رستوران

خانه زینت الملوک (موزه مادام توسو)

Zinat-ol-Molk House

2237-SeKwT7MePQsvzX5rjXsh.jpeg
خانه-زینت-الملوک-135519-همگردی.jpg
خانه-زینت-الملوک-135518-همگردی.jpg
خانه-زینت-الملوک-135525-همگردی.jpg
خانه-زینت-الملوک-135522-همگردی.jpg
خانه-زینت-الملوک-135533-همگردی.jpg
خانه-زینت-الملوک-135529-همگردی.jpg
خانه-زینت-الملوک-135536-همگردی.jpg
خانه-زینت-الملوک-135541-همگردی.jpg
خانه-زینت-الملوک-380565-همگردی.jpg
خانه-زینت-الملوک-489998-همگردی.jpg
خانه-زینت-الملوک-489999-همگردی.jpg
خانه-زینت-الملوک-507540-همگردی.jpg
خانه-زینت-الملوک-507541-همگردی.jpg
مادام-توسو.jpg
مادام-توسو1.jpg
مادام-توسو2.jpg
مادام-توسو3.jpg
خانه-زینت-الملوک-489999-همگردی.jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

خانه زینت الملک یا زینت الملوک یکی از آثار تاریخی و معماری دوره قاجاره که ساختش حدود ۱۲ سال طول کشیده. سقف بیشتر اتاق های این خانه چوبیه که با تصاویر گوناگونی از حیوانات، پرندگان و گل و بوته تزئین شده. این خانه به فاصله یک کوچه از باغ قوام قرار داره و البته به وسیله راهی زیرزمینی به عمارت اصلی باغ قوام متصل می شه و در واقع اینجا محرمخانه و اندرونی باغ قوام به حساب می آمده. در داخل این خانه مجسمه های مومی از مشاهیر و گذشته شیراز وجود داره که نمی شه اون رو ندیده گرفت. سیاوش آریا، پژوهش گر تاریخ و فرهنگ ایران و همچنین فعال میراث فرهنگی بر این باوره که این خانه تاریخی توانایی ثبت در فهرست سازمان جهانی یونسکو رو داره.

موزه معروف به مادام توسو شیراز در خانه زیبای زینت الملک قوام دایر است.اگر برای سفر و تفریح عازم عمارت اعیانی زینت الملک قوام بشوید و پا در زیرزمین این خانه بگذارید، با صحنه عجیبی روبرو خواهید شد. «زینت الملک» خانم صاحبخانه، در کنار جمعی از مشاهیر ایران به استقبال شما ایستاده اند، در واقع این مجسمه‌های مومی‌توسط بنیاد فارس شناسی شیراز ساخته شده اند و شما فرصت این را دارید که چهره خیلی از مشاهیر شیراز را از نزدیک ببینید.

حتما برای یک بار هم که شده از طریق تلویزیون یا نشریات و سایت‌ها با موزه مادام توسو آشنا شده اید، موزه ای که در آن می‌توانید با خیلی از افراد سرشناس دنیا که در قالب مجسمه‌های مومی‌ساخته شده اند ملاقات کنید. با آنها دست بدهید و حتی عکس بگیرید، با مجسمه‌هایی که با چهره واقعی شان مو نمی‌زنند. مشاهیر شیراز دور یکدیگر جمع شده اند، از مجسمه مومی‌خانم صاحبخانه گرفته تا مجسمه کریم خان زند، شهید دوران، آیت الله میرزای شیرازی، نصیر الملک، سعدی و …

این مجسمه‌ها توسط بنیاد فارس شناسی و در مدت ۴ سال توسط گروهی از هنرمندان مجسمه ساز به سرپرستی استاد «شانس» ساخته شدند. خانه زینت الملک قوامی‌همیشه شلوغ است اما بعدازظهرها رفت و آمدها در این عمارت بیشتر می‌شود. خانه ای که پاتوق خیلی از اهالی هنر است. این خانه از قبل طرفداران زیادی داشت و معماری بی نظیر این عمارت، حیاط اندرونی اش، آینه کاری‌های استادانه و اتصال این خانه از طریق زیرزمین به عمارت نارنجستان قوام باعث شده بود که خیلی‌ها برای دیدن این بنای زیبا و منحصر به فرد به اینجا بیایند اما از سال ۸۲ بود که با حضور هنرمندان و اساتید هنر، .۳۷ تندیس در زیرزمین این خانه اعیانی قرار گرفت و زیبایی خانه را بیش از پیش کرد در ابتدا ۳۷ تندیس برای نمایش دادن در موزه آماده شدند اما طولی نکشید که به خاطر استقبال مردم، گردشگران و هنرمندان، ۲۲ تندیس دیگر هم پس از یک سال ساخته شده و به موزه زینت الملک منتقل شد.

شاپور اول ساسانی در گوشه ای از موزه ایستاده. لباس‌هایی مخصوص دربار به تن دارد و یک دستش را به کمر خود گرفته و موهای بلندی دارد و کلاه بزرگ قرمزرنگی را روی سرش قرار داده است. در گوشه ای دیگر کریم خان زند روی دو زانو نشسته و لباس کرم و زردی به تن دارد و متفکرانه به بازدیدکنندگان زل زده. خیلی‌ها دوست دارند کنار کریم خان بایستند و عکس بیندازند اما بعلت جلوگیری از آسیب احتمالی به مجسمه‌ها عکسبرداری ممنوع شده.

Types:
 • جاذبه تفریحی

تصاویر کاربران

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این هتل:
 • کاربر لست سکند
  نادر
  نقدها:
  گزارش
  اندرونی قوام
  دیدن این جاذبه توسط کاربر پیشنهاد شده است

  این خانه که به خاطر سکونت دختر قوام به این نام شناخته می‌شود در حقیقت بخش اندرونی خانه قوام بوده که با یک زیرزمین به دیوان و قسمت بیرونی منزل قوام که امروز نارنجستان قوام شناخته می‌شوذ متصل شده است. بازدید از این مجموعه بعد از بازدید از نارنجستان قوام خالی از لطف نیست.
  ورود به این مجموعه نیز مثل نارنجستان قوام بعد از یک هشتی امکام پذیر است و به حیاط مجموعه می‌رسیم. اینجا گویا مقیاس کوچکی از نارنجستان قوام است. آیینه‌کاری‌های مجموعه بسیار چشم نواز است. در سردر بنا کاشی‌های هفت رنگ با دو شیر شمشیر بدست دیده می‌شود.
  زیر زمین این مجموعه در طبقه زیرین کل بنا گسترده شده و مجسمه‌هایی از شخصیت مهم شیراز از دوره هخامنشی تا دوره معاصر خواهید دید و به نوعی شبیه موزه مادام توسو می‌باشد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: