Close
رستوران

خانه مشروطه تبریز

Constitution House of Tabriz

2694-FoqlirK23U46YcMYMCiX.jpeg
Constitution House (2).jpg
Constitution House (1).jpg
Constitution House (3).jpg
Constitution House (4).jpg
Constitution House (5).jpg
Constitution House (6).jpg
Constitution House (7).jpg
Constitution House (8).jpg
Constitution House (9).jpg
Constitution House (10).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

خانهٔ مشروطه در یکی از محله های قدیمی شهر تبریز به نام راسته کوچه و در غرب بازار تبریز قرار گرفته . این بنا به سبک معماری دورهٔ قاجار ساخته شده و ملک شخصی حاج مهدی کوزه کنانی بوده .بزرگان مشروطه پس از به توپ بسته شدن مجلس شورای ملی توسط محمدعلی شاه، در خانهٔ مشروطه جمع شده و به همفکری می پرداختن. همچنین این مکان محل تشکیل جلسه های انجمن تبریز و مرکز فرماندهی مجاهدان در طی محاصرهٔ ۱۱ ماههٔ تبریز و نیز مرکز تصمیم گیری برای پایین آوردن پرچم های تسلیم در برابر شاه قاجار بوده . از افراد مهمی که در این مکان به فعالیت و همفکری پرداخته اند می تونیم ستارخان، باقرخان، ثقةالاسلام تبریزی، حاجی میرزا آقا فرشی و بنیان گذار این مجموعه، حاج مهدی کوزه کنانی را نام ببریم. مجسمه هایی از حسین خان باغبان، حاج علی دواچی، ثقة الاسلام تبریزی، حاج علی ختایی، هوارد، کربلایی علی موسیو، شیخ علی اصغر لیلاوایی، آخوند خراسانی، علی اکبر دهخدا و زینب پاشا (تنها زن در صفوف مشروطه خواهان) به همراه مهرهای مختلف گروه های انقلابی از اشیا تاریخی خانه مشروطه می باشند.

نوع جاذبه:
 • میراث فرهنگی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • Parisa Eskandari
  نقدها:
  گزارش
  خانه مشروطه
  توصیه شده توسط کاربر

  خانه مشروطه واقع در تبریز  میباشد و در روبه روی مسجد جامع قرار دارد که یادگار دوران مشروطه است در این مجموعه همه چیز از عکس ها تا تندیس های تاریخی نشانگر تلاش برای رسیدن به مشروطه در زمان قاجار است معماری قاجاری این خانه بسیار جذاب است.
  این مجموعه دارای رستورانی است که در ان صبحانه سرشیر خوردیم و بسیار هم خوشمزه بود

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • فاطمه خرقه پوش
  نقدها:
  گزارش
  خانه مشروطه تبریز
  توصیه شده توسط کاربر

  #خانه_مشروطه ( #کوزه_کنانی ) در محله ای به نام راسته کوچه در شهر #تبریز و روبه روی مسجد جامع واقع شده که متعلق به دوره قاجار و شخصی به نام مهدی کوزه کنانی میباشد.
  ساختمان این خانه در دو طبقه میباشد و شامل پنجره های ارسی مشبکی، ستون ها و طاق های قوسی شکل، اتاق های 3 دری ، درب های چوبی منبت کاری و نورگیر و حوض بزرگی هم در وسط حیاط که با گلدان های پر از گلهای زینتی ئزئین شده و دو بالکن در طبقه دوم و در دو طرف ساختمان میبینید که توسط ستون های بلندی نگه داشته شده است .
  در زمانیکه وارد حیاط خانه میشوید در دو طرف ساختمان دو توپ جنگی بزرگ را مشاهده میکنید همینطور هم مجسمه هایی از ستارخان و باقرخان که از عوامل اصلی مشروطیت بوده اند، تندیس های دیگری هم از علی اکبر دهخدا، زینب پاشا،علی موسیو، علی دواچی و ...)
  این خانه در زمان قاجار محل تجمع افراد مشروطه خواه بود که در آنجا نشست ها و جلساتشان را برگزار میکردند.
  برای ورود به خانه هم باید بلیط به مبلغ 2.500 تومان تهیه فرمایید و همه روزه هم میتوانید از صبح تا عصر از آن بازدید به عمل آورید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Nasi zarei
  نقدها:
  گزارش
  خانه ی مشروطه
  توصیه شده توسط کاربر

  خانه ی مشروطه ی تبریز یکی از خانه های قدیمی تبریز است که محل اجتماع مشروطه خواهان بزرگی چون ستار خان و باقر خان و ثقه الاسلام و .... بوده که حوادث مهم تاریخ زمان قاجار را رقم زده اند .این خانه در سال ۶۷ توسط میراث فرهنگی خریدار شده و تبدیل به موزه ی مشروطه شده است .
  در این موزه تندیس بزرگان مشروطه خواه ، اسلحه و لوازم شخصی سران مشروطه خواه و عکس ها و .... از زمان رونق این خانه به نمایش گذاشته شده است

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • ناصر
  نقدها:
  گزارش
  خانه مشروطه
  توصیه شده توسط کاربر

  خانه مشروطه در تبریز و در نزدیکی بازار تاریخی این شهر قرار دارد ؛ این بنا در دوران قاجار ساخته شده است که دارای سبکی زیبا در معماری می باشد ؛ این خانه همچون دیگر خانه های قدیمی دارای حیاطی بزرگ با دیوارهای آجری حوض و باغچه هایی در اطراف حیاط است که بنای اصلی خانه در دوطبقه با ستون هایی گچی و پنجره هایی منبت کاری شده تزیین شده است ؛ در این خانه عکس‌ها، مجسمه‌ها و اشیایی که در ان زمان مورد استفاده قرار می‌گرفت به نمایش گذاشته شده است و از مهم‌ترین آثار تاریخی این موزه می‌توان به سلاح کمری ستارخان، فرش مشروطه، وسایل شخصی بزرگان مشروطه و همچنین مجسمه و عکس‌های آن دوران اشاره کرد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Ehsantrips
  نقدها:
  گزارش
  ورق زدن تاریخ مشروطیت
  توصیه شده توسط کاربر

  خانه مشروطه از خانه- موزه های زیبای تبریز است و من در دو سفر به تبریز هر بار این خانه را دیده ام. این خانه حدود ۱۵۰ سال پیش بنا شده و متعلق به حاج مهدی کوزه کنانی از تجار تبریز و از مشروطه خواهان بوده که اکنون تبدیل به موزه مشروطه و نمایش اسناد مربوط به آن شده است. این خانه در دوره استبداد صغیر و پس از به توپ بسته شدن مجلس، محل تجمع مشروطه خواهان و بحث و جلسات آنان بوده است. به جز زیبایی و معماری خود خانه، تندیس هایی از مشروطه خواهان همچون ستارخان، باقرخان، علی موسیو، ثقه الاسلام، دهخدا و ... به نمایش درآمده است. همچنین اسناد و عکس های تاریخی بخش دیگر جذابیت این خانه است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Sharifi
  نقدها:
  گزارش
  خانه مشروطه
  توصیه شده توسط کاربر

  یکی از قدیمی ترین خانه های تاریخی شهر تبریز می باشد که امروز به عنوان موزه از آن استفاده می شود وقتی وارد این خانه شدیم حیاط زیبا که در وسط آن یک حوض قرار گرفته بود ودر ورودی در تندس ستارخان و باقر خان نیز قرار گرفته بود. داخل موزه از فرش ها و سلاح های کمری و عکسهای سران را به نمایش گذاشته بودند . موزه بسیار جالبی بود.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • نادر مزرعه شادی
  نقدها:
  گزارش
  روزه موزه گردی
  توصیه شده توسط کاربر

  امسال هم مثل سال قبل در روز جهانی موزه‌ها خانوادگی از دو موزه خانه مشروطه و خانه موزه قاجار بازدید کردیم. در این روز با توجه به رایگان بودن موزه‌ها، استقبال خوبی از این موزه شده بود. با توجه به مکان این موزه که در بافت مرکزی شهر قرار گرفته است، اگر از وسیله نقلیه شخصی استفاده می‌کنید، باید از پارکینگ‌های عمومی استفاده کنید. پارکینگ مشروطه تقریبا در روبروی این خانه با ظرفیت بسیار زیاد قرار دارد. امسال بازدید از این خانه موزه برای دخترم که اندک سواد خواندن و هجی کردن پیدا کرده بود، جالب و جذاب بود.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • ساره سلطانپور
  نقدها:
  گزارش
  خانه مشروطه
  توصیه شده توسط کاربر

  خانهٔ مشروطه،موزه ای در محله راسته‌کوچه و در غرب بازار تبریز است. این بنا به سبک معماری دورهٔ قاجار ساخته شده و خانه شخصی حاج مهدی کوزه‌کنانی بوده‌است.خانه مشروطه در حدود تاریخ ۱۲۴۷ شمسی توسط حاج ولی معمار تبریزی ساخته شده‌است. این بنا با ۱۳۰۰ متر مربع مساحت، در دو طبقه ساخته شده‌است.پنجره‌های ارسی، درهای منبت‌کاری‌شده، غلام‌گردش، کلاه‌فرنگی از ویژگی های این بناست. تمامی پنجره‌های بیرونی خانه ارسی‌هایی با رنگ‌های قرمز و سبز و سفیدشان بازی نور و رنگ را از درون خانه دیدنی‌تر می‌کنند.
  داخل حیاط در دو سمت ورودی عمارت و همچنین در قسمتهای مختلف موزه تندیس و سردیس هایی از بزرگان مشروطه قرار دارد. از مهم‌ترین آثار تاریخی این موزه می‌توان به سلاح کمری ستارخان، فرش مشروطه، وسایل شخصی سران مشروطه و دیگر مدارک مرتبط با انقلاب مشروطه اشاره کرد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Shiiiima
  نقدها:
  گزارش
  خانه مشروطه
  توصیه شده توسط کاربر

  این خانه قدیمی زیبا در شهر تبریز قرار دارد یک خانه قدیمی زیبا که بازسازی شده و معماری داخلی عالی دارد .

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • هانا صالحی
  نقدها:
  گزارش
  خانه مشروطه تبریز
  توصیه شده توسط کاربر

  این خانه در زمان اوج تلاش و مجاهدت مشروطه خواهان توسط یکی از تجار بازار تبریز در محله راسته کوچه ساخته شده و محل اجتماع و جلسه های مشروطه خواهان و سرداران بزرگی چون ستارخان و باقرخان بوده است و بعدها محل جلسات حزب دموکرات آذربایجان بوده ‌.تفنگ ستارخان هنوز هم در این خانه است .دیدن تابلوی خداحافظ تبریز که ستارخان را سوار بر اسب نشان میدهد بسیار دلگیر و زیباست !#تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • سپيده محمدي
  نقدها:
  گزارش
  خانه مشروطه در تبريز
  توصیه شده توسط کاربر

  اگر اهل تاريخ باشيد احتمالا بايد خانه هايي كه اتفاق هاي مهم تاريخي در آن رخ داده يا جايي كه بزرگان تاريخ در انجا همفكري و شور و مشورت داشتند برايتان جالب باشد. بايد بگويم خانه مشروطه در تبريز اين شرايط را دارد و براي دوست داران تاريخ خصوصا تاريخ مشروطه خواهان جالب است.
  از نظر معماري اين بنا كه در دو طبقه با سبك معماري دوران قاجار بود. منبت كاري ها و نورگيرهاي جذابي دارد.
  در اين بنا تنديس بسياري از بزرگان تاريخ مانند حاج علی ختایی، هوارد باسکرویل، کربلایی علی موسیو، شیخ علی اصغر لیلاوایی و علی اکبر دهخدا و زینب پاشا وجود داشت.
  در سرتاسر خانه همانند داستان تمام اتفاقات اون دوران با سند و مدارك و عكس وجود داشت و براحتي ميتوانستيم تمام تاريخ ان چند سال را در كنار مداركش مرور كنيم.
  اين مجموعه از نظر تاريخي بسيار باارزش و در عين حال اگاهي رسان است. من با اشخاص مهمي كه تنها يكي دوبار اسمشان را شنيده بودم به صورت جامع و كامل در اين خانه و موزه آشنا شدم. ديدن اين خانه حداقل يكساعت زمان ميبرد.
  #تايسيز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • پوریا اقتداری
  نقدها:
  گزارش

  معرفی: این خانه در ابتدا متعلق به "حاج مهدی کوزه‌کنانی" یکی از بازرگانان طرفدار آزادی بوده که بعد از به توپ بسته شدن مجلس توسط محمد علی شاه، ملکش را در اختیار مشروطه خواهانی همچون سردارخان، باقرخان و ... قرار داد.

  دسترسی: با توجه به قرار گرفتن این مکان در مرکز شهر تبریز میتونید از وسایل نقلیه عمومی برای رسیدن به اینجا استفاده کنید.

  تجربیات شخصی: من و همسرم به اتفاق دوستان در تیر ماه 94 در سفر به تبریز از اینجا دیدن کردیم.ساختمان از آجر، سنگ و خشت در دو طبقه بنا شده و سبک معماری زمان قاجار داشت. در حیاط همچون سایر خانه قدیمی حوض کوچکی قرارداشت و اطراف اون پر از گل بود. دو مجسمه طلایی رنگ سردارخان و باقرخان هم در حیاط در کنار درب های ورودی ساختمان قرار داشتند. دو دستگاه توپ جنگی هم به یاد به توپ بسته شدن مجلس در حیاط قرارداده شده بود. نورگیر های ساختمان بسیار زیبا بود و خورشید از پشت شیشه های رنگی، اتاق و فضای داخل رو روشن میکرد و تمامی درها دارای منبت کاری زیبایی بودند. این ساختمان که در حال حاضر به عنوان موزه استفاده میشه مهمان تصاویر و خاطره های زمان مشروطه هست.
  با توجه به قرار گیری این موزه در کنار اماکن تاریخی و مذهبی چون بازار قدیمی تبریز و مسجد جامع، دیدن اون رو به شما توصیه میکنم.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • نادر مزرعه شادی
  نقدها:
  گزارش
  خانه مشروطه تبریز
  توصیه شده توسط کاربر

  این خانه موزه در محله راسته کوچه، روبروی مسجد جامع قرار گرفته است. در روبروی این موزه پارکینگ بزرگ بازار مشروطه برای کسانی که با وسیله نقلیه شخصی قصد بازدید از این مجموعه و مجموعه بازار تبریز را دارند مناسب است.این خانه را به نام خانه کوزه کنانی، صاحب آن نیز می شناسند. با ورود به یک هشتی خیلی کوچک وارد حیاط این خانه می شویم. در حیاط این موزه مجسمه ای از ستارخان و یک توپ جنگی کوچک قرار گرفته است.
  این خانه بنا به گفته راهنمای موزه از طرف صاحب آن که فردی متمول بوده در اختیار مشروطه خواهان قرار گرفته بود و بزرگان مشروطه به این خانه رفت و آمد داشته اند. در طبقه بالای این خانه اسناد، عکس ها و برخی لوازم و سلاح مشروطه خواهان قرار گرفته است. استفاده از شیشه های رنگی نیز در این بنا به چشم می خورد.
  این خانه به صورت موضوعی به روایت دوران مشروطه پرداخته و بازدید از آن به علاقمندان تاریخ مشروطه توصیه می شود.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • علی عباسی
  نقدها:
  گزارش

  سلامی گرم به همه دوستان اهل سفر
  در سفر اخیری که به شهر تبریز داشتیم، به لطف دوستان تبریزی و عزیزمون، موزه مشروطه این شهر به عنوان اولین موزه ایی که قرار بود از اون دیدن کنیم، انتخاب شده بود. این موزه در حقیقت منزل شخصی به نام حاج مهدی کوزه کنانی بوده است که بعد از اینکه مجلس شورای ملی توسط محمد علی شاه به توپ بسته شده، شخصیت های مهمی مانند ستار خان و باقر خان در این خانه هماهنگی و مدیریت لازم را انجام میدادند و بسیاری از تصمیمات مهم در این خانه تاریخی گرفته شده است. به همین دلیل نیز به موزه مشروطه شهرت یافته است.
  هرچند همواره در اکثر سفر ها، موزه و تاریخ همیشه جزئی از سفر بوده است، ولی خوب واقعیت این هست که من زیاد از این موزه خوشم نیومد و حتی به نظرم میاد که بگم چنانچه عازم تبریز هستید، بازدید از این موزه رو به الویت های بعدی منتقل بکنید. سرویس بهداشتی این بنای فرهنگی متاسفانه تمیز نبود و کمی ناهماهنگی در این مجموعه دیده میشد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: