زیباترین طوطی های جهان به رنگارنگی طبیعت! + عکس

4.4
از 285 رای
آگهی لست سکند - مرجع قیمت ۲ - جایگاه K - دسکتاپ
رنگارنگترین پرندگان جهان را بشناسید + تصاویر
03 اردیبهشت 1401 08:00
0

پرهای روشن و خیره کننده در کنار بهره بردن از صدایی زیبا، برخی از ویژگی‌هایی هستند که یک طوطی را به لیست زیباترین  مخلوقات دنیا تبدیل می‌کند. بسیاری از زیباترین انواع گونه‌های پرندگان در زیرشاخه طوطی‌ها قرار گرفته‌اند و از دیرباز به‌خاطر پرهای زیبا و قابلیت تقلید صدای انسان‌ها مورد تحسین شده‌اند. طوطی‌ها همچنین یکی از باهوش‌ترین حیوانات دنیا هستند که در ادامه با برخی از ویژگی‌هایشان آشنا خواهیم شد، اما در اصل این مطلب از لست سکند می‌خواهیم چندی از زیباترین طوطی های دنیا را به شما معرفی کنیم. 

02.jpg

1. طوطی اسکارلت (Scarlet Macaw)

اسکارلت یکی از بزرگترین و زیباترین طوطی‌ های دنیا است که به خاطر پرهای رنگارنگ و هوش سرشارش شناخته می‌شود. طوطی اسکارلت بومی جنگل‌های بارانی آمریکای جنوبی و مرکزی است، اما هم‌اکنون به عنوان حیوان خانگی در سرتاسر دنیا یافت می‌شود. بیشتر پرهای اسکارلت قرمز است اما رنگ های زرد، سبز و آبی نیز روی بال و دم آن به چشم می‌خورد. اسکارلت پرنده‌ای بسیار باهوش است و قابلیت تشخیص شکل و رنگ را دارد. از آنجا که تقاضای زیادی مبنی بر نگهداری اسکارلت به عنوان حیوان خانگی وجود دارد جمعیت این حیوان به شکل قابل ملاحظه‌ای در طبیعت کاهش یافته و به صورت غیر قانونی نیز قاچاق می‌شوند.

طوطی اسکارلت (Scarlet Macaw).jpg
طوطی اسکارلت
طوطی اسکارلت (Scarlet Macaw)2.jpg
طوطی اسکارلت از زیباترین طوطی‌ های جهان

2. اکلکتوس (Eclectus)

این گونه طوطی فقط در جنگل‌های پاپوآ گینه نو یافت می‌شود. هر دو جنس نر و ماده آن دارای پرهای روشن و رنگارنگی هستند، اما نکته جالب، تفاوت زیاد دو جنس این طوطی با یکدیگر است که باعث شده برای مدت‌های طولانی گونه‌هایی جدا از هم تلقی شوند. جنس نر دارای پرهای سبزرنگ و منقاری زرد - نارنجی است، در حالیکه گونه ماده پرهای بنفش و قرمز و نوکی مشکی دارد. یکی از نکات جالب در مورد این طوطی‌ها این است که برای نشان دادن خطر، موهای روی سر خود را بالا می‌برند. عمر اکلکتوس‌ها حدود 30 سال است و به عنوان حیوانات خانگی بسیار پرطرفدار هستند و به همین دلیل زندگی آن‌ها در حیات وحش تهدید شده است. اکلکتوس همچنین یکی از باهوش ترین پرندگان سخنگوی دنیا است. 

 

اکلکتوس (Eclectus).jpg
طوطی اکلکتوس
اکلکتوس (Eclectus)2.jpg
طوطی اکلکتوس یکی از زیباترین طوطی های جهان

 

3. طوطی هایسینت (Hyacinth Macaw)

هایسینت بزرگ‌ترین گونه از طوطی‌های پرنده‌ای است که فقط در جنگل‌های بارانی جنوب برزیل یافت می‌شوند. متوسط طول بدن این طوطی زیبا به همراه دم او 100 سانتی متر است. هایسینت دارای پرهای روشن آبی و منقاری مشکی رنگ است. در آزمایش‌های کنترل شده، این طوطی‌ها نشان داده‌اند که قادر به استفاده از ابزارهای مختلف برای بدست آوردن و خوردن غذای خود هستند و این موضوع نشان از هوش بالای آن‌ها دارد. این گونه در حیات وحش به شدت در معرض خطر قرار دارد و جنگل زدایی‌های بی‌وقفه‌ این گونه را به سمت انقراض سوق می‌دهد. 

 

طوطی هایسینت (Hyacinth Macaw)2.jpg
طوطی هایسینت
طوطی هایسینت (Hyacinth Macaw).jpg
 هایسینت یکی از خاص ترین طوطی های جهان

4. طوطی خورشید (Sun Parakeet)

هنگامی که این پرنده در جنگل‌های آمریکای جنوبی پرواز می‌کند، رنگ زرد و نارنجی پرهای آن‌ها نگاه هر کسی را به خود جلب می‌کند. نوع نر و ماده این گونه کاملا شبیه به هم هستند، اما رنگ پرهای طوطی‌های نوجوان در ابتدا سبز کمرنگ است که به مرور و در عرض 6 ماه زرد رنگ می‌شود. این پرنده قابلیت تقلید صدای انسان را دارد و به صورت گروهی زندگی می‌کند. طوطی‌های عضو یک گروه با هم به دنبال غذا می‌گردند و لانه‌های خود را در کنار هم بنا می‌کنند. 

طوطی خورشید (Sun Parakeet).jpg
طوطی خورشید
طوطی خورشید (Sun Parakeet)2.jpg
عکس طوطی خورشید

5. طوطی طوسی آفریقایی (African Grey)

این طوطی بومی کنگو آفریقا است و در جنگل‌های انبوهی زندگی می‌کنند که بیشتر از نصف محدوده کلی این کشور را در برگرفته است. طول بال‌های این طوطی بسیار بلند است و به 50 سانتی متر می‌رسد. رنگ این طوطی طوسی است که البته نقاط مشکی، سفید و قرمز نیز روی پرهای آن دیده می‌شود. مانند بیشتر طوطی‌ها، در این گونه نیز تفاوت ظاهری بین جنس نر و ماده وجود ندارد. این طوطی‌ها به عنوان حیوانات خانگی بسیار پرحرف هستند و به راحتی اصوات انسان‌ها را تقلید می‌کنند. طوطی طوسی آفریقایی همچنین بسیار باهوش است و الگوها را نیز درک می‌کند. 

 

طوطی طوسی آفریقایی (African Grey)2.jpg
طوطی طوسی آفریقایی
طوطی طوسی آفریقایی (African Grey).jpg
طوطی طوسی آفریقایی

6. طوطی آبی و زرد (Blue and Yellow Macaw)

این طوطی نیز مانند طوطی اسکارلت در جنگل‌های آمریکای جنوبی و نزدیک تالاب‌ها، باتلاق‌ها و مرداب‌ها یافت می‌شود. این دو طوطی از نظر ابعاد و شکل ظاهری شباهت‌های زیادی به یکدیگر دارند. پرهای این طوطی عمدتا آبی هستند، اما نواحی زیر گلو، شکم و زیر بال‌های پرنده رنگ زرد دارند. همچنین در قسمت سر پرنده، رنگ‌های سبز و مشکی نیز وجود دارند. این پرنده نیز جزو حیوانات خانگی محبوب است که به خاطر پرهایش شکار و قاچاق می‌شده و گاهی نیز از آن برای اجرا در سیرک استفاده می‌کردند. امروز نابودی زیستگاه این پرندگان باعث شده که در معرض خطر باشند. طوطی آبی و زرد یا مکائو یکی از جانوران با بیشترین طول عمر در جهان است. 

طوطی آبی و زرد (Blue and Yellow Macaw)2.jpg
طوطی آبی و زرد
طوطی آبی و زرد (Blue and Yellow Macaw).jpg
عکس طوطی آبی و زرد 

7. گالا (Galah)

این پرندگان با عنوان طوطی کاکل‌دار سینه صورتی شناخته شده و در بیشتر نواحی استرالیا یافت می‌شوند. این طوطی‌ها دارای پرهایی صورتی رنگ در ناحیه سینه هستند و سری خاکستری و دمی کوتاه دارند. جنس مذکر و مؤنث این طوطی کاملا شبیه هم است و تنها تفاوت آن‌ها در رنگ چشم‌ها است. این پرندگان بسیار اجتماعی هستند و در جست و جوی غذا در دسته‌های 1000 تایی پرواز می‌کنند. این دسته‌ها مسافت‌های طولانی را در جست و جوی غذا پیموده و برخی اوقات نیز در شکل‌های بسیار جالبی پرواز می‌کنند که بسیار تماشایی است.

گالا (Galah)2.jpg
گالا از زیباترین طوطی های جهان
گالا (Galah).jpg
عکس طوطی گالا

8. داسکی لوری (Dusky Lory)

داسکی لوری که یکی از ویژگی‌های بارز آن، پرهای سفید پشت پرنده است، بومی پاپوآ گینه نو است. طول این پرنده 9 اینچ است و پرهای آن مشکی و نارنجی هستند و نوک بزرگی نیز به رنگ نارنجی دارد. افراد زیادی از این حیوان بسیار باهوش نگهداری می‌کنند. این طوطی می‌تواند صدای انسان را تقلید کند و بسیار اجتماعی است. غذای این پرنده، میوه و انواع مختلف بِری و دانه‌ها است.

داسکی لوری (Dusky Lory).jpg
طوطی داسکی لوری
داسکی لوری (Dusky Lory)2.jpg
داسکی لوری از خاص ترین طوطی های جهان

9. طوطی بال برنزی (Bronze Winged Parrot)

این پرنده یکی از زیباترین طوطی‌هایی است که در جنگل‌های آمریکای جنوبی یافت شده و رنگ پرهای آن بیشتر آبی و بنفش است. روی بال این طوطی یک نقطه بزرگ برنزی وجود دارد که نام طوطی نیز از همان گرفته شده است. تعداد این طوطی‌ها در حیات وحش به‌دلیل جنگل‌زدایی و قاچاق بسیار اندک است. این طوطی‌ها در حفره‌های درختی زندگی می‌کنند و از ماه مارس تا ژوئن زمان تولید مثل آن‌ها است. هر فصل نیز جنس ماده حدود سه تا چهار تخم می‌گذارد.

(Bronze Winged Parrot).jpg
عکس طوطی بال برنزی
(Bronze Winged Parrot)2.jpg
طوطی بال برنزی از زیباترین طوطی های جهان

10. کاکادو سولفور کرست (Sulphur Crested Cockatoo)

این طوطی با شکل متمایز خود در نواحی جنوب شرقی آسیا و استرالیا یافت می‌شود و به‌خاطر داشتن کاکلی به رنگ زرد سولفوری و نوکی قهوه‌ای به‌راحتی قابل تشخیص است. طوطی نر و طوطی ماده کاکادو سولفور کرست، بسیار شبیه هم هستند اما مانند طوطی گالا رنگ چشمان آن‌ها می‌تواند متفاوت باشد.

همچنین این طوطی‌ها صداهای متفاوتی دارند که هر کدام از آن‌ها می‌تواند مشخص‌کننده یک موضوع متفاوت باشد. این طوطی‌ها در حفره‌های درختی زندگی می‌کنند و طول عمرشان در طبیعت می‌تواند به 70 سال نیز برسد. خانواده‌های این پرنده‌ها سال‌ها در کنار هم می‌مانند و به این موضوع نیز معروف هستند. رژیم اصلی این طوطی‌ها انواع بری‌ها، دانه و ریشه‌ها است. 

(Sulphur Crested Cockatoo)2.jpg
عکس طوطی کاکادو سولفور کرست
(Sulphur Crested Cockatoo).jpg
کاکادو سولفور کرست از زیباترین طوطی های جهان

11. کاکاپو (kakapo)

یکی خاص‌ترین و زیباترین طوطی های جهان کاکاپو است که ظاهر بسیار متفاوتی با اکثر طوطی‌هایی که می‌شناسید دارد. این پرنده برخلاف سایر هم‌نوعان خود علاقه‌ای به پرواز کردن ندارد و همین‌طور جانوری شب‌زی به‌شمار می‌رود. متاسفانه در حال حاضر تعداد کاکاپوها در طبیعت بسیار کم شده و در فهرست حیواناتی که بیش‌ترین خطر انقراض را دارند، قرار می‌گیرند.

kakapo.png

کاکاپور از نادرترین طوطی های جهان

kakapo2.jpg
عکس کاکاپو

12. طوطی رنگین کمانی (rainbow lorikeet)

اگر قرار باشد رنگ را ملاک زیبایی یک طوطی قرار دهیم، بدون شک طوطی رنگین کمانی زیباترین طوطی دنیا خواهد بود. طوطی رنگین کمانی یا همان طوطی کوچک استرالیایی، بومی استرالیا است اما در مناطقی از نیوزلند، تاسمانیا و جنگل‌های بارانی هنگ کنگ هم دیده می‌شود. طوطی کوچک استرالیایی به دلیل داشتن سر آبی، بدن و پرهای رنگی، کاملا قابل تشخیص است. این طوطی‌ها به هیچ عنوان خجالتی نیستند و به دنبال جلب توجه هستند، همچنین این موضوع در کنار سخنگو بودنشان سبب شده که متاسفانه شکار و بازار خرید و فروش آن‌ها، حتی در ایران متداول باشد.

Rainbow Lorikeet طوطی رنگین کمانی-min.jpg
طوطی رنگین کمانی 
طوطی رنگین کمانی Rainbow Lorikeet2.jpg
طوطی رنگین کمانی از زیباترین طوطی های جهان

سخن آخر 

در این مطلب شما را با تعدادی از زیباترین طوطی های جهان آشنا کردیم. البته که زیبایی یک مسئله شخصی است و نمی‌توان هیچ طوطی و هیچ جانوری را از لحاظ زیبایی سبک و سنگین کرد. این طوطی‌ها نیز صرفا به دلیل ظاهر خاص و رنگ‌ و روی متفاوتی که دارند لقب زیباترین طوطی های جهان را گرفته‌اند. به هر حال اگر به چنین موضوعاتی علاقه دارید پیشنهاد می‌کنیم نگاهی هم به مطلب حیواناتی که عجیب‌ترین ظاهر را دارند بیندازید. 

منبع : earthnworld