شب با نور سبز رنگش بسیار زیبا می شود.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: