Close

پاسارگاد (مقبره کورش)

Pasargad (Tomb of Cyrus)
4.8
(از 23 نقد و بررسی)
قبر کوروش

درباره پاسارگاد (مقبره کورش)

کورش کبیر به عنوان بنیانگذار سلسه هخامنشی در سال ۵۴۶ قبل از میلاد مسیح، پایتخت جدید فرمانروایی قدرتمند خود را در ۱۳۰ کیلومتری شمال شیراز کنونی به نام پاسارگاد ساخت. در طول تاریخ از پاسارگاد جز مقبره کورش، که اکنون در سه کیلومتری غرب جاده شیراز – اصفهان واقع شده است، اثری باقی نیست. در کاوش های باستان شناسی به این نتیجه رسیدند که در ساخت پاسارگاد ترکیبی از معماری های آناتولی، بین النهرین و ایران به صورت ماهرانه با یکدیگر تلفیق شده است.

نوع جاذبه
میراث فرهنگی
بناهای باستانی
مجموعه تاریخی
آرامگاه
موقعیت
پاسارگاد
پیشنهاد کاربران
%100 از 23 رای
رتبه در پاسارگاد
1 از 10 جاذبه
این مسافت به صورت خط مستقیم در نظر گرفته شده است

اطراف پاسارگاد (مقبره کورش)

رستوران های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
هتل های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
جاذبه های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
مراکز مهم شهر
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
comment icon
افزودن نقد و بررسی
نوشتن نقد و بررسی
camera icon
افزودن تصویر
افزودن تصویر
رضا
نوشته شده در 22 مهر 1400
report-icon گزارش

سلام. پاسارگاد شهرت جهانی داره و همه از محل قرارگیری اون اطلاع داریم اما خالی از لطف نیست که عرض کنم این میراث و نمونه شکوهمند (در عین سادگی) معماری و تمدن ایرانی، در مجاور جاده اصفهان به شیراز و 15 کیلومتری سعادت شهر قرار داره. گرچه در مورد اینکه این مکان مدفن کورش کبیر هست یا خیر، اختلافاتی وجود داره اما عظمت و شکوه و ماندگاری این بنا متحیر کننده است. دشت مشهد مرغاب که این بنا و مجموعه تاریخی در اون قرار داره از دشت های حاصل خیز استان فارس هست و از دیرباز دارای اهمیت بوده(یکی از بزرگترین و مشهورترین کارخانه های فرآوری مواد غذایی هم به دلیل وفور مواد اولیه کشاورزی در این منطقه و نقاط اطراف، در نزدیکی همین مکان قرار داره). چشمه پرآبی که از کنار جاده و در ابتدای دشت از طرف اصفهان و خرمبید، سرچشمه میگیره، دشت را سیراب میکنه و در جای جای دشت، جوی های سیمانی انتقال آب، قابل مشاهده است. بی‌شک یکی از دلایل اصلی ایجاد مجموعه پاسارگاد در این نقطه هم همین موضوع بوده. در روستای مجاور مجموعه، چند بومگردی و سفره خانه سنتی تاسیس شده و در اختیار گردشگران قرار میگیره. در مغازه های روستا، سوغاتی هایی با نماد مجموعه و تخت جمشید و هخامنشیان، قابل مشاهده و خریداری است.

بیشتر
امتیاز کل
5
مهدی احساسیان
نوشته شده در 27 شهریور 1399
report-icon گزارش

آرامگاه کورش بزرگ مهمترین اثر مجموعه پاسارگاد ، بنایی است که پیشتر به نام ( مشهد مادر سلیمان ) بود و از سال 1820به بعد بعنوان آرامگاه کوروش بزرگ مشخص شده و چون گوهری در میان دشت خود نمایی میکند .بنای آرامگاه میان باغهای سلطنتی قرار داشته و از سنگهای عظیم ، که درازای بعضی از آنها به هفت متر میرسد ، ساخته شده است . تخته سنگهای آرامگاه با بست های فلزی ، به هم پیوسته بوده است ، که بعدها آنها را کنده و برده اند و اکنون جایشان بصورت حفره هایی دیده میشود که بیشترشان را تعمیر کرده اند .
بنای آرامگاه دو قسمت مشخص دارد ، یکی سکوئی شش پله ای که قاعده آن مربع مستطیلی به وسعت 165 متر است و دیگری اطاقی کوچک به وسعت 7.5 متر مربع که سقف شیب بامی دارد و ضخامت دیوارهایش به 1.5 متر میرسد .در ورودی آرامگاه در سمت شمال غربی قرار داشته و 75 سانتی متر پهنای آن است .
پس از کشته شدن کورش بزرگ در جنگ با سکاها یا ایرانیان شمالی ، جسد وی را مومیایی کرده و درون تختی از زر نهاده و اشیای مهم سلطنتی و جنگی او را کنار وی گذارده بودند . در حمله اسکندر مقدونی ، یک شخص مقدونیه ای در این آرامگاه را شکسته و اشیای آن را تاراج کرده و کالبد را گزند رسانیده بود .
از سویی مردم ساختن بناهای با عظمت سنگی را خارج از قوه بشری می دانسته اند و به حضرت سلیمان که دیوها را برای کارهای دشوار در خدمت داشته است ، نسبت می داده اند . به همین جهت آرامگاه کورش را هم از بناهای آن حضرت می شمرند و آنرا به مادر او نسبت می دادند و ( مشهد مادر سلیمان ) می خواندند .
این بنای زیبا در فاصله 130 کیلومتری شمال شیراز در شهر پاسارگاد واقع شده است .

بیشتر
امتیاز کل
5
Shamim
نوشته شده در 6 بهمن 1398
report-icon گزارش

مجموعه پاسارگاد که در نزدیکی مرودشت و در شهر پاسارگاد قرار گرفته که شامل بخش هایی نظیر مقبره کوروش، دروازه، بارعام، کاخ، کاروانسرا و... هستش. مهم ترین قسمت این مجموعه مقره کورش کبیر هست. که از بیرون قابل دیدنه و اغلب اوقات خیلی ها به دیدن خود مقبره کوروش بسنده می کنن و به قسمت های دورتر برای بازدید نمیرن. اما اخیرا با گذاشتن وسیله نقلیه عمومی که ساعت مشخصی حرکت می کنن یا با کرایه ماشین های کوچیک می شه تا نقاط دیدنی اطراف هم رفت. حتی شهری هم که در نزدیک مجموعه پاسارگاد به دلیل این جاذبه توریستی رونق پیدا کرده دیدنش خالی از لطف نیست و با قدم زدن تو این شهر می تونین حتی اقامتگاه های بومگردی و رستوران های سنتیش رو ببینین.

بیشتر
امتیاز کل
5
فاطمه خرقه پوش
نوشته شده در 22 مهر 1398
report-icon گزارش

#پاسارگاد یا به عبارتی ( مقبره کروروش بزرگ ) که از عصر هخامنشیان تا کنون برجای مانده در شهرستان پاسارگاد در #استان_فارس قرار گرفته است.
در ابتدای جاده ای که به مقبره و محوطه پاسارگاد منتهی میشود تابلوی بسیار کوچک و محقری را قرار دادند و بر روی آن نوشتند پاسارگاد سپس وارد مسیر اصلی جاده میشوید که بسیار زیباست و دور تا دورش با درخت های انبوه و بلند پوشیده شده که در انتهای این مسیر دوست داشتنی به محوطه تاریخی پاسارگاد میرسید .
در پارکینگ باید ماشینتان را پارک کنید و سپس در همان ابتدا مقبره را مشاهده میکنید که حس بسیار غریب و عجیبی رو پیدا میکنید، حسی پر از غرور و افتخار، سربلندی و عظمت خلاصه هر چی حس خوب که وجود داره رو من در اینجا حس کردم.
محوطه پاسارگاد شامل بخش هایی نظیر ( آرامگاه کوروش، آرامگاه کمبوجیه ، باغ پاسارگاد ، آب نماهای باغ ،سازه های دفاعی تل تخت ، کاخ اختصاصی، تنگه بلاغی، کاخ بارعام، کاروانسرای مظفری، کاخ دروازه ، محوطه مقدس، پل و دو کوشک ) میباشد.
مجموعه باغ پاسارگاد یکی دیگر از باغ های ایرانی ثبت جهانی و خود پاسارگاد هم یکی دیگر از آثار ایرانی ثبت یونسکو میباشد.
مقبره ای بسیار ساده ولی با ابهت در میان دشتی وسیع قرار گرفته که بنا به روایتی آن را مقبره کوروش کبیر و برخی هم این باور را قبول ندارند ، ولی در هر صورت سازه ای به یادماندنی و مستحکم میباشد .
از چندین پله کان روی هم تشکیل شده که در نهایت بنایی مستطیل شکل بر روی آن قرار گرفته شده و قسمت کوچکی از آن خالی میباشد که راه ورود به داخل ساختمان میباشد. افراد زیادی همیشه برای بازدید از این مقبره و محوطه تاریخی ارزشمند به این مکان می آیند و از دیدن و بودن در اینجا واقعا لذت میبرن خود من بشخصه ساعت ها در این مجموعه موندم و دوست نداشتم برم.
برای ورود به مجموعه باید بلیط به مبلغ 3.000 تومان در ازای هر نفر دریافت کنید و همه روزه از ساعت 8 صبح تا 17.00 عصر میتوانید از این سایت ارزشمند جهانی بازدید نمایید.

بیشتر
امتیاز کل
5
Ehsantrips
نوشته شده در 16 مهر 1398
report-icon گزارش

مقبره کوروش بنیانگذار پادشاهی هخامنشیان مهم ترین بنای محوطه باستانی پاسارگاد است که در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز ثبت شده است. در منابع یونانی که از اصلی ترین منابع تاریخ باستان است به بنای آرامگاه کوروش اشاره شده است. این آرامگاه نسبتا ساده و بی پیرایه از سنگ آهک ساخته شده و دو بخش دارد که شامل سکویی با شش پله و یک اتاقی با سقف شیروانی مانند است. گمان می رود این آرامگاه قبل از مرگ کوروش و بدستور خود وی بنا شده و بنابراین اکنون قدمتی بیش از ۲۵۰۰ سال دارد.
به جز مقبره کوروش، آثار تاریخی دیگری نیر در محوطه پاسارگاد قرار دارد از جمله برج سنگی و بقایای کاخ و باغ هخامنشی که برای دیدن آنها باید با ماشین یا دوچرخه بروید چون فاصله ها خیلی زیاد است.

بیشتر
امتیاز کل
5
محمد جعفری
نوشته شده در 9 شهریور 1398
report-icon گزارش

پاسارگاد یه محوطه باستانی در ۱۳۰ کیلومتری شیراز است که در شهرستان مرودشت قرار گرفته است. مجموعه میراث جهانی پاسارگاد شامل چند اثر تاریخی است که در محوطه ای قرار گرفته است. این محوطه بسیار بزرگه و دیدن اون بصورت پیاده بسیار سخت است. لذا ون و دوچرخه و اسکوتر برای بازدید در آنجا وجود دارد. بلیت مجموعه ۳هزار تومان و بلیت استفاده از ون نیز ۳ هزار تومان است. محوطه خاکی است و هنگام باد، بازدید از اون سخت میشه. عکس اول آرامگاه کوروش کبیر و عکس دوم آرامگاه منسوب به کمبوجیه را نشان می دهد که البته اغلب راهنمایان می گویند آرامگاه کمبوجیه صحت ندارد و آن دیوار یا درب یکی از کاخ ها است. دیدن پاسارگاد برای هر ایرانی وطن دوستی واجبه.

بیشتر
امتیاز کل
5
طلوع کوچک
نوشته شده در 6 خرداد 1398
report-icon گزارش

قدیمی ترین بنای مقبره ای فلات ایران مقبره کوروش بزرگ است. کلیه بناهای پاسارگاد را کوروش کبیر ساخته، مردی که هر چه از خوبیها و خدمات او بر سرزمین ایران و ایرانیان بگوییم کم است و همین امر منجر شده تا نام او پس از این همه سال همچنان بر لب ملت ایران از کوچک گرفته تا بزرگ همچنان باقی بماند. دلم برای این همه سادگیش سوخت که مزار پادشاه ایران اینگونه بود... سقفش آسمان و دیوارهای قبرش همچون یک انسان عادی از خشت و سنگ بود....

بیشتر
امتیاز کل
5
shahrzad
نوشته شده در 23 فروردین 1398
report-icon گزارش

آرامگاه کوروش دوم هخامنشی که به کوروش کبیر معروف است در حدود یک کیلومتری جنوب غربی کاخهای پاسارگاد واقع شده است. ایشان موسس حکومت هخامنشیان بوده است وازسالهای 529تا559قبل ازمیلاد برمناطق زیادی ازآسیا حکومت می‌کرد. منشور حقوقی کوروش کبیر یکی ازمعروفترین وقدیمی ترین اسناد حقوق بشر است.

بیشتر
امتیاز کل
5
ساره سلطانپور
نوشته شده در 18 فروردین 1398
report-icon گزارش

پاسارگاد که یادگاری از دوران هخامنشی است، در شهرستانی به همین نام در استان فارس قرار دارد. ساختمانهای مسجدپاسارگاد، باغ پادشاهی پاسارگاد، کاخ دروازه، کاخ بار عام، کاخ اختصاصی، دو کوشک، آرامگاه کمبوجیه، کاروانسرای مظفری و آب‌نماهای باغ شاهی در محوطه پاسارگاد قرار داشته اند. برجسته‌ترین جاذبه‌ی آن آرامگاه کوروش بزرگ (مشهد مادر سلیمان ) است آرامگاه کوروش بزرگ در جنوب، تل تخت (تخت سلیمان) و استحکامات در روی تپه‌ی شمال محوطه، مجموعه‌ی سلطنتی (دروازه r، تالار عمومی یا کاخ s، کاخ p و باغ سلطنتی یا چهار باغ) در مرکز محوطه‌ی اصلی و زندان سلیمان در شمال مجموعه‌ قراردارند. مصالح بکار رفته در ساختمانها بیشتر سنگ، خشت هام و‌برای پوشش سقفها چوب بوده است.
پ ن :در زمان بازدید من در سال ۸۵ مقبره کوروش درحال مرمت بود و باتوجه به اینکه دانشجوی معماری بودم با نامه ی دانشگاه اجازه بازدید از داخل مقبره را داشتم

بیشتر
امتیاز کل
5
خدیجه عربی
نوشته شده در 2 اسفند 1397
report-icon گزارش

محوطه باستانی پاسارگاد در فاصله حدود 135 كیلومتری شیراز و در فاصله سه كیلومتری جاده آسفالته شیراز به آباده قرار دارد. دشتی كه پاسارگاد در آن واقع شده، به نام دشت مرغاب نامیده می شود. به دلیل وجود رودخانه پلوار در این دشت؛ جلگه مرغاب همواره بارور و نشیمنگاه اقوام مختلف بوده است. پاسارگاد بر خلاف تصوری که در میان عامه مردم وجود دارد؛ تنها یک مقبره نیست، بلکه مجموعه ای است گسترده از کاخ ها و بناهای گوناگون که در تمام دشت پراکنده شده اند. کاخ های پاسارگاد، 2500 سال پیش به دستور کوروش کبیر بنا شده است. آرامگاه کوروش، کاخ اختصاصی کوروش، نقش انسان بالدار، کاخ بار عام کوروش، کاخ تشریفات و ساختمان مذهبی (آتشکده) از ساخته های باقی مانده در این مجموعه تاریخی است. اما شاید مهم ترین اثر و در واقع شناخته شده ترین اثر موجود در پاسارگاد همان مقبره کوروش کبیر باشد که به دستور خود او برای خاکسپاریش ساخته شده . فاصله بناها از همدیگر در مقیاس کیلومتر بوده و به همین دلیل مسیرهای آسفالتی در میان کاخ ها پیش بینی شده  و ماشین های برقی وجود دارد که بازدیدکنندگان با اتلاف وقت کمتری موفق به بازدید محوطه شوند. برای رفتن به پاسارگاد در تابستان بهتر است کلاه و کرم ضد آفتاب به همرا داشته باشید 

بیشتر
امتیاز کل
5
مهدیه زوارفرد
نوشته شده در 24 بهمن 1397
report-icon گزارش

پاسارگاد امروز با پاسارگادی که هشت سال پیش ازش دیدن کردم خیلی خیلی متفاوت بود.
امروز برای دیدن مقبره کوروش باید بلیطی به مبلغ ۳ هزار تومان از باجه فروش بلیط تهیه کنیم در حالی که در گذشته بازدید از این مکان رایگان بود و هیچ ارگان یا سازمانی نظارت بر‌محیط اطراف نداشت. برای پارک ماشین باید مبلغ ۵هزار تومان به مامورین پرداخت کنیم. نکته قابل توجه برای من اشتغال مردم محلی و احداث فروشگاه های وسائل تزئینی و سوغاتی در این مکان بود . نکته مثبت در خصوص تغییراتی که حاصل شده است وجود حفاظ شیشه ای دورتادور مقبره کوروش است به منظور جلوگیری از ورود تماشاکننده ها به محوطه مقبره است که البته خیلی زودتر از اینها باید این اقدام صورت میگرفت تا کمتر شاهد دست نویس های یادگاری میبودیم.

بیشتر
امتیاز کل
5
Yannar
نوشته شده در 2 دی 1397
report-icon گزارش

پاسارگاد که یادگاری از دوران پرشکوه هخامنشی است در شهرستانی به همین نام در استان فارس قرار دارد ویکی از بناهای این مجموعه مقبره کوروش کبیر پادساه بزرگ و افتخار آفرین هخامنشی است که پیشتر به(مشهد مادر سلیمان)شهرت داشت و جزو پنجمین اثر ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو در تیر ۸۳ به ثبت رسید

بیشتر
امتیاز کل
5
شکوفه.
نوشته شده در 1 دی 1397
report-icon گزارش

آرامگاه کورش کبیر در فاصله ۱۳۴ کیلومتری از شهر شیراز قرار داردواز سازه های دوره هخامنشی است که با سنگ های بزرگی ساخته شده ودراتصالات آن از هیچگونه ملاتی استفاده نشده و از شاهکارهای مهندسی است.جاده ای که به مقبره منتهی میشود هم خیلی زیباست و دو طرف جاده درختان سرو کاشته شده واز روبرو مقبره کاملا"پیداست

بیشتر
امتیاز کل
5
نادر مزرعه شادی
نوشته شده در 26 آذر 1397
report-icon گزارش

اگر قصد بازدید از این جادبه را دارید بهتر است قبل از رسیدن به شیراز و سر راه از این آن بازدید کنید یا بازدید از آن را برای زمان برگشت بگذارید البته اگر از سما شمال وارد شهر شیراز می‌شوید. دلیل این توصیه بعد مسافت این مقبره از شهر شیراز هست و اگر از مبدا شیراز قصد بازدید از این جاذبه را داشته باشید تقریبا یک نیم روز را از دست خواهید داد.
برای زسیدن به این مقبره باید از جاده اصلی بیرون آمده و جاده‌ای فرعی را ادامه دهید.
اطراف مقبره تقریبا زمینی بایر است و تنها همین بنا در میان آن دیده می‌شود. در ایام تعطیلات نوروز که ما از این بنا بازدید کردیم،شلوغی و ترافیک زیادی در مسیر دسترسی به این بنا بود و جای پارک مناسب به سختی پیدا می‌شد.

بیشتر
امتیاز کل
3
Amin
نوشته شده در 18 آذر 1397
report-icon گزارش

کوروش کبیر، بنيانگذار سلسله هخامنشیان بود که سی سال حکومت کرد.او ایران را به اوج قدرت رساند و یکی از بزرگترین سلسله های جهان را بنیان نهاد.این آرامگاه در پاسارگاد قرار دارد.

بیشتر
امتیاز کل
5
Mostafa
نوشته شده در 18 آذر 1397
report-icon گزارش

محل دفن بهترین زمامدار تاریخ این کشور که در شهر پاسارگاد نزدیک به شهرستان شیراز واقع شده است.
بسیار دیدنیست.

بیشتر
امتیاز کل
5
Arezoo-1234
نوشته شده در 18 آذر 1397
report-icon گزارش

مقبره ی کوروش بزرگ در مرودشت واقع شده ...
این اثر متعلق به دوره ی هخامنشیان است
برای بازدید از این بنا بلیط ورودی نفری ۳ هزار تومان است ..
مجموعه پاسارگاد دارای بناهای مختلفی هست که در فواصل طولانی از هم قرار دارند..
وسیله هایی برای عبور و مرور بین این بناها تعبیه شده
برای اجاره ی دوچرخه باید مدتی در صف بود و تعداد دوچرخه ها کم است...
من امتیازم رو به شکوه این بنا می دم..چرا که وسایل عبور و مرور هم وجود نداشته باشه این مسافت رو با پای پیاده و با اشتیاق میشه طی کرد..چرا که واقعا لذت بخشه#تایسیز

بیشتر
امتیاز کل
5
بهناز بهادری
نوشته شده در 18 آذر 1397
report-icon گزارش

آرامگاه کوروش کبیر در سعادت شهر منطقه پاسارگاد استان فارس واقع شده است. وقتی پا به منطقه پاسارگاد میگزارید غم تمام وجودتان را فرا میگیرد چون با یک بیابان بزرگ روبرو میشوید,بدون درخت و آبی و حتی سایه بانی و مغازه ای برای رفع خستگی و تشنگی.ولی در گوشه ای شما شاهد یک سرویس بهداشتی و نمازخانه شیک خواهید بود. مهمانسرای تاریخی که در نزدیکی مقبره قرار دارد تبدیل به یک زباله دانی و خرابه شده است که در آنرا با داربست های آهنی پوشانیده اند که نتوانید وارد آن خرابه بشوید. چندین متر آنطرف تر کاخ های پاسارگاد وجود داشته که آنها هم در وضعیت بدی بسر میبرند بالاتر از آن نیز زندانی بوده که آنهم بهمین صورت... مجموعه پاسارگاد در میراث جهانی یونیسکو ثبت شده است و توریست هایی که به ایران می آیند حتما به این مکان سری خواهند زد. و این وضعیت برای چنین بنای تاریخی و باشکوهی تاسف برانگیز است. و اشک هر ایرانی و بازدیدکننده ای را درمی آورد.#تایسیز

بیشتر
امتیاز کل
3
Shene
نوشته شده در 17 آذر 1397
report-icon گزارش

این مجموعه نیز در کنار بقیه مجموعه شاهکارهای شیراز قرار دارد. مجموعه ایی از دوران هخامنشی که شامل مقبره های کوروش بزرگ و کمبوجیه، کاخ دروازه، کاخ بارعام، کاخ اختصاصی، آب نمای باغ شاهی و... است. من حقیقتا در این مکانها دست کم گرفتن مطالعه تاریخ رو در خودم دیدم??. بهتون پیشنهاد می کنم قبل از رفتن به این مجموعه های تاریخی قبل آن مطالعه ایی داشته باشیم تا بیشترآن ها را بشناسیم.
#تایسیز

بیشتر
امتیاز کل
5
انور محمدی
نوشته شده در 14 آذر 1397
report-icon گزارش

مقبره کورش هخامنشی در پاسارگاد، تبدیل به یکی دیگر از نمادهای باستانی ایران شده است که سالانه گردشگران خارجی و داخلی زیادی را به خود جذب می‌کند.
#تایسیز

بیشتر
امتیاز کل
4
آیا شما صاحب این کسب و کار هستید؟

برای پاسخ به نظرات، بروزرسانی اطلاعات و موارد دیگر مالکیت خود را به ثبت برسانید و پنل اختصاصی خود را از ما دریافت کنید.

ثبت ادعای مالکیت