Close

کوه های مریخی چابهار

Chabahar Martian Mountains
4.6
(از 21 نقد و بررسی)

درباره کوه های مریخی چابهار

حدود ۴۰ تا ۵۰ کیلومتر از چابهار به سمت بندرگواتر، کوه هایی درسمت چپ جاده دیده میشه که به کوه های مینیاتوری یا مریخی و در زبان محلی به "کالانی " یا " آریا " معروفن. در توصیف این جاده رویایی باید گفت سمت چپ کوه هایی شبیه به کوه های فیلم های فضایی قرارگرفته و سمت راست نمایی از دریا. تصورکنین رانندگی دراین جاده چه حال وهوایی خواهد داشت؟ این کوه هاکه ازمنحصر به فردترین کوه های ایران هستن، درلیست مراکز دیدنی سازمان میراث فرهنگی ثبت شدن و در بین گردشگران داخلی و خارجی شناخته شده هستن. در بین این کوه ها انواع فسیل های حیوانات دریایی قابل دیدنه و این نکته رو نشون میده این منطقه قبلا زیر آب بوده. کوه های مریخی مناظری از کوه های کره ماه روبرای بیننده تداعی میکنن و شیارهایی که روی اون ادیده میشه این تصور رو ایجاد میکنن که یه نقاش با دست اونها روتراشیده. رنگ این کوههای غیرمعمولی سفید و طوسیه و شبها منظرهای باورنکردنی دارن. این جاده رویایی بین دو رنگ سبز دریا و ماسه هایی سرخرنگ و سفیدی کوه یکی ازتابلوهای معجزه وار طبیعت ایرانه. در میانه جاده آبگیرهایی تشکیل میشن که به سمت دریا صورتی رنگ و به سمت کوه خاکستری و نزدیک به سفیدن.

نوع جاذبه
کوهستان
موقعیت
چابهار
پیشنهاد کاربران
%100 از 21 رای
رتبه در چابهار
4 از 42 جاذبه
این مسافت به صورت خط مستقیم در نظر گرفته شده است

اطراف کوه های مریخی چابهار

رستوران های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
هتل های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
جاذبه های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
مراکز مهم شهر
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
comment icon
افزودن نقد و بررسی
نوشتن نقد و بررسی
camera icon
افزودن تصویر
افزودن تصویر
منصوره اسکندری
نوشته شده در 22 بهمن 1400
report-icon گزارش

این شهر هر بار مرا با جاذبه هایش شگفت زده میکند، و این بار گوئی قدم در سیاره ایی دیگر گذاشتم، نمی گم شهری دیگر نمی گم کشوری دیگر میگم سیاره ایی دیگر ، بله واقعا با دیدن کوههای مریخی گویی وارد سیاره ایی دیگر شدی. کوههای مریخی هم در مسیر غرب و هم در مسیر شرق چابهار وجود داشت ولی در مسیر شرق این کوهها به جاده نزدیک ترند و دیدن و عکاسی از آنها راحت تر است. #کوههای_مریخی_چابهار

بیشتر
امتیاز کل
5
پروانه کشاورز
نوشته شده در 26 فروردین 1400
report-icon گزارش

کوه های مریخی یا مینیاتوری چابهار یکی از جاذبه های شرق چابهار است که در فاصله حدود ۴۰_۵۰ کیلومتری شرق چابهار قرار دارد، این کوه هارو نه طبیعت سرسبزشان و نه قله‌های برفی‌شان دیدنی کرده‌اند بلکه تنها شکل ویژه‌ای است که دارند باید شهرتشان شده است. به جرات می‌توان گفت کوه‌های مینیاتوری یکی از منحصربه‌فردترین مواهب طبیعی است که در ایران وجود دارد و مشابهش را در کمتر جایی از دنیا می‌توان پیدا کرد. به گفته کارشناسان تا گذشته ای نه خیلی دور، این کوه ها در زیر خاک و آب مدفون بودند و با گذر زمان و بارش باران های موسمی از زیر خاک سربرآورده اند، و فسیل موجودات دریایی که در آنجا یافت شده حکایت از زیر آب بودن آنها میکند، شیارهای باریک و یکدستی که بر روی این کوه ها دیده میشوند باعث شده به نام مینیاتوری مشهور شوند و شبیه به کوه های قاره های دیگر است. این کوه ها فاقد پوشش گیاهی بوده و ماسه ای هستند. ارتفاع این رشته کوه ها از ۵ متر تا ۱۰۰ متر متغیر میباشد و ادامه رشته کوه زاگرس است که تا پاکستان کشیده شده اند و قدمت آنها به ۵ میلیون سال پیش برمیگردد.از چابهار که به سمت شرق حرکت میکنید دست چپِ جاده، کوه های مریخی و سمت راست جاده دریای بیکران عمان را میبینید و حرکت در این جاده چیزی از یک رویا کم ندارد. کوه های مریخی چندین کیلومتر ادامه دارند و لوکیشن های مختلفی در مسیر وجود دارد که میتوان آنجا برای عکاسی یا استفاده از امکاناتشان از جمله، فروش صنایع دستی، شتر سواری یا خرید توقف کرد. جالب بود یک عروس و داماد هم برای عکاسی با گروه فیلمبردار خود در آنجا مشغول به عکاسی بودند.

بیشتر
امتیاز کل
5
Roya.noori
نوشته شده در 19 اسفند 1399
report-icon گزارش

یکی دیگر از جاذبه های چابهار کوه های مینیاتوری آن است که در فاصله 40 کیلومتری از شهر از منطقه کچو تا خلیج گواتر ادامه دارد و قدمتشان به حدود 5 میلیون سال پیش بازمیگردد.جنس آن از ماسه سنگ و مارن می باشدو بخشی از این کوه ها از رسوبات بقایای بدن جانداران تشکیل شده.
شکفتی این کوه ها برای من این بود که قدم درجایی گذاشتیم که سالیان درازی زیر آبهای دریای عمان بوده و یه جورایی میشه گفت غواصی روی خشکی بود.
مردم بومی به این کوه ها آریا یا کالانی میگویند.و به دلیل نوع بافت و رنگ کوه ها و بی آب و علف بودنش به سیاره دیگر تشبیه شده.
به نظرم اینجا لوکیشن خاصی برای فیلم های تخیلیه.و بسیار متفاوت و زیباست که حتما پیشنهاد میکنم برید و از دیدن این شاهکار طبیعت لذت ببرید

بیشتر
امتیاز کل
5
شیلان صادقی
نوشته شده در 29 بهمن 1399
report-icon گزارش

کوههای مریخی در ۴۰ کیلومتری چابهار و بعد از انجیر معابد و تالاب صورتی لیپار قرار دارند .این کوهها رنگ و شکل دندانه دار بسیار زیبایی دارند که شبیهش را هیج جای دیگر ندیدید منظره بسیار زیبای کوهها که فقط با یک جاده از دریا جدا شده اند بسیار زیبا و دل انگیز است .جنس این کوهها از سنگ و مارن است و در بعضی جاها خاک دامنه کوهها نارنجی و مسی رنگ است. قدمت این کوهها به پنج میلیون سال پیش برمیگردد . و در اثر فرسایش به وجود آمده است.در نزدیکی قسمتی از کوهها کپر و غرفه صنایع دستی همچنین امکانات رفاهی برای گردشگران برپا شده است.چند جایگاه کوچک پله ای مانند هم برای نشستن و عکس گرفتن با پیش زمینه کوههای مریخی ساخته اند که عکسی بسیار جالب میشود دیدن چنین جاذبه جالبی رو بهتون پیشنهاد میکنم.

بیشتر
امتیاز کل
4
Maryam_aram63
نوشته شده در 8 بهمن 1399
report-icon گزارش

یکی دیگر از جاذبه های شگفت انگیز شهر چابهار کوه های مریخی آن است.که در فاصله ۴۰ کیلومتری از چابهار قراردارد وتا منطقه کچو وخلیج گواتر ادامه دارد،قدمت این کوهها به ۵ میلیون سال میرسد ودر اثر فرسایش صورت گرفته به این شکل درآمده وجنس آنها از ماسه سنگ ومارن می باشد جالب است بدانید این کوههای زیبا تا سالیان دراز زیر آبهای دریای عمان بوده وبه همین دلیل اثاری از موجودات دریایی بر روی انها دیده می شودارتفاع این کوهها از ۵ متر تا۱۰۰متر است.و یکی از زیباترین جای کوههای مریخی جاده زیبا ی آن است .

بیشتر
امتیاز کل
5
سمیه ترکمان
نوشته شده در 24 دی 1398
report-icon گزارش

کوههای مریخی یکی از جاذبه گردشگری چابهار هست که به ثبت جهانی رسیده دلیل اینکه اسم این کوهها مریخی هست تشابه شکلی این کوه ها با فیلمهایی هست که از کره ماه گرفته شده. رنگ این کوهها به رنگ سفید و خاکستری خاصی هست و شیارهایی که روی این کوه میبنید زیبایی خاص و منحصر به فردی رو به این جاذبه داده. این جاذبه در نزدیکی دریاچه لیپار هست به راحتی میتونید این دوجاذبه را در فاصله نزدیکی از هم داشته باشید .در ضمن اگه اهل عکاسی هستین میتونید صحنه های خاصی رو برای عکاسی داشته باشید.

بیشتر
امتیاز کل
5
فاطمه فراهانی
نوشته شده در 4 دی 1398
report-icon گزارش

کوه های مریخی چابهار در کنار جاده ساحلی واقع شده و از دیدن این کوه ها حس خوبی بهتون میده. کوه های به رنگ سفید و طوسی که رگه‌های نارنجی در اونها دیده میشه. اینجا اگر اهل ماجراجویی باشید بهتر نقطه برای کشف عجایب زمین هست. کوه های که به شکل کله قند و برخی هم خیلی مینیاتوری از دل زمین بیرون زدن و هر لحظه نگاه کردن بهشون حس عجیبی بهتون میده
این کوه ها قبل از دریاچه صورتی لیپار هستش و اگر تو جاده ساحلی برونید کوه ها رو یه سمتتون خواهید دید!

بیشتر
امتیاز کل
4
نوا جمشیدی
نوشته شده در 22 آذر 1398
report-icon گزارش

جاده‌ی ساحلی شرقی در چابهار یعنی چاده‌ی چابهار - گواتر به تنهایی یکی از جاذبه‌های گردشگری ایران است. در طول مسیر سمت راست جاده دریا هست و سمت چپ کوه! کوه هایی که مشابهش را در شهرهای دیگر ایران ندیده‌ام. کوه‌های مریخی بدون هیچ گونه پوشش گیاهی هستند و سمت چپ جاده سر به فلک کشیده‌اند. البته در بخش‌هایی از مسیر کوتاه هستند و به کوه‌های مینیاتوری شهرت دارند و در بخش‌هایی بسیار بلند هستند. در زمان مشخصی از سال از سمت منطقه‌ی آزاد چابهار تور مریخ‌نوردی برگزار می‌شود و عده‌ای با پای پیاده به درون این کوه‌ها می‌روند. در تمام طول مسیر آن‌ها را خواهید دید اما اگر تمایل به عکس گرفتن دارید بهتر است در طول مسیر و کنار جاده توقف نکنید و کمی بعد از بندر بریس در محل امنی که برای استراحت و توقف در نظر گرفته شده، عکس بگیرید. زمان لازم برای توقف در آن محل و عکس گرفتن را حدود 10 دقیقه در نظر بگیرید. ضمنا هیچ نوع حمل و نقل عمومی برای رسیدن به آن مسیر وجود ندارد

بیشتر
امتیاز کل
4
زهره دشتی
نوشته شده در 21 آذر 1398
report-icon گزارش

حتما فيلم هاي تخيلي كه در مورد كرات ديگر و آدم هاي فضايي هستند رو ديده باشين. از نظر من اينجا بهترين لوكيشن براي ساخت اين چنين فيلم هاييه.
كوه هاي مريخي خاص ترين جاذبه چابهار هستند. كوه هايي با رنگ طوسي جذاب و ساختار و شكلي خارج العاده. كوه هاي كله قندي كه از جنس خاك منحصر به فر بسيار نرمي تشكلي شده و لابلاي اونها تخته سنگ هاي منظم افقي قرار داره.
اين كوه ها در سمت شرق چابهار و از قبل از درياچه ليپار تا خليج گواتر كشيده شده اند.

بیشتر
امتیاز کل
5
نیما علایی
نوشته شده در 21 آذر 1398
report-icon گزارش

در مسير چابهار به گواتر، دربخشي از مسير بعد از تالاب صورتي، ديدني هاي جاده تغيير كرد، كوه هاي سفيد با تراش هاي خاص و متفاوت كه به كوه هاي مريخي شبيه هستند، در روبه روي كوه ها اب هاي نيلگون درياي عمان قرار داشت، و بخش زيادي از مسير رو گياه هاي محلي پوشونده بود، جاده اين مسير سرازير و سربلند هاي زيادي داشت كه زيبايي اش رو دو چندتن كرده بود. با توجه به جذابيت مسير، ميني بوس كنار جاده در يه ايستگاه رفاهي توقف كرد. اينجا چشم انداز خيلي خوبي رو به كوه هاي مريخي داشت. كپر بزرگي اينجا بود كه محل زندگي خانواده اي بومي بودن كه مردان غرفه اي براي فروش ابميوه و تنقلات راه اندازي كرده بودن. زنان هم زير يه كپر ديگه در حال درست كردن زيور الات دستساز بومي و شال هاي رنگارنگ محلي بودن. كودكان بومي هم با لهجه شيرينشون به كمك خانواده اومدن و با خوندن اهنگ هاي بلوجي درخواست انعام داشتن. دوتا شتر هم اينجا قرار داشت كه ساربان منتظر بود تا مهمانان رو با شتر سواري بده. اينجا استراحت كوتاهي كرديم و نهايت لذت رو از ٣٦٠ درجه طبيعت برديم، دريا و كوه هاي مريخي و گياه هاي گرمسيري و جاده اي پر پيچ و تاب.
مشابه اين كوه ها در صحراي آتاكاما شيلي قرار داره.
#دورهمي_لست_سكند #ليپارگشت #چابهارچهارفصل

بیشتر
امتیاز کل
4
علی عباسی
نوشته شده در 21 آذر 1398
report-icon گزارش

سلام خدمت همه دوستان

شاید درک رفتن به چابهار برای خیلی ها به این سادگی نباشد، اما حقیقت این است که این منطقه به اندازه ایی شگفتی دارد که به این سادگی نمی توان از کنار آنها رد شد. کوه های مریخی این شهر یکی از این شگفتی ها می باشد که با هارمونی بسیار عجیب، مرتب و زیبای خود در مسیر گواتر قرار دارد. این کوه ها واقعا زیبایی منحصر به فردی دارند و دورنمای بسیار خاصی از آنها در این مسیر قابل نمایش است. حتی از بریس نیز این کو هها قابل دیدن است و می توان از تماشای آنها لذت برد. کوه های مینیاتوری در طول سال ها بر اثر فرسایش به وجود آمده اند به شکل امروز نمود پیدا کردند. دیدن اونها در مسیر بریس و گواتر خالی از لطف نیست.

بیشتر
امتیاز کل
4
طلوع کوچک
نوشته شده در 14 آذر 1398
report-icon گزارش

در فاصله پنجاه کیلومتری از چابهار راه افتادیم و کلی جاذبه های بکری رو دیدیم که حتی یکسریشون نمیشه نام آورد چون بکر بودنشون از دست میده ولی یکی از جاذبه های زیبا و معروف ابن شهر کوههای مریخی هستند کوههایی سفید و طوسی رنگ که مربوط به چهار، پنج میلیون سال پیش میشن و اگه اشتباه نکنم از زیر آب به بیرون اومده اند و الان میتونیم اونها رو بریم و ا نزدبک ببینیم. به قسمتی رفتیم که علاوه بر دیدن این کوهها منظره ای رو دیدیم که زیر پامون دریا بود و کوههای مریخی در یک سمت ما قد کشیده بودند و کوههای مینیاتوری در سمت دیده دلبری می کردند. واقعا چه منظره ای بود و چه عکسهایی برای ما ثبت شد. #سفرباطلوع #چابهار #کوههای_مینیاتوری

بیشتر
امتیاز کل
5
Arezou.SB
نوشته شده در 4 آذر 1398
report-icon گزارش

کوههای مریخی یا مینیاتوری یکی از جاذبه های طبیعی چابهار است که در سفر به سواحل مکران با این شکل از کوهها فراوان برخورد میکنید. مکانی که به نام کوههای مریخی معروف است در میانه راه چابهار به گواتر و در قسمت شمالی جاده قرار دارد. یک فضای باز که مناسب پارک ماشین و ایستادن است. در مقابلتان دشتی هموار که توسط کوههایی با اشکالی که انگار هنرمندی آنها را تراشیده محصور شده. رنگ کوهها خنثی است و براساس نوری که به کوهها میتابد تغییر میکند. راه دسترسی به کوهها در این قسمت طولانی است و در فرصت کوتاه این امر میسر نیست. اگر در سفر به چابهار وقتتان محدود نیست توصیه میکنم که حتما به داخل کوهها بروید و از سکوت و مناظر بینظیر کوهها از نزدیک لذت ببرید، طبق گفته ها کمپ مجهزی برای مسافران اطراف این کوهها وجود دارد. در ایستگاهی که به عنوان محل بازدید این کوهها ساخته شده، دکه ای جهت خرید نوشیدنی و خوراکیهای معمولی با چوب ساخته شده که در بیابان غنیمت است.امکان شترسواری هم هست.در مسیر غربی چابهار به درک هم مناظر بسیار فراوان و زیبایی از این شکل کوهها خواهید دید.نوع فرسایشی که این کوههای رسوبی داشتند باعث شده هسته مقاومش باقی بماند و آب و باد به زیبایی سطح کوهها را صیقل داده و شیارهای باریکی روی آنها ایجاد کرده و به درستی شبیه کوههای کره ای دیگر مثل مریخ است.
#چابهارچهارفصل
#دورهمی_لست_سکند
#لیپارگشت
#آژانس_لیپارگشت_نوین
#کوه_مریخی
#چابهار

بیشتر
امتیاز کل
5
nazarian
نوشته شده در 4 آذر 1398
report-icon گزارش

یکی از جاذبه های دیدنی بندر چابهار کوههای مینیاتوری یا مریخی اطراف این شهر می باشد با دیدن این کوهها چنین تصور می شود که مرتب مورد اصابت شهابسنگ قرار گرفته است.‌ این کوههای زیبا در مسیر خلیج گواتر و کمی بعد از تالاب لیپار و در سمت چپ جاده ودر فاصله حدود ۴۵ کیلومتری از چابهار قرار دارد و به خاطر شکل خاص آنها و در برخی نقاط رنگی بودن و تشابه به کوههای کره مریخ به کوههای مریخی مشهور شده اند . این کوهها اصلا سنگ های سختی نیستند و به راحتی فرسایش یافته و می توان با دست آنها را جدا کرد . کنار این کوهها غرفه سوپری قرار دارد . و چیز عجیبی که من در این مکان دیدم عرضه چای اتیشی توی اون بیابان برهوت بود !!!!. ما در غالب توری که مجری آن آژانس خوب لیپار گشت بود از این جاذبه بازدید کردیم .
#چابهار چهار فصل
#دروهمی لست سکند

بیشتر
امتیاز کل
4
فرشاد شفیعی شهیدلو
نوشته شده در 2 آذر 1398
report-icon گزارش

چابهار به کوههای مریخی اش شناخته می شود.کوههائی استوار، سفید رنگ ، مینیاتوری و چون شبیه کوههای موجود در سیاره مریخ هستند، به نام کوههای مریخی معروف شده اند.بیشتر این کوهها را میتوان در شرق چابهار و از حدود ۳۵ کیلومتری جاده ساحلی چابهار بطرف خلیج گواتر مشاهده کرد.در طول حدود ۶۰ کیلومتری این مسیر، در سمت چپ جاده و با فاصله از جاده اصلی در سمت چپ، کوههای مریخی رو میشه دید ودر سمت راست جاده دریای زیبای عمان را.در میانه های این جاده ساحلی، مکانی در نظر گرفته شده که گردشگران بتونن توقف کنند و از راه دور این کوهها رو بدون مانع ببینند.در این مکان امکانات نسبتا خوبی از جمله سرویس بهداشتی، بوفه مواد غذائی و چادرهائی جهت عرضه صنایع دستی با حضور زنان هنرمند بلوچ، ایجادشده است.همچنین بچه های این زنان هم در کنار مادرشان در هنگام توقف و مشاهده توریستها، پیش آنها رفته و درخواست انعام می نمایند.چون فاصله کوهها از جاده نسبتا زیاد بود، دیدن این کوههای مینیاتوری از دورهم بسیار جالب و خوب است.
#چابهارچهارفصل
#دورهمی_لست_سکند
#آژانس_لیپار_گشت_نوین

بیشتر
امتیاز کل
4

سلام. در شرق چابهار پس از عبور از دریاچه لیپار در سمت چپ جاده به این کوهها میرسیم. این کوهها که بصورت کامل از شن تشکیل شده اند و هیچ ساختاری از سنگ در آنها وجود ندارد، قرنها قبل در اثر امواج خروشان و سهمگین دریا شنها به ساحل آمده و کم کم روی هم انباشته شده اند و به این شکل در آمده اند. این کوهها در ذهن هر بیننده ای ناخودآگاه فضا را تداعی می کند که اسم کوههای مریخی به سبب شکل خاص آنها کاملا برازنده این کوههای دیدنی و جذاب هست. در جلوی این منطقه هم دو تا غرفه جهت خرید تنقلات و نوشیدنی و همچنین امکان شترسواری وجود دارد. پیشنهاد می کنم در سفر به شرق چابهار از این منطقه هم دیدن فرمائید.

بیشتر
امتیاز کل
4
Nedajrg
نوشته شده در 25 آبان 1398
report-icon گزارش

در سفر به چابهار وقتی از چابهار به سمت خلیج گواتر بروید کوه های زیبایی را در مسیر مشاهده خواهید کرد که به کوه های مینیاتوری یا مریخی معروف هستند. این رشته کوه های زیبا چندین کیلومتر در شرق چابهار قرار گرفته اند و به دلیل جنس کوه ها و فرسایش بدین شکل در آمده اند که در نوع خود در جهان نادر هستند. و نکته جالب اینکه لایلای لایه های ماسه سنگ و خاک رس این کوه ها بقایای سخت پوستان قرار گرفته است. مسیر و جاده منتهی به اینکوه ها نیز بسیار زیباست. از یک سو دریا و از سمت دیگر این کوه های زیبا قرار گرفته اند. متاسفانه در بازدیدمان از این کوه ها فرصتی نبود که پای کوه برویم و از نزدیکتر نگاهی داشته باشیم و به همان دیدار از دور نظاره کردیم. به هر حال بودن با تور در کنار مزایای بسیار معایبی نیز دارد. در کنار جایی که ماشینمان چند دقیقه ای ایستاد دو دکه فروش کیک و آبمیوه هم بود که در گرمای سوزان ظهر عطشمان را فرو نشاندیم.

بیشتر
امتیاز کل
5
پریسا افخمی
نوشته شده در 20 آبان 1398
report-icon گزارش

کوه های مریخی زیبا سرتاسر چابهار رو در برگرفته که از بارون و فرسایش این کوه های زیبا به وجود اومدن. حتما از ماسین پیاده شین و داخل این کوه ها پیاده روی کنید. این کوه های جذاب را هیچ جای دیگه ای نخواهید دید پس ازشون لذت تمام رو ببرید.

بیشتر
امتیاز کل
5
ساره سلطانپور
نوشته شده در 8 فروردین 1398
report-icon گزارش

کوه‌های مینیاتوری چابهار یا کوه‌های مریخی چابهار  کوه‌هایی با ساختار و شکل ویژه در فاصله ۴۰ تا ۵۰ کیلومتری بعد از شهر چابهار، در مسیر گوادر در سمت چپ جاده هستند. به دلیل نوع و وضعیت فرسایش و گونهٔ رسوبی خاص، اشکالی شبیه به ناهمواری‌های سطح مریخ دارد. رسوبات آهکی بقایای بدن جانداران دریایی (سخت‌پوستان و ماهی‌ها) به همراه ماسه و خاک رس، مواد اصلی تشکیل‌دهندهٔ رسوبات این کوه‌ها هستند. این کوهها بدبوم هم نامیده میشوند.

بیشتر
امتیاز کل
4
ناصر
نوشته شده در 19 دی 1397
report-icon گزارش

کوههای مریخی یکی از مناظری است که به موازات ساحل از منطقهً کچو تا خلیج گواتر کشیده شده‌اند . کوههای مریخی چندین میلیون سال زیر آب دریای عمان قرار گرفته بودند، به این شکل که در آن زمان بعنوان بخش کوچکی از اقیانوس هند بوده و کم‌کم از زیر آب خارج شده‌ اند.
بر اساس بررسی های موجود، بافت کوههای مینیاتوری که قدمتشان به دوره سوم زمین‌ شناسی، یعنی به ۵- ۴ میلیون سال پیش برمیگردد، از جنس ماسه سنگ و مارن است.
برخلاف سیاره سرخ یا مریخ که به رنگ قرمز دیده می‌ شود، رنگشان خاکستری روشن است، علاوه بر این، روی بدنه این کوهها سنگواره‌ های مختلفی از موجوداتی مثل صدف‌ ها و ماهی‌ ها دیده می‌ شود که وصف ناشدنی است.
کوه هاي مينياتوري يکي از جاذبه هاي منحصر به فرد و بسيار زيباي منطقه چابهار است که آسمان اين نقطه قابليت رصد همزمان چهارده صور فلکي را دارد.

بیشتر
امتیاز کل
5
آیا شما صاحب این کسب و کار هستید؟

برای پاسخ به نظرات، بروزرسانی اطلاعات و موارد دیگر مالکیت خود را به ثبت برسانید و پنل اختصاصی خود را از ما دریافت کنید.

ثبت ادعای مالکیت