Close
رستوران

مسجد وکیل

Vakil Mosque

2246-h0bSlBWoiFquZNLGb7nY.jpeg
2.jpg
4b95b04a-82da-4998-ab6b-16d1e20c3a6d-003.jpg
dfcbdf9c-cd1c-479e-87f1-3a27380447bc-02.jpg
Vakil-mosque-shiraz-iran-4-1024x659.jpg
Vakil-mosque-shiraz-iran-5-1024x497.jpg
Vakil-mosque-shiraz-iran-6-1024x512.jpg
Vakil-mosque-shiraz-iran-7-1024x681.jpg
Vakil-mosque-shiraz-iran-9.jpg
2.jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

نوع جاذبه:
 • میراث فرهنگی
 • اماکن مذهبی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • محمد جعفری
  نقدها:
  گزارش
  مسجد تاریخی وکیل
  توصیه شده توسط کاربر

  مسجد وکیل شیراز که در کنار حمام وکیل و در بازار شیراز قرار دارد، یکی از مساجد زیبا و بزرگ کشورمان است. به نظر من بازدید کنندگان مسجد نسبت به سایر آثار تاریخی شیراز کمتر بود و در کل علی رغم اینکه در محل خوبی قرار دارد، ولی کمتر مورد استقبال است. شبستان مسجد با تعداد زیادی ستون زیبا تزئین شده و در وسط حیاط مسجد حوض بزرگی قرار دارد که به زیبائی مسجد افزوده است. نظر شخصی من این است که بازدید از این مسجد جزو اولویت های درجه دوم شما هنگام بازدید از شیراز باشد‌. بلیت مجموعه ۲۵۰۰ تومان است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • nazarian
  نقدها:
  گزارش
  مسجد وکیل
  توصیه شده توسط کاربر

  مسجد جامع وکیل در مجموعه زندیه جنب حمام و بازار وکیل و در مرکز شهر شیراز قرار دارد . این مسجد یکی از بناهای زیبا و مستحکم دوره زندیه می باشد که از نظر هنری و معماری دارای اهمیت زیادی است . این بنای عظیم به دستور کریم خان زند ساخته شده است . مساحت کل مسجد ۱۱۰۰۰ متر مربع است . خود مسجد دارای ۱۲۰ متر طول و ۸۰ متر عرض است که بر آن مساحت شبستان زمستانی و حیاط شرقی و حوضخانه را که خارج از محدوده و روی هم ۵۰۰ متر است باید اضافه کرد . درب مسجد از تخته های چوبی یکپارچه بزرگ و ضخیم ساخته شده که یکی از نفایس هنر نجاری است . سقف دالان مسجد با کاشیهای معرق زینت یافته است . حیاط مسجد بسیار بزرگ که حوض سنگی بزرگی در وسط آن ساخته شده است . کف مسجد نیز به وسیله سنگهای بزرگ و ضخیم پوشیده شده است . این مسجد دارای سه طاق بزرگ و باشکوه است . طاق ورودی ، طاق مروارید در شمال مسجد و طاق جنوبی ورودی شبستان بزرگ‌ از شاهکارهای معماری دوره زندیه است . در سمت چپ محراب منبر مرمر یکپارچه با ۱۴ پله ساخته شده است .‌ ساختمان شبستان بسیار بزرگ‌ و دارای ۴۸ ستون‌یکپارچه سنگی است که بصورت زیبا و مارپیچ حجاری شده است . بلندی این ستونها ۵ متر و قطر آنها ۸۰ سانتی متر است . برای رسیدن به این مسجد زیبا می توان با مترو به ابستگاه زندیه رسید و یا هر جای شهر با خط واحد به ایستگاه شهرداری رسید و از آنجا پیاده به مسجد رسید یا در پارکینگ طبقاتی خیابان طالقانی ماشین را پارک نمود که از آنجا به مجموعه زندیه نزدیک است . بلیط ورودی مسجد ۲۵۰۰ تومان بود .‌

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Zahra Yekta
  نقدها:
  گزارش
  مسجد وکیل
  توصیه شده توسط کاربر

  این مسجد یادگار دوران زندیه و در کنار حمام و بازار وکیل قرارداره.
  از 48 ستون سنگی یکپارچه ساخته شده که زیبایی خاصی داره. هر کسی در گوشه و کنار تلاش میکنه که این زیبایی رو در قاب دوربین جا بده ولی عکس گرفتن کی بود مانند دیدن ؟؟!!

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • ویدا مهین پو
  نقدها:
  گزارش
  مسجد وکیل شیراز
  توصیه شده توسط کاربر

  در کنار بازار وکیل شیراز مسجدی بی گنبد قرار دارد که یادگاری است از بزرگ مرد ایرانی کریم خان زند. این مسجد عمده شهرتش را مدیون 48 ستون سنگی شبستانش است. بعد از ورودی بنا با حیاطی بزرگ و دلباز روبرو می شوید که با سنگ های بزرگ سنگفرش شده است. حوض آب در وسط به چشم می خورد و انواع و اقسام هنرهای ایرانی در اینجا جمع اند! بر روی طاق های زیباش کاشی های هفت رنگ را می بینید و در دل دیوارهایش معرق و میناکاری های شکوهمند جا خوش کرده اند. بنا در جای جایش مزین به خطوط نستعلیق و ثلث است. ستونهای سنگی زیبایش با طرحی جالب نگهدارنده سقف و طاق های زیبایش هستند. منبر مرمرین غرق در نقش و نگارهای اطرافش گوشه ای آرام گرفته و نمایی زیبا رو به حیاط از بینابین طاق و ستونهایش قابل دید است. ساخت این بنا تنها دو سال طول کشیده است و الان به یکی از جاذبه های ارزشمند شیراز تبدیل شده است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • سپيده محمدي
  نقدها:
  گزارش
  مسجدي كه بايد ديد
  توصیه شده توسط کاربر

  مسجد وكيل شيراز كه در دوران زنديه احداث شده است، از نظر مكاني نزديك به حمام و بازار وكيل قرار دارد كه جمعا همه را باهم به عنوان مجموعه وكيل ميشناسند. مانند تمام مساجد معروف ايران كه كاشي كاري ها و نقوش حكاكي شده در انها دل هر انساني را ميبرد، مسجد وكيل نيز كاشي كاري هاي بسيار زيباو دلنشيني دارد. جداي از كاشي كاري ها چيزي كه تفاوت اين مسجد با ساير مساجد است و قطعا نظر شما را جلب ميكند وجود بيش از ٤٠ ستون در شبستان اين مسجد است كه حال و هواي خاصي به انجا ميدهد. پيشنهاد ميكنم كه در سفر به شيراز ديدار از مجموعه وكيل را از دست ندهيد و لذت ببريد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • گزارش
  مسجدی زیبا
  توصیه شده توسط کاربر

  مسجد وکیل در مجموعه زندیه و در مرکز شهر شیراز قراردارد.در بازدیدمان از شهر شیراز در اوایل اردیبهشت ۹۸ از این مسجد زیبا دیدن کردیم.این مسجد به دستور کریم خان زند در سال ۱۱۸۷ ه.ق ساخته شده است.مساحت کل مسجد ۱۱۰۰۰ متر مربع است.دو طاق زیبا دارد ،یکی در شمال به نام طاق مروارید که طاق سردر ورودی هم هست که دو گلدسته در بالای آن مشخص میباشد.در پشت طاق جنوبی شبستان مسجد قرار دارد که ۷۵ در ۳۶ متر ابعادش هست.دارای ۴۸ ستون یک تکه سنگی که بصورت مارپیچ بسیار زیبا حجاری شده است.در قبله شبستان هم محراب بسیار زیبائی دارد که در سمت چپ آن منبر یکپارچه مرمر موجوده که ۱۴ پله دارد.سنگ این منبر از معادن شهر مراغه استان آذربایجان شرقی به شیراز آورده شده که یکپارچه بوده و بعد از تراشیدن ، منبر ساخته شده است.بودن در صحن شبستان مسجد حس و حال عجیبی داشت و انسان از دیدن این همه هنر و زیبائی در حیرت ، تعجب و به وجد می اومد.دیدار ما از این مسجد نزدیک یکساعت به طول انجامید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • نیلوفر ورزش نژاد
  نقدها:
  گزارش
  تلفیقی از هنر معماری و آرامش
  توصیه شده توسط کاربر

  مسجد وکیل، یکی از بخش های مجموعه وکیل شیراز است و مابین حمام و بازار وکیل قرار گرفته. این مسجد کاشیکاری ها و آجر کاریهای بسیار زیبایی داره که چشم هر بیننده ای رو خیره می کنه. ستونهای زیبا در شبستان مسجد که همگی با زاویه خاصی پشت سر هم قرار گرفتن، نشون دهنده اوج هنر ایرانی است. این مسجد به طرز عجیبی برای من حس آرامش داشت و از دیدنش واقعا لذت بردم.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • علی عباسی
  نقدها:
  گزارش
  پر ابهت و زیبا
  توصیه شده توسط کاربر

  سلامی گرم خدمت تمامی شیراز دوستان عزیز یکی دیگر از یادگار های دوران زندیه در شیراز مسجد وکیل این شهر است که در غرب بازار وکیل قرار گرفته است. هزینه ورودی این مسجد برای هموطنان 1000 تومان می باشد. آنچه که به محض ورود به این مسجد مورد توجه قرار میگیرد، زیبایی طاق های آن است که طرح و نقش و نگاره های خاصی را می توان در آن یافت و به عظمت هنر ایرانی بیشتر پی برد. همچنین این مسجد دارای ستون های زیبایی هست که به واسطه آنها نیز معروف گشته است. وقتی وارد این محوطه می شوید، یک حس خاص و پر ابهت گونه ایی نسبت به مسجد، آدمی را فرا می گیرد، گویی که می خواهید مدتی آنجا بنشینید و از زیبایی های این مکان لذت ببرید. در نهایت با توجه به اینکه این مسجد مابین حمام وکیل و بازار وکیل قرار گرفته است، می توان همه این جاذبه ها را در کنار هم دید و از دیدن آنها لذت برد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • گزارش
  مسجد وكيل
  توصیه شده توسط کاربر

  اين مسجد در نزدیکی بازار و حمام وکیل قرار دارد و می توانید این دو جاذبه را هم ببینید.
  معماری حیرت انگیزی دارد و به واسطه ستون های زیبایش مشهور شده است.مسجد وکیل در بخش غربی بازار و در انتهای راسته شمشیرگرها واقع شده است و حدود 100 متر نیز با حمام فاصله دارد.کاشی کاری صحن و ایوان‌های شمالی و جنوبی از انواع هفت رنگ و معرق هستند و میناکاری و رنگ‌های سبز و قرمز بر شکوه این مسجد افزوده اند.

  زمان بازدید: 08:30 تا 20:30 در شش ماه اول سال و 08:00 تا 20:00 در شش ماه دوم سال

  هزینه بازدید: 1000 تومان برای اتباع ایرانی و 15000 تومان برای اتباع خارجی
  آدرس: استان فارس، شیراز، خیابان آیت الله طالقانی
  هزينه ورودي 2000 تومان

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Arezou.SB
  نقدها:
  گزارش
  مسجد وکیل شیراز
  توصیه شده توسط کاربر

  مسجد وکیل شیراز در مجاورت بازار وکیل با ورودی زیباش، مارو به داخل دعوت میکنه، بعد از پرداخت ورودی و عبور از هشتی وارد حیاط بزرگ مسجد میشیم، مرکز و محور اصلی مسجد یک حوض بزرگ قرار گرفته که چندتا ماهی قرمز در حال شنا هستن، ایوان سمت ورودی با طاقی مرتفع و با کاشیهایی با طرح گل و پیچک جذابی پوشیده شده، بعد از عبور از حیاط وارد شبستان مسجد میشیم که با ستونهای تراشیده سنگی مارپیچ و طاقهای آجری ساخته شده و یک منبر از سنگ که به زیبایی ساخته شده و چهارده پله داره در فضای شبستان جلوه گری میکنه،یک ردیف از طاقها که در مرکز شبستان هست با کاشیهای ریز با طرحی زیبا پوشانده شده، این مسجد به دستور کریم خان زند ساخته شده و نام دیگرش مسجد سلطانی هست. بازدید از این مسجد از واجبات سفر به شیرازه.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Sareh soltanpour
  نقدها:
  گزارش
  مسجد وکیل شیراز
  توصیه شده توسط کاربر

  مسجد وکیل شیراز در دوره زندیه و به دستور کریم‌خان زند ساخته شد. این مسجد در غرب بازار وکیل و در انتهای راستهٔ شمشیرگرها واقع شده‌است طرح این مسجد دو ایوانی بوده و دارای دو شبستان جنوبی و شرقی است.شبستان جنوبی دارای ۴۸ ستون سنگی یکپارچه و مارپیچ است و منبر با ۱۴ پله از سنگ مرمر در این شبستان قرار دارد. در سمت شمال مسجد طاق بلند و مهمی قرار دارد که به طاق مروارید معروف است و در دور این طاق با خط ثلث عالی یکی از سوره‌های قرآن به صورت هلالی نوشته شده‌است..

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • خدیجه عربی
  نقدها:
  گزارش
  مسجد وکیل
  توصیه شده توسط کاربر

  مسجد وکیل یا مسجد سلطانی، مسجدی تاریخی مربوط به دوره زندیان در شیراز است که به دستور کریم‌خان زند ساخته شد. این مسجد در غرب بازار وکیل و در انتهای راستهٔ شمشیرگرها واقع شده‌است طرح این مسجد دو ایوانی بوده و دارای دو شبستان جنوبی و شرقی است.شبستان جنوبی با ستون‌های سنگی یکپارچه و مارپیچ از شاخصه‌های معماری ایرانی و از مناطق دیدنی این مسجداست که دارای ۴۸ ستون سنگی یکپارچه می‌باشد. در سمت شمال مسجد طاق بلند و مهمی ساخته شده که به طاق مروارید معروف است و در دور این طاق با قلم درشت و خط ثلث عالی یکی از سوره‌های قرآن به صورت هلالی نوشته شده‌است. در زمان حضور ما در مسجد قسمتی از آن در حال بازسازی بود. بازدید از طاقها و ستونها و معماری زیبای مسجد به گردشگران توصیه می شود.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • نادر
  نقدها:
  گزارش
  مسجد وکیل
  توصیه شده توسط کاربر

  این مسجد در نزدیکی بازار وکیل و سرای مشهور مشیر قرار دارد. صحن بزرگ این مسجد که لابد در گذشته دارای تزییناتی بوده در بخش جنوبی به شبستان اصلی و زیبای این مسجد منتهی می‌شود. شبستان این مسجد علاوه بر زیبایی طرح‌های گنبد آن دارای ستون های یکپارچه سنگی در ردیف‌های منظم است. زیبایی بصری فوق‌العاده چشم گیری این مسجد دارد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • بهناز بهادری
  نقدها:
  گزارش
  مسجد جامع وکیل شیراز
  توصیه شده توسط کاربر

  مسجد جامع و تاریخی وکیل که در خیابان زند شیراز و در مجموعه وکیل که شامل حمام و بازار و آب انبار و مسجد است قرار دارد. و برای ورود به مسجد باید نفری 1000تومان ورودی پرداخت کنید.
  این مسجد به دستور کریم خان زند ساخته شده است و این بنا ستون های زیبا و معماری باشکوهی دارد که به واسطه همین ستون های زیبا است که معروف شده است. این مسجد مساحت زیادی دارد و حیاط بزرگ و حوضی وسط آن.
  مسجد وکیل در فهرست آثار ملی ثبت شده است و یکی دیگر از جاذبه های گردشگری شیراز.
  کنار در ورودی مسجد کافی شاپی با نمای چوبی و زیبایی قرار دارد که هم بیرون میتوانید بشینید هم داخل و مکان مناسبی برای رفع خستگی میباشد. #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • ماه نو
  نقدها:
  گزارش
  مسجد وکیل
  توصیه شده توسط کاربر

  خب احتمالا اگر سفری ب شیراز داشتید ب بازار وکیل هم سر زدید و مسجد وکیل یا مسجد سلطانی هم در کنار همین بازار قرار داره. این مسجد بنظرم ب خاطر کاشی کاری های زیبای گل و ترنج خیلی شاد و دلچسب و من کلا این ویژگی رو خیلی پسندیدم. و یه نکته دیگه این که مسجد زوایای زیبایی برای عکاسی ب شما میده شاید به خاطر نوع سازه...
  #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • امید سرافرازی
  نقدها:
  گزارش

  وقتي داريد جاذبه هاي نزديك بهم شيراز مثل ارگ كريم خان و حمام و بازار وكيل رو ميبينيد ميتونيد به مسجد وكيل هم سر بزنيد ديدنش براي يكبار بد نيست. اثري از معماري گذشته رو ميتونيد اينجا ببينيد ولي قطعا بعد از ديدن شما راضي نخواهيد بود.#تايسيز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • پوریا اقتداری
  نقدها:
  گزارش
  مسجد وکیل، یادگاری از دوران زندیه
  توصیه شده توسط کاربر

  مسجد وکیل شیراز واقع شده در قلب تاریخی شهر شیراز یادگاری از زمان زندیه هست. در زمان زندیه شیراز به عنوان پایتخت انتخاب شد و به همین دلیل بسیار پیشرفت کرد و آثاری مهمی در اون ساخته شد. برای رسیدن به این مسجد میتونید بوسیله مترو به ایستگاه زندیه بیاید و با ۱۰ دقیقه پیاده روی به مسجد برسید و یا از اتوبوس های عمومی استفاده کنید.
  این مسجد همچنین در بین آثار ملی هم به ثبت رسیده.
  از زیباترین قسمتهای مسجد شبستان اون هست که با ستونهای بسیار زیاد و معماری بسیار زیبا و دقیقی ساخته شده .
  پیشنهاد میکنم حتما یک روز رو برای دیدن مسجد، بازار و حمام وکیل قرار بدید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: