جاهای دیدنی کرمانشاه؛ 15 مکان دیدنی ویژه + عکس و قیمت

4.4
از 87 رای
تورهای ایرانگردی لست‌سکند - جایگاه K دسکتاپ
سفر به دیار فرهاد کوه کن!
31 فروردین 1402 07:00
1

چقدر جاهای دیدنی کرمانشاه را می‌شناسید؟ خبر دارید که این شهر پر از دیدنی‌های متنوع است؟ کرمانشاه از آن دست جاهایی است در سال‌های اخیر با اتفاقات ناخوشایند اسم خودش را در ذهن افراد به جای گذاشته است، امروز برای بسیاری از ما، کرمانشاه یادآور زلزله‌ای مهیب است؛ اما قرار نیست همیشه در روی یک پاشنه بچرخد، کافی است سری به جاهای دیدنی کرمانشاه بزنیم تا ببینیم در طول قرن‌ها اتفاقات خوشایند و ناخوشایند چطور در این سرزمین اثر گذاشته‌اند.

در این بخش از مجله لست سکند، گشتی در شهر کرمانشاه و جاذبه‌هایی می‌زنیم که در فاصله کمی از آن قرار دارند. پیش از شروع این گشت و گذار اجازه دهید با این مقدمه شروع کنیم، برای علاقه‌مندان به تاریخ، کرمانشاه و اطرافش مقصدی بی‌نظیر به حساب می‌آید، اینجا سرزمین نقوش کوهستان است. در ادامه، همراه ما باشید تا با این مکان های دیدنی کرمانشاه آشنا شویم.

بهترین جاهای دیدنی کرمانشاه کجاست؟ 

برای انتخاب جاهای دیدنی کرمانشاه نباید چندان عجول بود. این منطقه به آثار باستانی خاصش شهرت دارد مانند طاق بستان و مجموعه بیستون و مجسمه هرکول یا حتی کاروان‌سراهایی که در مجموعه بیستون قرار گرفته‌اند؛ اما به همین‌ها نباید اکتفا کرد از زمان صفویه به بعد هم عمارت‌ها، مساجد و بناهای دیدنی زیادی در سطح شهر ساخته شد. از طرف دیگر جاذبه‌های طبیعی زاگرس تمامی ندارد و فرصت خوبی را به شما می‌دهد تا با طبیعت زیبای منطقه کرمانشاه از غارهایی مانند پراو گرفته تا سراب نیلوفر آشنا شوید.

جاهای دیدنی شهر کرمانشاه

گردش در شهر کرمانشاه لذت خودش را دارد، آب و هوای  مطبوع، دیدنی‌های فراوان از مساجد تاریخی گرفته تا عمارت‌هایی با گچ‌بری‌ها و آیینه‌کاری‌های خاص. البته که کرمانشاه پر از جاذبه‌هایی از جنس و رنگ میراث ناملموس است، مثلا خوراکی‌های خوشمزه‌ای که به بخش لذیذ خاطراتتان اضافه خواهد شد و صد البته فرهنگی خاص و دلنشین. در این بخش اما، ما بیشتر به سراغ مکان های دیدنی کرمانشاه رفته‌ایم که اهمیت تاریخی و فرهنگی دارند، پس از آن هم از برخی از جاذبه‌های طبیعی شهر برایتان می‌گوییم تا بیشتر با مناطق گردشگری کرمانشاه آشنا شوید. 

طاق بستان

حتی اگر هیچ شناختی از کرمانشاه نداشته باشید احتمالاً برای یکبار هم که شده نام طاق بستان را شنیده‌اید. این جای دیدنی کرمانشاه به غیر از داستان‌هایی که چند صد سال در ادبیات ما جا خوش کرده، دیدنی‌های بسیاری هم دارد. به نظر می‌رسد در عهد ساسانی این محل به عنوان شکارگاه پادشاهان ساسانی استفاده می‌شده؛ اما چرا طاق بستان؟ همان‌طور که از تصاویر آن مشخص است. در این مکان شما شاهد دو طاق به هم پیوسته و یک کتیبه هستید. هر دو این طاق‌ها از جنس سنگ هستند؛ اما طاق بزرگ که به ایوان بزرگ هم مشهور است در دوران پادشاهی خسرو پرویز و دو طاق کوچک که به آن ایوان کوچک هم می‌گویند قدیمی‌تر و مربوط به شاپور سوم است. علاوه بر این دو طاق کتیبه بزرگی هم به چشم می‌خورد که تصویری از تاج‌گذاری اردشیر دوم را دارد.

البته در این مجموعه شما نقوش حکاکی شده بسیاری را بر سنگ‌ها می‌توانید پیدا کنید و حتی می‌توانید از موزه سنگ که در حاشیه محوطه طاق بستان ساخته شده است دیدن کنید در این موزه 45 اثر سنگی که به دوران ساسانیان و دوره‌های اسلامی بازمی‌گردد نگهداری می‌شود البته 14 سرستونی که قرار بوده است برای ساخت کاخ استفاده شود هم در اینجا دیده می‌شود که هیچ گاه کاخ آن به مرحله ساخت نرسید! 

 • آدرس طاق بستان: شمال شرقی کوه طاق بستان 
 • ساعت بازدید از طاق بستان: 8 صبح تا 8 شب
 • قیمت بلیط طاق بستان: 5 هزار تومان

موقعیت دقیق طاق بستان

1620555445_755473.jpg
طاق بستان مشهور ترین از جاهای دیدنی کرمانشاه

مسجد جامع شافعی کرمانشاه 

یکی از دیدنی‌ترین مساجد اهل سنت کشور را می‌توانید در کرمانشاه پیدا کنید.  این مسجد و جای دیدی کرمانشاه به لحاظ معماری ویژگی‌های خاص و متفاوتی دارد و ممکن است حتی وقتی پا به درون آن می‌گذارید شما را به یاد مساجد استانبول بیندازد، چرا که از دوران عثمانی الهام زیادی گرفته است. در مورد بازدید از مسجد شافعی کرمانشاه این مسئله را فراموش کنید که در این مسجد در حال حاضر نمازهای یومیه برپا می‌شود؛ بنابراین هنگام بازدید مراقب باشید تا آرامش نمازگزاران را بر هم نزنید. 

 • آدرس مسجد شافعی کرمانشاه: میدان طالقانی، بلوار جوانشیر، راسته بازار
 • ساعت بازدید از مسجد شافعی کرمانشاه: 10 صبح تا 6 عصر
 • قیمت بلیط مسجد شافعی کرمانشاه: رایگان

موقعیت دقیق مسجد شافعی 

CKhVZUnhUcNuarN4g2dXR73NwTDbKVNcE3FhI23w.jpeg
مسجد شافعی از بهترین جاذبه های کرمانشاه 

مسجد عماد الدوله

 مسجد جامع عمادالدوله یک مسجد تاریخی در شهر کرمانشاه و مربوط به دوران قاجار است. در مورد این مسجد که یکی از خاص ‌ترین جاذبه های گردشگری کرمانشاه محسوب می‌شود. نکته جالبی وجود دارد؛ مثلاً اینکه پس از ساخت مسجد یکی از درهای حرم امام علی در نجف را به ایران آوردند و در مسجد نصب کردند. مسجد عمادالدوله از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است از جمله برج ساعت، حوزه علمیه، شبستان.

 • آدرس مسجد عمادالدوله: محله فیض آباد ضلع غربی خیابان مدرس
 • ساعت کار مسجد عمادالدوله: امکان بازدید از مسجد در طول روز وجود دارد اما ساعت رسمی برای آن تعریف نشده است.
 • قیمت بلیط مسجد عمادالدوله: رایگان

موقعیت دقیق مسجد عمادالدوله

-عمادالدوله-e1657748564921.jpeg
مسجد عمادالدوله مکان های دیدنی کرمانشاه 

 تکیه معاون الملک 

یکی دیگر بناهای مجلل و باشکوه قاجاریه که می‌توانید در شهر کرمانشاه پیدا کنید، تکیه معاون‌الملک است. این تکیه در بافت تاریخی کرمانشاه یکی از دیدنی‌ترین جاذبه های تاریخ کرمانشاه در ایران است و سه بخش دارد، حسینیه، زینبیه و عباسیه. شاید بتوان گفت که ساخت این تکیه قدم مهمی در برقراری وحدت میان شیعیان و سنتی مذهبان منطقه بوده است چرا که مراسمات مذهبی مختلفی از مذاهب گوناگون در آن برگزار می شده است.

البته یک‌بار در زمان مبارزات مشروطه این بنا تخریب شد؛ اما پس از آن دوباره بازسازی شد و مورداستفاده قرار گرفت. جالب است بدانید که در بخش عباسیه این تکیه شما می‌توانید از موزه مردم‌شناسی کرمانشاه و همین‌طور موزه پوشاک و زیورآلات هم دیدن کنید.

 • آدرس تکیه معاون الملک: خیابان حداد عادل
 • ساعت کار تکیه معاون الملک: 9 صبح تا 7 عصر
 • قیمت بلیط تکیه معاون الملک: 5هزار تومان

موقعیت دقیق تکیه معاون الملک

139612211340519413603654.jpg
تکیه معاون الملک از جاهای دیدنی کرمانشاه 

 تکیه بیگلربیگی

تکیه بیگلربیگی یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه است که معماری زندیه و قاجاریه را برای شما به نمایش می‌گذار و یکی از زیباترین بناهای کرمانشاه به واسطه آیینه‌کاری‌های خاصی است که در تکیه تعبیه شده است. این بنا تنها کاربری‌اش برگزاری مراسم مذهبی نبوده است و  به عنوان دارالحکومه هم استفاده می‌شده است. در حال حاضر شما علاوه بر بنای دیدنی ساختمان می‌توانید سری به موزه پارینه سنگی زاگرس هم بزنید که در یکی از بخش‌های تکیه برپا شده است.

 • آدرس تکیه بیگلربیگی: خیابان حداد عادل
 • ساعت کار تکیه بیگلربیگی: 9 صبح تا 7 عصر
 • قیمت بلیط تکیه بیگلربیگی: 5هزار تومان

موقعیت دقیق تکیه بیگلربیگی

0e3a7c84-dc9d-4e57-8aa8-0f40519ac5c8.jpg
تکیه بیگلربیگی از بهترین جاهای دیدنی کرمانشاه 

 بازار سنتی کرمانشاه

 این بازار هرچند که امروز ظاهر مدرن‌تری به خودش گرفته است. اما در گذشته  جزو طولانی‌ترین بازارهای سرپوشیده خاورمیانه بوده است. قدمت آن بازار به دوران زندیه می‌رسد بازار سنتی کرمانشاه 18 راسته مختلف دارد که به صورت پیوسته به هم متصل هستند. هنوز هم اگر وقت کافی داشته باشید و در این بازار قدم بزنید، می‌توانید لذت کافی از چنین جاذبه خوبی ببرید و علاوه بر خرید را هم به لذت‌های سفرتان اضافه کنید. 

 • آدرس بازار سنتی کرمانشاه: محله فیض‌آباد، خیابان مدرس 
 • ساعت کار بازار سنتی کرمانشاه: 8 صبح تا 9:30 شب
 • قیمت بلیط بازار سنتی کرمانشاه: رایگان

موقعیت دقیق بازار سنتی کرمانشاه

3-26.jpg
بازار سنتی از دیدنی های کرمانشاه 

کلیسای قلب مقدس

 کلیسای قلب مقدس کرمانشاه یکی از مهم‌ترین کلیساهای ارامنه برای کسانی است که در غرب کشور زندگی می‌کنند. قدمت این مورد از جاهای دیدنی کرمانشاه به دوران قاجار می‌رسد و دارای معماری جالبی است؛ اما اگر قصد بازدید از این کلیسا را دارید فراموش نکنید که این یکی از دیدنی های کرمانشاه مانند هر کدام دیگر از مکان‌های مذهبی نیاز به فضایی آرام دارد و بهتر است و هنگام بازدید از آن آرامش کسانی که برای انجام مناسک مذهبی به کلیسا آمده را برهم نزنید. 

 • آدرس کلیسای قلب مقدس: خیابان مدرس، کوچه امیرمحترم
 • ساعت کار کلیسای قلب مقدس: در حال حاضر تعطیل است
 • قیمت بلیط کلیسای قلب مقدس: رایگان

موقعیت دقیق کلیسای قلب مقدس

8ac8e459-5e21-42d2-9c91-cf363f518877.jpg
کلیسای قلب مقدس از مکان های دیدنی کرمانشاه

خانه خواجه باروخ

یکی دیگر از خانه‌های تاریخی و جاهای دیدنی کرمانشاه خانه باروخ است که قدمتی نزدیک به 100 سال دارد و از معدود خانه‌هایی است که در خود حمام هم دارد محل قرار گیری خانه خواجه باروخ هم جالب است این خانه در محله‌ای که سابق بر این به عنوان محل یهودی نشین شناخته می‌شد واقع شده و مردم به نام رنده کش هم می‌شناسندش، امروز این مورد از جاذبه های گردشگری کرمانشاه به عنوان خانه هنرمندان در کرمانشاه فعالیت می‌کند.

 • آدرس خانه خواجه باروخ: محله فیض آباد کرمانشاه
 • ساعت کار خانه خواجه باروخ: مشخص نیست
 • قیمت بلیط خانه خواجه باروخ: رایگان

موقعیت دقیق خانه خواجه باروخ 

vLzTHDg8Jbc6pKQi3ZpEpNtYaTMNOKLFrW7rML7V.jpeg
خانه خواجه باروخ از جاذبه های گردشگری کرمانشاه 

خانه معین الکتاب

برخلاف آثار باستانی اطراف کرمانشاه که به دوران ساسانی و اشکانی می‌رسد، اغلب بناها یا جاهای دیدنی کرمانشاه در شهر مربوط به دوران قاجار هستند. خانه معین الکتاب هم یکی از همین خانه‌های قاجاری است که به میرزا حسن خان دبیر الاعظم تعلق داشت. او یکی از کسانی بود که در زمان جنبش مشروطه در ایران به طور جدی فعالیت می‌کرد و نقش بسزایی در مبارزات مشروطه در کرمانشاه بازی می‌کند. متاسفانه نقشه دقیق این بنای تاریخی مشخص نیست.

 • آدرس خانه معین الکتاب: میدان وزیری، کوچه توکل
 • ساعت کار خانه معین الکتاب: مشخص نیست
 • قیمت بلیط خانه معین الکتاب: رایگان
8e2305a1-3e7e-4ea2-9727-a99b9018d96a.jpg
نمایی از خانه معین الملک از جاذبه های کرمانشاه

 جاهای دیدنی نزدیک شهر کرمانشاه

 حتی اگر تنها به قصد دیدن شهر به این منطقه سفر کرده باشید، برخی از جاهای دیدنی کرمانشاه به‌ اندازه‌ای از ارزش فرهنگی و تاریخی بالایی برخوردارند که ارزش آن را دارد تا حتی کمی از شهر دور شویم و از آن‌ها بازدید کنیم. برای همین هم در ادامه از برخی از جاهای دیدنی کرمانشاه می‌گوییم که با حداکثر یک ساعت رانندگی می‌توانید به آن برسید از دیدن این جاذبه های کرمانشاه لذت ببرید.

مجموعه تاریخی بیستون 

بیستون یا اگر درست‌تر بگوییم، مجموعه تاریخی و فرهنگی بیستون، چیزی بسیار بیشتر از کوهی است که فرهاد آن را کنده است! در این مجموعه 28 اثر تاریخی ثبت ملی و سنگ نبشته ای که حتی در فهرست میراث جهانی ثبت شده است را می توانید ببینید. این مجموعه 1650 هکتار وسعت دارد. در بیستون شما آثار مختلفی را می توانید مشاهده کنید از غارها و سنگ نوشته‌ها گرفته تا کاروانسرای صفوی. بیاید نگاهی دقیق تر به تعدادی از آثار جذاب سایت بیستون بیندازیم: 

 • کتبیه بیستوناین کتیبه بزرگترین سنگ نبشته جهان و اولین متن شناخته شده ایرانی است که قدمت آن به دوران هخامنشیان می رسد. محتوای سنگ نوشته مربوط به پیروزی داریوش بر گئومات مغ و بند کشیدن یاغیان است. شاید جالب باشد که بدانید این سنگ نبشته به دلیل آن که به در سه نسخه با سه زبان باستانی متفاوت تهیه شده بود، کلید مهمی در رمز گشایی نه فقط زبان فارسی باستانی بلکه خط هیروگلیف مصری داشته است! 
 • کاخ بیستون: کاخ بیستون یک کاخ ویران شده از دوران ساسانی است که امروز جزوی از میراث جهانی یونسکو در ایران شناخته می‌شود و در ادبیات و داستان‌های کهن ما به نظر می‌رسد این کاخ محل اقامت شیرین و خسرو پرویز بوده است. 
 • مجسمه هرکولمجسمه یا سنگ تراش هرکول، نمایی از فردی نیم خیز با پیاله‌ای در دست است. این مجسمه در دوران اشکانی - سلوکی ساخته شده است. 
 • سنگ بلاشسنگ بلاش در دامنه کوه بیستون قرار دارد و سنگی بزرگ و چند وجهی است که روی آن نقوشی طراحی شده‌اند یکی از این نقوش که شهرت بیشتری دارد مربوط به بلاش شاه اشکانی است. 
 • نقش مهرداد اشکانی: این مورد از جاهای دیدنی کرمانشاه هم به دوره اشکانیان باز می‌گردد. این نقش درست مقابل سنگ‌نوشته داریوش هخامنشی است و نمایی از مهرداد دوم اشکالی 5 تن از بزرگان این سلسله را به نمایش می‌گذارد.
 • کتیبه شیخ علی خان زنگنه: این کتیبه برخلاف دیگر کتیبه‌هایی که تا اینجا درموردشان گفتیم به صفویان می‌رسد و توسط شیخ علی خان وزیر شاه سلیمان ساخته شده است و در اصل نقش وقف نامه شیخ علی خان است که در آن زمان آسیب‌های جدی به نقش مهرداد دوم وارد کرده است.
 • دژ مادیدژ مادی محوطه‌ای تاریخی است که در شمال غرب مجموعه بیستون قرار دارد و آن‌طور که از بقای کشف در محوطه بر می‌آید در این منطقه دژ مستحکمی که قدمت آن به دوران مادها می‌رسد برپا بوده است. از طرفی بسیاری می‌گویند که گئومات مغ در این مکان از داریوش شکست خورده است. 
 • فرهاد تراش: فرهاد تراش هم اثر نیمه کاره دیگری است که از دوران ساسانی به‌جامانده است. این اثر دیواره‌ای بزرگ به عرض 200 متر و ارتفاع 45 متر است. اما بسیاری از داستان‌های کهن ما این تراش را فرهاد و عشقش به شیرین و کندن کوه بیستون نسبت می‌دهند. 
 • کاروان‌سرای شاه عباسی: یکی دیگر از دیدنی های کرمانشاه که در مجموعه بیستون و مسیر کرمانشاه همدان قرار دارد کاروان‌سرای شاه عباسی است. این کاروان‌سرا به سبک و سیاق دیگر کاروان‌سراهای شاه عباسی ساخته شده و به نظر می‌رسد به سلطنت عباس اول می‌رسد. 
 • بقایای شهر پارتی: محوطه شهرپارتی در شمال شرقی سراب بیستون قرار دارد و به نظر می‌رسد که دوران اشکانیان می‌رسد و هم‌زمان با آن ساخته شده است. 
 • پل بیستون: پل بیستون در اواخر دوره ساسانی ساخته شده است و مانند بسیاری از سازه‌های ساسانی نیمه تمام می‌ماند؛ اما در دوره ایلخانی و و صفوی و حتی پهلوی این پل بازسازی و مرمت می‌شود.
 • کاروان‌سرای ایلخانی: مجموعه بیستون کاروان‌سرای دیگری هم به غیر از کاروان‌سرای صفوی دارد. که روی دیوارهای کاخ نیمه تمام ساسانی ساخته شده بود این کاروان‌سرا را به نام کاروان‌سرای ایلخانی می‌شناسند که بعد از زمان کوتاهی متروک و تخریب شد.

موقعیت دقیق مجموعه بیستون

mount-behistun05-1280x720-1.jpeg
نمایی از کوه و مجموعه بیستون به عنوان یکی از بهترین جاهای دیدنی کرمانشاه
hercul.jpg
مجسمه هرکول در یکی از مناطق گردشگری کرمانشاه
PIv9Bc1QApHgjE-32ec95dece4e4cd694d1ca26f0ec6383.jpg
نقش مهرداد اشکانی درمجموعه بیستون از مناطق گردشگری کرمانشاه

 تالاب هشیلان

درست است که درمورد کرمانشاه اطرافش که حرف می‌زنیم به دلیل اهمیت جاذبه‌های کرمانشاه در حوزه‌های تاریخی اطراف آن بیشتر نگاه‌ها به سمت جاذبه‌های تاریخی می‌رود؛ اما نمی‌توان جاهای دیدنی طبیعی را هم نادیده گرفت تالاب هشیلان جایی دیدنی در فاصله یک ساعت از کرمانشاه است که شما با رانندگی کوتاه می‌توانید به آن برسید و از دیدنش لذت ببرید.

این تالاب در 6 کیلومتری شمال غربی استان کرمانشاه در دهستان الهیار خانی قرار دارد و گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری در محیط  اطراف آن ساکن هستند که باعث باارزش‌تر شدن تالاب می‌شوند.

 • فاصله تالاب هشیلان از کرمانشاه: حدود 45 دقیقه
 • بهترین زمان بازدید از تالاب هشیلان: پاییز و زمستان

موقعیت دقیق تالاب هشیلان

ef74373d-f08c-42b4-b3ef-2f858c2bde85.jpg
تصویری از تالاب هشیلان از مکان های دیدنی کرمانشاه

سراب قنبر

سراب قنبر کرمانشاه یک جاذبه طبیعی در جنوب این شهر است. این سراب در گذشته تأمین کننده بخش زیادی از آب مصرفی مردم شهر بوده است. به غیر سراب طبیعت اطراف که باغ‌های میوه و درختان زیادی را شامل می‌شد هم تا اندازه زیاد مورد توجه مردم و گردشگران قرار می‌گرفت البته در زمان جنگ تحمیلی قسمت‌های بزرگی از باغات اطراف سراب قنبر نابود شدند؛ اما خود سراب همچنان در میان مردم محبوبیت دارد و بسیاری برای گذران وقت به این جای دیدنی کرمانشاه  می‌آیند. 

 • فاصله سراب قنبر از کرمانشاه: حدود 20 دقیقه از مرکز شهر
 • بهترین زمان بازدید از سراب قنبر: تمام طول سال

موقعیت دقیق سراب قنبر

9674a5a5-eb36-42dc-b7a2-6f6ce22c7143-840x560.jpg
سراب قنبر از دیدنی های کرمانشاه

سراب نیلوفر

 سراب نیلوفر در شمال غربی شهر کرمانشاه قرار دارد و اگر به دشت‌های پر گل علاقه دارید اینجا از بین جاذبه هی کرمانشاه انتخاب خوبی برای شماست. این سراب با نیلوفرهای زیبایش در دهه هشتاد به عنوان میراث طبیعی ایران ثبت شد. اگر دوست دارید که این سراب را رد بهترین زمان خودش ببینید بهتر است فصول گرم سال را انتخاب کنید تا بتوانید پوشیده شدن دریاچه از گل‌های نیلوفر را به چشم ببینید. 

 • فاصله سراب نیلوفر از کرمانشاه: نیم ساعت
 • بهترین زمان بازدید از سراب نیلوفر: تابستان

موقعیت دقیق سراب نیلوفر

9a18ea7be2a075f2111814f5.jpg
سراب نیلوفر از جاذبه های کرمانشاه

غار دو اشکفت

 حتی اگر به سراغ اعجاز طبیعت در کرمانشاه برویم باز هم ردی از تاریخ را در آن پیدا کنید. غار دو اشکفت در فاصله کمی از شهر کرمانشاه قرار دارد و امروز به عنوان یکی از اولین پناهگاه‌های بشری جهان شناخته می‌شود و آن‌طور که به نظر می‌رسد ممکن است تا 120 هزار سال از زمانی که این غارها به عنوان سکونتگاه استفاده می‌شدند بگذرد. این غار در دامنه کوه میوله قرار دارد در اصل از دو غار که در کنار یکدیگر هستند تشکیل شده است. شما می‌توانید از دهانه بزرگ این غار نمای جالبی به شهر را داشته باشید. 

 • فاصله غار دو اشکفت از کرمانشاه: نیم ساعت
 • بهترین زمان بازدید از غار دو اشکفت: بهار و تابستان

موقعیت دقیق غار دو اشکفت 

6eb4c97fad0313cf0866e162.jpg
غار دو اشکفت از جاهای دیدنی کرمانشاه

 غار پراو 

این بار قرار است پا به عمیق‌ترین غار ایران بگذاریم، غاری که شما به دل فیلم‌های پر از رمز و راز می‌برد. غار پراو که در فاصله کمی از شهر کرمانشاه در  دل کوهستان پراو قرار دارد عمق غار پراو 751 متر و با متر و معیار جهانی هم یک غار بسیار عمیق محسوب می‌شود البته باید توجه داشته باشید که هرچند ما از غار پراو به عنوان یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه نام می‌بریم؛ اما این غار جزو مکان‌هایی است که امکان بازدید از آن تنها در صورتی ممکن است که شما مهارت و دانش کافی درباره غارنوردی و همین‌طور تجهیزات لازم را داشته باشید. 

 • فاصله غار دو اشکفت از غار پراو: 45 دقیقه
 • بهترین زمان بازدید از غار پراو: بهار و تابستان

جذاب‌ترین غارهای ایران کجاست؟

موقعیت دقیق غار پراو

Parau-Cave-Kermanshah2.jpg
غار پراو از ترسناک ترین مکان های دیدنی کرمانشاه

 سخن آخر

برای آشنایی بیشتر با جاذبه های گردشگری کرمانشاه، به جز گردش از طریق لیست‌هایی که به معرفی این جاذبه ها می‌پردازند، می‌توانید از ادبیات فرهنگ هم بهره بگیرید، شاید بد نباشد قبل از سر زدن به بیستون، داستان خسرو و شیرین را بخوانید یا کمی درباره تاریخ در دوران ساسانیان در ایران بیشتر بدانید.

به هرحال گشت و گذار در چنین مناطق گردشگری فرصتی خوبی برای آشنایی بیشتر با تاریخ و فرهنگ کشورمان است.حالا نوبت شماست تا به ما بگویید در میان این همه جای دیدنی تاریخی که از دوران مختلف در کرمانشاه برجای مانده قصه کدام برایتان جالب تر است؟ پیروزی داریوش بر گئومات یا نقوش شکار خسرو پرویز؟ 

 

تآلیف: تیم نویسندگان لست‌سکند

پوپک کفیلی
پوپک کفیلی

دانش آموخته خبرنگاری و عاشق ماجراجویی‌ام. کشف دنیای جدید، وسوسه همیشگی من است و دوست دارم قبل از اینکه بمیرم، به‌اندازه کافی دنیای اطراف را دیده باشم. فکر می‌کنم بهترین راه کشف دنیا، سفرکردن و خواندن و نوشتن است، برای همین هم سعی می‌کنم دنیای اطراف را بهتر ببینم، بیشتر بخوانم و حتی بیشتر از آن بگویم.