Close
رستوران

قلعه شوش

Shush Castle

4662-gqSDZ9KZvwq1NqjXvvpE.jpeg
Shush Castle (1).jpg
Shush Castle (2).jpg
Shush Castle (3).jpg
Shush Castle (4).jpg
Shush Castle (5).jpg
Shush Castle (6).jpg
Shush Castle (8).jpg
Shush Castle (7).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

نوع جاذبه:
 • میراث فرهنگی
 • قلعه

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • ویدا مهین پو
  نقدها:
  گزارش
  قلعه شوش
  توصیه شده توسط کاربر

  در شهر باستانی شوش در استان خوزستان، در بلندترین نقطه شهر قلعه زیبای شوش به چشم می خورد. بسیاری تصور میکنند که این قلعه قدمت زیادی دارد در حالیکه شاید قدمتش از 120 سال تجاوز نکند. دلیل اهمیت آن به زمان قاجار بر میگردد که هیات فرانسوی برای کاوش به شوش آمدند و برای نگهداری اشیای مکشوفه قلعه ای ساختند که در آن از آجرهای قدیمی محوطه باستانی شوش استفاده کردند. ظاهر قلعه نمای زیبا و سالمی دارد و از بالای آن منظره زیبایی رو به شهر قابل دید است. در خود قلعه در حال حاضر اشیا خاصی نگهداری نمی شود و به نوعی تقریبا خالی است. اما در کنار آن موزه شوش قرار داردکه اشیای باستانی ارزشمندی را در خود قرار داده است. به جز موزه می توانید از بازمانده های کاخ تاریخی آپادانا روبروی قلعه نیز بازدید کنید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • خدیجه عربی
  نقدها:
  گزارش
  قلعه فرانسوی
  توصیه شده توسط کاربر

  در زمان ناصرالدین شاه انحصار حفاری و پژوهش های باستان شناسی  در ازای دریافت پول به هیات های فرانسوی داده شد. در ابتدا در اواخر قرن نوزده مارسل دیولافوا با گروهش در  محوطه باستانی در تپه های آکروپل  و نزدیکی آرامگاه دانیال در چادر مستقر می شوند و چون از طرف مردم و نیروهای حکومتی مورد تایید نبودند و همچنین برای حفظ  اشیاء به دست آمده از کاوش در سال 1897 با دستور دومورگان  قلعه ای با معماری قرون وسطایی ساخته می شود که به شاتو یا قصر معروف می شود.  این قلعه با آجرهای به دست آمده از کاوشها و متعلق به دوره های مختلف ایلامی، هخامنشی ، پارتی ، ساسانی و اسلامی  و بر روی محوطه باستانی ساخته شده، حتی آجرهایی که نوشته دار و لعاب دار هم هستند در قسمتهای مختلف  قلعه به کار رفته اند . البته این بنا در حال حاضر به همان شکل پابرجا و سالم است اما فقط اجازه بازدید از حیاط و محوطه اطراف وجود دارد و نمی توان از اتاقها و درون قلعه دیدن کرد. در حیاط قلعه ابزار و وسایلی که در دوره حفاری و کاوش استفاده میشده وجود دارد و در کل بنای مجلل و با شکوهی است

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • محمود رضایی
  نقدها:
  گزارش
  قلعه شوش
  توصیه شده توسط کاربر

  در سال 1897 میلادی ژان ماری ژاک دو مورگان فرانسوی جهت تحقیق واکتشاف به شوش میاد و بخاطر محل اسکانش نگهداری آثار باستانی که کشف میکنه شروع به ساختن قلعه شوش میکنه. برای این کار بلندترین نقطه تپه های شوش یعنی اکروپل رو انتخاب میکنه و قلعه ای به شکل قلعه های قرون وسطا و ذوزنقه ای شکل اونجا میسازه.وکلی هم وسایل و مکشوفات رو با خودش میبره.بعضی از جاهای قلعه با اجرهای کاخ داریوش و بعضی جاهاش هم با آجرهای چغا زنبیل ساخته شده.یه موزه کوچیک هم داره که جالبه.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: