Close
رستوران

ارامگاه شاعر بزرگ فردوسی

Tomb of Ferdowsi

Tomb of Ferdowsi (1).jpg
Tomb of Ferdowsi (2).jpg
Tomb of Ferdowsi (4).jpg
Tomb of Ferdowsi (3).jpg
Tomb of Ferdowsi (5).jpg
Tomb of Ferdowsi (6).jpg
Tomb of Ferdowsi (7).jpg
Tomb of Ferdowsi (8).jpg
Tomb of Ferdowsi (9).jpg
Tomb of Ferdowsi (10).jpg
Tomb of Ferdowsi (11).jpg
Tomb of Ferdowsi (12).jpg
Tomb of Ferdowsi (13).jpg
Tomb of Ferdowsi (14).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

 محل دفن یکی از شعرای بزرگ کشورمان است.

این شاعر گرانقدر توانست با تلاش بی پایان خود قدم مهمی را در حفظ زبان پارسی بردارد.

مقبره یکی دیگر از شعرای کشورمان، اخوان ثالث، نیز در باغ این آرامگاه قرار دارد.

وجود کافه، رستوران و امکانات مناسب در باغ این مجموعه فرصت خوبی را برای گذراندن اوقاتی خوش به شما می دهد.

نوع جاذبه:
 • بناهای باستانی
 • مناظر دیدنی معروف
 • مکان های تاریخی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • Arezou.SB
  نقدها:
  گزارش
  آرامگاه خالق شاهنامه
  توصیه شده توسط کاربر

  آرامگاه خالق شاهنامه، فردوسی در نزدیکی شهر توس واقع شده. بنای آرامگاه بعد از طی تخریب و بازسازی های فراوان در حال حاضر به سبک معماری باستانی زیگوراتهای تاریخی ایرانی و تحت تاثیر بناهای دوره هخامنشی به صورت یک مکعب بر روی سکویی بلند با طراحی مهندس سیحون توسط انجمن مفاخر ایران در دوره پهلوی ساخته شده. بر روی حجم وسط آرامگاه کتیبه هایی از اشعار شاعر نصب شده و تزییناتی مربوط به دوره هخامنشی مشاهده میشود. پله هایی برای رسیدن به این مکعب بلند از دوطرف تعبیه شده در طبقه زیرین آرامگاه موزه ای از آثار حجاری شده از داستانهای شاهنامه روی دیوارها به نمایش گذاشته شده که واقعا شاهکار هستند و با نورپردازی مناسب حجم ها برجسته تر شدند. حیاط آرامگاه یک حوض اصلی در محور اصلی ورودی دارد که تعداد سی فواره به نشانه سی سال تلاش فردوسی برای خلق شاهنامه است. در محوطه آرامگاه مهدی اخوان ثالث و تندیسی از فردوسی نصب شده و حوض آبی با گلهای نیلوفر میبینید که در فصل بهار بسیار زیبا هستند. برای ورود به محوطه آرامگاه باید بلیط ورودی خریداری کنید. گاهی فروشگاه و نمایشگاه صنایع دستی برگزار میشود. کتابخانه و کتابفروشی هم هست. محوطه اطراف آرامگاه امکانات محدودی دارد و خیلی مکان مدرنی نیست.
  #توس #فردوسی #شاهنامه

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • فاطمه خرقه پوش
  نقدها:
  گزارش
  آرامگاه شاعر بزرگ فردوسی
  توصیه شده توسط کاربر

  #فردوسی شاعر بزرگ پارسی سرای ایران و سراینده #شاهنامه، متولد شهر توس در استان خراسان رضوی است که آرامگاه او نیز در این شهر میباشد و او در دوره غزنویان میزیسته است.
  به حق همه میدانیم که در حق این شاعر در زمان حیات و بعد از فوتش چقدر به مهری ها شده، در حال حاضر هم خیلی به منطقه ای که آرامگاه او در آنجا بنا شده رسیدگی نمیشود و شبیه به مکان دور افتاده و پرتی میباشد.
  گردشگران مشتاق و علاقه مند از سراسر ایران و جهان همه ساله و در تمام فصول سال برای بازدید از مقبره این شاعر نامدار و در واقع آینده نگر می آیند.
  برای رفتن به این مکان هم شما میتوانید به میدان فردوسی مشهد بروید و از آنجا سوار اتوبوس های توس شوید که مبلغ 2.000 تومان از شما دریافت میکنند که البته اگر کارت داشته باشید مبلغ کمتری باید پرداخت کنید حدود 500 تومن.
  قبل از ورود به محوطه #آرامگاه_فردوسی شما بنای هارونیه را میبینید که میتوانید بازدیدی از آن هم داشته باشید، سپس به سمت مقبره فردوسی رفته و در ازای مبلغ 3.000 تومان برای بلیط در ازای هر نفر وارد محوطه میشوید، استخر آب ( حوض ) بسیار بزرگی را در وسط حیاط میبینید که دور تا دورش 30 تا آب نما قرار گرفته به نشان 30 سال زحمتی که فردوسی برای خلق شاهنامه کشیدند و درست در روبه روی حوض، مقبره سنگی سفید رنگی را که بر روی چندین پله کان و در ارتفاع نه چندان زیادی مشاهده میکنید که بسیار معماری زیبا و منحصر به فردی دارد که معماری آن متعلق به هوشنگ سیحون میباشد، مجسمه ای از فردوسی نامدار نیز در گوشه ی دیگری از حیاط میباشد.
  در چهار طرف بدنه بنا شما اشعار فردوسی را به خط پارسی مشاهده میکنید که برگزیده ترین اشعارش میباشد وبسیار هم به دلنشین.
  در زیر زمین این بنای منحصر به فرد موزه و مقبره خود حکیم قرار گرفته که باید از پله کان سمت چپ به پایین رفته و وارد سالن بسیار بزرگی میشوید که مقبره درست در وسط آن قرار گرفته است، بر روی دیوارها هم تابلوها و نقش برجسته هایی از پادشاهان و جنگاوران اسطوره ای قرار داشت.
  دور تا دور محوطه هم با درختان و گل های زینتی آراسته شده و فضای روح بخشی را به بازدید کننده نشان میدهد. در محوطه آرامگاه فردوسی شما جاذبه های دیگری نظیر ( آرامگاه اخوان ثالث، شهر قدیمی توس ، موزه و کتابخانه و فروشگاه های عرضه صنایع دستی ) را مشاهده میکنید.
  در قسمت موزه هم نسخه اصلی شاهنامه را در محفظه ای شیشه ای مشاهده میکنید همینطور هم وسایلی که از محوطه توس در اثر کند و کاوها پیدا شده.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • محسن حسینی
  نقدها:
  گزارش
  شکوه در غربت
  توصیه شده توسط کاربر

  آرامگاه با شکوه فردوسی و مجموعه پیرامون اون در منطقه ای غریب و در زمانه ای که اطراف هر بنای کم ارزشی به سرعت رنگ آبادانی و پیشرفت رو به خودش میبینه واقع شده.
  در توس یا طوسی که در گذشته بسیار مهم و آباد بوده و تصویر و توضیحات باره های قدیمی (سه تصویر آخر) این شهر رو در این بررسی گذاشتم ولی الان غیر از مجموعه باغ اطراف آرامگاه، بیشتر به صومعه ای دورافتاده شبیهه!!! درصورتی که توس با اون شکوه قدیمی و وجود آرامگاه فردوسی بیشترین استعداد برای آبادنی و پیشرفت رو داراست.
  محدوده هنرخیزی که شاعری شیرین کلام در گذشته و شاعر معاصر خوشکلامی چون اخوان ثالث رو در خود جای داده و کمتر کسی هست در کنار نام منطقه پهناور و خوش آوازه خراسان، نام توس را به یاد نیاره اکنون توس همچون اواخر عمر فردوسی در غربت به سر میبره.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Ehsantrips
  نقدها:
  گزارش
  زیبا و باشکوه
  توصیه شده توسط کاربر

  بنای فعلی آرامگاه فردوسی مربوط به اوایل سده حاضر است و ساخت آن از ۱۳۰۵ آغاز و در ۱۳۱۳ در هزاره فردوسی افتتاح شد. به پیشنهاد ارباب کیخسرو شاهرخ، انجمن آثار ملی بلیت های بخت آزمایی چاپ کرد تا از طریق آن کمک مالی برای ساخت آرامگاه جمع آوری شود. طراحی بنای آرامگاه به مسابقه گذاشته شد و هرتسفلد باستان شناس آلمانی، آندره گدار باستان شناس و معمار فرانسوی، نیکلای مارکف معمار گرجی تبار اهل روسیه و کریم طاهرزاده بهزاد معمار ایرانی در آن شرکت کردند. سرانجام طرح طاهرزاده بهزاد در سال ۱۳۰۷ توسط انجمن مورد پذیرش قرار گرفت. ابتدا قرار بود بنای آرامگاه به صورت هرمی و بر اساس الگوی اهرام مصر باشد اما در نهایت طرح تغییر کرد و با الگوی معماری هخامنشی ساخته شد. نظارت بر ساخت بنای آرامگاه بر عهده استاد حسین لرزاده بود. بنای آرامگاه در دهه ۴۰ دچار نشست شد و مرمت آن بر عهده هوشنگ سیحون گذاشته شد که ۷ میلیون تومان برای بازسازی آن هزینه شد.
  در کنار آرامگاه، موزه ای با نام موزه فردوسی نیز ایجاد شده که آثار مرتبط با شاهنامه و تابلوهای نقاشی و نسخه های قدیمی شاهنامه و اشیا کشف شده از منطقه توس در آن به نمایش درآمده است. تندیسی از فردوسی نیز در محوطه آرامگاه نصب شده که کار استاد ابوالحسن صدیقی است. آرامگاه مهدی اخوان ثالث نیز در کنار آرامگاه فردوسی قرار دارد. در جلوی آرامگاه نیز حوض بزرگی وجود دارد که ۳۰ فواره در آن نصب شده به نشانه ۳۰ سال تلاش و زحمت فردوسی برای سُرایش شاهنامه!

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • آزاده سادات
  نقدها:
  گزارش
  آرامگاه فردوسی
  توصیه شده توسط کاربر

  ابوالقاسم فردوسی توسی سراینده شاهنامه حماسهٔ ملی ایران است. فردوسی را بزرگترین سرایندهٔ پارسی‌ گو دانسته‌ اند.  پیکر فردوسی را به دلیل مسائل دینی به گورستان راه ندادند و ناچار او را در باغ خودش درون شهر طابران توس، به خاک سپردند. این آرامگاه در مجموعه ای به همراه کتابخانه و یک موزه قرار گرفته است. در موزه توس یا فردوسی آثاری از کاوش های باستان شناسی در توس، انواع وسایل رزمی و حماسی مثل سپر، گرز و تیر کمان که در شاهنامه بسیار به آن ها اشاره شده است، اشیای باستانی متعلق به زمان حکیم فردوسی و اشیای اهدایی و آثار نقاشی به نمایش گذاشته شده است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • آزاده سادات
  نقدها:
  گزارش
  آرامگاه فردوسی
  توصیه شده توسط کاربر

  آرامگاه فردوسی در شهر توس قرار دارد. در فضای داخلی این آرامگاه موزه قرار گرفته است‌ گفته می شود که پس از مرگ این حکیم بزرگ، از خاکسپاری او در گورستان عمومی بیرون از دروازه جلوگیری می شود و بنابراین او را در باغچه ای که متعلق به خودش بود، در داخل شهر دفن کردند. در زمان قاجار، عده ای از فرهیختگان ایرانی از جمله ملک الشعرای بهار، تصمیم گرفتند تا آرامگاهی درخور و مناسب این حکیم برای او بسازند.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Mr NvB
  نقدها:
  گزارش
  مقبره فردوسی توس
  توصیه شده توسط کاربر

  مقبره حکیم ابولقاسم #فردوسی از خوش شانسی ما بود که محوطه خلوت بود. برای رفتن به شهر توس، خودمون رو به میدان فردوسی مشهد رسوندیم و با اتوبوس خط 202، در آخرین ایستگاه پیاده شدیم. کرایه اتوبوس نفری 450 تومن بود انگار، البته برای کسانی که کارت حمل و نقل عمومی داشتند ولی از ما نفری 1000 تومن گرفتند برای دو مسیر ( فلکه آب تا میدان فردوسی و. میدان فردوسی تا آرامگاه فردوسی) نفری 2000 تومن پرداختیم. ورودی آرامگاه هم نفری 3000 تومن بود. از میدان فردوسی تا آرامگاه، حدود 35 دقیقه در راه بودیم که البته بیشتر بخاطر سوار و پیاده شدن مسافرها در ایستگاه‌های مختلف، اینقدر طول کشید هزینه اسنپ هم از خیابان امام رضا تا آرامگاه فردوسی، 25هزار تومن بود.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Shene
  نقدها:
  گزارش
  آرامگاه فردوسی
  توصیه شده توسط کاربر

  آرمگاه فردوسی
  آرمگاه خالق رستم دستان در شهرطوس مشهد است. این آرمگاه که در باغی زیباست نظر هر توریستی را به خود جلب می کند.
  #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • انور محمدی
  نقدها:
  گزارش
  آرامگاه فردوسی، توس
  توصیه شده توسط کاربر

  فردوسی از شاعرانی است که تاثیری شگرف در ادبیات و حتی زبان و فرهنگ فارسی داشته است. بنای کنونی آرامگاه فردوسی در دوران رضاشاه پهلوی ساخته شد. این آرامگاه در توس و نزدیکی مشهد قرار دارد.
  #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • ویدا مهین پو
  نقدها:
  گزارش
  آرامگاه فردوسی
  توصیه شده توسط کاربر

  سرزمین زیبایمان از دیرباز مهد پرورش بزرگان نام آوری بوده است که اکنون هر یک از آنها در گوشه ای از این خاک پاک آرام گرفته اند. یکی از این بزرگان حکیم ابوالقاسم فردوسی شاعر حماسه سرای ایرانی است که طی سی سال یکی از برجسته ترین سروده های جهان یعنی شاهنامه را به جهانیان تقدیم کرد. آرامگاه او در 25 کیلومتری مشهد در شهر طوس واقع شده است. برای رسیدن به این مکان می توانید از اتوبوس های خط واحد شماره 202 مشهد که در اطراف میدان فردوسی هستند استفاده کنید. هزینه ورودی نیز 3000 تومان است. این مجموعه در واقع باغ آرامگاه حساب می‏شود. بنای مربعی و رفیع آرامگاه از دور مشخص است. فضای باغ بسیار آراسته و با صفا است. حوض بزرگی در جلوی بنا وجود دارد که فواره های آن زینت بخش این محیط پر آرامش هستند. در گوشه دیگری از باغ مجسمه مرمرین فردوسی در درون سکویی روی حوض قرار گرفته است. همچنان متفکر و جدی و قلم و کتاب به دست گویی که همچنان قصد ندارد شاهنامه را به اتمام برساند! بنای مرمرین بالای مزارش صلابتی خاص دارد. بنایی برگرفته از طرح های هخامنشی که ستون های آشنا و مشابه تخت جمشید معرف آن است. با طی مسیر پلکانی ختم به آرامگاه گویی به اجبار با نوعی احترام و طمانینه به بالای آرامگاه می رسیم تا بتوانیم خواننده اشعار زیبای شاهنامه باشیم که با خط زیبای نستعلیق در چهار طرف بنا حک شده است. زیرزمین بنا به نوعی تبدیل به موزه شده است که سنگ قبر مرمرین حکیم نیز در آنجا قرار دارد. در دیوارهای بیرون ساختمان نقش برجسته هایی از جنگاوران اسطوره ای و پادشاهان ایرانی خودنمایی می کند. درون زیر زمین نیز واقعاً فضایی حماسی و اسطوره ای ایجاد شده بود. فضای نیمه تاریکی که عمده نور آنجا، نور تابیده شده به نقش برجسته های بزرگی بود که دورتادور دیوار قرار گرفته و روایت کننده صحنه هایی از داستان های شاهنامه بودند. در باغ مصفای این مجموعه در گوشه ای دنج و خلوت و آرام مزار یکی از مردان سرزمینمان مأوا گرفته است: مهدی اخوان ثالث (م امید) سراینده مجموعه آثار "ارغنون" و "آخر شاهنامه" که سروده هایش اغلب در حال و احوال زندگی اجتماعی مردم آن روزگار می چرخید. بعد از بازدید از بنا می توانید با آرامش قدمی در باغ بزنید و از هوای مطبوع و با صفایش بهره ببرید. پیشنهاد می کنم از بنای هارونیه که نزدیک به آرامگاه فردوسی قرار دارد نیز حتماً بازدید کنید. ‌
  #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • م.خ
  نقدها:
  گزارش

  شاعر بزرگ فردوسی در قرن۴ ه.ق در روستای پاژ و توس به خاک سپرده‌شد. فاصله ارامگاه این شاعر بزرگ تا مشهد با ماشین در نیم ساعت طی می شود. بلواری به نام شاهنامه تا نزدیک توس است.

  باغ زیبایی اطراف ارامگاست و موزه ای کوچک هم دارد در سمت چپ موزه ارامگاه شاعر معاصر اخوان ثالث است. از میدان فردوسی مشهد اتوبوس هم ساعتی رفت و امد دارد. پنج شنبه و جمعه برای بازدید بهترست.

  در روز بزرگداشت فردوسی که۲۵ اردیبهشت ماه است همایشی هر ساله برگزار می شود. اثر معروف این شاعر شاهنامه است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: