Close
رستوران

کوه های مریخی چابهار

Chabahar Martian Mountains

2938-lr51Tq6inWJXs9NflvK4.jpeg
30233.jpg
17663618_284440998660753_3394796494979596288_n.jpg
18878899_612569958916803_71250427949088768_n.jpg
IMG_20150409_WA0023.jpg
n3453645-5802930.jpg
photo_2017-02-18_15-14-27.jpg
کوه-های مریخی2.jpg
کوه-های مریخی4.jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

حدود ۴۰ تا ۵۰ کیلومتر از چابهار به سمت بندرگواتر، کوه هایی درسمت چپ جاده دیده میشه که به کوه های مینیاتوری یا مریخی و در زبان محلی به "کالانی " یا " آریا " معروفن. در توصیف این جاده رویایی باید گفت سمت چپ کوه هایی شبیه به کوه های فیلم های فضایی قرارگرفته و سمت راست نمایی از دریا. تصورکنین رانندگی دراین جاده چه حال وهوایی خواهد داشت؟ این کوه هاکه ازمنحصر به فردترین کوه های ایران هستن، درلیست مراکز دیدنی سازمان میراث فرهنگی ثبت شدن و در بین گردشگران داخلی و خارجی شناخته شده هستن. در بین این کوه ها انواع فسیل های حیوانات دریایی قابل دیدنه و این نکته رو نشون میده این منطقه قبلا زیر آب بوده. کوه های مریخی مناظری از کوه های کره ماه روبرای بیننده تداعی میکنن و شیارهایی که روی اون ادیده میشه این تصور رو ایجاد میکنن که یه نقاش با دست اونها روتراشیده. رنگ این کوههای غیرمعمولی سفید و طوسیه و شبها منظرهای باورنکردنی دارن. این جاده رویایی بین دو رنگ سبز دریا و ماسه هایی سرخرنگ و سفیدی کوه یکی ازتابلوهای معجزه وار طبیعت ایرانه. در میانه جاده آبگیرهایی تشکیل میشن که به سمت دریا صورتی رنگ و به سمت کوه خاکستری و نزدیک به سفیدن.

نوع جاذبه:
 • کوهستان

نقد و بررسی کوه های مریخی چابهار


امتیاز این جاذبه :
 • کاربر لست سکند شیلان صادقی
  نقدها:
  گزارش
  کوه های مینیاتوری
  توصیه شده توسط کاربر

  کوههای مریخی در ۴۰ کیلومتری چابهار و بعد از انجیر معابد و تالاب صورتی لیپار قرار دارند .این کوهها رنگ و شکل دندانه دار بسیار زیبایی دارند که شبیهش را هیج جای دیگر ندیدید منظره بسیار زیبای کوهها که فقط با یک جاده از دریا جدا شده اند بسیار زیبا و دل انگیز است .جنس این کوهها از سنگ و مارن است و در بعضی جاها خاک دامنه کوهها نارنجی و مسی رنگ است. قدمت این کوهها به پنج میلیون سال پیش برمیگردد . و در اثر فرسایش به وجود آمده است.در نزدیکی قسمتی از کوهها کپر و غرفه صنایع دستی همچنین امکانات رفاهی برای گردشگران برپا شده است.چند جایگاه کوچک پله ای مانند هم برای نشستن و عکس گرفتن با پیش زمینه کوههای مریخی ساخته اند که عکسی بسیار جالب میشود دیدن چنین جاذبه جالبی رو بهتون پیشنهاد میکنم.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Maryam_aram63
  نقدها:
  گزارش
  کوه های مریخی
  توصیه شده توسط کاربر

  یکی دیگر از جاذبه های شگفت انگیز شهر چابهار کوه های مریخی آن است.که در فاصله ۴۰ کیلومتری از چابهار قراردارد وتا منطقه کچو وخلیج گواتر ادامه دارد،قدمت این کوهها به ۵ میلیون سال میرسد ودر اثر فرسایش صورت گرفته به این شکل درآمده وجنس آنها از ماسه سنگ ومارن می باشد جالب است بدانید این کوههای زیبا تا سالیان دراز زیر آبهای دریای عمان بوده وبه همین دلیل اثاری از موجودات دریایی بر روی انها دیده می شودارتفاع این کوهها از ۵ متر تا۱۰۰متر است.و یکی از زیباترین جای کوههای مریخی جاده زیبا ی آن است .

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند سمیه ترکمان
  نقدها:
  گزارش
  کوههای مریخی چابهار
  توصیه شده توسط کاربر

  کوههای مریخی یکی از جاذبه گردشگری چابهار هست که به ثبت جهانی رسیده دلیل اینکه اسم این کوهها مریخی هست تشابه شکلی این کوه ها با فیلمهایی هست که از کره ماه گرفته شده. رنگ این کوهها به رنگ سفید و خاکستری خاصی هست و شیارهایی که روی این کوه میبنید زیبایی خاص و منحصر به فردی رو به این جاذبه داده. این جاذبه در نزدیکی دریاچه لیپار هست به راحتی میتونید این دوجاذبه را در فاصله نزدیکی از هم داشته باشید .در ضمن اگه اهل عکاسی هستین میتونید صحنه های خاصی رو برای عکاسی داشته باشید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند فاطمه فراهانی
  نقدها:
  گزارش
  کوه های مریخی
  توصیه شده توسط کاربر

  کوه های مریخی چابهار در کنار جاده ساحلی واقع شده و از دیدن این کوه ها حس خوبی بهتون میده. کوه های به رنگ سفید و طوسی که رگه‌های نارنجی در اونها دیده میشه. اینجا اگر اهل ماجراجویی باشید بهتر نقطه برای کشف عجایب زمین هست. کوه های که به شکل کله قند و برخی هم خیلی مینیاتوری از دل زمین بیرون زدن و هر لحظه نگاه کردن بهشون حس عجیبی بهتون میده
  این کوه ها قبل از دریاچه صورتی لیپار هستش و اگر تو جاده ساحلی برونید کوه ها رو یه سمتتون خواهید دید!

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند نوا جمشیدی
  نقدها:
  گزارش
  مریخ روی زمین
  توصیه شده توسط کاربر

  جاده‌ی ساحلی شرقی در چابهار یعنی چاده‌ی چابهار - گواتر به تنهایی یکی از جاذبه‌های گردشگری ایران است. در طول مسیر سمت راست جاده دریا هست و سمت چپ کوه! کوه هایی که مشابهش را در شهرهای دیگر ایران ندیده‌ام. کوه‌های مریخی بدون هیچ گونه پوشش گیاهی هستند و سمت چپ جاده سر به فلک کشیده‌اند. البته در بخش‌هایی از مسیر کوتاه هستند و به کوه‌های مینیاتوری شهرت دارند و در بخش‌هایی بسیار بلند هستند. در زمان مشخصی از سال از سمت منطقه‌ی آزاد چابهار تور مریخ‌نوردی برگزار می‌شود و عده‌ای با پای پیاده به درون این کوه‌ها می‌روند. در تمام طول مسیر آن‌ها را خواهید دید اما اگر تمایل به عکس گرفتن دارید بهتر است در طول مسیر و کنار جاده توقف نکنید و کمی بعد از بندر بریس در محل امنی که برای استراحت و توقف در نظر گرفته شده، عکس بگیرید. زمان لازم برای توقف در آن محل و عکس گرفتن را حدود 10 دقیقه در نظر بگیرید. ضمنا هیچ نوع حمل و نقل عمومی برای رسیدن به آن مسیر وجود ندارد

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند زهره دشتی
  نقدها:
  گزارش
  عجيب ولي واقعي
  توصیه شده توسط کاربر

  حتما فيلم هاي تخيلي كه در مورد كرات ديگر و آدم هاي فضايي هستند رو ديده باشين. از نظر من اينجا بهترين لوكيشن براي ساخت اين چنين فيلم هاييه.
  كوه هاي مريخي خاص ترين جاذبه چابهار هستند. كوه هايي با رنگ طوسي جذاب و ساختار و شكلي خارج العاده. كوه هاي كله قندي كه از جنس خاك منحصر به فر بسيار نرمي تشكلي شده و لابلاي اونها تخته سنگ هاي منظم افقي قرار داره.
  اين كوه ها در سمت شرق چابهار و از قبل از درياچه ليپار تا خليج گواتر كشيده شده اند.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند نیما علایی
  نقدها:
  گزارش
  استراحتگاه كوه هاي مريخي
  توصیه شده توسط کاربر

  در مسير چابهار به گواتر، دربخشي از مسير بعد از تالاب صورتي، ديدني هاي جاده تغيير كرد، كوه هاي سفيد با تراش هاي خاص و متفاوت كه به كوه هاي مريخي شبيه هستند، در روبه روي كوه ها اب هاي نيلگون درياي عمان قرار داشت، و بخش زيادي از مسير رو گياه هاي محلي پوشونده بود، جاده اين مسير سرازير و سربلند هاي زيادي داشت كه زيبايي اش رو دو چندتن كرده بود. با توجه به جذابيت مسير، ميني بوس كنار جاده در يه ايستگاه رفاهي توقف كرد. اينجا چشم انداز خيلي خوبي رو به كوه هاي مريخي داشت. كپر بزرگي اينجا بود كه محل زندگي خانواده اي بومي بودن كه مردان غرفه اي براي فروش ابميوه و تنقلات راه اندازي كرده بودن. زنان هم زير يه كپر ديگه در حال درست كردن زيور الات دستساز بومي و شال هاي رنگارنگ محلي بودن. كودكان بومي هم با لهجه شيرينشون به كمك خانواده اومدن و با خوندن اهنگ هاي بلوجي درخواست انعام داشتن. دوتا شتر هم اينجا قرار داشت كه ساربان منتظر بود تا مهمانان رو با شتر سواري بده. اينجا استراحت كوتاهي كرديم و نهايت لذت رو از ٣٦٠ درجه طبيعت برديم، دريا و كوه هاي مريخي و گياه هاي گرمسيري و جاده اي پر پيچ و تاب.
  مشابه اين كوه ها در صحراي آتاكاما شيلي قرار داره.
  #دورهمي_لست_سكند #ليپارگشت #چابهارچهارفصل

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند علی عباسی
  نقدها:
  گزارش
  هارمونی عجیب کوه های مریخی!
  توصیه شده توسط کاربر

  سلام خدمت همه دوستان

  شاید درک رفتن به چابهار برای خیلی ها به این سادگی نباشد، اما حقیقت این است که این منطقه به اندازه ایی شگفتی دارد که به این سادگی نمی توان از کنار آنها رد شد. کوه های مریخی این شهر یکی از این شگفتی ها می باشد که با هارمونی بسیار عجیب، مرتب و زیبای خود در مسیر گواتر قرار دارد. این کوه ها واقعا زیبایی منحصر به فردی دارند و دورنمای بسیار خاصی از آنها در این مسیر قابل نمایش است. حتی از بریس نیز این کو هها قابل دیدن است و می توان از تماشای آنها لذت برد. کوه های مینیاتوری در طول سال ها بر اثر فرسایش به وجود آمده اند به شکل امروز نمود پیدا کردند. دیدن اونها در مسیر بریس و گواتر خالی از لطف نیست.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند طلوع کوچک
  نقدها:
  گزارش
  کوههای مریخی
  توصیه شده توسط کاربر

  در فاصله پنجاه کیلومتری از چابهار راه افتادیم و کلی جاذبه های بکری رو دیدیم که حتی یکسریشون نمیشه نام آورد چون بکر بودنشون از دست میده ولی یکی از جاذبه های زیبا و معروف ابن شهر کوههای مریخی هستند کوههایی سفید و طوسی رنگ که مربوط به چهار، پنج میلیون سال پیش میشن و اگه اشتباه نکنم از زیر آب به بیرون اومده اند و الان میتونیم اونها رو بریم و ا نزدبک ببینیم. به قسمتی رفتیم که علاوه بر دیدن این کوهها منظره ای رو دیدیم که زیر پامون دریا بود و کوههای مریخی در یک سمت ما قد کشیده بودند و کوههای مینیاتوری در سمت دیده دلبری می کردند. واقعا چه منظره ای بود و چه عکسهایی برای ما ثبت شد. #سفرباطلوع #چابهار #کوههای_مینیاتوری

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Arezou.SB
  نقدها:
  گزارش
  کوههای از نوع مریخی
  توصیه شده توسط کاربر

  کوههای مریخی یا مینیاتوری یکی از جاذبه های طبیعی چابهار است که در سفر به سواحل مکران با این شکل از کوهها فراوان برخورد میکنید. مکانی که به نام کوههای مریخی معروف است در میانه راه چابهار به گواتر و در قسمت شمالی جاده قرار دارد. یک فضای باز که مناسب پارک ماشین و ایستادن است. در مقابلتان دشتی هموار که توسط کوههایی با اشکالی که انگار هنرمندی آنها را تراشیده محصور شده. رنگ کوهها خنثی است و براساس نوری که به کوهها میتابد تغییر میکند. راه دسترسی به کوهها در این قسمت طولانی است و در فرصت کوتاه این امر میسر نیست. اگر در سفر به چابهار وقتتان محدود نیست توصیه میکنم که حتما به داخل کوهها بروید و از سکوت و مناظر بینظیر کوهها از نزدیک لذت ببرید، طبق گفته ها کمپ مجهزی برای مسافران اطراف این کوهها وجود دارد. در ایستگاهی که به عنوان محل بازدید این کوهها ساخته شده، دکه ای جهت خرید نوشیدنی و خوراکیهای معمولی با چوب ساخته شده که در بیابان غنیمت است.امکان شترسواری هم هست.در مسیر غربی چابهار به درک هم مناظر بسیار فراوان و زیبایی از این شکل کوهها خواهید دید.نوع فرسایشی که این کوههای رسوبی داشتند باعث شده هسته مقاومش باقی بماند و آب و باد به زیبایی سطح کوهها را صیقل داده و شیارهای باریکی روی آنها ایجاد کرده و به درستی شبیه کوههای کره ای دیگر مثل مریخ است.
  #چابهارچهارفصل
  #دورهمی_لست_سکند
  #لیپارگشت
  #آژانس_لیپارگشت_نوین
  #کوه_مریخی
  #چابهار

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند nazarian
  نقدها:
  گزارش
  کوههای مینیاتوری چابهار
  توصیه شده توسط کاربر

  یکی از جاذبه های دیدنی بندر چابهار کوههای مینیاتوری یا مریخی اطراف این شهر می باشد با دیدن این کوهها چنین تصور می شود که مرتب مورد اصابت شهابسنگ قرار گرفته است.‌ این کوههای زیبا در مسیر خلیج گواتر و کمی بعد از تالاب لیپار و در سمت چپ جاده ودر فاصله حدود ۴۵ کیلومتری از چابهار قرار دارد و به خاطر شکل خاص آنها و در برخی نقاط رنگی بودن و تشابه به کوههای کره مریخ به کوههای مریخی مشهور شده اند . این کوهها اصلا سنگ های سختی نیستند و به راحتی فرسایش یافته و می توان با دست آنها را جدا کرد . کنار این کوهها غرفه سوپری قرار دارد . و چیز عجیبی که من در این مکان دیدم عرضه چای اتیشی توی اون بیابان برهوت بود !!!!. ما در غالب توری که مجری آن آژانس خوب لیپار گشت بود از این جاذبه بازدید کردیم .
  #چابهار چهار فصل
  #دروهمی لست سکند

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • گزارش
  جاذبه ای به غایت زیبا
  توصیه شده توسط کاربر

  چابهار به کوههای مریخی اش شناخته می شود.کوههائی استوار، سفید رنگ ، مینیاتوری و چون شبیه کوههای موجود در سیاره مریخ هستند، به نام کوههای مریخی معروف شده اند.بیشتر این کوهها را میتوان در شرق چابهار و از حدود ۳۵ کیلومتری جاده ساحلی چابهار بطرف خلیج گواتر مشاهده کرد.در طول حدود ۶۰ کیلومتری این مسیر، در سمت چپ جاده و با فاصله از جاده اصلی در سمت چپ، کوههای مریخی رو میشه دید ودر سمت راست جاده دریای زیبای عمان را.در میانه های این جاده ساحلی، مکانی در نظر گرفته شده که گردشگران بتونن توقف کنند و از راه دور این کوهها رو بدون مانع ببینند.در این مکان امکانات نسبتا خوبی از جمله سرویس بهداشتی، بوفه مواد غذائی و چادرهائی جهت عرضه صنایع دستی با حضور زنان هنرمند بلوچ، ایجادشده است.همچنین بچه های این زنان هم در کنار مادرشان در هنگام توقف و مشاهده توریستها، پیش آنها رفته و درخواست انعام می نمایند.چون فاصله کوهها از جاده نسبتا زیاد بود، دیدن این کوههای مینیاتوری از دورهم بسیار جالب و خوب است.
  #چابهارچهارفصل
  #دورهمی_لست_سکند
  #آژانس_لیپار_گشت_نوین

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Reza
  نقدها:
  گزارش
  کوههایی خاص و زیبا در اطراف چابهار
  توصیه شده توسط کاربر

  سلام. در شرق چابهار پس از عبور از دریاچه لیپار در سمت چپ جاده به این کوهها میرسیم. این کوهها که بصورت کامل از شن تشکیل شده اند و هیچ ساختاری از سنگ در آنها وجود ندارد، قرنها قبل در اثر امواج خروشان و سهمگین دریا شنها به ساحل آمده و کم کم روی هم انباشته شده اند و به این شکل در آمده اند. این کوهها در ذهن هر بیننده ای ناخودآگاه فضا را تداعی می کند که اسم کوههای مریخی به سبب شکل خاص آنها کاملا برازنده این کوههای دیدنی و جذاب هست. در جلوی این منطقه هم دو تا غرفه جهت خرید تنقلات و نوشیدنی و همچنین امکان شترسواری وجود دارد. پیشنهاد می کنم در سفر به شرق چابهار از این منطقه هم دیدن فرمائید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Nedajrg
  نقدها:
  گزارش
  کوه های مریخی
  توصیه شده توسط کاربر

  در سفر به چابهار وقتی از چابهار به سمت خلیج گواتر بروید کوه های زیبایی را در مسیر مشاهده خواهید کرد که به کوه های مینیاتوری یا مریخی معروف هستند. این رشته کوه های زیبا چندین کیلومتر در شرق چابهار قرار گرفته اند و به دلیل جنس کوه ها و فرسایش بدین شکل در آمده اند که در نوع خود در جهان نادر هستند. و نکته جالب اینکه لایلای لایه های ماسه سنگ و خاک رس این کوه ها بقایای سخت پوستان قرار گرفته است. مسیر و جاده منتهی به اینکوه ها نیز بسیار زیباست. از یک سو دریا و از سمت دیگر این کوه های زیبا قرار گرفته اند. متاسفانه در بازدیدمان از این کوه ها فرصتی نبود که پای کوه برویم و از نزدیکتر نگاهی داشته باشیم و به همان دیدار از دور نظاره کردیم. به هر حال بودن با تور در کنار مزایای بسیار معایبی نیز دارد. در کنار جایی که ماشینمان چند دقیقه ای ایستاد دو دکه فروش کیک و آبمیوه هم بود که در گرمای سوزان ظهر عطشمان را فرو نشاندیم.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند پریسا افخمی
  نقدها:
  گزارش
  کوه های مریخی
  توصیه شده توسط کاربر

  کوه های مریخی زیبا سرتاسر چابهار رو در برگرفته که از بارون و فرسایش این کوه های زیبا به وجود اومدن. حتما از ماسین پیاده شین و داخل این کوه ها پیاده روی کنید. این کوه های جذاب را هیچ جای دیگه ای نخواهید دید پس ازشون لذت تمام رو ببرید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند ساره سلطانپور
  نقدها:
  گزارش
  کوههای مریخی
  توصیه شده توسط کاربر

  کوه‌های مینیاتوری چابهار یا کوه‌های مریخی چابهار  کوه‌هایی با ساختار و شکل ویژه در فاصله ۴۰ تا ۵۰ کیلومتری بعد از شهر چابهار، در مسیر گوادر در سمت چپ جاده هستند. به دلیل نوع و وضعیت فرسایش و گونهٔ رسوبی خاص، اشکالی شبیه به ناهمواری‌های سطح مریخ دارد. رسوبات آهکی بقایای بدن جانداران دریایی (سخت‌پوستان و ماهی‌ها) به همراه ماسه و خاک رس، مواد اصلی تشکیل‌دهندهٔ رسوبات این کوه‌ها هستند. این کوهها بدبوم هم نامیده میشوند.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند ناصر
  نقدها:
  گزارش
  کوه های مریخی چابهار
  توصیه شده توسط کاربر

  کوههای مریخی یکی از مناظری است که به موازات ساحل از منطقهً کچو تا خلیج گواتر کشیده شده‌اند . کوههای مریخی چندین میلیون سال زیر آب دریای عمان قرار گرفته بودند، به این شکل که در آن زمان بعنوان بخش کوچکی از اقیانوس هند بوده و کم‌کم از زیر آب خارج شده‌ اند.
  بر اساس بررسی های موجود، بافت کوههای مینیاتوری که قدمتشان به دوره سوم زمین‌ شناسی، یعنی به ۵- ۴ میلیون سال پیش برمیگردد، از جنس ماسه سنگ و مارن است.
  برخلاف سیاره سرخ یا مریخ که به رنگ قرمز دیده می‌ شود، رنگشان خاکستری روشن است، علاوه بر این، روی بدنه این کوهها سنگواره‌ های مختلفی از موجوداتی مثل صدف‌ ها و ماهی‌ ها دیده می‌ شود که وصف ناشدنی است.
  کوه هاي مينياتوري يکي از جاذبه هاي منحصر به فرد و بسيار زيباي منطقه چابهار است که آسمان اين نقطه قابليت رصد همزمان چهارده صور فلکي را دارد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند محمود رضایی
  نقدها:
  گزارش
  کوه های مریخی
  توصیه شده توسط کاربر

  سلام.هم تو مسیر و هم اطراف چابهار کوههایی هست که واقعا فقط توو فیلمهای فضایی دیدین.کوههای مریخی خیلی زیبا و جالبن.#تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: