Close
رستوران

بازار وکیل

Vakil Bazaar

2235-ET4F7BXB1as1t9TxLdfY.jpeg
shiraz-2-800x500.jpg
karnaval.ir28.jpg
karnaval.ir28.jpg
vakil-800x500.jpg
vakil-market-800x500.jpg
کارنااوال3.jpg
کارنااوال5.jpg
کارناوال-بازار-شیراز2.jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

کنار مسجد جامع وکیل بازار بزرگی هست که به دستور کریم خان زند و درست وسط شهر شیراز ساخته شده.مسیرهای توی این بازار همدیگه رو قطع می کنن یعنی یه رشته مغازه شمالی – جنوبی و یه رشته حجره شرقی – غربی داره. به همین دلیل درست وسط بازار یه چهار سو یا چهار سوق بلند با پنج تا در بزرگ و ۴ تا کاروانسرا هستش. عریض بودن مسیر بازار به علاوه معماری خیره کنندش و ایجاد امکانات تهویه طبیعی هوا با تاق های ضربی یه اثر تاریخی دوست داشتنی ساخته. در چهار سوق بازار وکیل، روی یه هشتی بزرگ تاق ضربی خیلی بزرگ و مرتفعی ساخته شده که از شاهکارهای معماری به شمار میره ، نکته جالب در مورد این تاق اینه که با این که بیشتر از دویست سال از عمر اون می گذره، اما کوچک ترین شکافی بر نداشته.بازار وکیل توسط سازمان میراث فرهنگی در تیر ۱۳۱۵ به ثبت رسیده.

نوع جاذبه:
 • میراث فرهنگی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • nazarian
  نقدها:
  گزارش
  بازار سنتی وکیل
  توصیه شده توسط کاربر

  بازار وکیل به دستور کریم خان زند ساخته شده و به ثبت ملی نیز رسیده است . این بازار در مرکز شهر شیراز و در مجاورت مسجد و حمام وکیل قرار دارد . در زمان کریم خان قلب اقتصادی شیراز بوده و مرکز خرید و فروش و داد و ستد کالاهای داخلی و خارجی و بوده است . بازار از عرض خوبی برخوردار است و نیز سقف آن بلند است و از نور گیری و تهویه طبیعی برخوردار است . قدم زدن در این بازار لذت بخش است و بوی عطاریها و رنگ وارنگ بودن پارچه ها و فرشها خستگی را از تن به در می کند . می توان انواع قالیها و فرش های دست باف ، گلیم ، مواد عطاری ، پارچه ،صنایع دستی و ... را در این بازار دید و سوغاتی خرید . بازار از کمی پایین تر از درواز اصفهان شروع می شود و به خیابان زند می رسد و مجددا از آنطرف خیابان زند شروع می شود به خیابان لطفعلی خان زند می رسد این بازار همانند صلیب می باشد که از ۴ راسته اصلی شمالی ، جنوبی و شرقی و غربی تشکیل شده است . و نیز بار اندازهایی را می توان اطراف آن مشاهده کرد . مصالح به کار رفته در آن آجر ، گچ و آهک است که بر روی پایه هایی سنگی قرار دارد . این بازار برای عاشقان خرید بسیار مناسب می باشد . برای رسیدن به این بازار می توان با مترو خود را به ایستگاه زندیه رساند یا با اتوبوس از هر جای شهر به فلکه شهرداری رسید و پارکینگ نیز در خیابان طالقانی و نزدیک ارگ در دسترس می باشد .

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • محمد جعفری
  نقدها:
  گزارش
  بازار تاریخی وکیل
  توصیه شده توسط کاربر

  بازار وکیل از اون جاذبه های زیبای شهر شیرازه که باید وقت زیادی برای دیدن اون گذاشت. آنقدر حجره های جور واجور در این بازار خواهید دید که حتی بعد از ساعت ها بازار گردی خستگی را احساس نخواهید کرد. بهترین و زیباترین ترمه های ایران را در این بازار پیدا خواهید کرد. عجیبه که خیلی از نوستالژی های ما دهه شصتی ها هنوز در این بازار وجود داره و به فروش میرسه! اگر علاقه دارید کاسه و بشقاب های ملامینی با طرح لیلی و مجنون را دوباره ببینید و بخرید، باید بیائید بازار وکیل! یا اگر کتونی های سه خط آدیداس را فراموش نکردید، میتونید پشت ویترین کفش فروشیهای بازار وکیل دوباره اونارو ببینید. بر خلاف بعضی شهرها، حجره دارهای بازار وکیل خوش اخلاق هستند و پرچونگی مشتریاشون را با لبخند جواب میدن. خلاصه که اگر شیراز رفتید و بازار وکیل را ندیدید؛ نصف سفرتون بر فناست!!!

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • سپيده محمدي
  نقدها:
  گزارش
  بازار رنگ و عشق
  توصیه شده توسط کاربر

  بازار وكيل شيراز از آن بازارهاي سنتي است كه حتما بايد ديد. اين بازار كه از اثاريست كه ثبت ملي شده است، بازاري بزرگ با معماري بسيار زيبا است كه چند ضلع شمالي، جنوبي، و شرقي و غربي دارد. در اين بازار انواع هنرهاي دستي ايران از فرش گرفته تا انواع زيور الات را خواهيد ديد. در اين بازار انواع خشكبار مانند سبزيجات و گلهاي خشك ميبينيد كه بسيار خوش عطر هستند. در عين حال جاي بسيار خوبي براي خريد سوغاتي هايي مثل بهار نارنج شيراز و كلوچه مسقطي است. در مجموع ديدن بازار را پيشنهاد ميكنم و ما در سفرمان به شيراز حدود دو ساعتي را به ديدن اين بازار اختصاص داديم.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • گزارش
  بازاری سنتی و زیبا
  توصیه شده توسط کاربر

  بازار وکیل ،طی سالهای ۱۱۷۲ تا ۱۱۹۳ ه.ق و به دستور کریم خان زند در بافت مرکزی و امروزی شیراز ساخته شد.این بازار متقاطع است و دارای قسمت شمالی_جنوبی و همچنین قسمت شرقی_غربی است و در تقاطع آنها چهارسوئی بلند ایجاد شده است که خیلی دیدنی است.ما در سفرمان به شیراز در اوایل اردیبهشت ۹۸ از این بازار سنتی و زیبا دیدن کردیم.در راسته بزازان که در قسمت شمالی_جنوبی بازار بود، میتوان انواع مغازه های فروش پارچه،تابلو فرش ،فرش رو دید و در راسته شمشیرگرها که در قسمت شرقی_غربی بازار قرار دارد انواع ادویه جات، بهارنارنج، عرقیات به فروش میرسد.از دیگر راسته ها میتوان به کلاهدوزان، خیاطها وسراجها اشاره کرد.کلوچه و مسقطی، نان برنجی فسائی، نان یوخه شیرازی و پونه کوهی از دیگر اقلامی بود که بنده در بازار دیدم که چندین حجره مشغول فروش آنها بودند.توریستهای زیادی از بازار دیدن میکردند و مشاهده آنها که با شوق و ذوق فراوان مشغول گشت و دیدن جاذبه های گردشگری کشورمان بودند، حس خوبی به انسان دست میداد.این بازار در سال ۱۳۵۱ شمسی به ثبت ملی رسیده است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • طلوع کوچک
  نقدها:
  گزارش
  بازار وکیل
  توصیه شده توسط کاربر

  بازار وکیل معروفترین بازار در جنوب کشور است. وسط این بازار نیز حوضچه بزرگی به همراه صندلی و درختان قطور وجود دارد، این بازار از نظر معماری دارای سه فضای جداگانه دارد، شامل گذرگاهی برای عبور خریداران، حریم مغازه ها که همگی دو پله بالاتر از کف بازار هستند و فضای مغازه است . بازار وکیل شامل انواع مختلف بازار همچون بازارهای دیگر است، بازار بزرگ، بازار بزازان، بازار بلور فروشان، بازار خیاط‌ها، بازار کلاهدوزها، بازار سراج‌ها و بازار شمشیرگر‌ها است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • علی عباسی
  نقدها:
  گزارش

  سلام به همه دوستان عزیز

  بازار وکیل یکی دیگر از مکان هایی هست که نباید دیدن آن را در شهر شیراز از دست بدهید. این بازار که در کنار مسجد وکیل و حمام وکیل و در خیابان زند قرار دارد، می تواند مکان مناسبی برای بازدید و خرید شما باشد. این بازار که به عنوان یکی از آثار ملی ایران شناخته می شود، در دوران زندیه ساخته شده است. بازار وکیل راسته های زیادی دارد که دیدن آنها خالی از لطف نیست. چنانچه اهل خرید سوغاتی و صنایع دستی شیراز باشید، بازار وکیل این شهر یکی از مکان های خوب برای این منظور به شمار می رود. همچنین مسقطی های خوبی را می توانید اینجا پیدا کنید. اما در کنار تجربه خرید در این بازار می توانید از معماری این بازار نیز دیدن کنید و از دیدن آنها لذت ببرید. برای دیدن این بازار چنانچه زیاد اهل خرید نباشید، حداقل یک ساعت زمان لازم است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • گزارش
  بازار وكيل
  توصیه شده توسط کاربر

  بازار وكيل يكي از بازارهاي مشهور سنتي ايران است. براي خريد سوغاتي بازار خوبي است.
  انواع چرم، زیور‌آلات سنتی، انواع وسایل مسی و نقره، ادویه‌جات، وسایل عتیقه، لباس‌های محلی شیرازی و کلاه‌های سنتی هم عرضه می شوند.انواع صنايع دستي خاتم و منبت و گبه و گليم با طرح هاي زيبا را ميتوانيد در اين بازار ببينيد.سمت چهار سوق ميتوانيد کلوچه مسقطی های سنتی و حلوا مسقطی بخريد.بازديد از اين بازار را حتما در برنامتون قرار دهيد

  ورودی اصلی بازار وکیل شمالی - جنوبی در خیابان زند و شرق میدان شهرداری واقع شده است.
  اتوبوس: از خطوطی استفاده کنید که در میدان شهدا ایستگاه دارند و از آنجا با کمی پیاده روی خودتان را به ورودی بازار برسانید.
  مترو: اگر خودتان را به ایستگاه متروی زندیه برسانید، فقط حدود 12 دقیقه پیاده روی تا ورودی بازار در پیش دارید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Arezou.SB
  نقدها:
  گزارش
  بازار سنتی وکیل شیراز
  توصیه شده توسط کاربر

  بازار وکیل شیراز قسمتی از مجموعه وکیل در مرکز تاریخی شهر واقع شده که در دوره زندیه به دستور کریمخان ساخته شده، طراحی کاملا سنتی داره و بیشتر کالاهایی که مربوط به صنایع دستی، پارچه و محصولات استان فارس هست در اینجا ارائه میشه که سوغاتی های خوبی میشه از این بازار خرید،علاوه بر خرید میتونید از معماری بازار هم لذت ببرید و فالوده ای نوش جان کنید. مثل همه بازارهای سنتی هر شغلی راسته خودش رو داشته و با اون اسم معروفه، ولی یکی از جذابترین قسمتهای بازار، سرای مشیر هست که شمارو به یک حیاط مرکزی سرسبز با حوض آب دعوت میکنه، در دوطرف حیاط مغازه ها در دوطبقه قرار گرفته و تقریبا همشون صنایع دستی میفروشن و البته کافه هم در این فضا موجوده، میتونید کنار حوض بشینید و استراحت کنید و یا از کافه استفاده کنید،یکی دیگه از قسمتهای شاخص بازار چهارسوق بزرگ هست که تزیینات زیبایی داره، بازار وکیل یک قسمت نوسازی هم داره که در دوران قاجار ساخته شده و کالاهاش متنوعتره و مدرنتر هست و جذابیت بازار قدیمی رو نداره.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • نیلوفر ورزش نژاد
  نقدها:
  گزارش
  بازار سنتی و زیبای شیراز
  توصیه شده توسط کاربر

  اسم بازار وکیل که میاد، یاد سریال قصه های مجید میوفتم. اون قسمتی که می خواست برای دیدن دایی اش به شهر شیراز بره و داشت در مورد مسجد و بازار وکیل می خوند. آخر سر هم بنده خدا نتونست هیچ جای شیراز رو ببینه !!
  بازار وکیل شیراز هم مثل سایر بازار های سنتی ایران، بسیار زیباست. با سقفی بلند و ضربی و هنر آجر کاری. در دوره کریم خان زند و به دستور ایشون ساخته میشه و اینطور که میگن، معماری این بازار، بر اساس معماری بازار قیصریه لار هست.
  تمام سوغات و صنایع دستی و مایحتاج روزانه زندگی رو می تونید در این بازار پیدا کنید. بخش پارچه فروش های بازار خیلی قشنگ و شاد و رنگی است و توصیه می کنم حتما این قسمت رو ببینید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • خدیجه عربی
  نقدها:
  گزارش
  بازار تاریخی
  توصیه شده توسط کاربر

  یکی از مشهورترین بازارهای تاریخی و سنتی ایران بازار وکیل شیراز است. این بازار در مرکز شهر شیراز در کنار حمام تاریخی وکیل و شرق میدان شهدا واقع شده است. بازار وکیل به دستور کریم خان زند که به وکیل الرعایا معروف است در سال های 1172-1193 ه.ق ساخته شد. معماری این بنا از بازار قیصریه لار و بازارچه بلند اصفهان الهام گرفته است. عرض بازار وکیل از سایر بازار ها بیشتر و با 74 دهانه طاق ضربی که ارتفاعی بیش از 11 متر دارند، از سایر طاق بازارها بلندتر است. معماری داخلی این بازار دارای سه فضای عبور و مرور است که شامل: فضایی برای گذر مشتریان، حریم مغازه که 2 پله بالاتر از سطح زمین است و فضای مغازه که محل فروش می باشد 5 در بزرگ دارد که در 4 طرف آن قرار گرفته است. بازار وکیل دو رشته شمالی-جنوبی و شرقی-غربی دارد که یکدیگر را قطع می کنند. ضلع شمالی-جنوبی بازار از دروازه اصفهان شروع و تا کوچه جنوبی سرای مشیر ادامه می یابد. دو طرف راسته ی بازار 41 مغازه وجود دارد که در پای هر کدام سکوی سنگی بزرگی که با ترنج های برجسته حکاکی شده، قرار دارد. برای جلوگیری از ورود رطوبت به بازار مغازه ها یک متر بالاتر از سطح زمین واقع شده اند. تعدادی کاروانسرای قدیمی به نام های روغنی،احمدی و گمرک در شمال شرقی بازار وکیل ساخته شده که هرکدام از این کاروانسراها چندین حجره دارند همچنین در ورودی انها درون بازار قرار دارد. یکی از زیباترین قسمتهای بازار که خود بازاری جدا بود سرای مشیر بود که دوطبقه داشت و حجره ها در اطراف قرار داشتند و در حیاط آن درخت نارنج و گل و گیاه وجود داشت. در بازار وکیل می توانید پارچه، عرقیجات ، صنایع دستی ، زیورآلات و.. را خریداری کنید . توجه داشته باشید که بازار در روزهای تعطیل رسمی بسته است 

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Sareh soltanpour
  نقدها:
  گزارش
  بازار وکیل
  توصیه شده توسط کاربر

  بازار وکیل شیراز در نزدیک ارگ کریمخان و مرکز شهر قرار دارد. این مجموعه مربوط به دوره ی زندیه است .ساخت بازار از سال ۱۱۳۷ تا ۱۱۵۶ شمسی طول کشید.مصالح ساختمانی این بازارها گچ و آجر وآهک بوده که روی سکوهایی از تخته سنگ‌های تراشیده قرار گرفته‌است. بخش‌های گوناگون این بازارها، بر پایه صنایعی که در آن انجام می‌گرفته بنام‌های ویژه خود خوانده می‌شوند مانند: بازار بزرگ که انواع کالاها در آن یافت می‌شد. بازار بزازان، بازار بلور فروشان، بازار خیاطها، بازار کلاهدوزها، بازار سراج‌ها و بازار شمشیرگرها.امروزه نیز راسته های مختلف بازار به اصناف متنوعی اختصاص دارد و در آنها انواع کالاها مانند فرش. ادویه. بدلیجات و سنگهای قیمتی. طلا و... به فروش میرسد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • ویدا مهین پو
  نقدها:
  گزارش
  بازار وکیل شیراز
  توصیه شده توسط کاربر

  در قلب شهر شیراز مجاور با ارگ کریمخانی بازار وکیل شیراز قرار دارد که به اراده مردی بلند همت به نام کریم خان زند ساخته شده است. بازار شیراز از آن بازارهایی است که قدم زدن در آن خسته تان نمی کند چرا که تنوع کالا و زیبایی آن بالاست. این بازار که ثبت ملی شده است از دو راهرو طویل تشکیل شده که صلیب وار یکدیگر را قطع می کنند. سقف بلند آن همراه با نورگیرهایش تهویه بازار را به خوبی تامین کرده است. در این بازار دو اثر ارزشمند حمام وکیل و مسجد وکیل نیز قرار دارد. این مکان بهترین جا برای خرید سوغاتی از شیراز است. تنوع رنگ و زیبایی ترمه ها و پارچه های رنگارنگ گوشه و کنار بازار مجذوبتان می کند و مشتاقتان می کند که دستی به گلیم های قرمز و نارنجی دستبافت بکشید. در گشت و گزارتان محو زرق و برق زیورآلات مختلف و صنایع دستی خوش ساخت شده و با عبور از مغازه های فروش عرقیجات تعلل می کنید تا یادگاری خوش طعمی را با خود ببرید. تمام مغازه ها در دو طرف بازار بر روی سکوهای بلندی ساخته شده اند. مطمن ام دست خالی از آنجا برنخواهید گشت.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • بهناز بهادری
  نقدها:
  گزارش
  بازار وکیل شیراز
  توصیه شده توسط کاربر

  بازار وکیل در خیابان زند شیراز قرار دارد که بخاطر قدمت تاریخی آن یکی از مهمترین دیدنی های این شهر بحساب می آید.
  این بازار دارای مغازه های دیدنی و جالبی است که تک تک آنها نظر هر بیننده ای را به خود جلب میکنن,مغازه هایی با پارچه های رنگارنگ,فرش دستباف,گلیم و نمد و محصولات گلیمی و نمدی مث کیف و کلاه,مغاره هایی داراب محصولاتی مسی و ...
  مسجد جامع و تاریخی وکیل و حمام وکیل و آب انبار و بازار وکیل همگی در یک مجموعه کنار هم قرار دارند
  یعنی با بازدید ازین محل با یک تیر چند نشان میزنید. #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • امید سرافرازی
  نقدها:
  گزارش

  اينجا جايي است براي ديدن حجره هاي قديمي و خريد صنايع دستي و سوغاتي و ادويه و خيلي از وسايل ديگه جايي مثل بازار تهران ولي وسايلش گرونتر از جاهاي ديگه بود.#تايسيز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • پوریا اقتداری
  نقدها:
  گزارش

  بازار وکیل در شهر شیراز و در قلب بافت تاریخی اون در کنار آثار تاریخی بزرگی همچون ارگ کریم خان زند و مسجد و حمام وکیل قرار گرفته. در زمان زندیه شیراز به عنوان پایتخت انتخاب میشه و همین باعث پیشرفت و ترقی این شهر شد و این بازار هم به دستور کریم خان زند ساخته شده. برای رسیدن به این بازار میتونید با مترو به ایستگاه زندیه بیاید و با ۱۰ دقیقه پیاده روی به این بازار برسید. این بازار سرپوشیره پر از حجره های کوچک هست که اغلب به فروش پارچه، صنایع دستی مشغول هستند.
  #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: