Close

باغ موزه نارنجستان قوام

Narenjestan-e qavam House
4.9
(از 31 نقد و بررسی)

درباره باغ موزه نارنجستان قوام

خاندان قوام الملک صاحبان اصلی این نارنجستان بودن که هنوز هم به اسم قوام شناخته می شن. در زمان قاجاریه این باغ محل حل اختلاف رعیت ها و برگزاری نشست های بزرگان و شاهزاده ها بوده. بد نیست بدونید حکومت فارس به مدت چند قرن در دست خاندان قوام الملک بوده و عمارت اصلی اینجا بسیار زیباست و این که در حیاط بزرگش اینهمه درخت نارنج هست لطافت خاصی به فضا می ده. روی سنگهای قرینه پایین دیوار عمارت می شه شکلهای شیر ، گور و سربازان هخامنشی و مبارزه با موجودات افسانه ای رو دید. می شه گفت این بنا یکی از شاهکارهای دوره قاجاریه اس چون پر از آینه کاری ، نقاشی ، کاشیکاری ، گچبری و منبت کاریه. ابراهیم خان قوام الملک این بنا رو در سال ۱۳۴۵ خورشیدی به دانشگاه شیراز هدیه داد و الان دانشکده هنر معماری شده.

نوع جاذبه
خانه های تاریخی
موقعیت
شیراز
پیشنهاد کاربران
%100 از 31 رای
رتبه در شیراز
3 از 272 جاذبه
این مسافت به صورت خط مستقیم در نظر گرفته شده است

اطراف باغ موزه نارنجستان قوام

رستوران های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
هتل های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
جاذبه های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
مراکز مهم شهر
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
comment icon
افزودن نقد و بررسی
نوشتن نقد و بررسی
camera icon
افزودن تصویر
افزودن تصویر
شیلان صادقی
نوشته شده در 12 آبان 1400
report-icon گزارش

یکی از زیباترین و مشهورترین باغ های ایرانی باغ نارنجستان قوام در خیابان لطفعلی خان زند شیراز با فاصله بسیار کم و به وسیله یک تونل با خانه زینت الملک فاصله دارد. که هفت هنر زیبای ایرانی در این باغ به وفور استفاده شده است که شامل آیینه کاری، نقاشی سنتی،گچ بری، آجرکاری،منبت کاری،حجاری و معرق کاری میباشد. کل مساحت این باغ ۳۵۰۰ متر میباشد که شامل حیاطی بسیار بزرگ و زیبا با درختانی فاخر و حوض و فواره های داخل حیاط میباشد . همچنین غرفه های صنایع دستی در زیرزمین و حیاط هم برپاست.داخل حیاط غرفه عکاسی با لباس های سنتی برپاست و بلیط ورودی این باغ زیبا پنج هزار تومان است .

در فصل پاییز وقتی وارد نارنجستان میشوید بوی نارنج به حدی خوشبو به مشام میرسد که دل کندن از این باغ زیبا را برایتان سخت میکند به حدی که ما صبح راهی باغ شدیم و عصر از این باغ زیبا دل کندیم . در سفر به شیراز بازدید از این باغ زیبا به شدت پیشنهاد میشود.

بیشتر
امتیاز کل
5
روزبه شهنواز
نوشته شده در 12 فروردین 1400
report-icon گزارش

از قشنگ‌ترین و بی بدیل‌ترین و خاص‌ترین باغ‌موزه‌های ایران همین نارنجستان قوامه؛
باغی قجری، مشجر و با صفا و عمارتی بی‌نظیر.
این‌طور که از معماری بنا برمیاد، سازندگان و معماران اون هر چه هنر داشتن رو صرف ساختش کردن و هیچ کم نذاشتن!
تعداد زیاد درختان نارنج وجه تسمیه‌ی باغه و البته شیرازی‌های قدیم بهش همون ((باغ قوام)) می‌گن!
عمارت میان باغ بسیار شوکت‌مند ساخته شده و هنرهای آجرچینی، مقرنس‌سازی، خاتم‌کاری، منبت و حجاری، آینه‌کاری، نقاشی رنگِ روغن با نقوش گل و مرغ و شکارگاه، کاشی‌کاری و... با ظرافت بسیار و قریحه‌ی بی‌شمار بر در و دیوار و سقف‌ها خودنمایی می‌کنن!
این باغ از نظر قدیمی‌های شیراز بسیار زیباست اما از اونجا که یادآور خیانت ابراهیم کلانتر به لطفعلی خان زند بوده و موجب انقراض زندیه و باز شدن پای آغا محمدخان به شیراز بوده همچین خاطره‌ی خوشی ندارن و پای صحبت‌های پیرها که بنشینیم شنیده‌هاشون از ماجرای محاصره‌ی شیراز و انقراض زندیه و ساخت و سازهای قاجار بسیار شنیدنی و البته تلخه!

بیشتر
امتیاز کل
5
S.khezri
نوشته شده در 4 بهمن 1398
report-icon گزارش

باغ موزه نارنجستان قوام یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری شیراز است که در خیابان لطفعلی خان زند قرار دارد و در دوره ناصرالدین شاه قاجار ساخته شده است. در حیاط این باغ موزه گل ها و درختان نارنج زیبایی در دو طرف حوض قرار دارند که علت نامگذاری این مکان به نارنجستان وجود همین درختان بوده است. بنای اصلی دارای درهای ارسی و شیشه های رنگارنگ زیبایی هست و تالار زیبای شاه نشین یا آیینه نیز چشم هر بیننده ای را محو خود میکند. تزیینات ایوان و اتاق ها نیز بیانگر ظرافت هنر به کار رفته در ساخت این مجموعه هست. ورودی این مجموعه سه هزار تومان می باشد و از زیرزمین به خانه زینت الملوک راه دارد. #گلفام_سفر

بیشتر
امتیاز کل
5
زهره دشتی
نوشته شده در 24 دی 1398
report-icon گزارش

باغ قوام با فضایی بینظیر و زیبا و عمارتی که هر تکه از آن به هنری اصیل آذین شده، زیباترین خانه باغ در شیراز است. هنر ایرانی از گچ بری و آیینه کاری و کاشیکاری گرفته تا خطاطی و نقاشی در گوشه گوشه این عمارت دیده می شود.
باغ توسط قوام السلطنه حاکم شیراز ساخته شد و متعلق به دوره قاجار است. ئر بهار درختان نارنج پر از شکوفه می شوند و به تابلوی نقاشی عطر دل انگیز بهار نهارج هم اضافه می شود. در گوشه ای از باغ شربت خانه و چای خانه و در طبقه پایین عمارت فروشگاه فروش سوغات و صنایع دستی وجود دارد.
در فروردین 98 ورودی مجموعه 3 هزارتومان بود و این باغ در نزدیکی مسجد نصیر الملک قرار دارد.
#گلفام_سفر

بیشتر
امتیاز کل
5
Alireza
نوشته شده در 22 دی 1398
report-icon گزارش

یکی از زیباترین جاهایی که در سفر به شیراز میشه دید، نارنجستان قوام هست. این باغ و عمارت زیباش به دستور علی محمدخان قوام، در زمان حکومت ناصرالدین شاه ساخته شده و شامل دو قسمت اندورنی و بیرونی میشه که اندرونی، همان خانه زینت الملوک هست که در حال حاضر وردی جداگانه داره. هزینه ورودیه این باغ زیبا سه هزار تومنه. تزیینات داخلی بسیار زیبا و هنرمندانه است و تزیینات هر بخشی با بخش دیگه عمارت متفاوت هست و در عین حال هماهنگی خوبی بین آنها برقراره. حیاط مجموعه با گلهای رنگارنگ و زیبا و درختان نارنج و یک حوض بزرگ و فواره های زیبا، از قشنگی های دیگه این مجموعه هست. در حیاط نارنجستان یک کافه سنتی هم وجود داره که انواع دمنوش و چای و قهوه رو داره که نشستن تو اون فضا با صدای فواره ها و عطر بهارنارنج، حال و هوای خیلی خوبی داره.
نارجستان قوام به مسجد نصیر الملک نزدیکه و میشه هر دو رو تو یه روز بازدید کنید. در حال حاضر این مجموعه در اختیار دانشگاه شیراز هست که معلومه به خوبی ازش نگهداری می کنند. امیدوارم به بازدید از این مجموعه زیبا برید و حسابی لذت ببرید.
#گلفام_سفر

بیشتر
امتیاز کل
5
fariba
نوشته شده در 20 دی 1398
report-icon گزارش

این باغ محل جلوس و حکم معزی الیه است. در سمت شرقی آن تالاری است شاهانه، در دو جنب آن دو راهرو و در جنب آن‌ها دو ارسی پنج دهنه ملوکانه و در دو جنب آن‌ها دو ایوان، تمام عمارات مذکور به ایینه‌های خرد و کلان با آئین است و منفش و نگار الوان با تزیین و در هر یک از سمت جنوب و شمالش بیست و یک طاق نماست و طرف آن دو ایوان و دیگر اتاقهاست. حوضی دریاچه مانن دارد که از آب زلال مالامال است و باغچه‌هایش از اشجار نارنج و ریاحین جنت چون کوکب رخشان فروزان.
#گلفام_سفر

بیشتر
امتیاز کل
5
فاطمه خرقه پوش
نوشته شده در 24 آذر 1398
report-icon گزارش

نارنجستان قوام یا باغ قوام که مربوط به دوره قاجار در شهر زیبای شیراز و از دیدنی ترین جاذبه های این شهر میباشد که گردشگران زیادی را در فصول مختلف سال خصوصا اردیبهشت ماه به خاطر عطر خوش بهار نارنجش از اقصی نقاط ایران و جهان به سمت خود میکشاند.
در بدو ورود باید مبلغی را در ازای ورودی به مبلغ 3.000 تومان پرداخت نمایید و سپس وارد شوید که با منظره بسیار بسیار زیبا و چشم نوازی روبه رو میشوید ، عمارتی بسیار زیبا در بین درختان نارنج و تعدادی نخل سر به فلک کشیده، معماری عمارت کمی با عمارت باغ ارم شباهت دارد خصوصا تاج عمارت.
حوض بسیار بزرگی درست روبه روی عمارت قرا دارد که اگر دزست در وسط آن بایستید میتوانید تقارن را در ساختمان مشاهده کنید.
باغ آرایی زیبایی نیز انجام شده بود ، گل های زینتی و درختان بسیار زیبایی را مشاهده میکنید که همگی بر زیبایی این مکان افزوده اند.
این عمارت نیز شامل بخش هایی نظیر( اندرونی(خانه زینت المللک)، بیرونی، حمام، اصطبل، حسینیه، مکتب خانه و ...) میباشد.
من ساعت ها در این باغ زیبا نشستم و از دیدن این همه زیبایی و سرسبزی و ذوق هنری بالا لذت بردم و چقدر خوشحالم که در این کشور زیبا با این همه تنوع جاذبه تاریخی و طبیعی زندگی میکنم.

بیشتر
امتیاز کل
5
Ehsantrips
نوشته شده در 12 مهر 1398
report-icon گزارش

یکی از عمارت های زیبای قاجاری شیراز، نارنجستان قوام است. باغ قوام در فاصله سال های ۱۲۵۷-۱۲۶۷ و در دوره سلطنت ناصرالدین شاه قاجار و توسط علی محمد خان قوام حاکم شیراز بنا شده اگرچه عمرش کفاف نمی دهد تا اتمام این عمارت را ببینید و پسرش آن را تکمیل می کند. دارای دو قسمت اندرونی و بیرونی بوده است که قسمت اندرونی اکنون با نام خانه زینت الملوک یک بنای تاریخی جداگانه است و قسمت بیرونی نیز با نام موزه یا باغ نارنجستان است. اینجا در واقع یک ساختمان VIP و محل دیدار با سفرا و نمایندگان کشورهای خارجی بوده است. در محوطه یا باغ این عمارت پوشیده از درختان نارنج است که به همین دلیل به نارنجستان معروف شده است. این بنا در دهه ۴۰ به دانشگاه شیراز اهدا شده و اکنون تحت تملک دانشگاه است. به هنگام بازدید اینجا، در داخل عمارت دوربین عکاسی ام از دستم افتاد و لنز اون شکست تا یک خاطره ای هم از اینجا برای من باقی بماند!

بیشتر
امتیاز کل
5
Reza
نوشته شده در 10 مهر 1398
report-icon گزارش

سلام. بالاخره هفته پیش تصمیم گرفتیم بریم و چند تا از آثار باستانی شهرمون رو ببینیم. بعد از بازدید از مسجد نصیرالملک حالا نوبت بازدید از نارنجستان قوام بود که در فاصله کمتر از 800 متری هم قرار داشتند. این بنای تاریخی درحاشیه خیابان لطفعلی خان زند واقع شده است. نفری 3000 تومان ورودی پرداخت کردیم و وارد شدیم. این عمارت بزرگ، زیبا و با شکوه بود. از بین درختان نارنج و نخل های زیا و آبنمای وسط آنها عبور کردیم تا به قسمت اصلی آن رسیدیم و وارد شدیم. روی دیوارها مجسمه شیر و سرباز و ... حک شده بود که بسیار زیبا و هنرمندانه بود. قسمت اصلی این عمارت سرشار از نقاشیهای بسیار زیبا بر در و دیوار و حتی سقف بود و آیینه کاریها و شیشه بریهای رنگی بسیار چشم نواز بود. خلاصه حسابی لذت بردیم. حتما مسجد نصیرالملک، نارنجستان قوام و خانه زینت الملوک رو در یکروز از برنامه سفرتون به شیراز قرار بدید.

بیشتر
امتیاز کل
5
محمد جعفری
نوشته شده در 10 شهریور 1398
report-icon گزارش

باغ قوام یه باغ نسبتا بزرگ و بسیار زیبا در نزدیکی مسجد نصیرالملک شیراز است. باغ با گلهای زیادی تزئین شده است که زیبائی خاصی به اون بخشیده.
داخل عمارت نانجستان قوام به شکل هنرمندانه ای تزئین شده، خصوصا سقف اون بسیلر زیباست. باغ با یک تونل به خانه زینت الملک راه داره ولی تونل الان بسته است.

بیشتر
امتیاز کل
4
فرشاد شفیعی شهیدلو
نوشته شده در 17 تیر 1398
report-icon گزارش

نارنجستان قوام شیراز بین سالهای ۱۲۵۷ تا ۱۲۶۷ ه.ش مقارن با حکومت ناصرالدین شاه به دستور علی محمدخان قوام ساخته شد.از دو قسمت بیرونی(موزه نارنجستان)و اندرونی(خانه زینت الملک)تشکیل شده که بوسیله تونل بهم راه داره.این بنا به منظور کارهای سیاسی و ملاقات با سران کشورهای خارجی کاربرد داشت.مساحت آن ۳۵۰۰ متر مربع و زیر بنا ۹۴۰ متر مربع است.در آغازین روزهای اردیبهشت ۹۸ فرصتی پیش اومد تا از این باغ بسیار زیبا دیداری داشته باشیم.باغ پر از گل و سبزه بودو آب استخر هم طراوت خاصی به مجموعه بخشیده بود.داخل بنا هم با آینه کاریها، منبت کاریها،آجرکاریها،معرق کاریها،حجاریها،گچ بریها و مقرنس کاریها زیبائی خاصی داشت.من که از بودن در این باغ و تماشای زیبائیهای آن سیر نشدم.در قسمت زیر زمین هم موزه ای داشت که اشیائ جالبی به نمایش گذاشته شده بود و همچنین فروشگاهی داشت برای خرید سوغاتی.

بیشتر
امتیاز کل
5
طلوع کوچک
نوشته شده در 6 خرداد 1398
report-icon گزارش

موزه نارنجستان دارای حیاطی زیبا با نقاشی ها و بیان رویدادهای تاریخی از عشاق قدیمی همچون خسرو و شیزین و فرهاد هست، باغی زیبا که معماری های فرانسویان و آلمانیها بر روی سقفهای این بنا مشاهده میشه و گچ بری های زیبا و آیینه کاریهاش یک عالمه حرف نگفته داره

بیشتر
امتیاز کل
5
منصوره اسکندری
نوشته شده در 1 خرداد 1398
report-icon گزارش

باغ نارنجستان قوام یکی از یادگارهای ارزشمند دوره قاجار است که به دلیل تاریخ باشکوه و معماری زیبایش یکی از مقصدهای محبوب برای گردشگران داخلی و خارجی بوده‌ است . خانواده قوام از خانواده های بانفوذ در دوران قاجاریه بودند که در زمان حکومت بر فارس این باغ رو ساخته اند و چون در این باغ درختان نارنج زیادی است نارنجستان قوام نام گرفته . از نظر معماری نیز میتوان هنر ایرانی در گچبری ، نقاشی ، آینه کاری، آجر کاری، حجاری منبت کاری را در عمارت های این باغ دید.

بیشتر
امتیاز کل
5
علی عباسی
نوشته شده در 28 اردیبهشت 1398
report-icon گزارش

سلام به همه دوستان عزیز

یکی از جاهایی که بعد از دیدن مسجد نصیر الملک می توانید ببینید، کمی بالاتر از آن باغ نارنجستان قوام است. به محض ورود به این باغ زیبا از عطر بهار نارنج آن سرمست خواهید شد. نارنجستان قوام یکی از جاذبه های دیدنی این شهر است که نباید به سادگی از کنار آن گذشت. این مجموعه که به باغ قوام مشهور است بین سال های 1257 تا 1267 مقارن با حکومت ناصرالدین شاه قاجار به دستور علی محمد خان قوام ساخته شده که از دو قسمت بیرونی (موزه نارنجستان) و اندرونی (خانه زینت الملک) تشکیل و به وسیله تونل به هم مرتبط می شوند. اواخر فروردین و اردیبهشت ماه ایده آل ترین زمان ممکن برای بازدید از شیراز و باغ نارنجستان قوام است، جایی که عطر بهارنارنج و گل های زیبای این باغ حال هر آدمی را خوب می کند. برای دیدن این مکان بین 1 تا 2 ساعت زمان لازم است. اینجا نیز به مانند سایر باغ های ایرانی، در وسط آن حوض زیبایی قرار دارد که اطراف آن پوشیده از گل و گیاه است.

بیشتر
امتیاز کل
4
سیمین ابراهیمی کرمانی
نوشته شده در 22 اردیبهشت 1398
report-icon گزارش

خانه قوام يكي از زيباترين باغ هاي ايران است.در نارنجستان قوام رد پای هفت هنر ایرانی دیده می شود و گچ بری، نقاشی سنتی، آینه کاری، آجرکاری، حجاری، معرق کاری و منبت کاری در جای جای آن به زیبایی هر چه تمام تر جلوه گر شده اند.ميتوانيد در اينجا لباس هاي سنتي كرايه كنيد و عكس بگيريد.قدم زدن در اين باغ حس خوبي دارد.نارنجستان قوام یکی از مشهورترین دیدنی های شیراز است و امکاناتی همچون فروشگاه صنایع دستی و لوازم تزیینی، قهوه خانه،موزه اشیای فرهنگی اهدایی پروفسور پوپ و ... در آن وجود دارد.

هزينه ورودي :3000تومان

آدرس :
استان فارس، شیراز، خیابان لطفعلی خان زند
ساعت دسترسی :
امروز یکشنبه 08:00 صبح تا 20:00

بیشتر
امتیاز کل
5
Arezou.SB
نوشته شده در 21 اردیبهشت 1398
report-icon گزارش

خانه باغ نارنجستان قوام یکی از زیباترین عمارتهای شیرازه که درخیابان لطفعلی خان زند واقع شده، این خانه باغ در کنار خانه زینت الملوک قرار گرفته و از زیرزمین به هم راه دارن، در واقع این عمارت فضای ملاقات و پذیرایی از مهمانها بوده که در زمان قاجار ساخته شده. تزیینات اتاقها و ایوان بی نظیر هستن و تمام سطوح، سقف کف و دیوار با عناصر مختلف، آینه، کاشی، نقاشی پوشیده شده، ظرافت هنر بکار رفته در این بنا چشم نوازه و از تماشای این فضا سیر نمیشید، حیاط هم که با درختهای نارنج و عطر بهار نارنج پرشده و حوض و آبنما و فواره به لطافت فضا اضافه کرده، مجموعا یک فضای بهشتی ایجاد کرده که باعث آرامش خاطر میشه، ورودی هم سه هزار تومانه، در سمت ورودی مجموعه هم فروشگاه صنایع دستی هست که میتونید ازش خرید کنید.

بیشتر
امتیاز کل
5
یگانه فیض الهی
نوشته شده در 15 اردیبهشت 1398
report-icon گزارش

نارنجستان قوام باغی پر از درختان نارنج و حوضی پر آب با عمارتی پر از آینه و شیشه های رنگی از زیباترین جاذبه های شهر شیراز است که در خیابان لطفعلی خان زند قرار دارد. وارد ساختمان که شدید از سمت چپ که داخل شوید با صحنه ای زیبا رو به رو خواهید شد. طاقی بلند که اطراف آن را درختان نارنج احاطه کرده اند، حوضی زیبا پر از آب زلال و عمارتی که در میان این زیبایی خودنمایی میکند. بوی عطر بهار نارنج در کنار زیبایی این باغ حسی غیر قابل وصف به شما میدهد. کاشی کاری ها، گچ بری ها، آینه کاری ها، طرح ها و نقش های روی دیوارهای عمارت به قدری زیبا و شگفت انگیز هستند که شما را برای چندین لحظه به خود خیره میکنند. این عمارت زیبا یکی از مکان هایی است که باید در شیراز دید.

بیشتر
امتیاز کل
5
نیلوفر ورزش نژاد
نوشته شده در 3 اردیبهشت 1398
report-icon گزارش

باغ نارنجستان قوام،، در زمان حکومت ناصر الدیل شاه، توسط قوام السلطنه که حاکم فارس بوده ساخته شده. بدون شک نارنجستان، یکی از زیباترین و بی نظیر ترین باغ موزه های شیراز است که آدم از دیدنش به وجد میاد.
باغ نارنجستان به نظر من تکه ای از بهشته و مجموعه ای است از عطر بهار نارنج، گل کاری های زیبا، حوض بزرگ و با صفا در جلوی عمارت و بالاخره بنایی زیبا و باشکوه.
سقف ایوان عمارت و بخش های مختلف بنا، بسیار زیباست و آدم رو وادار می کنه مدت ها سر به هوا، مشغول دیدن و لذت بردن از هنرهای اصیل ایران، در تزیینات سقف ها باشه.
در حیاط مجوعه هم کافه ای هست که می تونید روی تخت های چوبی و زیبا بنشینید و با یک دمنوش بهار نارنج، لذت مضاعفی از فضای زیبا ببرید.
نارنجستان در خیابان لطفعلی خان زند قرار گرفته بو اینطور که من دیدم، در اون اطراف به سختی جای پارک گیر میاد ولی مسیر و دسترسی خوبی داره. ضمنا هزینه بلیط ورودی این مجموعه 3000 تومان است.

بیشتر
امتیاز کل
5
ساره سلطانپور
نوشته شده در 27 فروردین 1398
report-icon گزارش

باغ نارنجستان قوام شیراز یکی از بناهای مجموعه قوام است که توسط میرزا علی مخمد خان قوام الملک در زمان ناصرالدین شاه قاجار ساخته شده است.هنگام ورورد بعد از عبور از هشتی وارد حیاط زیبای مجموعه میشویم. با حوض آبی بزرگ در وسط و باغجه و گلکاری در طرفین آن،این باغ در سه ضلع شمالی، شرقی و جنوبی دارای ساختمان است. عمارت اصلی باغ که در سمت شمالی واقع شده دو طبقه و در زیر آن هم یک طبقه زیرزمین است. طرح بنای اصلی و ایوان دو ستونی عمارت از شیوه معماری رایج معماری زندیه اقتباس شده و حجاری و نقاشی و گچ بری و آئینه کاری از عالی‌ترین نمونه های هنر دوره قاجاریه محسوب می‌شود.ایوان بزرگ عمارت از دو ستون از سنگ مرمر یکپارچه و بدنه آن‌ها استوانه‌ای و سر ستون‌ها دارای مقرنس کاری‌های زیبائی است. در وسط سقف ایوان یک مدال بزرگ نقاشی شده و در اطراف آن شش منظره بیضی شکل ترسیم گردیده است.دیوارهای ایوان نیز با نقاشی و آینه کاری تزیین شده است در روبروی ایوان شاه نشین، اتاق‌هایی که محل اقامت حاکم وقت و اقوام و مهمانان نزدیکش بوده قرار دارد. طبقه بالا نیز دارای چهار اتاق است که دو اتاق آن در عقب واقع شده و دارای هشتی و پنجره‌هایی مشرف بر ایوان می‌باشد
ضلع شرقی بنا نیز دارای حیاطی کوچک و چند اتاق است. ساختمان و تأسیسات ضلع شرقی در گذشته به آشپزخانه و محل اقامت خدمه اختصاص داشته‌است. در وسط حیاط مدخل آشپزخانه حوض کوچکی وجود داردو در وسط حوض یک فواره سنگی تعبیه شده‌است. در سمت جنوب حیاط آشپزخانه و ستون سنگی حجاری شده ایست که به عنوان پایه‌ای برای گلدان نصب گردیده است.
ضلع جنوبی هم خود به صورت یک مجموعه است. در وسط این بنا دو راهرو وجود دارد که به وسیله یک هشتی به در ورودی باغ مربوط می‌شود و در دو طرف راهروها دو ایوان سرتاسری قرار گرفته‌است.لازم به ذکر است باغ نارنجستان از طریق یک در و از راه زیرزمین به خانه زینت الملوک راه دارد.

بیشتر
امتیاز کل
5
Zahra Yekta
نوشته شده در 25 اسفند 1397
report-icon گزارش

مقدمه
نارنجستان قوام در خیابان لطفعلی خان قرار داره و مربوط به دوران قاجار و قوام الملک است.

موقعیت مکانی
این باغ در قسمت شرقی انتهای خیابان لطفعلی خان زند واقع است. این محدوده تقریباً در نقطه انتهایی و شرقی شهر قدیم و در جایی که در گذشته دروازه دولت، دروازه منذر و کل شیخ ابوذرعه قرار داشته‌اند استقرار دارد.

ورودی
نفری 3 هزار تومان

توصیف
هنگامی که وارد میشین فقط چند قدم به سمت راست حرکت کنین و تمام! حالا می تونین با خیال راحت از منظره لذت ببرین. اولین چیزی که به رگ های من تزریق شد آرامش بود و دیگر هیچ! البته هیچ که نمیشه گفت. آرامش و هیجان از اینکه باید گوشه گوشه این عمارت و باغ رو کشف کنم.بعد از اینکه از منظره ورودی دل کندم تصمیم گرفتم وارد عمارت شم تخت هایی که زیر درختهای نارنج گذاشته بودن دلمو میبرد که بشینم و یک دمنوش بهار نارنج بخورم ولی هیجان اکتشاف جاهای جدید این اجازه رو بهم نمیداد. داخل عمارت هم به زیبایی بیرونش بود ولی به نظر من خانه زینت الملوک قشنگ تر اومد. البته شاید دلیلش این بود که نارنجستان قوام شلوغ تر بود! ولی یک توصیه: از سقف ها غافل نشین! سقف های خوشگل با نقش های گل و مرغ که نماد شیرازن شمارو مجبور میکنن که ساعت ها سر به هوا باشین!

بیشتر
امتیاز کل
5
آیا شما صاحب این کسب و کار هستید؟

برای پاسخ به نظرات، بروزرسانی اطلاعات و موارد دیگر مالکیت خود را به ثبت برسانید و پنل اختصاصی خود را از ما دریافت کنید.

ثبت ادعای مالکیت