Close
رستوران

حمام وکیل

Vakil Bath

2240-S8tRAgurWQFgYT5h5GJW.jpeg
be5f2e2b-eecd-4f5a-85df-968a5bd8e272.jpg
da75d3f1-df26-4a7d-9c41-00cdc25bd0eb.jpg
ir19.jpg
Screen-Shot-2013-04-11-at-6.07.12-AM.jpg
حمام-وکیل.jpg
Vakil-Bath-29.jpg
حمام-وکیل1.jpg
حمام-وکیل3.jpg
حمام-وکیل4.jpg
حمام-وکیل5.jpg
حمام-وکیل-شیراز.jpg
گرمخانه-حمام-وکیل (1).jpg
Vakil-Bath-29.jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

نوع جاذبه:
 • میراث فرهنگی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این هتل:
 • محمد جعفری
  نقدها:
  گزارش
  حمام وکیل
  توصیه شده توسط کاربر

  حمام وکیل در بازار وکیل قرار داره. مقداری از سطح زمین پائین تر طراحی شده تا جریان آب در آن به راحتی وارو شود. مراحل استحمام با تندیس توضیح داده شده است. بخش های مختلف حمام بصورت نوشته توضیح داده شده است. توصیه می کنم اگر سایر حمام های تاریخی کشورمان را دیده اید، بازدید از این حمام جزو اولیت هایتان نباشد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Ghasem nazarian
  نقدها:
  گزارش
  حمام وکیل
  توصیه شده توسط کاربر

  حمام وکیل در مرکز شیراز و جنب مسجد و بازار وکیل قرار دارد . این حمام به دستور کریم خان زند در سال ۱۱۲۸ هجری ساخته شده است . این حمام سنتی به گونه ای ساخته شده که از هدر رفتن هوای گرم جلوگیری کند . ورودی حمام از یک در کوچک است که با چند پله به هشتی ورودی می رسد . سربینه حمام به شکل هشت ضلعی منظم است . هشت ستون یکپارچه سنگی سقف گنبدی شکل آن را بر دوش دارند و در میان سقف گنبدی نورگیر بزرگی قرار دارد ‌ حمام دارای نگاره های آهک بری زیبایی از داستانهای کهن ایرانی است . قسمت بعدی حمام گرمخانه است و چهار ستون یکپارچه همانند ستونهای مسجد وکیل دارد . کانالهای جریان هوای گرم از خزینه کف حمام را گرم نگه می دارد .

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Zahra Yekta
  نقدها:
  گزارش
  حمام وکیل
  توصیه شده توسط کاربر

  نکته ی برجسته راجع به این حمام معماری اونه، به طوریکه طوری طراحی شده که از هدر رفت گرما جلوگیری کنه. مثلا در زیر سنگ فرش کانال هایی برای عبور هوای گرم وجود داره تا کف حمام زودتر گرم بشه. یا اینکه ورودی حمام خیلی کوچیکه که از ورود سرما جلوگیری کنه و مثال هایی از این قبیل.
  داخل حمام مجسمه هایی از افراد اون زمان درست کردن که جلوی بعضی از اونها نوارهای ضبط شده پخش میشه که در نوع خودش جالبه.
  سقف این حمام هم خیلی زیباست

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • ویدا مهین پو
  نقدها:
  گزارش
  حمام وکیل شیراز
  توصیه شده توسط کاربر

  درکنار مسجد وکیل شیراز یادگار دیگری از زمان کریم خان زند قرار دارد که حمام وکیل نام دارد. زیبایی اصلی حمام به آهک کاری های زیبای آن است. حمام اکنون موزه مردم شناسی است و ده ها مجسمه مومی آن روایتگر عادات و رسوم مردم آن زمان هستند. تمامی اینها روایتگر این است که حمام تنها مکانی برای شستشو نبوده بلکه مکانی برای مراودات اجتماعی محسوب می شده است. مراسم حنابندان، حمام زایمان و خواستگاری از جمله مراسمات رایج در آن زمان است که به خوبی در اینجا روایت شده اند. بر روی دیوارهای آن نیز نگارها به زیبایی گوشه ای از داستان های معروف را به نقش درآورده اند: صحنه معراج رسول، داستان شیخ صنعان و دختر ترسا و روایتی از بیژن و منیژه. حمام مانند تمامی حمام های آن دوران فضایی دنج و خنک دارد و به قسمت های مختلف مانند گرمخانه و سردخانه و خزینه تقسیم شده است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • نیلوفر ورزش نژاد
  نقدها:
  گزارش
  حمام و موزه وکیل
  توصیه شده توسط کاربر

  حمام وکیل، یکی از بخش های مجموعه وکیل شیراز است که در کنار مسجد و بازار قرار گرفته و به دستور کریم خان زند ساخته شده. حمام معماری جالبی داره. همان معماری هوشمندانه و هنرمندانه ایرانی که باعث شده این حمام طوری طراحی شود که از هدر رفت گرما، جلوگیری شود. مجسمه های مومی که در حمام بودند، کسب و کارها و آداب و رسوم قدیم ایران را به خوبی نشان می دادند. من از همه بیشتر، بخشی را دوست داشتم که مربوط به رسوم عروسی و حنابندان بود و ترانه معروف شیرازی که در مراسم عروسی می خوانند هم در اینجا پخش می شد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • سپيده محمدي
  نقدها:
  گزارش
  حمام وكيل شيراز
  توصیه شده توسط کاربر

  حمام وكيل كه از قسمتي از مجموعه وكيل در شيراز است به دوران زنديه و كريم خان زند برميگردد. حمام وكيل از نظر مكاني در قسمت غربي مسجد وكيل قرار گرفته است. اين مجموعه چندين قسمت ورودي، خزينه، ميان در،گرمخانه و ... دارد و چيزي فراتر از حمام عادي است چراكه كه حمام در دوران گذشته كاربردي بيش از صرفا شست و شو داشته است و انواع مراسم ها مثل تولد نوزاد، جشن دامادي و عروس شدن هم در انجا انجام ميشد، كليه اين مراسم به صورت نمادي در اين حمام به نمايش گذاشته شده است كه در نوع خودش جالب است. جالب است در تزيينات اين حمام نقش هايي از داستانهاي شيرين و فرهاد، حضرت ابراهيم، حضرت يوسف و ... را ميبينيد. در مجموع ديدن اين حمام براي اشنايي با تاريخ و فرهنگ گذشته جذاب است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • گزارش
  موزه و گرمابه وکیل شیراز
  توصیه شده توسط کاربر

  حمام وکیل که از آن به نام موزه _گرمابه وکیل نیز یاد میشود، در نزدیکی بازار و مسجد وکیل در بافت مرکزی شیراز قراردارد.این حمام در سال ۱۱۳۸ ه.ش و به دستور کریم خان زند ساخته شده است.سبک ساخت، به شکل حمامهای سنتی، ایرانی است.از خصوصیات بارز این حمام که ما در اردیبهشت ۹۸ از آن دیدن کردیم،نوع خاص معماری است که از هدر رفت گرما جلوگیری می شود.در کوچک ورودی با چند پله به هشتی میرسد.سربینه حمام بصورت هشت ضلعی منظم است.هشت ستون یکپارچه سنگی ، سقف گنبدی شکل آنرا به دوش می کشد.نگاره های آهک بری زیبائی از داستانهای کهن ایرانی دارد که احیائ و پیرایش آنها توسط استاد کرامت جوانمردی در پائیز ۷۹ شمسی انجام یافته است.در گرمخانه هم چهار ستون یکپارچه همانند ستونهای مسجد وکیل دارد.کانالهای جریان هوای گرم از خزینه، کف حمام را گرم نگه می داشت.در موزه مردم شناسی آن هم مجسمه های مومی مردمان با شکل و قیافه آن دوران و با لباسهای محلی آن زمان، بخوبی باز آفرینی شده است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • علی عباسی
  نقدها:
  گزارش
  جالب و دیدنی
  توصیه شده توسط کاربر

  سلام به همه دوستان عزیز

  یکی از جاذبه هایی که می توان در شهر شیراز از آن دیدن کرد، حمام وکیل می باشد. ورودی این جاذبه تاریخی برای ایرانی ها 3 هزار تومان و برای اتباع خارجی 20 هزار تومان است. این حمام که به دستور کریم خانه زنده ساخته شده است، همه اصول معماری لازم برای یک حمام خوب و ملزومات آن رعایت و طراحی شده است تا از هدر رفت هوای گرم حمام جلوگیری به عمل آید. در ابتدای ورودی این حمام، ماکت و نقشه حمام قرار دارد که می توانید آن را ببینید. انواع مجسمه های مومی در حالت های مختلف در جای جای این حمام قرار دارند که می توانید از آنها دیدن کنید. همچنین حوضی نیز در وسط این حمام قرار دارد. این حمام بخش های مختلفی دارد که از آنها می توان به خزینه، گرم خانه، میان در، هشتی، آب انبار ، جلوخان، خلوت و ... اشاره کرد. با توجه به اینکه این جاذبه در کنار مسجد وکیل و بازار وکیل قرار دارد و می توانید همه این مکان ها را ببینید، بازدید از آن را به همه دوستان پیشنهاد می کنم.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • سیمین ابراهیمی
  نقدها:
  گزارش
  حمام وكيل
  توصیه شده توسط کاربر

  30 مجسمه مومی در این حمام وجود داردتا سبک زندگی قدیم را به بازدیدکنندگان نشان دهند.در کنار تزیینات دوره زندیه(نقوش ظريف گياهي)، نقوش مربوط به دوره قاجار نیز به چشم می خورد؛ صحنه هایی از داستان های قربانی شدن اسماعیل به دست حضرت ابراهیم، معراج پیامبر(ص)، یوسف و برادرانش، سلطان سنجر و پیر زن، شیرین و فرهاد، بیژن و منیژه، چهره امام علی (ع) و .... .آهک بری به هنر حكاكی نقوش برجسته بر سطحی از آهک گفته می شود که در حمام وکیل به زیبایی به نمایش گذاشته شده است


  هزينه ورودي 3000 تومان

  راه دسترسی

  آدرس: استان فارس، شیراز، خیابان طالقانی

  برای استفاده از وسایل نقلیه عمومی می توانید سوار بر مترو شوید و با پیاده شدن در ایستگاه زندیه و حدود 10 دقیقه پیاده روی به این جاذبه برسید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Arezou.SB
  نقدها:
  گزارش
  حمام وکیل شیراز
  توصیه شده توسط کاربر

  حمام وکیل در مجاورت بازار و مسجد وکیل، از شاهکارهای دوره زندیه، به دستور کریمخان ساخته شده،علاوه بر معماری فوق العاده این حمام، تزیینات آهک بری با تصاویری اساطیری رو طاقها، قوسها و سقف مجموعه نظرها رو به خودش جلب میکنه، و به قولی آدم رو سر به هوا میکنه، نور فضاها از سقف تامین میشده، در گذشته حمام علاوه بر کاربری نظافت و شستشو برای جشنها هم استفاده میشده،از قسمتهای جالب مجموعه، نشان دادن مراسم حنابندان در یکی از قسمتها همراه با پخش ترانه ای متناسب مراسم بود، در بقیه فضاها نیز با استفاده از مجسمه شخصیتهای معروف گذشته سعی کردند حال و هوای آن دوره را زنده کنند.ورودی حمام نیز با آجرکاری زیباش جلب توجه میکنه.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • یگانه فیض الهی
  نقدها:
  گزارش
  حمام وکیل
  توصیه شده توسط کاربر

  حمام وکیل واقع در خیابان زند شیراز از دیگر مکان های دیدنی این شهره که قدمتی دیرینه داره. این حمام در دوره ی زندیه و به دستور کریم خان زند ساخته شد. مثل اکثر مکان های تاریخی شهر شیراز این مسجد نیز دارای طاق های بلند و سقفی گنبدی شکله و درون حمام هم به خاطر طرح ها و نقاشی ها و آهک بری ها بسیار زیبا و دیدنیه. این حمام برای مدتی به عنوان سفره خانه ی سنتی استفاده میشد ولی به خاطر هرابکاری های عده ای از مردم بعد از مدتی این مکان را تبدیل به یک جاذبه ی گردشگری کردند. در حال حاضر با گذاشتن مجسمه های مومی اشخاص مختلف داخل قسمت های مختلف حمام کارهایی که در آن زمان در حمام انجام میشدند را میتونین ببینین و حس و حال آن دوران را کمی درک کنین.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • خدیجه عربی
  نقدها:
  گزارش
  حمام وکیل
  توصیه شده توسط کاربر

  یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری شهر شیراز، حمام وکیل آن است که در کنار بازار و مسجد وکیل، مجموعه زندیه شیراز را تشکیل داده اند. این حمام در دوره زندیه و با دستور مستقیم کریم خان زند ساخته شده است. حمام وکیل در مرکز شهر شیراز در خیابان آیت الله طالقانی و در همسایگی بازار وکیل، یکی از مهم ترین جاذبه ها و بازارهای شیراز قرار گرفته است. در تمامی حمام های سنتی کشور از جمله حمام وکیل شیراز، علاوه شست و شو و مشت و مال، مراسم هایی همچون حنابندان، حمام عافیت و حمام چله نوزاد نیز برگزار می شده است. در دوران قاجاریه هم تزئینات آهک بری زیبایی به حمام وکیل شیراز اضافه شده است. تزئیناتی که بیانگر داستان های اساطیری و مذهبی ایران همچون داستان شیرین و فرهاد، بیژن و منیژه، آمدن حضرت یوسف به مجلس زنان، قربانی کردن حضرت اسماعیل، شست و شوی شیرین و خسرو در شکارگاه و حتی معراج حضرت محمد ص هستند و در آن زمان توسط نقال هایی برای مردم حاضر در حمام توضیح داده می شدند.فضای حمام توسط دالان هایی که در زیر سنگ فرش های خزینه تعبیه شده بود، گرم نگه داشته می شد. در بخش جنوبی گرم خانه بنا هم خزینه ای قرار دارد که در آن توسط دو دیگ بزرگ، آب را گرم می کردند. در حال حاضر این حمام به موزه مردم شناسی تبدیل شده و مجسمه های مومی که هرکدام نشان دهنده قشرهای مختلف از مردم شیراز در زمان قدیم بوده  وجود دارد و اینکه  به چه منظور در حمام بوده اند و همزمان صدا و موسیقی متناسب با آن موقعیت با لهجه شیرین مردم شیراز پخش می شود که تماشای این حمام را هیجان انگیز می کند

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • امید سرافرازی
  نقدها:
  گزارش
  حمام وكيل
  توصیه شده توسط کاربر

  حمام وكيل از اون جاذبه هايي است كه آدم رو ياد گذشته ميندازه. رفتن به حموم نمره و عمومي هاي قديم و دور هم بودن آدما با هر صنفي كنار هم و دلاكايي كه بچه ها ازشون ميترسيدن چون فكر ميكردن دارن آدمهارو كتك ميزنن.#تايسيز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • ساناز
  نقدها:
  گزارش
  حمام وكيل
  توصیه شده توسط کاربر

  اين حمام كه در كنار بازار و مسجد وكيل مجموعه زنديه رو تشكيل ميده يكي از مهمترين جاذبه هاي گردشگري شيراز هست كه به دستور كريم خان زند ساخته شده است. معماري اين بنا خيلي زيبا و ماهرانه هست و طوري ساخته شده كه از ورود هواي سرد به داخل و خروج هواي گرم از داخل بنا جلوگيري بشه. از جمله جذابيت هاي جالب داخل حمام مجسمه هايي هست كه وقتي نزديكشون ميشي حرف ميزنن (كنارشون به صورت مخفي بلندگو هست) و خيلي طبيعي به نظر ميان. از اونجايي كه در حمام هاي سنتي قديم مراسم هاي مختلفي برگزار ميشد در اين حمام هم يك اتاق خيلي زيبا و جالب هست كه تو اتاق يك عروس هست و همراهاش كه دارن دست ميزنن و كل مي كشن و آواز ميخونن. در كل اين حمام براي بازديد بناي جالبيه و حتي پيشنهاد ميكنم يك نصف روز رو به بازديد از كل مجموعه زنديه اختصاص بدين حتما بهتون خوش ميگذره. #تايسيز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • پوریا اقتداری
  نقدها:
  گزارش

  حمام وکیل شیراز که یادگاری از دوران زندیه هست در قلب تاریخی شهر شیراز و در کنار بازار وکیل و مسجد وکیل قرار گرفته. ساختار حمام بسیار اصولی طراحی شده و از بخش های مختلفی تشکیل شده. جالبترین نکته قرار دادن مجسمه های مردم قدیم هست که برای حمام به این مکان مراجعه میکردند. برای بازدید از مجموعه وکیل میتونید با مترو به ایستگاه زندیه بیاید و بعد با حدود ۱۰ دقیقه پیاده روی به اینجا برسید. همچنین اتوبوس های زیادی از این مسیر تردد دارند مثل خط ۷۰،۱۴۸ و ...
  این بنا همچنین در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. پیشنهاد میکنم یک روز کامل رو برای دیدن آثار تاریخی این منطقه که همگی در کنار هم قرار گرفتند زمان بگذارید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • ویدا مهین پو

  اگر علاقمند به سفرهای پر چالش و هیجانی باشید، تنگ رغز انتخاب مناسبی برای شما خواهد بود. رغز در نزدیکی...

 • Ghasem nazarian

  این جاذبه طبیعی در آخرین نقطه جنوب شرقی فارس در مسیر بندر عباس قرار دارد که در تاریخ ۱۳۹۰/۱۰/۸ در...