عکس هایی از زیباترین پروانه های دنیا

4
از 119 رای
تقویم ۱۴۰۳ لست‌سکند - جایگاه K - دسکتاپ
زیباترین پروانه‌های دنیا + تصاویر
28 شهریور 1401 10:00
4

باید قبول کنیم که حشرات برای ما انسان‌ها محبوب‌ترین مخلوقات جهان نیستند. به قدری که هراس و انزجار از حشرات (انتوموفوبیا) به عنوان یکی از شایع‎‌ترین فوبیا‌ها در جهان شناخته می‌شود. ولی پروانه‌ها در دنیای متنوع حشرات، یک استثنا می‌شوند و نه تنها از آن‌ها ترسی نداریم، بلکه از دیدنشان در طبیعت به ذوق می‌آییم.

اگر شما هم جزو کسانی هستید که از تماشای عکس پروانه‌ لذت می‌برید به خواندن این مطلب ادامه دهید تا ضمن مشاهده زیباترین پروانه‌های جهان با انواع پروانه‌ های خاص، مانند بزرگ‌ترین پروانه‌ دنیا و کمیاب‌ترین پروانه دنیا نیز آشنا شوید. البته به جز عکس‌ پروانه‌ زیبا، توضیحاتی هم درباره هرکدام از این پروانه های زیبا داده شده است که جالب است درباره آنها بدانید.

11.jpg

فانتوم کهربایی

اولین مورد را با یکی از نادرترین و شاید زیباترین پروانه‌‌ جهان، یعنی فانتوم کهربایی شروع می‌کنیم. این پروانه های زیبا که با نام‌های دیگری چون روح کهربایی یا شبح کهربایی نیز شناخته می‌شود به دلیل پرهای شفافشان مشهورند. فانتوم کهربایی در جنگل‌های بارانی و نزدیک به درختان بامبو زندگی می‌کند و البته هنگام تابش نور خورشید به سختی قابل مشاهده است.  

زیباترین پروانه جهان
فانتوم کهربایی، عکس پروانه زیبا
زیباترین پروانه
فانتوم کهربایی، زیباترین پروانه 

پروانه پستچی

پروانه پستچی گونه‌ای اندمیک و بومی مکزیک است که گاهی در آمریکای مرکزی و جنوبی دیده می‌شود. آنچه باعث نام‌گذاری این پروانه زیبا شده است، رفتار و سبک زندگی عجیب آن‌ها است، چرا که پس از خارج شدن از لارو، پروانه پستچی تا آخر عمر خود تنها یک مسیر رفت و برگشت برای خود انتخاب می‌کند. به عبارتی، این پروانه در طول عمر خود فقط یک مکان را برای استراحت و مکانی را برای تغدیه انتخاب می‌کند.

 نکته جالب توجه دیگر  این پروانه‌های زیبا، تنوع بالای انواع آن‌ها است. حدود 150 نوع مختلف از این گونه وجود دارد که باعث می‌‎شود بسیاری از پروانه‌ های پستچی از نظر ظاهری با یکدیگر متفاوت باشند. طبق افسانه‌ها، دیدن پروانه‌‌های قرمز رنگ، حاکی از این است که خبر بسیار مهمی قرار است به گوشتان برسد.

عکس پروانه
پروانه پستچی، عکس انواع پروانه ها 
انواع پروانه
عکس پروانه پستچی، از پروانه های زیبا

پروانه بال هشتاد و هشتی آنا

پروانه بال هشتاد و هشتی آنا یکی از جالب‌ترین طرح‌های ممکن را در بال‌های خود دارد. ابتدا به عکس زیبای پروانه‌های زیر نگاهی بیندازید و سعی کنید علت نام‌گذاری آن را تا حدودی کشف کنید. اگر کمی دقت کنید، روی‌ بال‌های این پروانه زیبا طرحی شبیه به عدد 88 لاتین کشیده شده‌ است که کاملا تشخیص آن را بین پروانه‌های دیگر آسان می‌کند. پروانه های زیبا با بال هشتاد و هشتی آنا در جنگل‌های گرمسیر و مرطوب آمریکای مرکزی یافت می‌شود.

زیباترین پروانه دنیا
عکس پروانه بال هشتاد و هشتی آنا از پروانه های زیبا 
پروانه های زیبا
پروانه بال هشتاد و هشتی آنا 

طاووس آبی کوهی

زمانی که صحبت از زیباترین پروانه‌ های جهان باشد، نام طاووس آبی کوهی  به چشم می‌خورد. پروانه‌ دم چلچله‌ای برخلاف نام غلط‌انداز خود، گونه‌ای پروانه متعلق به سرده پاپیلیو‌ها است. این پروانه‌ها با بال‌های بزرگ و آبی رنگی که دارای لبه‌های سیاه یا قهوه‌ای هستند، شناخته می‌شوند. پروانه های زیبای طاووس آبی کوهی غالبا در کشورهای استرالیا، پاپوآ گینه نو و اندونزی دیده می‌شوند.

پروانه آبی
طاووس آبی کوهی، زیباترین پروانه جهان
زیباترین پروانه ها
طاووس آبی کوهی از زیباترین پروانه جهان

شاپرک غروب ماداگاسکار

اگر بپرسید که نام یک شاپرک در میان عکس‌ پروانه‌ها چه می‌کند، در جواب باید بدانید که شاپرک‌ها و پروانه‌ها هر دو متعلق به خانواده پروانه‌سانان هستند. البته شاپرک غروب ماداگاسکار که به عنوان یکی از زیباترین پروانه‌ های جهان شناخته می‌شود، تلفیقی از این دو جانور بوده و ویژگی‌ شاپرک و هم پروانه را در خود دارد. شاپرک مذکور به طور بومی، فقط در جزایر ماداگاسکار یافت می‌شود.

عکس پروانه
عکس شاپرک غروب ماداگاسکار از شاپرک های زیبا
پروانه های زیبا
شاپرک غروب ماداگاسکار از بهترین پروانه های جهان

پروانه بوف

برخلاف سایر پروانه‌ های زیبای این مطلب، پروانه بوف به سرده‌ای از پروانه‌ها تعلق دارد که بیش از 20 گونه مختلف را دربرمی‌گیرد. همانطور که می‌دانید، بوف به معنی جغد است، اما آنچه سبب می‌شود پروانه‌ های بوف را به عنوان یکی از زیباترین پروانه‌ های دنیا نام ببریم، لکه‌های بزرگی شبیه به چشم جغد است که روی بال‌های تمامی گونه‌های پروانه بوف دیده می‌شود. پروانه‌ های بوف هنگام حمله حیوانات شکارچی، بال‌های خود را طوری به نمایش می‌گذارند که ظاهری شبیه به صورت جغد پیدا می‌کند و موجب ترس حیوان مهاجم می‌شود.  

پروانه جغدی
عکس پروانه بوف از انواع پروانه ها
پروانه جغد مانند
عکس پروانه بوف یکی از زیباترین پروانه های جهان

شاه‌بانو، الکساندرای بال‌پرنده‌ای

نوبت به معرفی بزرگترین پروانه جهان یعنی شاه‌بانو، الکساندرای بال‌پرنده‌ای می‌رسد. پروانه در معرض انقراضی که گونه ماده آن به طرز شگفت‌انگیزی بزرگ است. طول و پهنای بال‌های یک شاه‌بانو، الکساندرای بال‌پرنده‌ای ماده به ترتیب به 12 و 30 سانتی متر ممکن است برسد که حدودا 10 برابر از یک پروانه معمولی بیشتر است! بزرگترین پروانه جهان در جنگل‌های شرقی استان اُرو در پاپوآ گینه نو زندگی می‌کند.

شاه‌بانو، الکساندرای بال‌پرنده‌ای
 شاه‌بانو، الکساندرای بال‌پرنده‌ای، بزرگترین پروانه جهان
عکس انواع پروانه ها
 شاه‌بانو، الکساندرای بال‌پرنده‌ای از بزرگترین پروانه های جهان

میامی بلو

شاید در نگاه اول و با تماشای عکس پروانه زیر به نظرتان یک پروانه معمولی بیاید و حتی از قرار گرفتنش در لیست زیباترین پروانه های جهان تعجب کنید، اما آنچه شما در حال تماشایش هستید، عکس نادرترین پروانه جهان است! چرا؟ چون پروانه میامی بلو (Miami blue) بومی نواحی ساحلی جنوب ایالت فلوریدا است و کمتر از 100 عدد از آن‌ها در طبیعت باقی مانده است.  

پروانه آبی رنگ
میامی بلو، نادرترین پروانه دنیا
کم یاب ترین پروانه دنیا
عکس میامی بلو

پروانه مورفو

بسیاری عقیده دارند که پروانه مورفو زیباترین پروانه دنیا است، اما ممکن است با تماشای عکس پروانه زیبا متوجه‌ علتش نشوید. البته که پی بردن به زیبایی مورفو از طریق صفحه نمایشگر گوشی یا مانیتورتان ممکن نیست؛ زیرا بال‌های پروانه مورفو یکی از کمیاب‌ ترین و خاص‌ترین رنگ‌های طیف آبی در جهان را نمایش می‌دهد. چگونگی تولید این رنگ باشکوه، علاوه بر رنگدانه‌های پروانه مورفو به فلس‌هایی که در پشت بال‌های آن قرار گرفته و منعکس کننده نور هستند هم مرتبط است. 

عکس پروانه
پروانه مورفو، یکی از زیباترین پروانه جهان 
زیباترین پروانه های جهان 
پروانه مورفو یکی از زیباترین پروانه جهان 

پروانه شهریار

پروانه شهریار نه تنها یکی از زیباترین پروانه‌ های جهان است، بلکه مانند برخی از پرندگان در فصول مختلف سال مهاجرت می‌کند و از این نظر در خانواده پروانه‌سانان بی‌نظیر است. پروانه شهریار ملقب به ملکه‌ پروانه‌ها است و به دلیل ویژگی گرده افشانی که دارد، به عنوان یکی از مهمترین پروانه‌ های جهان شناخته می‌شود. همچنین در صورت انقراض آن‌ها ممکن است ضررهای جبران ناپذیری به صنایع کشاورزی وارد شود؛ زیرا پروانه شهریار نقش مهمی در گرده افشانی دارد.

انواع پروانه
پروانه شهریار از انواع پروانه ها
عکس پروانه
عکس پروانه شهریار از پروانه های زیبا

پروانه طاووس زمردی

این پروانه یکی از زیباترین پروانه های جهان است، اما شهرتش تنها به دلیل زیبایی نیست. اگر عکس پروانه را دیده باشید، متوجه می‌شوید این پروانه در عکس ها به یک رنگ نیست و در واقع می‌تواند تغییر رنگ دهد. رنگ این پروانه بستگی به زاویه تابش نور دارد به همین دلیل در یک زمان می‌تواند از زوایای مختلف به رنگ های مختلفی دیده شود. این پروانه معمولا به رنگ سبز تیره و اندازه تقریبی آن 10 سانتی متر است. پروانه طاووس زمردی را می توان جزو پروانه های زیبا، بزرگ و از خانواده پروانه های گرمسیری دانست. 

swallowtail-butterfly-1000-1112_full_610.jpg
پروانه طاووس زمردین از پروانه های زیبا

پروانه خشکیده برگ

پروانه خشکیده برگ یکی از جالب ترین پروانه های جهان است. اگر درطبیعت باشید، احتمال اینکه بتوانید این پروانه را تشخیص دهید، بی نهایت سخت است،‌ چرا که بال های پروانه به لحاظ ظاهری تفاوتی با برگ خشکیده درخت ندارد!‌ این پروانه از گونه های آسیایی است و در مناطق هند، کشمیر و هیمالیا دیده می‌شود.این پروانه به اندازه‌ای شبیه به برگ خشک است که اگر بال‌هایش را ببندد، ممکن است شما حتی بتوانید برجستگی‌هایی شبیه رگ برگ را روی آن ببینید.

original.jpg
عکس پروانه خشکیده برگ

سخن آخر

در این متن به معرفی 10 تا از زیباترین پروانه‌ های دنیا پرداختیم، اما فراموش نکنید که زیبایی معیار ثابتی ندارد و به نوعی مشخص کردن زیباترین یا بهترین پروانه‌ های جهان در وهله نخست به سلیقه شما بازمی‌‌گردد. جهان بزرگ پروانه‌سانان صدها هزار گونه را در برمی‌گیرد و بد نیست بدانید که تاکنون تنها حدود 150.00 گونه پروانه نام‌گذاری شده‌‌ و این در حالی‌ است که بین 300.000 تا 500.000 گونه پروانه در جهان وجود دارد.

بد نیست بدانید در ایران هم می‌توانید به شکل‌های گوناگون به تماشای پروانه ها بنشینید،‌ یکی از راه‌های دیدن پروانه‌ها سر زدن به موزه های طبیعت شهرهای مختلف است،‌ موزه طبیعت و حیات وحش تهران (دارآباد) سالنی را به پروانه ها اختصاص داده است که دیدن آن خالی از لطف نیست. بنابراین اگر به دنیای رنگارنگ پروانه‌ها علاقه دارید، نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید. به نظر شما کدام یک از پروانه‌های این متن، شایسته لقب زیباترین پروانه دنیا است؟

 

تألیف: تیم نویسندگان لست سکند

منابع: csiro , megainteresting , treehugge و butterflywebsite

مهدی فتاحی
مهدی فتاحی

نویسندگی جورترین پازلی است که در زندگی پیدا کرده‌ام. به عنوان برنامه‌نویسی که نویسنده هم هست، باور دارم تلفیق هر چیزی با نوشتن، لذت‌بخش‌تر می‌شود. فرقی نمی‌کند چه علاقه‌ای دارید و چه کاری انجام می‌دهید، نوشتن همان چاشنی است که هر کاری را جذاب‌تر می‌کند.