Close
رستوران

مسجد جامع یزد

Jameh Mosque Of Yazd

3079-jjby4zyOQmiGtTqguaEZ.jpeg
Jameh Mosque Of Yazd (1).jpg
Jameh Mosque Of Yazd (2).jpg
Jameh Mosque Of Yazd (3).jpg
Jameh Mosque Of Yazd (4).jpg
Jameh Mosque Of Yazd (5).jpg
Jameh Mosque Of Yazd (6).jpg
Jameh Mosque Of Yazd (7).jpg
Jameh Mosque Of Yazd (8).jpg
Jameh Mosque Of Yazd (9).jpg
Jameh Mosque Of Yazd (10).jpg
Jameh Mosque Of Yazd (11).jpg
Jameh Mosque Of Yazd (12).jpg
Jameh Mosque Of Yazd (13).jpg
Jameh Mosque Of Yazd (14).jpg
Jameh Mosque Of Yazd (15).jpg
Jameh Mosque Of Yazd (16).jpg
Jameh Mosque Of Yazd (17).jpg
Jameh Mosque Of Yazd (18).jpg
Jameh Mosque Of Yazd (19).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

مسجد جامع یزد به شیوه یک ایوان در دل کویره که حدود ۱۰۰ سال و سه دوره بنا شده. پایه های اصلی مسجد رو ساسانیان و بنای فعلی مسجد، از لحاظ شیوه معماری متعلق به دو دوره موسوم به آذریه. بنای گنبد خانه متعلق به دوره ایلخانی و سر در رفیع مسجد متعلق به زمان شاهرخ و دوره تیموریه. این بنا از لحاظ خوابیدگی گنبد، سردر رفیع و بلند و همچنین کاشیکاری زیبا و منحصربه فرد، شهرت داره و فوق العاده زیباست.

نوع جاذبه:
 • میراث فرهنگی
 • جاذبه های مذهبی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • SHeyma
  نقدها:
  گزارش
  مسجد جامع یزد
  توصیه شده توسط کاربر

  با وجود اینکه مسجد در دوره های مختلف ساخته شده اما هر کدام از دوره‌ها به سازندگان دستور می دادند تا مقداری از خاک کربلا را به عنوان تبرک در آن استفاده کنند. نشان صلیب شکسته یا آخشیخ یا گردونه مهر در مسجد جامع یزد در چهار طرف گنبد مسجد جامع گذاشته شده است. دقیقا زیر اسم حضرت علی این نشان ها آورده شده است.به گفته آقای دکتری که تور لیدر بودند: در زمان آریائی ها ( که در ابتدا چوپان بودند) خواستند به ایران بیایند که اگر دوست داشتند در همین جا بمانند و اگر دوست نداشتند نشانی بگذارند(صلیب شکسته) و بروند. پس آن ها ایران را دوست نداشتند و رفتند و نشانی گذاشتند. یکی از زیبائی ها مسجد این است که روشنایی آن غیر مستقیم به وسیله انعکاس نور بر روی گچ سفید گنبد و پس از آن به دیوارها و فضای درون مسجد است. در چهار طرف گنبد اسم علی آورده شده است با این تفاوت که در 3 طرف آن اسم حضرت علی 3 بار آورده شده است و در ورودی آن فقط 2 بار به این دلیل که اگر نور خورشید بر این ها بتابد ممکن است نام علی که در وسط است بر زمین بیافتند که محل عبور مردم است پس 2 بار نوشته شده است. دو مناره اصلی مسجد جامع یزد از بلندترین مناره های جهان هستند که ارتفاع تقریبی دو مناره 52 متر و قطر آن 8 متر است. ایشان می گفتند این مسجد بخت هم باز می کند . روزهای جمعه دختران در پشت بام گردو با پوست و انار را به همراه کلید مناره ها را زیر پا می گذارند و سر ظهر 2 رکعت نماز حاجت می خوانند .

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Amir
  نقدها:
  گزارش
  مسجدی با بلندترین مناره دنیا
  توصیه شده توسط کاربر

  مسجد جامع یزد یکی از زیباترین مساجد ایران است که در سفر به یزد حتما بازدید از آن را پیشنهاد میکنم، این مسجد در بافت قدیمی یزد خیابان امام خمینی قرار دارد و برای رسیدن به مسجد باید از یک خیابان سنگ فرشی عبور کرد که دو طرف خیابان مغازه های صنایع دستی و پوشاک قرار دارد. پایه های اولیه ساخت این مسجد به دوره ساسانیان بر میگردد و زمان ساخت آن‌در سه دوره بوده است.این مسجد به کاشیکاری های آبی ‌ و لاجوردی زیبا و مناره های بلند و گنبد خوابیده آن معروف هست، فضای معنوی و آرامش بخشی دارد و در شب نورپردازی های زیبای آبی رنگی دارد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Sareh soltanpour
  نقدها:
  گزارش
  مسجد جامع یزد
  توصیه شده توسط کاربر

  قدمت مسجد جامع یزد به دوره ایلخانی بر میگردد. اما طی ۱۰۰ سال و ۳ دوره ساخته شده است. سبک معماری مسجد شیوه آذری و تک ایوانی است. دو مناره بلند و گنبد خوابیده از ویژگی های منحصر بفرد مسجد به شمار میرود‌. مسجد از تزیینات کاشی معرق و گچبری و کتیبه های زیبا بهره میبرد. پلان مسجد به الهام از کعبه بصورت چهار گوش بوده و گنبد آن دو پوسته میباشد. همچنین محراب و تزیینات آن خاص و چشم نواز است. روزنه های داخل دیوار(فخرو مدین) در قسمت گنبد خانه باعث یهره گیری از نور غیر مستقیم آفتاب میشود. در این مسجد به واسطه استفاده از رنگ آبی درکنار آجرکاری، فضا آرامش بهش و روحانی است و ساعتها میتوان در این مکان از دیدن زیبایی ها لذت برد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • سمیه ترکمان
  نقدها:
  گزارش
  مسجد جامع یزد
  توصیه شده توسط کاربر

  مسجد جامع یزد تو قسمت بافت قدیمی یزد ساخته شده . قدمتش برمیگرده به نهصد سال قبل و این جاذبه یکی از مهم‌ترین و دیدنی ترین جاذبه های یزد هست و از مهم‌ترین مسجد های ایران و شهر یزد به حساب میاد. این جاذبه تو ضلع غربی میدون امام خمینی هست و برای دیدن این جاذبه نیازی به پرداخت ورودی نیست. باید برای رسیدن به این جاذبه از یک خیابون سنگفرش که دوطرفه تون پا از مغازهای صنایع دستی هست عبور کنید تا به این جاذبه برسید . که این صحنه و این مسیر من رو یاد واتیکان تو رم رو یاد من میاره. مخصوصا برای عکاسی این جاذبه میتونه سوژهای فوق العاده ای برای عکاسی به دوستانی که اهل عکاسی هستن بده. #مسجد_جامع#یزد#ایران_گردی

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Shamim
  نقدها:
  گزارش
  مسجد جامع
  توصیه شده توسط کاربر

  یکی از زیباترین سردرهایی که تو عمرم برای یه مسجد دیدم. همینطور خیابونی که رد میشین تا به مسجد برسین تو شب که نورپردازیش عالیه و یه حس آرامش عجیبی میده. معماری داخلی مسجد زیاد متفاوت نبود به نظرم البته. اطراف مسجد هم باغچه های مسقف وجود داره که قدم زدن چه تو روز و چه شب اطراف مسجد رو دلچسب میکنه.امکان نداره برید یزد ولی این مسجد با کاشی‌کاری های آبی و زیباشناسی رو از دست بدین.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • طلوع کوچک
  نقدها:
  گزارش
  مسجدی تاریخی و توریستی
  توصیه شده توسط کاربر

  اصولا مساجد جامع هر شهر نمادی از تاریخ معماری آن هستند، مسجد جامع یزد نیز یکی از همین مساجد است. مسجدی که معماری آن زبان زد دنیاست. ارتفاع مناره‌های مسجد جامع یزد، با بیش از ۵۲ متر و قطری برابر با هشت متر، لقلب بلندترین مناره در بین مساجد تاریخی را از آن خود کرده است. متاسفانه از قسمت‌های کهن مسجد، اثری برجای نمانده است و آنچه که امروزه به عنوان ساختمان مسجد اعظم یزد مشاهده می‌شود، به همت شماری از صاحب منصبان، رجال دینی و مملکتی دوران مختلف، نوسازی و بنا شده است. بنا بر اسناد بجا مانده از گذشته این مسجد در مدت زمان یک قرن و در دوران مختلف تاریخی احداث شده از جمله دوران ایلخانی، صفویان، تیموریان قاجاریان و ...  این اثر تاریخی شگفت‌انگیز، متشکل از یک ایوان مرتفع، دو شبستان، دو گرم‌خانه واقع در ضلع‌های شرقی و غربی شبستان‌ها، گنبدخانه، دو پایاب و یک صحن بزرگ به شکل مستطیل است که نشانگر معماری و طراحی ساخت جالب و زیبای ایران باستان است. مخصوصا درب ورودی آن که چوبی  یک تیکه دارد.
  #مسجد_جامع_یزد #سفرباطلوع

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • فاطمه خرقه پوش
  نقدها:
  گزارش
  #مسجد_جامع_یزد
  توصیه شده توسط کاربر

  به رسم اکثر شهرهای ایران که مسجد جامعی را در دل خود دارند یزد هم #مسجد_جامع بسیار زیبایی را در دل خود نهفته است که بنا و پایه های اصلی آن را به دوره ساسانی و سبک و سیاق فعلی آن را آذری و گنبدخانه آن را ایلخانی و سر در آن را تیموری دانسته اند.
  علت شهرت #مسجد_جامع_یزد را هم خوابیدگی گنبد و سردر بلند و همچنین کاشی کاری های منحصر به فردش میدانند.
  کتیبه هایی به خط کوفی و خط ثلث در مسجد وجود دارد که که در کتیبه سر در نام شاهرخ تیموری و سلطان جهانشاه دیده میشود.
  در دوران پیش از اسلام در این مکان و مساجد جامع دیگر احتمالا آتشکده ساسانی برپا بوده است و بعد از اسلام تبدیل به مسجد شده است.
  این مسجد همانند مساجد جامع دیگر شامل سردر ورودی و جلوخان،صحن وسیع، شبستان های ستون دار،رواق های جانبی صحن،گنبد خانه، ایوان، کتابخانه و کتیبه های و سنگ نبشته های تاریخی و غیر تاریخی میباشد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • hamid1976
  نقدها:
  گزارش
  مسجد زیبای جامع یزد
  توصیه شده توسط کاربر

  این مسجد در نزدیکی میدان ساعت و در قسمت قدیم یزد واقع شده است و ثبت یونسکو نیز شده است داستان جالبی برای مناره های آن وجود دارد که ظاهرا هر دو مناره را یک شاگرد و استاد با هم رقابت (کل کل ) داشته اند که شاگرد به شرط اینکه از روی دست استاد که در حال ساخت یکی از مناره بوده ،نگاه کند اقدام به ساخت مناره دوم می کند وهمچنین شرط می کنند که اگر خراب شد هزینه را شاگرد متحمل شود ولی پس از ساخت می بینند که کاملا قرینه آن می شود با یک تفاوت اساسی در راه پله داخل مناره که از نظر مهندسی بسیار فنی و نادر است که توسط شاگرد ساخته می شود و باعث تعجب استاد می شود. هر دو نفر در جلوی مناره دفن شده اند.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • صابر
  نقدها:
  گزارش
  سفر به تاریخ
  توصیه شده توسط کاربر

  سلام دوستان خواستم بگم هیچ چیز برای من دلنشین تر از قدم زدن در کوچه های پشت #مسجد_جامع_یزد نیست چون کوچه های قدیمی کاه گلی سرشار از آرامش هستند که بوی زندگی گذشتگانمان را میدهند بوی آرامش بوی خاک آنقدر این کوچه ها دلنشینند که فقط باید محو تماشایشان شد که کلام من نمیتواند احساسم را در این باره بیان کند به شما پیشنهاد میکنم خودتان به #یزد سفر کنید و این حس را تجربه نمایید.
  #نوروز #سفر_دوستان #کویر_گردی

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • خدیجه عربی
  نقدها:
  گزارش
  مسجد جامع یزد
  توصیه شده توسط کاربر

  مسجد جامع کبیر یزد يکی از با ارزش ترين ميراث تاريخی هنری و گنجينه ای از معماری اسلامی است. بانی ساختمان اصلی را علاء الدوله گرشاسب آل بويه – قرن ششم هجری – می دانند ولی مسجد کنونی مربوط به آل مظفر و تيموريان قرن هشتم و نهم هجری است. از امتيازات هنری و معماری اين مسجد می توان قدرت و استواری ،کاشيکاريهای نفيس و جالب، سر در بلند، دو کتيبه نفيس يکی به خط کوفی و ديگری به خط ثلث بر روی کاشی لاجوردی معرق در کنار سر در باشکوه، دو مناره زيبا و تزئينات کاشی کاری شده ديوارهای داخلی شبستان و زير گنبد و خارج گنبد را نام برد. پایه‌ های اصلی بنا را متعلق به آتشکده ای از دوره ساسانیان میدانند. بنای گنبد خانه متعلق به دوره ایلخانی و سر در رفیع مسجد را متعلق به زمان شاهرخ و دوره تیموری دانسته‌ اند. این بنا از لحاظ خوابیدگی گنبد، سردر رفیع وبلند و همچنین کاشیکاری زیبا و منحصربه‌ فرد، شهرت دارد. سبک معماری این بنا به شیوه آذری است. ارتفاع مناره های آن حدود 48 متر و ارتفاع سر در آن در حدود 24 متر می باشد. دو مناره مسجد دارای قطری در حدود هشت متر است که در دوره صفوی به بنا افزوده شده اما در سال۱۳۱۳ هجری شمسی فرو ریخت و دوباره تجدید بنا شد. کتیبه‌های مسجد یکی به خطّ کوفی آجری و دیگری به خطّ ثلث سفید بر روی کاشی لاجوردی است. در بسياري از کشورها مسجد جامع يزد به عنوان نمادي ازاين استان است. این مسجد درخیابان امام خمینی، مقابل برج ساعت، انتهای خیابان مسجد جامع قرار دارد

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • زهرا طوسی
  نقدها:
  گزارش
  مسجد جامع یزد
  توصیه شده توسط کاربر

  ساخت هر قسمت این مسجد نمونه ای از دوره خاصی از گذشته است. ابتدای ساخت به قبل از اسلام و اتمام کار به دهه اخیر میرسد و یکی از زیباترین بناهای دوره تیموری است که از نظر کاشی کاری، سردر رفیع، کتیبه و مناره ها جزء زیباترین معماریهای قرن نهم هجری قمری است. کتیبه های مسجد به خط کوفی آجری و ثلث سفید بر روی کاشی لاجوردی است. این مسجد با بلندترین مناره، در دوران پیش از اسلام پایه ریزی شده و بعد از اسلام تبدیل به مسجد شده و به مرور زمان در دوره های ایلخانی و تیموری کامل شده و در دوره قاجار به شکل کنونی درآمده است. طبق مستندات این مسجد قبلا آتشکده بوده که در زمان اسلام تبدیل به مسجد شده است. برای تهیه خاک کاشیها و خاک مصالح از گلاب و خاک کربلا استفاده شده است و زمانی عکس این مسجد پشت اسکناسهای 20 تومانی بوده است. تصویر دوم توسط یکی از همسفران گرفته شده است. ما قبل از ظهر برای بازدید رفته بودیم که تعدادی دانش آموز پسر در مسجد بودند و مشغول تهیه روزنامه دیواری و کارهای فرهنگی بودند و عکس دسته جمعی با اونها گرفتیم.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Nedajrg
  نقدها:
  گزارش
  مسجد جامع يزد
  توصیه شده توسط کاربر

  مسجد جامع یزد:
  این مسجد طي صد سال در دل کویر ساخته شد و ظاهرا پایه های اصلی آن از زمان ساسانیان باقی مانده است. کاشی کاری های زیبا و سردر و مناره بلند 48 متری آن که از دوردستها به خوبی دیده می شود نفس هر بیننده و توریستی را به خود میخکوب می کند.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • نادر
  نقدها:
  گزارش
  مسجدی زیبا و با اصالت
  توصیه شده توسط کاربر

  ما برای رسیدن به این مسجد از میدان امیرچخماق با پیاده‌روی تقریبا بیست دقیقه‌ای به این مسجد رسیدیم. مسیر رسیدن به این مسجد که قسمتی هم از بافت قدیمی یزد بود. پیشنهاد من همان استفاده از مسیر پیاده برای رسیدن به این مسجد است.
  بیشتر از هر چیز کاشیکاری‌های زیبا و رنگ‌های جلوه‌گرشان بیشتر به چشم می‌آید. ایوانی که در سمت جنوبی مسجد قرار دارد با شبستانی که به آن متصل است، معماری زیبایی دارد و حس خوبی از نشستن و تماشای این همه زیبایی در انسان به وجود می‌آید. در بخش شرقی و غربی مسجد هم ایوان مانندهایی قرار دارد. مناره‌های بلند این مسجد گویا عنوان‌دار بلندترین مناره‌ مسجد در جهان است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Naeemeh ghasemi
  نقدها:
  گزارش

  کوچه های پشت مسجد جامع یزد
  از مسجد جامع یزد که بگذریم ، کوچه های پشت مسجد جزو جاذبه های بسیار زیبای شهر یزد هست. کوچه ها با بافت خشتی و باریک و پیچ در پیچ، آرام و زیبا هستند. قدم زدن در این کوچه ها شما را در گذشته های این شهر غرق میکند. هر از گاهی شاید یک دکان هم ببینید که سبزی و میوه یا مایحتاج دم دستی مردم را به همان شکل قدیمی میفروشند.

  در نزدیکی آن بازاری جدیدی ساخته شده که کاملا معماری بازارهای سنتی را دارد و پر از طاق و حجره با درب های چوبی هست. و حجره ها هم صنایع دستی میسازند و میفروشند. باورتان نمیشود که این خانه های خشتی با بادگیرهای بلند و پابرجا، و درب های کوتاه و قدیمی، هنوز قابل استفاده و مسکونی هستند. متاسفانه با وجود قدیمی و سست بودن این بافت قدیمی، هنوز هم ماشین در همین کوچه های باریک تردد دارد که نه تنها چهره آن را مخدوش میکند بلکه امکان دارد به این قسمت های تاریخی شهر آسیب بزند که امیدوارم به زودی فکری برای آن بشود. اگر دوباره گزارم به این شهر زیبا بیافتد اولین و اصلی ترین جایی که جزو برنامه ام خواهد بود قدم زدن در همین کوچه های زیبا و آرام هست.
  #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Golnaz Masham
  نقدها:
  گزارش
  مسجد جامع یزد
  توصیه شده توسط کاربر

  اگر مثل ما کمی بعد از غروب آفتاب به مسجد جامع یزد برسید، نورپردازی کاشی های آبی و فیروزه ای این بنا شما را مجذوب خواهد کرد. مسجد جامع یکی از مهم ترین جاذبه های تاریخی و گردشگری یزد است و لقب «مسجدی با بلندترین مناره» در دنیا را هم با خود به یدک می کشد. این بنا که در چند دوره تاریخی مختلف ساخته شده شامل بخش تابستانه و زمستانه است. این مسجد در مرکز شهر و در قلب بافت تاریخی یزد واقع شده است. در سفر به یزد، بازدید از این شاهکار معماری را از قلم نیندازید.
  #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • پوریا اقتداری
  نقدها:
  گزارش
  نگین مساجد شهر یزد
  توصیه شده توسط کاربر

  من و دوستانم در سفري به اين شهر زيبا از مطرح ترين مسجد اين شهر يعني مسجد جامع ديدن كرديم. بيشتر سنگهايي كه در ساخت اين مسجد به كار رفته آبي و فيروزه اي رنگ هستند که بر روی کاشی کاری های هنرمندانه چشمان بازديد كننده هارو نوازش میدهند. برخی پایه های ساخت این مسجد رو به دوران ساسانیان نسبت میدهند که نشان از قدمت بالای اون داره. در زمان بازدید ما موزه ای از عکسهای یک هنرمند هم در قسمت نگارخانه آن برپا بود. در سفر به شهر یزد بازدید از این مسجد زیبارو از دست ندید.  #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • S.khezri
  نقدها:
  گزارش
  مسجد جامع يزد
  توصیه شده توسط کاربر

  مسجد جامع ٩٠٠ ساله يزد از شاهكارهاي هنر و معماري ايراني مي باشد كه در يكي از محله هاي قديم يزد و در خيابان امام خميني قرار دارد. اين بناي زيبا يك ايوان، دو شبستان، گنبدخانه، دوگرم خانه و يك صحن بزرگ دارد. كاشي هاي آبي رنگ مسجد به همراه نور هاي آبي فضاي آرامش بخش و معنوي خاصي رو براي بازديد كنندگان و عبادت كنندگان ايجاد ميكنند. در دو طرف خياباني كه به ورودي مسجد منتهي ميشود مغازه هاي زيادي هست كه انواع سوغاتي ها و منسوجات و ترمه يزدي رو ميتوان خريداري كرد. بازديد از اين مسجد زيبا آرامش خاصي رو به همراه داره كه پيشنهاد ميكنم حتما تجربه كنيد. #تايسيز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • فاطمه فراهانی
  نقدها:
  گزارش
  تفلیقی از هنر و دین در میان کویر
  توصیه شده توسط کاربر

  مسجد یکی از مهمترین اِلمان های معماری دوران اسلامی بوده است و تقریبا تمامی معماران برجسته اوج هنر خود را در مساجد جامع شهر به رخ بیننده خود می کشاند.
  در میان تمامی مساجد جامع ایران، مسجدجامع یزد نگینی بر روی انگشتر است که گویی برای هر قسمت از بنا، معمار حکایتی داشته...

  یزد به عنوان یکی از مهمترین شهرهای مذهبی ایران، همیشه میعادگاه هنرمندان و‌ معماران برجسته بوده است! و حالا در این شهر یکی از زیباترین مساجد جهان را میبینیم.

  مناره های مسجد جامع یزد جزو بلند ترین مناره های جهان است. بلندی مناره ها علاوه بر نمایش ابهت و شکوه مسجد، نشانه ای بر تمایز مسجد جامع از دیگر مساجد شهر بوده است و همچنین نمادی از شهر برای روزگاران دور که از دور دست شهر را قابل تشخیص میکرده است.

  پایه ی اولیه ی بنا به زمان ساسانیان بر میگردد که روزگاری آتشکده شهر بوده و به مانند برخی از آتشکده های آن دوران، عاقبتی شیرین داشته است!
  بنای کلی مسجد شامل یک شبستان مستطیلی است که به تقلید از پلان کعبه ساخته شده است!

  روشنایی اصلی مسجد به مانند اکثر بناهای آن دوران به صورت غیر مستقیم با انعکاس نور بر روی گچ های سفید گنبد و دیوارها تامین می شده است.
  اما قسمت جالب مسجد علایم بی شماری ست که در تمامی قسمت های مسجد دیده می شود.

  معمار تمام تلاش خود را داشته از تمامی زوایای مسجد فریاد براید که اینجا مکان مقدس برای شیعیان است و با مهارتی وصف ناپذیر این موضوع را در تمامی بخش های بنا به رخ می کشد!
  علایمی چون شمسه های ۱۲ پر ( به نشانه اعتقاد به ۱۲ امام) یا ستاره پنج پر (به نشانه پنج تن آل عبا) بر دیوارها و قسمتهای مختلف بنا به وفور دیده می شود.
  مرکز سقف هشتی اول را که ببینید نام «علی» به وضوح قابل مشاهده است و کاشی کاریهای که نام علی را فریاد میزنند... معمار با تمام وجود علاقه و احترام خود به امام اول شیعیان را به بینندگان اعلائم کرده است !

  نکته ی جالبی که شاید کمتر جایی شنیده باشید اعتقاد مردم یزد است که باور دارند معمار برای ساخت مسجد از خاک کربلا و گلاب استفاده کرده است. در درستی یا نادرستی این موضوع تاکیدی نیست اما مصالح اصلی بنا اجرهای لعابی و ساده هستند که معمار با ظرافت و زیبایی وصف ناپذیر سادگی آجرها را به سخره گرفته است و چنان بنا باشکوه ساخته است!

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • صابر
  نقدها:
  گزارش

  سلام به همه لست گرامی های گرامی، امیدوارم که خوب باشین مسجدجامع یزد(عکس شماره1: نمای بیرونی مسجدجامع یزد) یه مکان بسیار عالی و #مذهبی با #معماری بی نظیر و #تاریخی که جزو #جاذبه_های_یزد هستش این مسجد از قبل اسلام در دوره های ایلخانی و آل مظفر توسط فردی به نام سیدرکن الدین محمد قاضی (آرامگاه سیدرکن الدین در حوالی مسجد جامع قرارداره که میتونید از این مقبره دیدن کنید) ساخته شده و در دوران تیموریان، صفویه، قاجاریان ساخت این مسجد ادامه داشته تا به اتمام رسیده است. سردر ورودی(عکس شماره2: سردر ورودی مسجد)این مسجد در دوران شاهرخ و دوره تیموری ساخته شده که در سال 1313 سی و یک تیرماه ثبت ملی شد در سردر ورودی مسجدجامع مقرنس و کاشی کاری هایی به خط ثلث سفید روی کاشی های لاجوردی(عکس شماره 3) به کار رفته است همچنین سردر مسجد جامع یزد 47 متر ارتفاع دارد. بعد از عبور سردرمسجد کتیبه هایی میبینید که با خط کوفی آجری(عکس شماره4) کلمات عربی چون ((محمد والله و...)) روی آنها قابل مشاهده است. در بدو ورود به حیاط سمت راست یک سکوی بزرگی وجود دارد که عموم سکوی مهتابی( عکس شماره5) خطاب میکنند چون در فصلی از سال مردم نمازشان را روی آن سکو اقامه میکردند. نمای ایوان و گنبد مسجد جامع روبروی سکوی مهتابی قرار گرفته (عکسهای شماره6،7) و نمای پشتی سردر مسجد معماری بسیار زیبایی را دارد که نگاه شما را به خود جلب میکند (عکس شماره 8) و (عکس شماره9: توضیحات مسجدجامع) و کلی مطلب آموزنده و جذاب و دیدنی دیگه ... که نمیشه نوشت فقط باید به این مکان سفر کنید و خودتون کاوش کنید فقط یه چیزی مغازه های اطراف مسجد جامع چه لباس فروشی و... چه آبمیوه اینا همشون قیمتهاش فوق العاده گرون جنس بد ((مثلا یک لیوان شربت خاکشیر کوچک 5 تومن که تقریبا خاکشیر نداشت توش که هیچ میگفت با عرقیاته اما مزه آب میداد)) جاهای دیگری برای خرید و صرف آبمیوه و غذا تو شهر یزد در پستهای بعدی پیشنهاد میدم. راستی قبل ورود به داخل مسجد یک موزه هست که پیشنهاد میکنم از این موزه دیدن کنید همچنین امکان پوشیدن لباس قاجار و عکس تو کوچه های قدیمی یزد در کنار مسجد جامع هست که پیشنهاد نمیکنم چون هم خیلی گرونه هم بجای اینجا همین عکس رو میتونید در مکان زیباتری در یزد به نام باغ دولت آباد بگیرید.یاعلی

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: