Close

ارگ گوگد، دومین بنای بزرگ خشتی ایران در گلپایگان و اعجازش!

4.6
از 34 رای
جایی در ایران که دیو و دد هم از آن فراری هستند! +تصاویر
  • 10 مهر 1398 08:00
  • 5
  • 83.4K

در مسیر جاده معروف ابریشم که جاده اصلی تجاری دوران قدیم بوده ارگ تاریخی قرار دارد که قدمت آن به حدود چهار قرن پیش می‌رسد. این بنا در استان اصفهان کنونی و در شهر گلپایگان قرار دارد و برای دیدن این ارگ باید سری به نصف جهان زیبا بزنید. ارگ گوگد، دومین بنای بزرگ خشت و گلی ایران است و تنها سند مکتوبی که از این بنا موجود است متعلق به حدود 130 سال پیش است.

ارگ گوگد

با توجه به اسناد بدست آمده، ارگ گوگد توسط شخصی به نام علیخان به همسرش واگذار گردید. این ارگ مربعی شکل است و 6400 متر مربع مساحت دارد و چهار برج قرینه زیبا با دیوارهایی سرخ رنگ به ارتفاع 12 متر آن را دربر گرفته است. ارگ تاریخی گوگد اکنون با دارا بودن 20 اتاق و سوئیت‌های زیبا در دو طبقه، رستوران، چایخانه سنتی و تالار پذیرایی و جاذبه‌های متنوع گردشگری به عنوان مکانی منحصر به فرد برای بازدید و استراحتگاه گردشگران شهرستان گلپایگان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ارگ گوگد

ارگ گوگد در زمان صلح به عنوان کاروانسرا مورد استفاده قرار می‌گرفته و با توجه به وضعیت و موقعیت خاص خود نسبت به کاروانسراهای مجاور، محل استراحت کاروان تجار سرشناس و یا حاکمان و والی‌های سایر ایالات ایران بوده است و حتی به استناد اظهارات افراد مسن شهر، آغا محمدخان قاجار نیز در لشگرکشی‌های خود چند روزی را در این محل استراحت کرده است.

ارگ گوگد

ارگ گوگد

ارگ گوگد

ارگ گوگد

ارگ گوگد

ارگ گوگد

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (5 نظر)

× در حال پاسخ به:

رویا 15 اردیبهشت 1398 ساعت 08:08

اردیبهشت 98 تو برگشت از محلات و به قصد اقامت در گلپایگان یک شب را در قلعه موندیم واسه یک شب یه اتاق سه تخته معمولی را چهارصد گرفتیم.(به نظرم خیلی گرون بود) اتاق نسبتا تمیز بود حمام و دستشویی داخل اتاق بود یخچال داشت و یه سشوار جالب که تو باید کله ات را باهاش هماهنگ میکردی اما فضای قلعه خیلی خوب بود حس خیلی خوبی داشت به خصوص در شب فضای آروم و دنج با حس و حال سنتی اما قشنگ تر از همه چایخونه و موسیقی سنتی خیلی خوب اون بود که من را برد به عالم بچگی به دنیایی که در اون من پدربزرگ و مادربزرگ و اقوام را میدیدم بسیار حس و حال خوبی داشت البته با رفتن داخل چایخونه متوجه شدم که خیلی ها این حس و حال را پیدا میکنن قیمتهای چایخونه خوب بود تو فضای ارگ یه نونوایی گلیم فروشی مغازه کیف و لباس سنتی و یه مغازه عرقیجات و رستوران بود فضای داخل با آبنماها و صدای موسیقی سنتی قشنگی خاص خودش را داشت.میتونستی به پشت بوم بری و کل دشت را زیر نظر داشته باشی صبحانه هتل معمولی بود اطراف ارگ در اون موقع پر از گلهای وحشی و خودرو بود فصل فصل جشن گرفتن زنبورها و پرنده ها بود و یه دشت مخملی به رنگهای مختلف میدیدی البته هر از چندی بوی کلاسیک گاو و گوسفند به خوبی استشمام میشد تو قدم زنی در اطراف ارگ متوجه شدم پشت ارگ طویله بود.فضای ارگ خیلی بهتر از این میتونست باشه جای خالی گلهای شمعدونی کاملا حس میشد هنوز شب بوهای خشک شده عید بودند و یه جاهایی جهت نظافت و ساماندهی از دید مدیریت ارگ پنهون مونده بود فضای ورودی میتونست بهتر از این باشه ارگ جای کارهای زیادی داشت اما در مجموع خوب بود.از کباب و لبنیات عالی گلپایگان غافل نشید که خیلی خوبه

خانم الف 5 خرداد 1396 ساعت 03:06

دقیقا متوجه نشدم یعنی الان کاربری اقامتی پیدا کرده؟ قیمت یک شب اقامت و امکاناتش در چه حدیه؟
لطفا اگه کسی میدونه پاسخ بده

مجید 5 خرداد 1396 ساعت 03:06

اول باید کل ایرانو بگردی بعد اگه وقتو پول داشتی بری خارج از کشور