رستوران

آتشکده یزد (زرتشتیان)

Zoroastrian Fire Temple Of Yazd

3073-igsOuBF6921oNHomAEaa.jpeg
Zoroastrian Fire Temple Of Yazd (2).jpg
Zoroastrian Fire Temple Of Yazd (1).jpg
Zoroastrian Fire Temple Of Yazd (3).jpg
Zoroastrian Fire Temple Of Yazd (4).jpg
Zoroastrian Fire Temple Of Yazd (5).jpg
Zoroastrian Fire Temple Of Yazd (8).jpg
Zoroastrian Fire Temple Of Yazd (9).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

آتشکده یزد محل نگهداری آتش مقدس زرتشتی در شهر یزد و نیایشگاه زرتشتیان ساکن در این شهره. ورود به این نیایشگاه همیشه برای نیایش کنندگان با آدابی همراه بوده، از جمله پاکیزگی زنان و مردان. مردان باید برای ورود با کلاه سفید و زنان با روسری سفید و لباس رنگ روشن و بدون کفش وارد بشن. آتش مقدس درون مجمر بزرگی از جنس برنزه و شخصی به اسم «هیربد» مسئول روشن نگه داشتن اونه. بازدیدکنندگان این آتشکده می تونن این آتش همیشه فروزان رو از پشت دیوار شیشه ای ببینن. آتشی که درون این آتشکده می­سوزه، بیشتر از ۱۵۰۰ ساله که روشن مانده . این آتش فروزه ای ست از آتش آتشکده کاریان در لارستان که به عقدای یزد آورده شد و نزدیک به ۷۰۰ سال در اونجا روشن نگه داشته شد و بعد در سال ۵۲۲ از عقدا به اردکان برده شد و نزدیک به ۳۰۰ سال هم در اردکان یزد بود و در سال ۸۵۲ از اردکان به این شهر برده شد. نخست در محله ای به نام «خلف خان علی» در خانه یکی از موبدان بزرگ به اسم «موبد تیرانداز آذرگشسب» نگهداری می شد و در سال ۱۳۱۳ پس از ساخته شدن این آتشکده به درون اون برده شد.

Types:
 • میراث فرهنگی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این هتل:
 • کاربر لست سکند
  Golnaz Masham
  نقدها:
  گزارش
  آتشکده زرتشتیان یزد
  دیدن این جاذبه توسط کاربر پیشنهاد شده است

  وقتی بدانید، آتشی که در آتشکده زرتشتیان یزد، شعله ور است از پیش از اسلام تاکنون هموار توسط موبدان، روشن نگه داشته شده، حتما بازدید از این جاذبه تاریخی یزد را فراموش نخواهید کرد. آتشکده زرتشتیان یزد که محلی برای عبادت زرتشتیان است توسط یک پارسی مقیم هند بنا شده است. آتش این آتشکده با چوب درخت انار و گردو روشن نگه داشته می شود. در گوشه ای از این بنای تاریخی فضایی به موزه آداب و رسوم زرتشتیان اختصاص دارد. در حیاط این آتشکده هم حوض بزرگی وجود دارد که برخی از مردم براساس یک اعتقاد قدیمی، برای اجابت حاجات خود در آن سکه می اندازند. آتشکده زرتشتیان یزد در خیابان آیت الله کاشانی یزد واقع شده است.
  #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند
  پوریا اقتداری
  نقدها:
  گزارش
  یکی از زیباترین آتشکده های زرتشتیان در ایران
  دیدن این جاذبه توسط کاربر پیشنهاد شده است

  من و دوستانم در سفری به شهر یزد در اردیبهشت ماه سال ۹۶ از این آتشکده بسیار زیبا دیدن کردیم که در زمان رضاخان ساخته شده. پس از ورود با حوض بزرگی روبرو میشید که درست مقابل ساختمان اصلی قرار گرفته. معماری ساختمان در عین سادگی از زیبایی خاصی برخوردار هست و نشان فروهر درست در بالای ساختمان و در میان سردر آن خودنمایی میکنه و شما را به یاد معماری هخامنشیان می اندازه.
  اب انبار بزرگی هم درون این آتشکده قرار گرفته که میتونید از اون دیدن کنید.
  از دیگر جاذبه های اطراف اینجا میشه به آب انبار شش بادگیر اشاره کرد.


  #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند
  Zahra
  نقدها:
  گزارش
  آتشکده یزد
  دیدن این جاذبه توسط کاربر پیشنهاد شده است

  یکی از بهترین و زیباترین جاذبه های گردشگری یزد. ساختمان اصلی جایی که آتش مقدس(آتشی که بعد از سالیان سال هنوز روشن مونده) توش قرار گرفته خیلی جالب و دیدنیه. باغ و فضای زیبایی هم داره اگه یزد رفتید بازدید از آتشکده رو فراموش نکنید.

  #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند
  ادریس بهرام پور
  نقدها:
  گزارش
  آتش جاوید ایران !
  دیدن این جاذبه توسط کاربر پیشنهاد شده است

  آتشی که حدود 1600 ساله روشنه !
  همین یک جمله کافیه که بریم ببینیم کجاست این آتیش. در مرکز شهر یزد و در محله زرتشت, آتشکده ی زیبایی قرار داره که یکی از مراکز نیایشی هموطنان زرتشتی است.
  هزینه ورودی اینجا 6000 تومن بوده در زمان بازدید ما که آبان ماه 97 بود.
  ساختمان آتشکده چندان قدیمی نبوده و در زمان رضاشاه پهلوی ساخته شده و آتش موجود در آن پس از طی مسیری طولانی سرانجام به اینجا رسیده است.
  آتش بوسیله فردی که مسؤل آن است دایم روشن نگه داشته میشود و سوخت آن چوب سخت بادام است.
  در محوطه آن موزه ای از شناخت آیین زرتشتی نیز وجود دارد که مروری است بر سنت های نسل هایقدیم و نیاکان ما.
  #تایسیز #یزد

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند
  ساناز
  نقدها:
  گزارش
  آتشكده زرتشتيان يزد
  دیدن این جاذبه توسط کاربر پیشنهاد شده است

  يكي از پربازديدترين جاذبه هاي شهر يزد آتشكده زرتشتيان هستش كه به آن آتشكده ورهرام و آتشكده بهرام هم ميگن كه از بناهاي زيبا و مقدس زرتشتيان هست كه در آن آتش ورهرام بيش از ١٥ قرنه كه روشنه.معماري ساختمان آتشكده در عين سادگي واقعا زيباست پس از تهيه بليط وارد حياط مجموعه ميشيم كه حوض زيبايي در وسط حياط هست كه بازديدكنندگان سكه ها و پول هايي داخل حوض ريختن بعد از گذشتن از حوض به ساختمون اصلي ميرسيم كه داراي ستون هاي سفيده و نگاره فروهر در بالاي سردر ورودي زيبايي خاصي به ساختمون داده.محل نگهداري آتش داخل ساختمون در يك محفظه شيشه اي داخل ظرف برنزي هست كه ١٥٠٠ ساله كه روشنه حياط آتشكده هم سرسبز و پر از درختاي كاج و سرو هست.اين آتشكده در خيابان آيت الله كاشاني يزد قرار داره و همه روزه به جز روزهاي تعطيل قابل بازديده قيمت بليطشم ٣٠٠٠ تومنه و واقعا جاي زيبايي هست كه بازديد از اين مكان به همه پيشنهاد ميكنم.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند
  صابر
  نقدها:
  گزارش
  نگهداری از آتش ورهرام 1500 ساله در یزد
  دیدن این جاذبه توسط کاربر پیشنهاد شده است

  سلام دوستان امیدوارم تجربه ام از بازدید آتشکده زردتشتیان یزد برای شما مفید واقع بشه  آتشکده زردتشتیان یزد در شهر یزد خیابان کاشانی کوچه آتشکده واقع شده که ساعت بازدید این مکان مقدس : در نیم سال اول سال: از ۸ تا ۱۱:۴۵ صبح و از ۱۶ تا ۱۹:۴۵ شب و در نیم سال دوم: از ۸ تا ۱۱:۴۵ صبح از ۱۵ تا ۱۸:۴۵ شب هستش. روز بازدید : همه روزه است. هزینه ورودی هر نفر 1.500تومنه

  «آتش وَرهُرام» یعنی «آتش پیروزی» این آتش جز سه آتش معروف دوره ساسانیان بود که از آن زمان تا الان توسط هیربد یعنی مسئول نگهداری آتش حفاظت شده و روشن نگهداشته شده است

  و برای زردتشتیان مقدسه قبل هرچیز بگم که برای احترام گذاشتن به زردتشتیان عزیز کشورمون و همینطور زردتشتیان دنیا لطفا قبل بازدید آداب و رسومشون رو رعایت کنید تا دلخوری پیش نیاد. اول اینکه پاک بودن بسیار مهمه و در درجه بعدی سعی کنید داخل این مکان مقدس چیزی نخورید(مخصوصا دامس و ...).

  اول که وارد شدین یه حوض کوچک مشاهده میکنین(عکس شماره 2) و نمای ساختمان که فروهر روی ساختمان حکاکی شده (عکس شماره 3) فروهر یا درستش بگم  "فره وهر" (Farahvahar) در آیین زردتشیان همان معنی روح را میده و نماد اهورامزدا پیامبر زردتشتیان است.

  داخل ساختمان اصلی چند کتب قدیمی داخل ویترین نگهداری میشه و آتش ورهرام (عکس شماره 4) از پشت شیشه میتونید مشاهده کنید که چیز زیادی نمیگم تا خودتون برای اولین بار این حس رو تجربه کنید بجز ساختمان اصلی یه ساختمان در سمت چپ ساختمان اصلی وجود داره

  که در آن لباسهای زردتشتیان جشنها و عکسهای مراسمای مختلف زردتشتی و کتابهای مقدس زردتشتیان نگهداری میشه (عکس شماره 5). این مکان گرچه فضای کوچکی داره اما برای یکبار دیدن تجربه خوبی میتونه داشته باشه.یاحق

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Naeemeh ghasemi

  کوچه های پشت مسجد جامع یزد از مسجد جامع یزد که بگذریم ، کوچه های پشت مسجد جزو جاذبه های...

 • م حبیبی

  اين باغ از زيباترين اماكن ديدني يزد محسوب ميشه و درواقع بلندترين بادگير دنيا تو اين باغ واقع شده است.حوض...

 • م حبیبی

  اين باغ از زيباترين اماكن ديدني يزد محسوب ميشه و درواقع بلندترين بادگير دنيا تو اين باغ واقع شده است.حوض...

 • Golnaz Masham

  وقتی بدانید، آتشی که در آتشکده زرتشتیان یزد، شعله ور است از پیش از اسلام تاکنون هموار توسط موبدان، روشن...

 • Golnaz Masham

  اگر مثل ما کمی بعد از غروب آفتاب به مسجد جامع یزد برسید، نورپردازی کاشی های آبی و فیروزه ای...