رستوران

آتشکده یزد (زرتشتیان)

Zoroastrian Fire Temple Of Yazd

3073-igsOuBF6921oNHomAEaa.jpeg
Zoroastrian Fire Temple Of Yazd (2).jpg
Zoroastrian Fire Temple Of Yazd (1).jpg
Zoroastrian Fire Temple Of Yazd (3).jpg
Zoroastrian Fire Temple Of Yazd (4).jpg
Zoroastrian Fire Temple Of Yazd (5).jpg
Zoroastrian Fire Temple Of Yazd (8).jpg
Zoroastrian Fire Temple Of Yazd (9).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

آتشکده یزد محل نگهداری آتش مقدس زرتشتی در شهر یزد و نیایشگاه زرتشتیان ساکن در این شهره. ورود به این نیایشگاه همیشه برای نیایش کنندگان با آدابی همراه بوده، از جمله پاکیزگی زنان و مردان. مردان باید برای ورود با کلاه سفید و زنان با روسری سفید و لباس رنگ روشن و بدون کفش وارد بشن. آتش مقدس درون مجمر بزرگی از جنس برنزه و شخصی به اسم «هیربد» مسئول روشن نگه داشتن اونه. بازدیدکنندگان این آتشکده می تونن این آتش همیشه فروزان رو از پشت دیوار شیشه ای ببینن. آتشی که درون این آتشکده می­سوزه، بیشتر از ۱۵۰۰ ساله که روشن مانده . این آتش فروزه ای ست از آتش آتشکده کاریان در لارستان که به عقدای یزد آورده شد و نزدیک به ۷۰۰ سال در اونجا روشن نگه داشته شد و بعد در سال ۵۲۲ از عقدا به اردکان برده شد و نزدیک به ۳۰۰ سال هم در اردکان یزد بود و در سال ۸۵۲ از اردکان به این شهر برده شد. نخست در محله ای به نام «خلف خان علی» در خانه یکی از موبدان بزرگ به اسم «موبد تیرانداز آذرگشسب» نگهداری می شد و در سال ۱۳۱۳ پس از ساخته شدن این آتشکده به درون اون برده شد.

نوع جاذبه:
 • میراث فرهنگی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این هتل:
 • Ehsantrips
  نقدها:
  گزارش
  نگهبان آتش مقدس ۱۵۰۰ ساله
  توصیه شده توسط کاربر

  آتشکده محل عبادت زرتشتیان است و آنها در اینجا رو به سوی نور آتش به عبادت پروردگار خود می پردازند. آتشکده یزد بنایی است نسبتا جدید و حدود ۷۰ سال پیش احداث شده است اما آتشی که درون آن روشن است، سابقه ای ۱۵۰۰ ساله دارد و شعله ای از آتش روشن در آتشکده آذرفرنبغ در کاریان فارس است که طی قرن ها از محلی به محل دیگر منتقل و روشن نگاه داشته شده تا اینکه اکنون به آتشکده یزد رسیده است. این آتش از نوع ورهرام و در واقع مقدس ترین آتش است که از ترکیب آتش ۱۶ صنف مختلف (زرگر، آهنگر، چوپان، نانوا، و ...) است و بدلیل شان بالایش به نام ورهرام (پیروزی) خوانده می شود. نام آتشکده یزد نیز آتشکده ورهرام است. در کنار آتشکده نیز نمایشگاهی از آیین های زرتشتی و سبک زندگی این هموطنان برپا شده که بسیار جالب و دیدنی است و با گوشه ای از آداب و رسوم زرتشتی می توان آشنا شد از جمله مراسم هایی مثل عقد و عروسی، سدره پوشی، گاهنبار، نوروز و ... همچنین با تقویم زرتشتی آشنا می شویم و فلسفه اینکه چرا می گویند "۱۲۰ ساله شوی"!

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • فاطمه خرقه پوش
  نقدها:
  گزارش
  #آتشکده یزد
  توصیه شده توسط کاربر

  #آتشکده_زرتشتیان_یزد در خیابان آیت الله کاشانی #شهر_یزد در مکانی بزرگ و وسیع و سرسبز قرار دارد.
  این آتشکده در ۱۳۱۳ با سرمایه گذاری یک زرتشتی پارسی به نان #همابائی ساخته شده است.
  ساختمان با نگاره #فروهر و سر ستون های سنگی تزئین شده است و در زمان ورود به این مکان مقدس نوشته شده که مردان و زنان پاک وارد شوند یعنی مردان باید کلاه سفید و زنان با روسری سفید و لباس رنگ روشن و بدون مفش وارد شوند.
  البته در نهایت منظور از پاک یعنی دل و ذهن پاک است.
  وقتی وارد ساختمان میشوید موسیقی و نیایش #اوستایی در حال پخش شدن میباشد که واقعا به دلنشین و آرامش بخش است.
  آتشی در پشت شیشه همیشه روشن است که قدمت روشن بودن این آتش بیش از ۱/۵۰۰ سال است که در ابتدا در آتشکده کاریان لارستان بوده و بعد به عقدای یزد آورده شده و ۷۰۰ سال در آنجا نگه داری میشده و سپس به اردکان روستای ترک آباد و در نهایت به خود یزد آورده شده است که در منزل یکی از موبدان نگه داری میشده و بعد از ساخت این ساختمان به این مکان انتقال داده شده است.
  در زمان ورود به محوطه دور تا دور حیاط تابلوهایی میبینید که در رابطه با فروهر و اصل آن توضیحاتی داده شده است.
  ساختمانی هم در سمت چپ ساختمان اصلی قرار دارد که وقتی وارد آن میشوید در رابطه با آداب و رسوم و انجام فرائض دینی و مذهبی و رسومات زرتشتی در آن توضیح داده میشود.
  حتما در سفرتان به شهر یزد از این مکان مقدس و زیبا دیدن بفرمایید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • hamid1976
  نقدها:
  گزارش
  مکانی کاملا پارسی
  توصیه شده توسط کاربر

  این آتشکده در داخل شهر یزد قرار دارد جالب است که آتش موجود در داخل این مکان حدود ۲۵۰۰ سال است که روشن نگهداشته شده است و برای آن از چوب درخت زردآلو که دیر سوز و کم دود است استفاده می شود ما نوروز ۱۳۹۸ به این مکان رفتیم فوق العاده شلوغ بود کلمات و لغات عربی در این متن دیده نمی شود و در ورودی آتشکده نوشته شده ما آتش پرست نیستیم و عکس های جالبی از مراسمات و تعطیلات و نماز خواندنشان در کنار آتشکده وجود دارد

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • خدیجه عربی
  نقدها:
  گزارش
  آتشکده ورهرام
  توصیه شده توسط کاربر

  ابن بنای ارزشمند در شهر یزد یکی از جاذبه های دیدنی است که هنگام سفر به این شهر نباید آن را فراموش کنید. آتش که نماد پاکی است در این آتشکده که از اهمیت بالایی هم برخوردار است قرار گرفته و به همین دلیل این مکان، با نام آتشکده ی وَرهُرام شناخته می شود. این آتشکده از اوایل دهه ۴۰ برای بازدید عموم باز بوده و در سال ۱۳۷۸ در لیست فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته است. ساختمانی که هم اکنون آتش ۱۵۰۰ سال یزد در آن قرار دارد در سال ۱۳۱۳ توسط یکی از سرمایه داران یزدی به نام همابائی در قطعه زمینی از سوی چند تن از یزدی ها به نام امانت که به یاد فوت پدرشان به امانت گذاشته شده بودند، ساخته شد. ارباب جمشید امانت، سرپرستی و نظارت ساخت این بنا را بر عهده داشت. سه آتش در این بنای تاریخی وجود داشته است که به دلیل قدمت و شکوهی که داشته اند به آنها آتش ورهرام به معنای (آتش پیروزی) می گفته اند. یکی از آداب خاصی که هنگام بازدید از این آتش باید رعایت شود به طور مثال این است که هیچ کس نباید در این آتش بدمد و آن را آلوده نماید(البته دسترسی مستقیم به آن برای بازدیدکنندگان وجود ندارد) حتی نگهبان این آتش ۱۵۰۰ ساله باید با نقاب مخصوصی به نام پدام که بر روی دهان و بینی خود قرار می دهد به آتش نزدیک شود. کسی که مسئولیت روشن نگه داشتن آتش آتشکده است، هیبرد نامیده می شود. وی روزانه در چند نوبت با افزودن قطعه ای چوب خشک که مقاوم تر از سایر چوب ها، همچون چوب بادام و زردآلو است؛ این آتش را حفظ می کند.این آتشکده  درشهر یزد، خیابان آیت اله کاشانی است و بازدید کنندگان باید از ورودی غربی وارد آتکشده شوند

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • زهرا طوسی
  نقدها:
  گزارش
  آتشکده یزد
  توصیه شده توسط کاربر

  ساختمان اصلی آتشکده در حیاط بزرگی پر از درختان سرو و کاج قرار دارد. نگاره فروهر و سرستونهای زیبایی بر سر در آن قرار دارد و حوض زیبایی در روبروی آن قرار دارد گویا این رسم است که در کنار آتشکده ها آب هم وجود داشته باشد. ورود به آتشکده مراسم خاص خود را دارد. مردان با کلاه سفید و زنان با روسری سفید و بدون کفش باید وارد شوند. آتش مقدس درون ظرفی از جنس برنز قرار دارد و شخصی به نام هیربد مسئول روشن نگه داشتن آن است و بازدید کنندگان میتوانند از پشت شیشه ظرف آتش را مشاهده کنند. بعضی از تصاویر توسط همسفران گرفته شده است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • بهداد رنجبر
  نقدها:
  گزارش
  اتشکده زرتشتیان
  توصیه شده توسط کاربر

  اهمیت این اتشکده غیر از وجود گالری زیبای عکس آن و فضای سرسبز و معماری زیبایش ه آتشی است که میگویند 1500 سال حدودا روشن مانده و از آن نگهبانی کرده اند.برایتان عجیب باشد یا خیر تارخچه اش این است: 700 سال در عقدای یزد روشن بوده و بعد 300 سال در اردکان و و حالا و تاکنون در یزد .البته این بنا خودش جدید است و در زمان پهلوی اول ساخته شده.
  این اتشکده زیبا در خ کاشانی یزد است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Nedajrg
  نقدها:
  گزارش
  آتشكده يزد
  توصیه شده توسط کاربر

  آتشکده در حیاطی بسیار زیبا با حوضی بزرگ قرار گرفته است. بر روی سردر آتشکده نشان فروهر قرار دارد. این آتشکده در سال 1313 ساخته شد.در ساختمان اصلی آتشدانی است که آتش آن بیش از 1500 سال است که میسوزد.در ایام عید این ساختمان به شدت شلوغ است و بازدید آن بهتر است در سایر ایام سال باشد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • نادر مزرعه شادی
  نقدها:
  گزارش

  ما برای دیدن این آتشکده که آتشی مقدس برای زرتشتیان در آن نگهداری می‌شود، در ایام تعطیلات عید مراجعه کردیم. شلوغی عید بخش جدایی ناپذیر جاذبه های کشور است. این آتشکده در خیابانی به نام آیت الله کاشانی قرار داشت.پیدا کردن جای پارک مشکل اصلی بود.
  ساختمان این بنا که برای پهلوی اول است در یک باغ مانندی قرار دارد. بر سر در ساختمان اصلی نشان فروهر دیده می‌شود. برای دیدن آتش مقدس با یک صف وارد سالنی شدیم که آتش در پشت شیشه ای دیده می‌شد.
  بعد از دیدن آتش در قسمت دیگری از این مجموعه،نمایشگاهی برای آشنایی با لباس و آیین و مناسک و اعتقادات زرتشتیان برگزار شده بود.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Golnaz Masham
  نقدها:
  گزارش
  آتشکده زرتشتیان یزد
  توصیه شده توسط کاربر

  وقتی بدانید، آتشی که در آتشکده زرتشتیان یزد، شعله ور است از پیش از اسلام تاکنون هموار توسط موبدان، روشن نگه داشته شده، حتما بازدید از این جاذبه تاریخی یزد را فراموش نخواهید کرد. آتشکده زرتشتیان یزد که محلی برای عبادت زرتشتیان است توسط یک پارسی مقیم هند بنا شده است. آتش این آتشکده با چوب درخت انار و گردو روشن نگه داشته می شود. در گوشه ای از این بنای تاریخی فضایی به موزه آداب و رسوم زرتشتیان اختصاص دارد. در حیاط این آتشکده هم حوض بزرگی وجود دارد که برخی از مردم براساس یک اعتقاد قدیمی، برای اجابت حاجات خود در آن سکه می اندازند. آتشکده زرتشتیان یزد در خیابان آیت الله کاشانی یزد واقع شده است.
  #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • پوریا اقتداری
  نقدها:
  گزارش

  من و دوستانم در سفری به شهر یزد در اردیبهشت ماه سال ۹۶ از این آتشکده بسیار زیبا دیدن کردیم که در زمان رضاخان ساخته شده. پس از ورود با حوض بزرگی روبرو میشید که درست مقابل ساختمان اصلی قرار گرفته. معماری ساختمان در عین سادگی از زیبایی خاصی برخوردار هست و نشان فروهر درست در بالای ساختمان و در میان سردر آن خودنمایی میکنه و شما را به یاد معماری هخامنشیان می اندازه.
  اب انبار بزرگی هم درون این آتشکده قرار گرفته که میتونید از اون دیدن کنید.
  از دیگر جاذبه های اطراف اینجا میشه به آب انبار شش بادگیر اشاره کرد.


  #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Zahra
  نقدها:
  گزارش
  آتشکده یزد
  توصیه شده توسط کاربر

  یکی از بهترین و زیباترین جاذبه های گردشگری یزد. ساختمان اصلی جایی که آتش مقدس(آتشی که بعد از سالیان سال هنوز روشن مونده) توش قرار گرفته خیلی جالب و دیدنیه. باغ و فضای زیبایی هم داره اگه یزد رفتید بازدید از آتشکده رو فراموش نکنید.

  #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • ادریس بهرام پور
  نقدها:
  گزارش
  آتش جاوید ایران !
  توصیه شده توسط کاربر

  آتشی که حدود 1600 ساله روشنه !
  همین یک جمله کافیه که بریم ببینیم کجاست این آتیش. در مرکز شهر یزد و در محله زرتشت, آتشکده ی زیبایی قرار داره که یکی از مراکز نیایشی هموطنان زرتشتی است.
  هزینه ورودی اینجا 6000 تومن بوده در زمان بازدید ما که آبان ماه 97 بود.
  ساختمان آتشکده چندان قدیمی نبوده و در زمان رضاشاه پهلوی ساخته شده و آتش موجود در آن پس از طی مسیری طولانی سرانجام به اینجا رسیده است.
  آتش بوسیله فردی که مسؤل آن است دایم روشن نگه داشته میشود و سوخت آن چوب سخت بادام است.
  در محوطه آن موزه ای از شناخت آیین زرتشتی نیز وجود دارد که مروری است بر سنت های نسل هایقدیم و نیاکان ما.
  #تایسیز #یزد

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • ساناز
  نقدها:
  گزارش
  آتشكده زرتشتيان يزد
  توصیه شده توسط کاربر

  يكي از پربازديدترين جاذبه هاي شهر يزد آتشكده زرتشتيان هستش كه به آن آتشكده ورهرام و آتشكده بهرام هم ميگن كه از بناهاي زيبا و مقدس زرتشتيان هست كه در آن آتش ورهرام بيش از ١٥ قرنه كه روشنه.معماري ساختمان آتشكده در عين سادگي واقعا زيباست پس از تهيه بليط وارد حياط مجموعه ميشيم كه حوض زيبايي در وسط حياط هست كه بازديدكنندگان سكه ها و پول هايي داخل حوض ريختن بعد از گذشتن از حوض به ساختمون اصلي ميرسيم كه داراي ستون هاي سفيده و نگاره فروهر در بالاي سردر ورودي زيبايي خاصي به ساختمون داده.محل نگهداري آتش داخل ساختمون در يك محفظه شيشه اي داخل ظرف برنزي هست كه ١٥٠٠ ساله كه روشنه حياط آتشكده هم سرسبز و پر از درختاي كاج و سرو هست.اين آتشكده در خيابان آيت الله كاشاني يزد قرار داره و همه روزه به جز روزهاي تعطيل قابل بازديده قيمت بليطشم ٣٠٠٠ تومنه و واقعا جاي زيبايي هست كه بازديد از اين مكان به همه پيشنهاد ميكنم.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • صابر
  نقدها:
  گزارش

  سلام دوستان امیدوارم تجربه ام از بازدید آتشکده زردتشتیان یزد برای شما مفید واقع بشه  آتشکده زردتشتیان یزد در شهر یزد خیابان کاشانی کوچه آتشکده واقع شده که ساعت بازدید این مکان مقدس : در نیم سال اول سال: از ۸ تا ۱۱:۴۵ صبح و از ۱۶ تا ۱۹:۴۵ شب و در نیم سال دوم: از ۸ تا ۱۱:۴۵ صبح از ۱۵ تا ۱۸:۴۵ شب هستش. روز بازدید : همه روزه است. هزینه ورودی هر نفر 1.500تومنه

  «آتش وَرهُرام» یعنی «آتش پیروزی» این آتش جز سه آتش معروف دوره ساسانیان بود که از آن زمان تا الان توسط هیربد یعنی مسئول نگهداری آتش حفاظت شده و روشن نگهداشته شده است

  و برای زردتشتیان مقدسه قبل هرچیز بگم که برای احترام گذاشتن به زردتشتیان عزیز کشورمون و همینطور زردتشتیان دنیا لطفا قبل بازدید آداب و رسومشون رو رعایت کنید تا دلخوری پیش نیاد. اول اینکه پاک بودن بسیار مهمه و در درجه بعدی سعی کنید داخل این مکان مقدس چیزی نخورید(مخصوصا دامس و ...).

  اول که وارد شدین یه حوض کوچک مشاهده میکنین(عکس شماره 2) و نمای ساختمان که فروهر روی ساختمان حکاکی شده (عکس شماره 3) فروهر یا درستش بگم  "فره وهر" (Farahvahar) در آیین زردتشیان همان معنی روح را میده و نماد اهورامزدا پیامبر زردتشتیان است.

  داخل ساختمان اصلی چند کتب قدیمی داخل ویترین نگهداری میشه و آتش ورهرام (عکس شماره 4) از پشت شیشه میتونید مشاهده کنید که چیز زیادی نمیگم تا خودتون برای اولین بار این حس رو تجربه کنید بجز ساختمان اصلی یه ساختمان در سمت چپ ساختمان اصلی وجود داره

  که در آن لباسهای زردتشتیان جشنها و عکسهای مراسمای مختلف زردتشتی و کتابهای مقدس زردتشتیان نگهداری میشه (عکس شماره 5). این مکان گرچه فضای کوچکی داره اما برای یکبار دیدن تجربه خوبی میتونه داشته باشه.یاحق

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: