دانستنی‌های جالب و باورنکردنی از خصوصیات دلفین‌ ها

4.5
از 58 رای
تقویم ۱۴۰۳ لست‌سکند - جایگاه K - دسکتاپ
حقایق جالبی از دلفین‌ ها که نمی‌دانید! + تصاویر
25 خرداد 1401 08:00
4

با آن پوزه‌های خندان و هوش بالا، بدون تردید دلفین ها یکی از جذاب‌ترین حیوانات کره زمین از نظر ما انسان‌ها هستند. دلفین‌‌ ها پستاندارانی‌اند که در بیشتر نقاط کره زمین‌ پیدا می‌شوند و بیش از 30 گونه‌ از آن‌ها وجود دارد. از رودخانه‌‌های آمازون گرفته تا خلیج فارس و اقیانوس اطلس، دلفین ها در بسیاری از آب‌های شور و شیرین دنیا زندگی می‌کنند. البته به دلیل تطبیق‌پذیری بالای دلفین ها با شرایط مختلف و سوء استفاده انسان‌ها از این موقعیت، امروزه تجارت بزرگی از دلفین ها به وجود آمده است و آن‌ها را حتی در باغ‌‌وحش، سیرک‌، استخر و... می‌توانیم مشاهده کنیم. با خواندن ادامه این مطلب لست سکند، می‌توانید دانستنی‌های بیشتری از دلفین ها به دست بیاورید و با حقایقی از دلفین ها مواجه شوید که شما را متحیر می‌کند.

(01-03-30) (15).jpg

1. بزرگ‌ترین تهدید دلفین‌ ها

آلودگی صوتی دریایی، یکی از ‌بزرگترین ‌تهدیداتی است که سلامت دلفین ها را به‌خطر می‌اندازد. دلفین ها از معدود جاندارانی هستند که قادرند با یک‌دیگر از طریق امواج صوتی (پژواک‌ سازی) ارتباط برقرار کنند. بنابراین آلودگی صوتی علاوه بر مختل کردن این توانایی، سلامت روانی‌ آن‌‌ها را نیز به خطر می‌اندازد.

2. سرعت دلفین ها

دلفین ها معمولا با سرعت پایینی شنا می‌کنند، اما گونه‌ دلفین‌ های معمولی (delphinus delphis) در صورت نیاز می‌توانند تا 60 کیلومتر بر ساعت شنا کنند که از این لحاظ به عنوان سریع‌ترین پستاندار شناگر در دنیا شناخته می‌شوند.

3. خودکشی دلفین‌ ها

یکی از عجیب‌ترین رفتار دلفین‌‌ ها، خودکشی گروهی است. دلفین‌ ها موجوداتی هستند که با آلوده شدن محل‌ زندگیشان‌، تغییرات دمایی آب و حتی بدون هیچ دلیل مشخصی، دست به خودکشی گروهی می‌زنند. 

 

دلفین
خودکشی دلفین ها

 

4. هوشیاری خاص دلفین ها

یکی از منحصر به فرد‌ترین قدرت دلفین ها، کنترل سطح هوشیاری ذهن‌شان است، چرا که دلفین ها (سرده پوزه‌ بطری‌ها) هنگام خوابیدن، نیمی از مغزشان را هوشیار نگه می‌دارند. به این صورت دلفین ها می‌توانند یکی از چشم‌هایشان را باز نگه‌دارند. این ویژگی در حیات دلفین هایی که در طبیعت زندگی‌ می‌کنند، نقش بسیار حیاتی دارد. چرا که هنگام احساس خطر یا جدا شدن دلفینی از گله به سرعت می‌توانند واکنش نشان‌ دهند. اگر همراه با تور کیش، از پارک دلفین‌ها و نمایششان بازدید کرده باشید، متوجه هوش سرشار آنها شده‌اید.

مشاهده لیست قیمت تورهای کیش

5. دلفین ها اسم دارند

دانشمندان اثبات کرده‌اند که دلفین ها برای یک‌دیگر اسم انتخاب می‌کنند، صدای خاصی را برای نامیدن برمی‌گزینند و آن را به‌ خاطر می‌سپارند. تا به حال چنین چیزی را تصور کرده بودید که هر دلفینی اسم داشته باشد؟

6. هوش زیاد دلفین‌ ها

دلفین ها این توانایی را دارند تا از اشیا و جانوران دیگر استفاده ابزاری داشته باشند؛ برای مثال در خلیجِ کوسه استرالیا، دلفین ها اسفنج‌های دریایی را مانند یک دستکش بر پوزه خود قرار می‌دهند تا هنگام شکار یا جستجو طعمه، پوزه آن‌ها به وسیله سنگ و چیزهای تیز، آسیب نبیند.

دلفین
استفاده دلفین ها از اسفنج دریایی

7. پرستاری کردن دلفین ها

دلفین ها، جانوران مهربان و اجتماعی هستند و از سایر دلفین های پیر، مجروح و بیمار، مراقبت می‌کنند. این دسته دلفین هایی که به هر دلیلی شرایط خاصی را در گله تجربه می‌کنند به عنوان pod شناخته می‌شوند.

8. دلفین ها روزگاری خشک‌زی بودند

اجداد دلفین ها به سرده‌ای از پستانداران سم پا به نام جُفت‌سُم‌سانان یا Artiodactyla باز می‌گردد. گفته می‌شود حدود 50 میلیون سال پیش، اجداد دلفین ها برای پیدا کردن غذا، وارد آب‌ها شدند که تکامل آن‌ها طی سالیان دراز سبب بوجود آمدن دلفین های امروزی شد.

بچه دلفین
سواری گرفتن بچه دلفین از مادرش 

9. دلفین ها شش دارند

دلفین ها پستاندار هستند و شش دارند، به همین علت برای نفس کشیدن باید به سطح آب بیایند. برخلاف پستانداران خشکی که فقط از طریق دهان نفس می‌کشند و غذا می‌خورند، دلفین ها برای هر کار، محفظه‌های جداگانه دارند. دلیل وجود سوراخ‌های متفاوت این است که مکیدن آب به ریه‌ها هنگام غذا خوردن موجب غرق شدن نشود.

10. دلفین یکی از خطرناک‌ترین حیوانات جهان

آیا می‌دانستید نهنگ قاتل، یکی از بزرگ‌ترین گونه‌های دریایی جهان، نوعی دلفین است؟ در واقع به دلیل جثه بزرگ‌تر نهنگ قاتل، این جانور با نام نهنگ یا وال شناخته می‌شود. نهنگ‌ قاتل، بزرگ‌ترین جانور خون گرم آبزی است که طول و وزن آن می‌تواند تا 9 متر و 8 تن برسد. به غیر از نهنگ آبی دلفین هایی که بیش از 8 متر ارتفاع داشته باشند را نهنگ می‌خوانند که از این رو نهنگ‌ خلبان، نهنگ کله ‌خربزه‌ای، نهنگ قاتل کوتوله و نهنگ دندان‌کلفت از دیگر دلفین هایی هستند که با پیشوند نهنگ شناخته می‌شوند.

نهنگ قاتل
عکس نهنگ قاتل

11. حافظه باورنکردنی دلفین‌ ها

تا چندین سال پیش، فیل‌ها را به عنوان حیواناتی می‌شناختند که قوی‌ترین حافظه را پس از انسان‌ها دارند. اما تحقیقات نشان داد دلفین های سرده پوزه بطری‌ای، قوی‌ترین حافظه را در قلمرو حیوانات داشته و فیل‌ها در جایگاه بعدی قرار می‌گیرند. برای مثال، دلفین های پوزه بطری‌ای می‌توانند نام‌ دلفین دیگری را که 20 سال پیش ملاقاتش کرده بودند به یاد بیاورند و به وسیله سوت‌های منحصر به فردی صدا بزنند.

12. خود شناسی دلفین ها

دلفین پوزه بطری‌ای که یکی از شناخته شده‌ترین سرده دلفین ها است، در کنار نخستی‌سانان و انسان‌ها از معدود جانورانی هستند که قابلیت شناخت خود را در آینه دارند.

13. تغذیه دلفین ها

رژیم غذایی دلفین ها با توجه به محل زندگی و نوع گونه، متنوع است، اما به طور کلی، آن‌ها جانورانی گوشت‌خوار هستند که از ماهی‌ها، ماهی‌های مرکب و سخت‌پوستانی مانند میگو تغذیه می‌کنند. به طور میانگین دلفین ها روزانه 15 کیلوگرم غذا می‌خورند.

دلفین
تغذیه دلفین‌ ها

14. حواس پنجگانه دلفین ها

حس بینایی دلفین ها بسیار دقیق‌ است، اما از آن دقیق‌تر حس شنوایی آن‌هاست. طوری که یک دلفین نابینا، فقط با اتکا به حس شنوایی خود می‌تواند در طبیعت زنده بماند. البته برخلاف این دو حواس، حس بویایی دلفین ها بسیار ضعیف است و می‌توان گفت این جانوران مزه چیزی را خوب درک نمی‌کنند.

15. معنی دلفین

دلفین واژه‌ای یونانی است که از دِلفیس (delphis) گرفته شده. دلفیس در یونانی به معنی ماهیِ با رحم است. چرا که این پستانداران دریایی شبیه به انسان، زنده زایی می‌کنند. پس از زایمان مادر برای اولین تجربه به فرزندش کمک می‌کند تا به سطح زمین برود و حتی مشاهده شده است که آنها با مهربانی مادرانه باورنکردنی در حال لانه سازی و در آغوش گرفتن بچه‌های خود هستند. 

16. دلفین ها بیش از 200 دندان دارند

احتمالا در عکس‌هایی که از دلفین‌ ها هست، متوجه دندان‌هایشان شده‌اید. همه دلفین‌ ها دندان‌های مخروطی شکل دارند. گونه دلفین ریسو 14 دندان دارد در حالی که گونه دلفین اسپینر می‌تواند 240 دندان داشته باشد.

دندان دلفین.jpg
دندان‌های دلفین 

17. بارداری دلفین ها

بارداری دلفین ها بین 9 تا 16 ماه طول می‌کشد. این زمان بسته به گونه و محل زندگی تغییر می‌کند. تغذیه بچه دلفین از شیر مادر است و وابسته به گونه، بچه دلفین تا 2 سال شیر می‌خورد. این حجم شباهت به انسان‌ها عجیب است. یک گوساله ممکن است بین 3 تا 8 سال با مادرش بماند.

18. سوپرپاد دلفین‌ ها

دلفین ها حیواناتی بسیار اجتماعی هستند که عمدتاً به صورت گروهی‌ زندگی می‌کنند و با هم شکار می‌کنند. همانطور که خواندیم، دلفین ها پس از تولد با خانواده مادری زندگی می‌کنند. آن‌ها موجوداتی شاد هستند و حتی باهم بازی می‌کنند. غلاف‌های بزرگ دلفین ها به نام «سوپرپاد» می‌توانند از 1000 عضو یا بیشتر تشکیل شوند! دیدن این غلاف‌ها از نزدیک بسیار هیجان‌انگیز خواهد بود که البته نادر است.

19. دلفین ها را عصبانی نکنید

دلفین ها حیواناتی آرام و بازیگوش هستند به طوری که ممکن است شنا کردن دلفین ها با انسان ها را دیده باشید، اما در عین حال بسیار خطرناک و قدرتمندند. ماهیت دلفین یک حیوان شکارچی و گوشت‌خوار است. بنابراین حمله به سایر حیوانات، خصلتی عادی در دلفین ها محسوب می‌شود. اما علاوه بر این‌ها، احتمال کشته شدن کوسه در جدال با دلفین‌ بسیار زیاد است. به دلیل هوش بالاتر، دلفین ها با پوزه‌های قدرتمند خود به نقاط حساس یک کوسه مانند آبشش و زیر شکم، ضربه‌های مهلکی وارد می‌کنند و همچنین به روش شکار کردن کوسه‌ها آگاه هستند. البته برتری دلفین ها درباه کوسه‌ها، امری قطعی نیست و نوع گونه و عمق آبی که در آن جدال می‌کنند بسیار تعیین کننده است.

دلفین ها
یکی از راه‌های تشخیص دلفین از کوسه، باله دمی آن‌ است (دلفین عمودی و کوسه افقی)

سخن آخر

به عنوان سخن آخر و پس از آشنایی با عجایب این موجودات شگفت‌انگیز، باید بگوییم که دلفین مائوئی (یکی از زیرگونه‌های دلفین نیوزلند) در معرض بیشترین خطر است. از این گونه نادر کمتر از 50 عدد باقی مانده است. علاوه بر این، بسیاری دیگر از دلفین ها در معرض خطر گرمایش زمین و آلودگی آب‌ها وجود دارند. در صورت تغییر دما دسته جمعی خودکشی می‌کنند و این موضوع بسیار قابل تأمل است. امیدواریم همگی برای حفظ گنجینه‌های طبیعت و دلفین هایی که بسیار به ما شبیه‌اند تلاش کنیم.

 

تألیف: تیم نویسندگان لست سکند

مهدی فتاحی
مهدی فتاحی

نویسندگی جورترین پازلی است که در زندگی پیدا کرده‌ام. به عنوان برنامه‌نویسی که نویسنده هم هست، باور دارم تلفیق هر چیزی با نوشتن، لذت‌بخش‌تر می‌شود. فرقی نمی‌کند چه علاقه‌ای دارید و چه کاری انجام می‌دهید، نوشتن همان چاشنی است که هر کاری را جذاب‌تر می‌کند.