Close
رستوران

پاسارگاد (مقبره کورش)

Tomb of Cyrus

2231-MvaDL1RuHtJQ6bHrioDx.jpeg
1b77d8ba-157f-41f8-8c89-a052bdd6f3b3.jpg
0c639cfe-5950-40a1-b7ce-b51cf68d739b.jpg
download.jpeg
koroush-tomb2-e12.jpg
0c639cfe-5950-40a1-b7ce-b51cf68d739b.jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

کورش کبیر به عنوان بنیانگذار سلسه هخامنشی در سال ۵۴۶ قبل از میلاد مسیح، پایتخت جدید فرمانروایی قدرتمند خود را در ۱۳۰ کیلومتری شمال شیراز کنونی به نام پاسارگاد ساخت. در طول تاریخ از پاسارگاد جز مقبره کورش، که اکنون در سه کیلومتری غرب جاده شیراز – اصفهان واقع شده است، اثری باقی نیست. در کاوش های باستان شناسی به این نتیجه رسیدند که در ساخت پاسارگاد ترکیبی از معماری های آناتولی، بین النهرین و ایران به صورت ماهرانه با یکدیگر تلفیق شده است.

نوع جاذبه:
 • میراث فرهنگی
 • بناهای باستانی
 • مجموعه تاریخی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • Shamim
  نقدها:
  گزارش
  پاسارگاد
  توصیه شده توسط کاربر

  مجموعه پاسارگاد که در نزدیکی مرودشت و در شهر پاسارگاد قرار گرفته که شامل بخش هایی نظیر مقبره کوروش، دروازه، بارعام، کاخ، کاروانسرا و... هستش. مهم ترین قسمت این مجموعه مقره کورش کبیر هست. که از بیرون قابل دیدنه و اغلب اوقات خیلی ها به دیدن خود مقبره کوروش بسنده می کنن و به قسمت های دورتر برای بازدید نمیرن. اما اخیرا با گذاشتن وسیله نقلیه عمومی که ساعت مشخصی حرکت می کنن یا با کرایه ماشین های کوچیک می شه تا نقاط دیدنی اطراف هم رفت. حتی شهری هم که در نزدیک مجموعه پاسارگاد به دلیل این جاذبه توریستی رونق پیدا کرده دیدنش خالی از لطف نیست و با قدم زدن تو این شهر می تونین حتی اقامتگاه های بومگردی و رستوران های سنتیش رو ببینین.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • فاطمه خرقه پوش
  نقدها:
  گزارش
  پاسارگاد (مقبره کورش)
  توصیه شده توسط کاربر

  #پاسارگاد یا به عبارتی ( مقبره کروروش بزرگ ) که از عصر هخامنشیان تا کنون برجای مانده در شهرستان پاسارگاد در #استان_فارس قرار گرفته است.
  در ابتدای جاده ای که به مقبره و محوطه پاسارگاد منتهی میشود تابلوی بسیار کوچک و محقری را قرار دادند و بر روی آن نوشتند پاسارگاد سپس وارد مسیر اصلی جاده میشوید که بسیار زیباست و دور تا دورش با درخت های انبوه و بلند پوشیده شده که در انتهای این مسیر دوست داشتنی به محوطه تاریخی پاسارگاد میرسید .
  در پارکینگ باید ماشینتان را پارک کنید و سپس در همان ابتدا مقبره را مشاهده میکنید که حس بسیار غریب و عجیبی رو پیدا میکنید، حسی پر از غرور و افتخار، سربلندی و عظمت خلاصه هر چی حس خوب که وجود داره رو من در اینجا حس کردم.
  محوطه پاسارگاد شامل بخش هایی نظیر ( آرامگاه کوروش، آرامگاه کمبوجیه ، باغ پاسارگاد ، آب نماهای باغ ،سازه های دفاعی تل تخت ، کاخ اختصاصی، تنگه بلاغی، کاخ بارعام، کاروانسرای مظفری، کاخ دروازه ، محوطه مقدس، پل و دو کوشک ) میباشد.
  مجموعه باغ پاسارگاد یکی دیگر از باغ های ایرانی ثبت جهانی و خود پاسارگاد هم یکی دیگر از آثار ایرانی ثبت یونسکو میباشد.
  مقبره ای بسیار ساده ولی با ابهت در میان دشتی وسیع قرار گرفته که بنا به روایتی آن را مقبره کوروش کبیر و برخی هم این باور را قبول ندارند ، ولی در هر صورت سازه ای به یادماندنی و مستحکم میباشد .
  از چندین پله کان روی هم تشکیل شده که در نهایت بنایی مستطیل شکل بر روی آن قرار گرفته شده و قسمت کوچکی از آن خالی میباشد که راه ورود به داخل ساختمان میباشد. افراد زیادی همیشه برای بازدید از این مقبره و محوطه تاریخی ارزشمند به این مکان می آیند و از دیدن و بودن در اینجا واقعا لذت میبرن خود من بشخصه ساعت ها در این مجموعه موندم و دوست نداشتم برم.
  برای ورود به مجموعه باید بلیط به مبلغ 3.000 تومان در ازای هر نفر دریافت کنید و همه روزه از ساعت 8 صبح تا 17.00 عصر میتوانید از این سایت ارزشمند جهانی بازدید نمایید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Ehsantrips
  نقدها:
  گزارش
  مقبره ۲۵۰۰ ساله
  توصیه شده توسط کاربر

  مقبره کوروش بنیانگذار پادشاهی هخامنشیان مهم ترین بنای محوطه باستانی پاسارگاد است که در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز ثبت شده است. در منابع یونانی که از اصلی ترین منابع تاریخ باستان است به بنای آرامگاه کوروش اشاره شده است. این آرامگاه نسبتا ساده و بی پیرایه از سنگ آهک ساخته شده و دو بخش دارد که شامل سکویی با شش پله و یک اتاقی با سقف شیروانی مانند است. گمان می رود این آرامگاه قبل از مرگ کوروش و بدستور خود وی بنا شده و بنابراین اکنون قدمتی بیش از ۲۵۰۰ سال دارد.
  به جز مقبره کوروش، آثار تاریخی دیگری نیر در محوطه پاسارگاد قرار دارد از جمله برج سنگی و بقایای کاخ و باغ هخامنشی که برای دیدن آنها باید با ماشین یا دوچرخه بروید چون فاصله ها خیلی زیاد است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • محمد جعفری
  نقدها:
  گزارش
  پاسارگاد میراث کهن پارسیان
  توصیه شده توسط کاربر

  پاسارگاد یه محوطه باستانی در ۱۳۰ کیلومتری شیراز است که در شهرستان مرودشت قرار گرفته است. مجموعه میراث جهانی پاسارگاد شامل چند اثر تاریخی است که در محوطه ای قرار گرفته است. این محوطه بسیار بزرگه و دیدن اون بصورت پیاده بسیار سخت است. لذا ون و دوچرخه و اسکوتر برای بازدید در آنجا وجود دارد. بلیت مجموعه ۳هزار تومان و بلیت استفاده از ون نیز ۳ هزار تومان است. محوطه خاکی است و هنگام باد، بازدید از اون سخت میشه. عکس اول آرامگاه کوروش کبیر و عکس دوم آرامگاه منسوب به کمبوجیه را نشان می دهد که البته اغلب راهنمایان می گویند آرامگاه کمبوجیه صحت ندارد و آن دیوار یا درب یکی از کاخ ها است. دیدن پاسارگاد برای هر ایرانی وطن دوستی واجبه.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • طلوع کوچک
  نقدها:
  گزارش
  درود بر بزرگترین مرد ایران زمین
  توصیه شده توسط کاربر

  قدیمی ترین بنای مقبره ای فلات ایران مقبره کوروش بزرگ است. کلیه بناهای پاسارگاد را کوروش کبیر ساخته، مردی که هر چه از خوبیها و خدمات او بر سرزمین ایران و ایرانیان بگوییم کم است و همین امر منجر شده تا نام او پس از این همه سال همچنان بر لب ملت ایران از کوچک گرفته تا بزرگ همچنان باقی بماند. دلم برای این همه سادگیش سوخت که مزار پادشاه ایران اینگونه بود... سقفش آسمان و دیوارهای قبرش همچون یک انسان عادی از خشت و سنگ بود....

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • shahrzad
  نقدها:
  گزارش
  مقبره کوروش کبیر
  توصیه شده توسط کاربر

  آرامگاه کوروش دوم هخامنشی که به کوروش کبیر معروف است در حدود یک کیلومتری جنوب غربی کاخهای پاسارگاد واقع شده است. ایشان موسس حکومت هخامنشیان بوده است وازسالهای 529تا559قبل ازمیلاد برمناطق زیادی ازآسیا حکومت می‌کرد. منشور حقوقی کوروش کبیر یکی ازمعروفترین وقدیمی ترین اسناد حقوق بشر است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • ساره سلطانپور
  نقدها:
  گزارش
  پاسارگاد
  توصیه شده توسط کاربر

  پاسارگاد که یادگاری از دوران هخامنشی است، در شهرستانی به همین نام در استان فارس قرار دارد. ساختمانهای مسجدپاسارگاد، باغ پادشاهی پاسارگاد، کاخ دروازه، کاخ بار عام، کاخ اختصاصی، دو کوشک، آرامگاه کمبوجیه، کاروانسرای مظفری و آب‌نماهای باغ شاهی در محوطه پاسارگاد قرار داشته اند. برجسته‌ترین جاذبه‌ی آن آرامگاه کوروش بزرگ (مشهد مادر سلیمان ) است آرامگاه کوروش بزرگ در جنوب، تل تخت (تخت سلیمان) و استحکامات در روی تپه‌ی شمال محوطه، مجموعه‌ی سلطنتی (دروازه r، تالار عمومی یا کاخ s، کاخ p و باغ سلطنتی یا چهار باغ) در مرکز محوطه‌ی اصلی و زندان سلیمان در شمال مجموعه‌ قراردارند. مصالح بکار رفته در ساختمانها بیشتر سنگ، خشت هام و‌برای پوشش سقفها چوب بوده است.
  پ ن :در زمان بازدید من در سال ۸۵ مقبره کوروش درحال مرمت بود و باتوجه به اینکه دانشجوی معماری بودم با نامه ی دانشگاه اجازه بازدید از داخل مقبره را داشتم

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • خدیجه عربی
  نقدها:
  گزارش
  پاسارگاد شیراز
  توصیه شده توسط کاربر

  محوطه باستانی پاسارگاد در فاصله حدود 135 كیلومتری شیراز و در فاصله سه كیلومتری جاده آسفالته شیراز به آباده قرار دارد. دشتی كه پاسارگاد در آن واقع شده، به نام دشت مرغاب نامیده می شود. به دلیل وجود رودخانه پلوار در این دشت؛ جلگه مرغاب همواره بارور و نشیمنگاه اقوام مختلف بوده است. پاسارگاد بر خلاف تصوری که در میان عامه مردم وجود دارد؛ تنها یک مقبره نیست، بلکه مجموعه ای است گسترده از کاخ ها و بناهای گوناگون که در تمام دشت پراکنده شده اند. کاخ های پاسارگاد، 2500 سال پیش به دستور کوروش کبیر بنا شده است. آرامگاه کوروش، کاخ اختصاصی کوروش، نقش انسان بالدار، کاخ بار عام کوروش، کاخ تشریفات و ساختمان مذهبی (آتشکده) از ساخته های باقی مانده در این مجموعه تاریخی است. اما شاید مهم ترین اثر و در واقع شناخته شده ترین اثر موجود در پاسارگاد همان مقبره کوروش کبیر باشد که به دستور خود او برای خاکسپاریش ساخته شده . فاصله بناها از همدیگر در مقیاس کیلومتر بوده و به همین دلیل مسیرهای آسفالتی در میان کاخ ها پیش بینی شده  و ماشین های برقی وجود دارد که بازدیدکنندگان با اتلاف وقت کمتری موفق به بازدید محوطه شوند. برای رفتن به پاسارگاد در تابستان بهتر است کلاه و کرم ضد آفتاب به همرا داشته باشید 

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • مهدیه زوارفرد
  نقدها:
  گزارش
  آرامگاه کوروش کبیر
  توصیه شده توسط کاربر

  پاسارگاد امروز با پاسارگادی که هشت سال پیش ازش دیدن کردم خیلی خیلی متفاوت بود.
  امروز برای دیدن مقبره کوروش باید بلیطی به مبلغ ۳ هزار تومان از باجه فروش بلیط تهیه کنیم در حالی که در گذشته بازدید از این مکان رایگان بود و هیچ ارگان یا سازمانی نظارت بر‌محیط اطراف نداشت. برای پارک ماشین باید مبلغ ۵هزار تومان به مامورین پرداخت کنیم. نکته قابل توجه برای من اشتغال مردم محلی و احداث فروشگاه های وسائل تزئینی و سوغاتی در این مکان بود . نکته مثبت در خصوص تغییراتی که حاصل شده است وجود حفاظ شیشه ای دورتادور مقبره کوروش است به منظور جلوگیری از ورود تماشاکننده ها به محوطه مقبره است که البته خیلی زودتر از اینها باید این اقدام صورت میگرفت تا کمتر شاهد دست نویس های یادگاری میبودیم.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Yannar
  نقدها:
  گزارش
  پاسارگاد
  توصیه شده توسط کاربر

  پاسارگاد که یادگاری از دوران پرشکوه هخامنشی است در شهرستانی به همین نام در استان فارس قرار دارد ویکی از بناهای این مجموعه مقبره کوروش کبیر پادساه بزرگ و افتخار آفرین هخامنشی است که پیشتر به(مشهد مادر سلیمان)شهرت داشت و جزو پنجمین اثر ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو در تیر ۸۳ به ثبت رسید

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • شکوفه.
  نقدها:
  گزارش
  مقبره کورش
  توصیه شده توسط کاربر

  آرامگاه کورش کبیر در فاصله ۱۳۴ کیلومتری از شهر شیراز قرار داردواز سازه های دوره هخامنشی است که با سنگ های بزرگی ساخته شده ودراتصالات آن از هیچگونه ملاتی استفاده نشده و از شاهکارهای مهندسی است.جاده ای که به مقبره منتهی میشود هم خیلی زیباست و دو طرف جاده درختان سرو کاشته شده واز روبرو مقبره کاملا"پیداست

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • نادر مزرعه شادی
  نقدها:
  گزارش
  پاسارگاد
  توصیه شده توسط کاربر

  اگر قصد بازدید از این جادبه را دارید بهتر است قبل از رسیدن به شیراز و سر راه از این آن بازدید کنید یا بازدید از آن را برای زمان برگشت بگذارید البته اگر از سما شمال وارد شهر شیراز می‌شوید. دلیل این توصیه بعد مسافت این مقبره از شهر شیراز هست و اگر از مبدا شیراز قصد بازدید از این جاذبه را داشته باشید تقریبا یک نیم روز را از دست خواهید داد.
  برای زسیدن به این مقبره باید از جاده اصلی بیرون آمده و جاده‌ای فرعی را ادامه دهید.
  اطراف مقبره تقریبا زمینی بایر است و تنها همین بنا در میان آن دیده می‌شود. در ایام تعطیلات نوروز که ما از این بنا بازدید کردیم،شلوغی و ترافیک زیادی در مسیر دسترسی به این بنا بود و جای پارک مناسب به سختی پیدا می‌شد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Amin
  نقدها:
  گزارش
  آرامگاه کوروش کبیر
  توصیه شده توسط کاربر

  کوروش کبیر، بنيانگذار سلسله هخامنشیان بود که سی سال حکومت کرد.او ایران را به اوج قدرت رساند و یکی از بزرگترین سلسله های جهان را بنیان نهاد.این آرامگاه در پاسارگاد قرار دارد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Mostafa
  نقدها:
  گزارش
  مقبره کوروش
  توصیه شده توسط کاربر

  محل دفن بهترین زمامدار تاریخ این کشور که در شهر پاسارگاد نزدیک به شهرستان شیراز واقع شده است.
  بسیار دیدنیست.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Arezoo-1234
  نقدها:
  گزارش
  پاسارگاد
  توصیه شده توسط کاربر

  مقبره ی کوروش بزرگ در مرودشت واقع شده ...
  این اثر متعلق به دوره ی هخامنشیان است
  برای بازدید از این بنا بلیط ورودی نفری ۳ هزار تومان است ..
  مجموعه پاسارگاد دارای بناهای مختلفی هست که در فواصل طولانی از هم قرار دارند..
  وسیله هایی برای عبور و مرور بین این بناها تعبیه شده
  برای اجاره ی دوچرخه باید مدتی در صف بود و تعداد دوچرخه ها کم است...
  من امتیازم رو به شکوه این بنا می دم..چرا که وسایل عبور و مرور هم وجود نداشته باشه این مسافت رو با پای پیاده و با اشتیاق میشه طی کرد..چرا که واقعا لذت بخشه#تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • بهناز بهادری
  نقدها:
  گزارش
  مقبره کوروش کبیر
  توصیه شده توسط کاربر

  آرامگاه کوروش کبیر در سعادت شهر منطقه پاسارگاد استان فارس واقع شده است. وقتی پا به منطقه پاسارگاد میگزارید غم تمام وجودتان را فرا میگیرد چون با یک بیابان بزرگ روبرو میشوید,بدون درخت و آبی و حتی سایه بانی و مغازه ای برای رفع خستگی و تشنگی.ولی در گوشه ای شما شاهد یک سرویس بهداشتی و نمازخانه شیک خواهید بود. مهمانسرای تاریخی که در نزدیکی مقبره قرار دارد تبدیل به یک زباله دانی و خرابه شده است که در آنرا با داربست های آهنی پوشانیده اند که نتوانید وارد آن خرابه بشوید. چندین متر آنطرف تر کاخ های پاسارگاد وجود داشته که آنها هم در وضعیت بدی بسر میبرند بالاتر از آن نیز زندانی بوده که آنهم بهمین صورت... مجموعه پاسارگاد در میراث جهانی یونیسکو ثبت شده است و توریست هایی که به ایران می آیند حتما به این مکان سری خواهند زد. و این وضعیت برای چنین بنای تاریخی و باشکوهی تاسف برانگیز است. و اشک هر ایرانی و بازدیدکننده ای را درمی آورد.#تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Shene
  نقدها:
  گزارش
  پاسارگاد
  توصیه شده توسط کاربر

  این مجموعه نیز در کنار بقیه مجموعه شاهکارهای شیراز قرار دارد. مجموعه ایی از دوران هخامنشی که شامل مقبره های کوروش بزرگ و کمبوجیه، کاخ دروازه، کاخ بارعام، کاخ اختصاصی، آب نمای باغ شاهی و... است. من حقیقتا در این مکانها دست کم گرفتن مطالعه تاریخ رو در خودم دیدم??. بهتون پیشنهاد می کنم قبل از رفتن به این مجموعه های تاریخی قبل آن مطالعه ایی داشته باشیم تا بیشترآن ها را بشناسیم.
  #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • انور محمدی
  نقدها:
  گزارش
  مقبره کورش
  توصیه شده توسط کاربر

  مقبره کورش هخامنشی در پاسارگاد، تبدیل به یکی دیگر از نمادهای باستانی ایران شده است که سالانه گردشگران خارجی و داخلی زیادی را به خود جذب می‌کند.
  #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • امید سرافرازی
  نقدها:
  گزارش
  پاسارگاد
  توصیه شده توسط کاربر

  هرچي نزديكتر به آرامگاه كوروش ميشيم حس عجيبي سراسر بدن رو ميگيره خيلي ها بغض ميكنن، خيلي ها گريه و خيلي ها مو به تنشون سيخ ميشه وقتي به آرامگاه ميرسي فقط دلت ميسوزه كه چرا به اين مكان نميرسن و كل پاسارگاد رو بيايون كردن. اگر كل پاسارگاد رو بخوايد بگرديد حداقل يك ساعت زمان لازم هست. پاسارگاد بخش هاي زيادي داره كه هر كدومش قشنگي خودش رو دارد. ساعت بازديد از هشت و نيم صبح شروع ميشه و هزينه بليت سه هزار تومان ميباشد.#تايسيز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Ttaass
  نقدها:
  گزارش
  مقبره انسانیت
  توصیه شده توسط کاربر

  یکی از عزیزان بنده رو نگاه می‌کنید که با دیدن مقبره گریه شون گرفت و سر بر زمین به پاس قدر دانی گذاشتند.. تصویر کامل گویا از شرایط حال این نقطه از خاک ایران داره..
  #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: