جاهای دیدنی اصفهان؛ از معروف تا ناشناخته + عکس، قیمت و آدرس

4.6
از 10 رای
سفرنامه نویسی لست‌سکند - جایگاه K دسکتاپ
لیست کامل جاهای دیدنی اصفهان برای بازدید
03 فروردین 1402 09:00
0

جاهای دیدنی اصفهان بسیار پرشمارند و آوازه‌شان تا کیلومترها آن‌طرف‌تر از ایران هم رفته است. بی‌دلیل نیست لقب نصف جهان را به آن داده‌اند. حالا تصور کنید فرصت محدودی برای سفر به چنین شهری در اختیار دارید و زمان کافی برای بازدید از تک‌تک جاذبه‌هایش ندارید! آن وقت تکلیف چیست؟ کدام‌یک از دیدنی های اصفهان را انتخاب می‌کنید که حداقل با خیال آسوده‌تری شهر را ترک کنید؟ مخصوصاً در تعطیلات عید یا اوقات شلوغی که اصفهان پر از مسافر است و رفتن و بازدید از جاذبه‌ها با مشقت بسیاری همراه است!

بدون شک، اولویت بازدید از جاذبه‌ها به علایق هر شخص برمی‌گردد و نمی‌توانیم نسخه مشخصی برای همه مسافران تعیین کنیم. در این لیست از جاهای دیدنی اصفهان، تمامی مراکز دیدنی اصفهان و مناطق گردشگری اصفهان را دسته‌بندی کرده‌ایم و سعی کرده‌ایم از جاهایی بگوییم که سفرتان را جذاب‌تر می‌کند. علاوه بر این، برخی از جاهای دیدنی اصفهان هستند که به‌نسبت کمتر شناخته شده‌اند، در این لیست به معرفی این جاذبه‌ها هم پرداخته‌ایم. در نتیجه شماری از محبوب‌ترین دیدنی های اصفهان از نظر مردم و تعدادی از جاذبه‌های کمتر شناخته شده با اطلاعاتی مثل قیمت ورودی و آدرس را دارید. همچنین جزئیاتی جذاب از اتفاقات و تاریخچه آن‌ها را هم در این مطلب از لست‌سکند برای شما آورده‌ایم تا با اطلاعات خیلی بیشتری به بازدید آن‌ها بروید.

آنچه در ادامه مطلب خواهید خواند
کاخ‌ها و ابنیه تاریخی اصفهانمیدان نقش جهان اصفهان کاخ چهل‌ستون اصفهانعمارت عالی قاپو اصفهانکاخ هشت بهشت اصفهانعمارت منارجنبان اصفهانآتشگاه اصفهانمناره چهل دخترانبرج کبوتر مرداویجبرج‌های کبوتر گورتخانه‌های تاریخی اصفهانخانه جواهری در اصفهانخانه مشیرالملک اصفهانخانه تاریخی معتمدی (ملاباشی)خانه دهدشتی اصفهانخانه مشروطه اصفهانعمارت انگورستان ملک اصفهانپل‌ها تاریخی اصفهانسی و سه پل اصفهانپل خواجو اصفهانپل شهرستان در اصفهانپل چوبی اصفهانپل مارنان اصفهانموزه‌های اصفهانموزه هنرهای تزئینی اصفهان (رکیب خانه)موزه موسیقی اصفهانموزه تاریخ طبیعی اصفهانموزه عصارخانه شاهی اصفهانباغ موزه پروانه اصفهانموزه صدف اصفهانکلیساهای اصفهانکلیسای وانک اصفهانکلیسای بیت اللحم اصفهانکلیسای هاکوپ اصفهانکلیسای مریم مقدس اصفهانمساجد و مدرسه‌های اصفهانمسجد اماممسجد جامع اصفهانمسجد شیخ لطف‌الله اصفهانمسجد حکیم اصفهانمدرسه چهارباغ اصفهانباغ‌های اصفهانباغ گل‌ها در اصفهانباغ پرندگان اصفهانمحله‌ها و بازارهای اصفهانبازار قیصریه اصفهانمحله چهارباغ عباسی اصفهانمحله جلفا در اصفهانسبزه میدان اصفهانحمام‌های تاریخی اصفهانحمام شیخ بهائی اصفهانحمام قاضی اصفهانحمام علی قلی آقا اصفهانآرامگاه‌های اصفهانآرامگاه صائب تبریزی در اصفهانآرامگاه باباقاسم در اصفهانتخت فولاد اصفهان

کاخ‌ها و ابنیه تاریخی اصفهان

بسیاری از جاهای دیدنی اصفهان را کاخ‌ها و ابنیه‌های آن تشکیل داده‌اند. در هرکدام از این بناها، می‌توانید هنرهای مختلفی را مانند نقاشی، کاشی‌کاری، گچ‌بری و مواردی دیگر ببینید. در ادامه تعدادی از عمارت‌ها، کاخ‌ها و ابنیه تاریخی را معرفی می‌کنیم که اگر به معماری و هنرهای ظریف به‌کار رفته در ساختمان‌های تاریخی علاقه دارید، مشاهده این ابنیه را به شما پیشنهاد می‌کنیم. برخی از این بناها، تاریخچه جذابی دارند و اتفاقات مهمی در آن‌ها افتاده که کمی هم به آن‌ها پرداخته‌ایم.

میدان نقش جهان اصفهان 

ساخت میدان نقش جهان یکی از برنامه‌های اصلی شاه عباس برای توسعه پایتختش بوده که امروزه به یکی از مهم‌ترین مراکز دیدنی اصفهان بدل شده است. او تصمیم داشت که این میدان سرآمدی بر میدان‌های دیگر شهر باشد و به مرکز شهر تبدیل شود. در این میدان، برنامه‌های مختلفی مثل بازی چوگان، مراسم محرم و مانند آن‌ها برگزار می‌شده است. نام‌گذاری نقش جهان، به‌دلیل مجاورت این میدان در کنار باغی با همین نام بوده که وسعت بسیاری هم داشته است. بعد از ساخت میدان نقش جهان، توسعه اصفهان چشمگیرتر شد و به‌دنبالش بناهای بیشتری ساخته شدند.

این میدان، نمادی از نوع ساختار شهرهای قدیمی است. در این ساختار، معمولاً مرکز شهر جایگاه حکومت و حکمرانان بوده، همین طور بزرگ‌ترین مسجد هم آنجا بوده و بزرگ‌ترین دهانه بازار منتهی به آن می‌شده است. به این شکل، سه نهاد شهرنشینی از جمله حکومت، دیانت و اقتصاد در یک محل هستند. اطراف میدان نقش جهان، حجره‌های مختلف، بازار، چندین مسجد، عمارت عالی قاپو و دیگر جاهای دیدنی اصفهان قرار گرفته‌اند. به این ترتیب، می‌توانید با رفتن به این قسمت شهر، تعدادی از دیدنی های اصفهان را به‌ترتیب در یک زمان بازدید کنید.

 • آدرس میدان نقش جهان: قسمت شمالی شهر، بین خیابان‌های حافظ و سپه

بهترین رستوران‌های اصفهان

موقعیت دقیق میدان نقش جهان روی نقشه

Lastsecond.ir-best-attractions-of-isfahan-naghshe-jahan-reza-sobhani.jpg
میدان نقش جهان، از مناطق گردشگری اصفهان

کاخ چهل‌ستون اصفهان

کاخ چهل‌ستون اصفهان به‌دستور شاه عباس اول احداث و در زمان شاه عباس دوم با تغییراتی تکمیل شد. شاه عباس اول در این عمارت، جشن بیست و سومین سال جلوس خود را برگزار کرد و در زمان شاه عباس دوم هم از این عمارت بیشتر برای پذیرایی‌های رسمی استفاده می‌کردند. معماری عمارت چهلستون که از جاهای تاریخی اصفهان است، ترکیبی از معماری ایرانی، چینی و غربی دارد.

قسمت‌های مختلف چهل‌ستون شامل تالار آینه، تالار 20 ستون، ایوان‌های طرفین، اتاق‌های بزرگ شمالی و جنوبی در دو طبقه است. تالار اصلی هم سه سقف گنبدی زیبا دارد. در این کاخ، تزئینات گوناگون آینه‌کاری‌ها و کاشی‌کاری‌های چشم‌نوازی را می‌بینید که در طول زمان بارها مرمت شده‌اند. هر ستون کاخ، از تنه یک درخت چنار ساخته شده که روی آن تخته‌ای نازک و رنگ‌شده قرار دارد. در گذشته، این ستون‌ها مزین به آینه و شیشه‌های رنگی بوده‌اند.

برخی از قسمت‌های کاخ هم در زمان حکومت‌های مختلف، دست‌خوش تغییرات شده است. برای مثال درها و پنجره‌های نفیس منبت‌کاری، گره‌چینی‌ها و خاتم‌کاری‌ها در زمان ظل‌السلطان، پسر ارشد ناصرالدین شاه به عمارت مسعودیه منتقل می‌شود که از جاهای دیدنی تهران است.

 • قیمت بلیط کاخ چهل‌ستون: 5 هزار تومان
 • ساعت بازدید از کاخ چهل‌ستون: از 09:00 تا 18:30
 • آدرس کاخ چهل‌ستون: میدان امام حسین، خیابان استانداری

موقعیت دقیق کاخ چهلستون روی نقشه

Lastsecond.ir-best-attractions-of-isfahan-40-sotoon-amirpashaei.jpg
نمایی از کاخ چهل ستون از جاهای تاریخی اصفهان؛ عکس از Amirpashaei

عمارت عالی قاپو اصفهان

در ابتدا باید بگوییم که عمارت عالی قاپو اصفهان، به‌عنوان بخشی از میدان نقش جهان به ثبت جهانی رسیده است. بر اساس گفته مورخان، این عمارت در پنج مرحله ساخته شده. عده‌ای می‌گویند که ساخت عمارت از زمان شاه عباس اول شروع شده، اما برخی دیگر از مورخان بر این باورند که بنای اولیه عالی قاپو، پیش‌تر از شاه عباس گذاشته شده بوده است. با همه این‌ها، اتفاق نظر مورخان بر کاربری عمارت این بوده که از آن برای امور تشریفاتی، اداری و قضایی استفاده می‌کرده‌اند.

عالی قاپو، شش طبقه دارد و ارتفاعش به 34 متر می‌رسد و طبق مستندات تاریخی، اولین بنای میدان نقش جهان به‌شمار می‌آید که برای مدتی هم بلندترین بنای شهر بوده است. تزئینات عالی قاپو در دوره‌های مختلف تغییر می‌کند و می‌توانید در آن نقوش گل و بته، طرح‌های اروپایی و تزئینات دیگری را ببینید.

جالب است بدانید که مورخان مختلف، نام این عمارت را متفاوت ذکر کرده‌اند. عده‌ای می‌گویند که اسم آن در ابتدا «دولت‌خانه مبارکه نقش جهان» بوده و بعدها به «عالی قاپو» تغییر پیدا می‌کند. در همین عنوان هم، یعنی عنوان عالی قاپو، شُبَهاتی وجود دارد. تعدادی از مورخان نام آن را «علی قاپو» می‌دانند. برخی می‌گویند که درِ آن را از نجف اشرف و برای تبرک آورده‌اند و از این رو می‌گویند که «علی قاپو» نام ابتدایی آن است. حضور در این عمارت و بازدید از هنرهای به‌کار رفته در آن حس کم‌نظیری دارد، حالا خودتان را روی ایوان این عمارت تصور کنید که دیدی وسیع به کل میدان نقش جهان دارد، حسی که شاید کمتر بتوانید آن را در فضایی تاریخی و بکر تجربه کنید.

 • قیمت بلیط عمارت عالی قاپو: 5 هزار تومان
 • ساعت بازدید از عمارت عالی قاپو: از 09:00 تا 15:30
 • آدرس عمارت عالی قاپو: ضلع غربی میدان نقش جهان

موقعیت دقیق کاخ عالی قاپو روی نقشه

Lastsecond.ir-best-attractions-of-isfahan--ali-qapoo-amirpashaei.jpg
عمارت عالی قاپو در شب؛ عکس از Amirpashaei

کاخ هشت بهشت اصفهان

کاخ هشت بهشت در باغی با همین نام و در دوره شاه سلیمان ساخته شده است. بعدها در دوره قاجار، ظل‌السلطان، پسر ارشد ناصرالدین شاه که فرمانروایی اصفهان و به‌نوعی فرمانروایی قسمت جنوبی ایران بر عهده او بود، پیشنهاد ساخت مدرسه‌ای مانند دارالفنون را در اصفهان به ناصرالدین شاه می‌دهد. در پی این پیشنهاد، عمارت هشت بهشت در طول حدوداً یک‌سال مرمت و بازسازی می‌شود. پس از اتمام مرمت، از اتاق‌های پایینی برای کلاس درس و از اتاق‌های بالایی برای کارگاه‌ها و کتابخانه استفاده می‌شد. گفتنی است که کلاس‌های نظامی و تربیت افراد نظامی هم در این مدرسه انجام می‌گرفته است.

کاخ هشت بهشت با کاشی‌کاری‌های منقوش، طاق مقرنس چشم‌نواز، غلام‌گردش‌ها و قسمت‌های دیگرش، باعث شده بازدیدکننده‌ها زمان زیادی را برای دیدنش بگذرانند و در گوشه و کنارش عکاسی کنند. ژان شاردن، جهانگرد فرانسوی در تعریف از این کاخ می‌گوید که هیچ نقطه‌ای از این کاخ از نظر شکل و ساختمان و تزئینات، شبیه دیگری نیست و در کل بسیار جذاب و دیدنی است. در نتیجه این کاخ از آن‌دست مراکز دیدنی اصفهان است که حتماً باید در لیستتان جای دهید.

 • قیمت بلیط کاخ هشت بهشت: 4 هزار تومان
 • ساعت بازدید از کاخ هشت بهشت: از 09:00 تا 15:30
 • آدرس کاخ هشت بهشت: خیابان باغ گلدسته، پارک شهید رجایی

موقعیت دقیق کاخ هشت بهشت روی نقشه

Lastsecond.ir-best-attractions-of-isfahan--ali-qapoo-amirpashaei-diego-delso-hasht-behesht.jpg
نمای داخلی بخشی از عمارت هشت بهشت؛ عکس از Diego Delso

عمارت منارجنبان اصفهان

بنیان این بنا، مربوط به دوره ایلخانی است. ساختمان این بنا مقبره‌ای برای عارفی با نام «عمو عبدالله کارلادانی» بوده و حدوداً 300 سال بعد، دانشمندان دوره صفوی مناره‌ها را به بنا اضافه می‌کنند. این کار باعث می‌شود که به مرور توجه‌ها به مناره و تکان‌هایشان جلب شود و مردم از شناختن این زاهد؛ یعنی عمو عبدالله دور بمانند. تکان‌هایی که مناره‌ها می‌خورند، باعث ضعیف شدن و از دست دادن استحکام‌شان می‌شود. بارها تصمیم گرفته‌اند که مانع از تکان‌دادن‌های مناره‌ها شوند و فیلم‌های مربوط به آن‌ها را نمایش بدهند، اما نتیجه همچنان مشخص نیست. منارجنبان کمی از شهر اصفهان فاصله دارد؛ اما اعجاب این بنا شما را به کشف رازی پنهان دعوت می‌کند.

 • قیمت بلیط عمارت منارجنبان: 5 هزار تومان
 • ساعت بازدید از عمارت منارجنبان: از 10:30 تا 24:00
 • آدرس عمارت منارجنبان: در 6 کیلومتری به سمت غرب اصفهان، محله کارلادان، خیابان آتشگاه

موقعیت دقیق منارجنبان روی نقشه

Lastsecond.ir-best-attractions-of-isfahan-masoudkazerooni.jpg
نمای خارجی از منارجنبان؛ عکس از Masoud Kazerooni

آتشگاه اصفهان

درباره آتشگاه اصفهان، مطالب تاریخی فراوانی وجود دارد. هنوز قدمت و نخستین اقدامات برای بنا کردن اینجا از نظر تاریخی و به‌طور قطع مشخص نیست. عده‌ای بر این باور هستند که ساخت آتشگاه به حدود 2500 سال پیش بازمی‌گردد و عده‌ای آن را متعلق به پیش از ساسانیان می‌دانند؛ با همه این‌ها، همچنان نمی‌توانیم بگوییم دقیقاً تاریخچه آتشگاه مربوط به چه زمانی است.

در ارتباط با کاربری‌های آتشگاه، فرضیات مختلفی وجود دارد. عده‌ای معتقدند که آتشگاه کاربری مذهبی و آیینی داشته و برخی هم بر این باورند که کاربری آن استراتژیک بوده است و به‌عنوان اقامتگاه سلطنتی و دژ دفاعی از آن استفاده می‌کردند. برای رفتن به این مکان، نیاز به کمی کوهنوردی دارید، پس این موضوع را پیش از حرکت به سمت آتشگاه در نظر بگیرید.

 • قیمت بلیط آتشگاه اصفهان: 10 هزار تومان
 • ساعت بازدید آتشگاه اصفهان: 24 ساعته
 • آدرس آتشگاه اصفهان: در 8 کیلومتری به سمت غرب شهر اصفهان

موقعیت دقیق آتشگاه اصفهان روی نقشه

Lastsecond.ir-best-attractions-of-isfahan-atashgah-hadi-ansari.jpg
آتشگاه اصفهان، از مراکز دیدنی اصفهان؛ عکس از آرشیو لست سکند؛ هادی انصاری

مناره چهل دختران

مناره چهل دختران اصفهان در دوره سلجوقیان و از آجر ساخته شده است. این مناره، سه کتیبه دارد که دوتای آن‌ها به خط کوفی نوشته شده‌اند و یکی دیگر از آن‌ها به خط نسخ است. همین کتیبه‌ها، ارزش مناره را زیاد کرده‌اند، چراکه به‌عنوان سندی مکتوب به‌شمار می‌آیند و این مناره در اصفهان، تنها مناره کتیبه‌دار است. یکی دیگر از نکات مهم درباره این مناره 29 متری، آن است که می‌دانیم مناره را در سال 501 هجری قمری ساخته‌اند و نام معمارش هم روی کتیبه‌ها آورده شده است. یکی از علل ساخت این بنا، نزدیکی به درگاه خداوند بوده است.

مناره از نظر ساختار معماری، آجرکاری و مصالح به‌کار رفته در آن بسیار مهم است و گردشگران را به خود جلب می‌کند. مسئله جالب دیگری که در ارتباط با این مناره مطرح می‌کنند، بخت‌گشایی آن بوده است. مردم اصفهان می‌گویند که در زمان‌های گذشته، دختران دم بخت، کنار پایه یا روی پله‌های این مناره گردو می‌شکستند و همراه با کشمکش به مردم همان اطراف برای گشایش بختشان تعارف می‌کردند. مناره در یک محوطه باز قرار گرفته و برای بازدید از آن نیازی به تهیه بلیط ندارید.

 • آدرس مناره چهل دختران: خیابان سروش، خیابان شهید حسین بحری، خیابان سنجری

موقعیت دقیق مناره چهل دختران روی نقشه

Lastsecond.ir-best-attractions-of-isfahan-chehel-dokhtaran-negin-hemmatzade.jpg
نمایی از مناره چهل دختران، عکس از خبرگزاری ایسنا؛ Negin Hemmatzade

برج کبوتر مرداویج

این برج در زمان صفویه و در سه طبقه ساخته شده است. ارتفاع این برج به 18 متر می‌رسد و قطر قاعده استوانه مرکزی آن، 16 متر است. کبوترخانه مرداویج، هشت برج استوانه‌ای در اطراف و یک برج اصلی در مرکزش دارد. حفره‌هایی که برای کبوترها در نظر گرفته‌اند، به‌اندازه بدن آن‌هاست تا پرنده بزرگ‌تر یا حتی پرنده‌های شکاری نتوانند در آن‌ها بروند. در گذشته، کبوتر نامه‌رسان هم در این برج داشته‌اند و از برج برای دیده‌بانی شهر نیز استفاده می‌کردند.

کاربری برج کبوترخانه مرداویج برای این بوده که بتوانند فضله‌های کبوتران را به‌عنوان کود برای مزارعشان جمع کرده و سپس استفاده کنند. خاک زمین‌های زراعی در برخی از نقاط، برای اینکه امکان کشت پیدا کنند، نیاز به کود و موجوداتی داشتند که در دفعیات کبوترها وجود داشته است.

 • آدرس برج کبوتر مرداویج: محله مرداویج، خیابان مرداویج

موقعیت دقیق برج کبوتر مرداویج روی نقشه

Lastsecond.ir-best-attractions-of-isfahan-mardavij-kabootar.jpg
کبوترخانه مرداویج از جاهای دیدنی اصفهان

برج‌های کبوتر گورت

گَوَرت، نام روستایی است که تا مرکز شهر اصفهان فاصله خیلی زیادی ندارد. در گورت، بیشترین تراکم کبوترخانه‌ها را می‌بینید و همین امر اهمیت روستا را بسیار بیشتر کرده است. بر اساس گفته یکی از مرمت‌کاران برج‌های کبوتر، زمانی در گورت حدود 30 برج وجود داشته، اما امروزه تعداد آن‌ها به حدوداً 20 برج رسیده است که بسیاری‌شان باید مرمت شوند. برخی از این برج‌‌ها به‌گونه‌ای ساخته شده‌اند که بیش از دو هزار الی 20 هزار کبوتر در آن‌ها جای می‌گرفته‌اند و هدف از ساخت آن‌ها، جمع‌آوری فضولات بوده است. گفتنی است که این برج‌ها در عهدهای متفاوت ایلخانی، صفویه و قاجاریه ساخته شده‌اند.

 • آدرس برج‌های کبوتر گورت: دهستان قهاب، روستای گورت

موقعیت دقیق روستای گورت روی نقشه

Lastsecond.ir-best-attractions-of-isfahan-gavart-saman-khoshpeyman.jpg
برخی از کبوترخانه‌های گورت، عکس از خبرگزاری ایسنا؛ Saman Khoshpeyman

خانه‌های تاریخی اصفهان

اصفهان، زمانی پایتخت ایران بوده است. به‌واسطه نقش برجسته و پررنگ این شهر در طول زمان‌های مختلف، می‌توانیم اهمیت آن را به‌خوبی درک کنیم. موقعیت شهر به‌گونه‌ای بوده که به مرور سبب بیشتر شدن جاهای دیدنی اصفهان هم شده است. خانه رجال سیاسی، شخصیت‌های مهم و افراد تأثیرگذار این شهر، معمولاً کمی متفاوت‌تر از باقی خانه‌ها هستند و تعداد آن‌ها هم کم نیست. به همین خاطر، در این قسمت، چندتا از خانه‌هایی را معرفی می‌کنیم که در حال حاضر به‌عنوان یک جای دیدنی اصفهان معرفی می‌شوند.

خانه جواهری در اصفهان

این خانه معماری اسلامی دارد و به سبک قاجار و در همان دوره ساخته شده است. نقشه و فرم این خانه مربعی شکل است و در وسط آن حیاط قرار دارد. بخش اصلی خانه در قسمت جنوبی قرار گرفته و جالب است بدانید از سایر قسمت‌ها کمی بلندتر است. در خانه جواهری، تزئینات مختلفی وجود دارد که توجه‌تان را جلب می‌کند. گچ‌بری، نقاشی و درهای ارسی بخشی از زیبایی‌های این خانه هستند. برای بازدید از خانه جواهری نیازی به پرداخت هزینه بابت بلیط ندارید.

 • ساعت بازدید از خانه جواهری: از 09:00 تا 17:00 غیر از جمعه‌ها
 • آدرس خانه جواهری: خیابان ابن سینا

موقعیت دقیق خانه جواهری روی نقشه

Lastsecond.ir-best-attractions-of-isfahan-javaheri-house-mohsen-heiatian.jpg
خانه جواهری از مکان های دیدنی اصفهان، عکس از خبرگزارری ایمنا؛ Mohsen Heiatian

خانه مشیرالملک اصفهان

این خانه مربوط به زمان قاجار است. ظل‌السلطان به هر شهری که می‌رفته در آنجا یک حاکم انتخاب می‌کرده است. او در اصفهان، میرزا حبیب‌الله انصاری ملقب به مشیرالملک را به‌عنوان حاکم انتخاب می‌کند. مقر فرمانروایی مشیرالملک هم در همین خانه بوده است. خانه در ابتدا حدود 14 هزار مترمربع بوده و مدرسه‌ای که حالا در کنار آن قرار دارد، زمانی جزوی از این خانه محسوب می‌شده و پادگان آن بوده است. خانه بعدها واگذار می‌شود و در حال حاضر هم بخشی از آن، موزه است.

در این خانه می‌توانید نقاشی‌های چشم‌نواز، گچ‌بری‌های زیبا و آینه‌کاری‌هایی درخشان را ببینید. به گفته مسئولین، خانه مشیرالملک طبق بررسی‌هایشان بزرگ‌ترین ارسی در ایران را دارد. خانه در نزدیکی میدان نقش جهان از دیگر جاهای دیدنی اصفهان قرار گرفته و می‌توانید با پای پیاده به هر یک سر بزنید.

 • قیمت بلیط خانه مشیرالملک: 15 هزار تومان
 • ساعت بازدید از خانه مشیرالملک: تابستان از 09:00 تا 18:00 و زمستان از 08:00 تا 17:00
 • وب‌سایت خانه مشیرالملک: islamic_museum.com
 • صفحه اینستاگرام خانه مشیرالملک: moshiralmolk@
 • آدرس خانه مشیرالملک: خیابان هاتف، خیابان مشیر، ابتدای خیابان هارونیه

موقعیت دقیق خانه مشیرالملک روی نقشه

Lastsecond.ir-best-attractions-of-isfahan-moshirolmolk-house-hghassami.jpg
حیاط خانه مشیرالملک؛ عکس از Hghassami

خانه تاریخی معتمدی (ملاباشی)

سبک‌های هنری خانه ملاباشی، متأثر از دوره‌های مختلف است که به حالت تلفیقی درآمده است. سبک و سیاق معماری دوران صفویه، زندیه و قاجاریه را می‌توانیم در این خانه ببینیم. ملاباشی، یکی از منجمان ناصرالدین شاه بوده و زمانی که به اصفهان می‌آید، این خانه را برای سکونت انتخاب می‌کند. خانه سالیان بعد توسط فردی به‌نام معتمدی خریداری می‌شود و پس از آن در دست مرمت و بازسازی قرار می‌گیرد.

خانه معتمدی یا همان خانه ملاباشی، بخش‌های مختلفی مثل یک شاه‌نشین جذاب، ارسی 9 دری، نقاشی‌های روی گچ و تزئینات دیگری هم دارد. علاوه بر این‌ها، اشیاء این خانه تاریخی، تزئینی و عتیقه هستند و بر جذابیت و ارزش آن افزوده‌اند. برای بازدید این خانه، باید پیش از رفتن به آن تماس بگیرید و بازدید خود را هماهنگ کنید، چراکه ممکن است ظرفیت مجموعه تکمیل شده یا خانه برای انجام پروژه‌های عکاسی و مانند آن رزرو باشد. با ورود به این خانه، یک نوشیدنی هم برای شما سرو می‌شود.

 • قیمت ورودی خانه تاریخی معتمدی: 100 هزار تومان
 • ساعت بازدید از خانه تاریخی معتمدی: از 10:00 تا 20:00
 • وب‌سایت خانه تاریخی معتمدی: motamedihouse.com
 • صفحه اینستاگرام خانه تاریخی معتمدی: motamedi_house@
 • آدرس خانه تاریخی معتمدی: خیابان بزرگمهر، خیابان هشت بهشت غربی، خیابان ملک شمالی، بن‌بست شماره سه

موقعیت دقیق خانه تاریخی معتمدی روی نقشه

Lastsecond.ir-best-attractions-of-isfahan-molabashi-shahla-davoudi.jpg
نمایی از خانه معتمدی اصفهان؛ عکس از Shahla Davoudi

خانه دهدشتی اصفهان

نمی‌توانیم اطلاعات خیلی دقیقی را درباره تاریخ خانه دهدشتی بیابیم، اما به‌طور قطع این خانه مربوط به دوره قاجار است و سبک معماری اروپایی و ایرانی دارد. خانه دهدشتی در دوران مختلف، بارها بازسازی و مرمت شده و در حال حاضر از آن به‌عنوان کافه رستورانی با نام هوگر استفاده می‌کنند. البته شما می‌توانید با پرداخت مبلغ ورودی و به‌صورت جداگانه، از این خانه بازدید کنید؛ اما نوشیدن و میل کردن غذایی لذیذ در این کافه رستوران، بسیار لذت‌بخش‌تر از فقط بازدید کردنش است. در خانه دهدشتی می‌توانید غذاهای متنوعی انتخاب کنید.

خانه، یک فضای داخلی و یک فضای خارجی دارد و شما می‌توانید با در نظر گرفتن سلیقه‌تان، بهترین جا را انتخاب کنید. با رزرو قبلی، امکان این هم وجود دارد که با خانوده و جمع‌های دوستانه به این خانه بروید و جشن‌های کوچک‌تان را برگزار کنید. یکی دیگر از مزیت‌های این خانه، نزدیکی به سایر دیدنی های اصفهان است.

 • ساعت بازدید از خانه دهدشتی: از 11:00 تا 23:00
 • صفحه اینستاگرام خانه دهدشتی: hougercafe@
 • آدرس خانه دهدشتی: خیابان چهارباغ پایین، کوچه بازارچه، کوچه جهان‌نما (1)، بن‌بست دهدشتی

موقعیت دقیق خانه تاریخی دهدشتی روی نقشه

Lastsecond.ir-best-attractions-of-isfahan-dehdashti-13enam.jpg
حیاط خانه دهدشتی؛ عکس از 13enam

خانه مشروطه اصفهان

خانه مشروطه اصفهان، متعلق به یکی از رهبران جنبش مشروطه در اصفهان، یعنی نورالله نجفی اصفهانی است. این خانه به سبک قاجاری بنا شده و می‌توانید در آن زیبایی‌های گچ‌بری‌های برجسته، آینه‌کاری‌ها و درهای ارسی را ببینید. خانه مشروطه که از جاهای دیدنی اصفهان است، دو شاه‌نشین دارد که یکی در شمال و دیگری در جنوب ساختمان قرار گرفته‌اند. یک اندرونی و یک بیرونی و تعداد 12 اتاق، بخش‌های دیگر این خانه را تشکیل داده‌اند.

خانه مشروطه در زمان قدیم، محلی برای تجمع علما، آزادی‌خواهان، مردم و رجال سیاسی بوده است و از همین روی هم نام آن را مشروطه گذاشته‌اند. به‌تعبیری این خانه، موزه‌ای برای جنبش مشروطیت در اصفهان به‌شمار می‌رود.

 • ساعت بازدید از خانه مشروطه اصفهان: از 09:00 تا 20:00
 • صفحه اینستاگرام خانه مشروطه اصفهان: khanemashrote@
 • آدرس خانه مشروطه اصفهان: خیابان نشاط، کوچه 14

موقعیت دقیق خانه مشروطه اصفهان روی نقشه

Lastsecond.ir-best-attractions-of-isfahan-mashrote-house-reza-asgari.jpg
نمایی از ارسی‌های خانه مشروطه؛ عکس از Reza Asgari

عمارت انگورستان ملک اصفهان

در زمان نادرشاه، اینجا زمین انگوری بوده که نادرشاه آن را به‌جای مالیات تصاحب می‌کند. در زمان قاجار، مسئول امور مالیات یعنی ملک‌التجار، در این محل عمارتی بنا می‌کند که به انگورستان معروف می‌شود. هدف از احداث این بنا، برپایی مراسم عزاداری و تعزیه‌خوانی بوده است. با اینکه انگورستان ملک در طول زمان بارها دست‌خوش تغییر می‌شود و حتی قسمت‌هایی از آن نابود می‌شود، باز هم تماشایی و دیدنی است.

عمارت، یک حیاط مرکزی، سفره‌خانه و حیاط بیرونی و بخش‌های دیگری هم دارد. حیاط مرکزی انگورستان ملک ستون‌هایی بلند با روکش چوبی و سرستون‌هایی مقرنس دارد که پایه این ستون‌ها از سنگ هستند و طرح‌هایی از گلدان‌های حجاری شده دارند. حتی طرح این ستون‌ها هم تفاسیری دارد. سفره‌خانه این عمارت دو طبقه است و با ارسی‌هایی زیبا، آن را مزین کرده‌اند. در قسمت شمالی عمارت، اتاقی وجود دارد که در آن هنر گچ‌بری، آینه‌کاری، نقاشی و کاشی‌کاری به زیبایی کار شده است. در این اتاق به وصیت ملک‌التجار، او و همسرش دفن شده‌اند.

 • قیمت بلیط عمارت انگورستان ملک: 30 هزار تومان
 • ساعت بازدید از انگورستان ملک: از 09:00 تا 15:00 و جمعه‌ها تعطیل
 • صفحه اینستاگرام انگورستان ملک: angorestan.malek@
 • آدرس انگورستان ملک: خیابان هشت بهشت غربی، خیابان ملک شمالی

موقعیت دقیق عمارت انگورستان ملک روی نقشه

Lastsecond.ir-best-attractions-of-isfahan-malek-vineyard-monamahmoodzadeh.jpg
بخشی از عمارت انگورستان ملک؛ عکس از Monamahmoudzade

پل‌ها تاریخی اصفهان

عبور رودخانه زاینده‌رود از وسط شهر اصفهان، سبب شده تا برای رفت‌وآمد راحت‌تر، پل‌های مختلفی را در طول مسیر این رودخانه بسازند. شیوه ساخت و قدمت این پل‌ها، آن‌ها را به آثاری بسیار مهم و به‌نحوی جزو مناطق گردشگری اصفهان درآورده است. موضوع وقتی جالب‌تر می‌شود که بدانید این پل‌ها فقط برای رفت‌وآمد راحت‌تر نبوده‌اند و برخی از آن‌ها مخصوص عبور درباریان بوده‌اند و حتی برای هدایت مسیر آب هم استفاده می‌شده‌اند. در ادامه پل های اصفهان را معرفی می‌کنیم که از جاهای تاریخی اصفهان هستند.

سی و سه پل اصفهان

سی و سه پل از شاهکارهای معماری ایران در زمان صفویه است که به دستور شاه عباس اول، توسط الله‌وردی خان ساخته می‌شود. از آنجایی که الله‌وردی خان مأمور ساختن این پل بوده، سی‌وسه پل را با همین نام، یعنی الله‌وردی خان هم می‌شناسند. مصالح استفاده شده در این پل، ساروج، سنگ و آجر است و طولی برابر با 295 متر و عرضی برابر با 14 متر دارد.

سی و سه پل اصفهان محل برگزاری برخی از جشن‌ها مانند جشن آب‌پاشان بوده است. این پل، خیابان چهارباغ عباسی را به خیابان چهارباغ بالا متصل می‌کرده. شاردن، گردشگر فرانسوی، این پل را اثری شگفت‌آور توصیف می‌کند. راه رفتن روی این پل، شما را به عهد صفویه می‌برد و اگر شب‌هنگام اینجا را ببینید، جذابیتش چندبرابر می‌شود.

 • آدرس سی و سه پل اصفهان: میدان انقلاب، خیابان چهارباغ

موقعیت دقیق سی و سه پل اصفهان روی نقشه

Lastsecond.ir-best-attractions-of-isfahan-siosepol-diego-delso.jpg
سی و سه پل از مهم‌ترین جاهای دیدنی اصفهان؛ عکس از Diego Delso

پل خواجو اصفهان

پل خواجو به عقیده عده‌ای از کارشناسان، نقطه اوج صنعت پل‌سازی در ایران است. معماری و شیوه مهندسی برای ساخت این پل، آن را بسیار پراهمیت کرده است. پل خواجو که به پل شاهی و پل بابارکن‌الدین هم معروف است، در زمان شاه عباس دوم ساخته شده و مدت زمان ساخت آن را از 1057 تا 1077 هجری قمری می‌دانند. این پل به‌عنوان سد هم عمل می‌کرده و مهم‌ترین دلایل ساخت آن نزدیک‌تر کردن راه و ایجاد منظره‌ای زیبا در بخش عمیق زاینده‌رود و اطراف آن بوده است. در گذشته و در اطراف رودخانه و حوالی پل خواجو، عمارت‌ها و باغ‌‌هایی وجود داشتند که زیبایی منطقه را دوچندان کرده بودند؛ اما متأسفانه در حال حاضر، دیگر اثری از برخی از آن‌ها نیست.

در ساخت این پل، از آجر و سنگ استفاده شده که علاوه بر استحکام بخشیدن به بنای پل، آن را مزین هم کرده‌اند. کاشی‌کاری و گچ‌بری هم از دیگر تزییناتی است که می‌توانید در پل خواجو ببینید. پل خواجو در زمان‌های مختلف مرمت شده، برای مثال پس از مرگ شاه عباس دوم و همچنین در زمان ناصرالدین شاه قاجار. جالب است بدانید در زمان حکمرانی ظل‌السلطان برای گرامی‌داشت ترقیات او، اطراف پل را تخته‌بندی می‌کردند و درون آن قایق و کشتی می‌انداختند و با آتش‌بازی در محیط و نورانی کردن آنجا، جشن می‌گرفتند.

 • آدرس پل خواجو اصفهان: بین خیابان‌های آبشار اول و کمال اسماعیل

موقعیت دقیق پل خواجو روی نقشه

Lastsecond.ir-best-attractions-of-isfahan-khajou-bridge-pedram-forouzanfar.jpg
نمایی زیبا از پل خواجو؛ عکس از Pedram Forouzanfar

پل شهرستان در اصفهان

کارشناسان تاریخ گمان می‌کنند که پل شهرستان یکی از قدیمی‌ترین پل‌های زاینده‌رود است. احتمالاً ساخت این پل به سده‌های نخست اسلام مربوط می‌شود. طبق بررسی‌ها، پل شهرستان اصفهان را روی پایه‌هایی از دوره ساسانی و همچنین صخره‌های سنگی زاینده‌رود بنا کرده‌اند. پل شهرستان در 3 کیلومتری شرقی پل خواجو قرار دارد. آرتور پوپ، یکی از مورخین بزرگ، اظهار می‌کند که در جنوب ایران هم پل‌هایی مانند پل شهرستان وجود داشته است و به مرور از بین رفته‌اند. همچنین، سبک ساخت پل شهرستان را رومی می‌دانند و احتمال می‌دهند که به‌دست مهندسان رومی هم ساخته شده است که زمانی در ایران اسیر بوده‌اند.

 • آدرس پل شهرستان اصفهان: بین خیابان‌های آبشار سوم و سلمان فارسی

موقعیت دقیق پل شهرستان اصفهان روی نقشه

Lastsecond.ir-best-attractions-of-isfahan-sharestan-offlineinternet.jpg
نمایی از پل شهرستان در اصفهان؛ عکس از Offlineinternet

پل چوبی اصفهان

پل جوئی، نام درست‌تری برای این پل است که در زمان شاه عباس دوم ساخته شده. از روی این پل، جوی یا جوئی عبور می‌کرده که برای آبیاری باغ‌ها از آن استفاده می‌کردند و به همین واسطه به آن جوئی می‌گفتند؛ اما عامه مردم آن را با عنوان چوبی شناختند و همچنان هم بیشتر با همین نام آن را می‌شناسند. از این پل برای عبور و مرور هم استفاده می‌کردند، منتها رفت‌وآمد روی آن فقط مخصوص خانواده شاه، امیران و سفیران بوده است و ازاین‌رو پلی سلطنتی محسوب می‌شده است.

در طول پل، دو برج شش ضلعی هم وجود دارد که به کافه تبدیل شده‌اند و فضای جذابی را ایجاد کرده‌اند. پل جوئی یا پل چوبی بین دو پل خواجو و سی و سه پل قرار گرفته است که منظره زیبایی را از زاینده‌رود، به‌شرط پرآب بودنش، به‌نمایش می‌گذارد.

 • آدرس پل چوبی اصفهان: بین خیابان‌های کمال اسماعیل و بلوار آینه خانه

موقعیت دقیق پل چوبی روی نقشه

Lastsecond.ir-best-attractions-of-isfahan-choobi-bridge-koohkan.jpg
پل چوبی در اصفهان؛ عکس از Koohkan

پل مارنان اصفهان

پل مارنان، محله عباس‌آباد را به قسمت غربی جلفا متصل می‌کند و احتمال می‌دهند که این پل به دستور شاه طهماسب ساخته شده باشد. احتمال دیگری که برای ساخت این پل می‌دهند، این است که ساختن آن در دوره ساسانی پایه‌ریزی شده و در دوره صفوی کامل شده است. البته پل مارنان در دوره‌های مختلف دست‌خوش مرمت‌هایی هم بوده است. از جمله نقش‌های دیگر این پل علاوه بر اتصال دوسوی پل به یکدیگر، امکان استفاده از آن به‌عنوان آب‌بند بوده است.

 • آدرس پل مارنان اصفهان: بین خیابان‌های قدسی و بلوار بوستان سعدی

موقعیت دقیق پل مارنان روی نقشه

Lastsecond.ir-best-attractions-of-isfahan-marnan-bridge-ebacchus.jpg
نمایی از پل مارنان؛ عکس از eBacchus

موزه‌های اصفهان

از مهم‌ترین جاهای دیدنی اصفهان، موزه‌های آن هستند. موزه‌ها همیشه تاریخ و سرگذشت واضحی را از شهر و منطقه‌های مختلفش عنوان می‌کنند. تعدد موزه‌های اصفهان و دسته‌بندی آن‌ها این امکان را به شما می‌دهند تا بتوانید گردشی کامل را در این شهر تجربه کنید و آنچه بر شهر گذشته، بهتر درک کنید.

موزه هنرهای تزئینی اصفهان (رکیب خانه)

این موزه شامل دو بخش است که یکی بخش نمایشگاه دائمی و دیگری، بخش نمایش موقتی آثار است. در این موزه می‌توانید آثار مختلفی را از زیورآلات، منسوجات، تابلوهای رنگ و روغن، ظروف سفالی، مینیاتور، نسخ خطی و همچنین آثاری از دوره‌های صفویه، قاجاریه و دوره معاصر مشاهده کنید. گفتنی است که ساختمان این موزه که عمارتی تاریخی است، مرمت و بازسازی شده و در حال حاضر از جاهای دیدنی اصفهان به‌شمار می‌آید.

 • ساعت بازدید از موزه هنرهای تزئینی: از 08:30 تا 13:30 غیر از روزهای تعطیل
 • صفحه اینستاگرام موزه هنرهای تزئینی: rakib_khaneh@
 • آدرس موزه هنرهای تزئینی: خیابان استانداری، روبه‌روی دانشگاه هنر

موقعیت دقیق موزه هنرهای تزئینی روی نقشه

Lastsecond.ir-best-attractions-of-isfahan-rakibkhane-mostafa-meraji.jpg
سردر موزه هنرهای تزئینی اصفهان؛ عکس از Mostafa Meraji

موزه موسیقی اصفهان

موزه موسیقی اصفهان توسط دو استاد موسیقی اصفهانی تأسیس شده است و در آن بیشتر سازهای ایرانی و محلی گوناگون به‌نمایش در آمده‌اند. علاوه بر بخش سازهای ایرانی، سازهای خارجی هم در این موزه وجود دارند. در مجموع حدود 400 نوع ساز در این موزه هست و برخی از آن‌ها هم اهدایی گردشگرانند.

بر اساس گفته مدیران موزه، بسیاری از گردشگران خارجی فکر تنوع زیاد سازها را نمی‌کردند و با دیدن این موزه، بسیار تعجب کرده‌اند. حتی برخی از آن‌ها اظهار کرده‌اند که ایران به‌اندازه یک قاره، ساز دارد! در موزه موسیقی اصفهان که موزه‌ای خصوصی است، آثار تاریخی و به‌تعبیری عتیقه هم وجود دارد. در حین بازدیدتان از این موزه، یک راهنمای تخصصی همراه شما هست و ویژگی‌های آثار و موارد لازم را شرح می‌دهد.

در صورتی که نخواهید راهنمایی همراه شما باشد، می‌توانید این موضوع را مطرح کنید. کار جالب دیگر این موزه، اجرای موسیقی زنده برای بازدیدکنندگان است که بر همین اساس، قیمت بلیط متغیر می‌شود. در ضمن می‌توانید با هماهنگی پیشین، تعداد نوازنده‌های بیشتری را برای اجرای زنده درخواست کنید که این امر به تعداد شما هم بستگی دارد.

 • قیمت بلیط موزه موسیقی: 50 هزار تومان (با اجرای زنده)، 25 هزار تومان (بدون اجرای زنده)
 • ساعت بازدید از موزه موسیقی: از 10:00 تا 17:00 غیر از روزهای تعطیل
 • وب‌سایت موزه موسیقی: isfahanmusicmuseum.com
 • آدرس موزه موسیقی: خیابان توحید میانی، خیابان قندی، پلاک 74، موزه موسیقی

موقعیت دقیق موزه موسیقی روی نقشه

Lastsecond.ir-best-attractions-of-isfahan-music-museum-tasnim.jpg
بخشی از موزه موسیقی؛ عکس از خبرگزاری تسنیم

موزه تاریخ طبیعی اصفهان

این موزه در سال 1367 در یکی از بناهای باستانی زمان تیموریان راه‌اندازی شد که با نام تالار تیموری آن را می‌شناسند. مجموعه آثار این موزه را دکتر جعفریان، استاد دانشگاه اصفهان طی 37 سال جمع‌آوری کرده است. برخی از آن‌ها خریداری، برخی گردآوری و دیگر آثار هم به روش‌های مختلف به‌دست آمده‌اند.

این آثار در دسته‌بندی‌های متنوعی به‌نمایش درآمده‌اند و شامل شاخه‌های علوم گیاهی، جانوری، جغرافیایی، زمین‌شناسی و موارد دیگر می‌شوند. هدف از احداث این موزه، حفظ میراث و ایجاد زمینه تحقیق بوده است و جنبه‌های مختلف آموزشی و تحقیقی را دربرمی‌گیرد.

 • ساعت بازدید از موزه تاریخ طبیعی: این موزه فعلاً بازدید ندارد
 • آدرس موزه تاریخ طبیعی: خیابان استانداری، تالار تیموری

موقعیت دقیق موزه تاریخ طبیعی روی نقشه

Lastsecond.ir-best-attractions-of-isfahan-natural-history-mostafameraji.jpg
فضای داخلی موزه تاریخ طبیعی اصفهان؛ عکس از Mostafa Meraji

موزه عصارخانه شاهی اصفهان

عصارخانه شاهی در واقع همان کارخانه روغن‌کشی بوده است که در آن، روغن بذرهای مختلف را می‌گرفتند و از کاربردهای متنوعشان بهره‌مند می‌شدند. این روغن‌ها کاربردهای گوناگونی در زمینه‌های صنعتی، خوراکی و درمانی داشته‌اند. برای مثال به‌جای پیه حیوانات از آن‌ها برای روغن چراغ و روشنایی استفاده می‌کردند. از بذرهای باقی‌مانده هم به‌عنوان کود بهره می‌بردند.

در این موزه، مجسمه‌هایی ساخته‌اند که با مشاهده آن‌ها می‌توانید متوجه نحوه عملکرد و روند روغن‌گیری شوید و فرآیند آن در گذشته را بهتر درک کنید. موزه عصارخانه اصفهان از نظر معماری هم پراهمیت است و نشان از نحوه ساخت‌وسازها در گذشته دارد. موزه در بازار قیصریه قرار گرفته، جایی که متعلق به زمان صفویان است، از همین رو احتمال می‌دهند که برای دوره صفویه باشد. در این موزه می‌توانید یک دیوار را ببینید که به آن جرز می‌گویند و برخی از ضرب‌المثل‌های قدیمی را به این شکل، بهتر درک می‌کنید.

 • قیمت بلیط عصارخانه شاهی: 5 هزار و 500 تومان
 • ساعت بازدید از موزه عصارخانه شاهی: شنبه تا چهارشنبه از 09:30 تا 16:50، پنج‌شنبه‌ها  از 09:30 تا 15:30 و جمعه‌ها تعطیل
 • صفحه اینستاگرام موزه عصارخانه شاهی: assarkhaneeshahi_museum@
 • آدرس موزه عصارخانه شاهی: کنار ورودی بازار قیصریه، بازار قنادها، پاساژ امین (بازار عصاری)

موقعیت دقیق موزه عصارخانه روی نقشه

Lastsecond.ir-best-attractions-of-isfahan-assarkhane-ehsan1111.jpg
بخشی از موزه عصارخانه اصفهان؛ عکس از Ehsan11111

باغ موزه پروانه اصفهان

این باغ موزه در منطقه ناژوان قرار گرفته است که خود منطقه به‌تنهایی یکی از جاهای دیدنی اصفهان است. باغ موزه پروانه‌ها، ترکیبی از فضای گلخانه و قسمت‌هایی است که برای نمایش پروانه‌ها اختصاص داده‌اند. در مجموع تعداد 48 قاب در این مجموعه وجود دارد که تعداد 2200 پروانه را به نمایش می‌گذارند. در جهان 17 خانواده پروانه کشف شده است که هشت تا از این خانواده‌ها ایرانی هستند و می‌توانید آن‌ها را در این باغ موزه ببینید. البته گونه‌های خارجی هم در این مجموعه یافت می‌شوند.

 • قیمت بلیط باغ موزه پروانه: 10 هزار تومان
 • ساعت بازدید از باغ موزه پروانه: از 08:30 تا 20:30
 • آدرس باغ موزه پروانه: اتوبان حبیب‌اللهی، میدان سهروردی، خیابان الفت، پارک جنگلی ناژوان

موقعیت دقیق باغ موزه پروانه‌ها روی نقشه

Lastsecond.ir-best-attractions-of-isfahan-butterflies-garden.jpg
گلخانه باغ پروانه‌ها

موزه صدف اصفهان

موزه صدف، اولین موزه تخصصی صدف‌ها و حلزون‌های دریایی در کشور به‌شمار می‌آید و کاپیتان حسن خواجه ظرف مدت 25 سال آثار آن را جمع‌آوری کرده است. این آثار از خلیج فارس، دریای عمان، دریای خزر و سایر دریاها و اقیانوس‌های سراسر جهان جمع‌آوری شده‌اند. مجموع این آثار حدود 1600 نمونه هستند و تقریباً 700 گونه را شامل می‌شوند. یکی از نکات جالب درباره این موزه، این است که رنگ همه صدف‌ها، حلزون‌ها و آنچه که به‌نمایش گذاشته شده‌اند، طبیعی هستند.

 • ساعت بازدید از موزه صدف: از 08:00 تا 18:00
 • صفحه اینستاگرام موزه صدف: isfahan_seashell_museum@
 • آدرس موزه صدف: مجموعه پارک جنگلی ناژوان، خیابان الفت، کنار آکواریوم اصفهان

موقعیت دقیق موزه صدف اصفهان روی نقشه

Lastsecond.ir-best-attractions-of-isfahan-seashell-museum-ehsan-jazini.jpg
موزه صدف اصفهان؛ عکس از Ehsan Jazini

کلیساهای اصفهان

اصفهان، کلیساهای بسیار زیبایی دارد و برخی از آن‌ها از نظر تاریخی هم بسیار مهم و شاخص هستند. با مهاجرت ارامنه به بخش جلفای اصفهان، به‌تدریج بر تعداد این کلیساها هم افزوده شد. البته پیش از آن در اطراف اصفهان هم خانواده‌های ارمنی حضور داشتند، اما به‌تدریج بر تعداد آن‌ها افزوده شد. تعدادی از این کلیساها در نزدیکی هم قرار گرفته‌اند؛ بنابراین می‌توانید با برنامه‌ریزی دقیق، بازدیدی کامل از آن‌ها انجام دهید.

کلیسای وانک اصفهان

کلیسای وانک را می‌توانیم مهم‌ترین کلیسای شهر اصفهان بدانیم. از حیث هنرهای به‌کار رفته در این موزه، تاریخ و معماری این کلیسا، وانک جزو شاخص‌ترین کلیساهای کشور است و چندین بار هم طرح معرفی آن برای قرارگیری در لیست ثبت جهانی یونسکو بررسی شده است. کلیسای وانک را با توجه به کلیسای سنت استپانوس جلفای آذربایجان ساخته‌اند و زمان ساخت آن هم مربوط به دوره سلطنت شاه عباس دوم می‌شود.

در شمال محراب این کلیسا، موزه‌ای دو طبقه ساخته‌اند که دو تالار دارد و حدود 850 اثر را در آن نمایش داده‌اند. این موزه در سال 1905 تا 1906 ساخته شده و هدف آن حفظ نسخ خطی و اشیاء تاریخی است. یک انجیل متعلق به قرن دهم که روی پوست نوشته شده است و همچنین یک قرآن که به زبان ارمنی ترجمه شده، از جمله آثار آن هستند. مهم‌ترین اثر، تار مویی است که روی آن آیه‌ای از انجیل نوشته شده است و فقط با چشم مسلح باید آن را ببینید. تابلوهای گچ‌بری، نقاشی، زیورآلات، منسوجات و البسه ارامنه و آثاری دیگر، از جمله اشیائی هستند که می‌توانید در این موزه آن‌ها را مشاهده کنید.

 • قیمت ورودی کلیسا وانک: 15 هزار تومان
 • ساعت بازدید از کلیسای وانک: از 08:30 تا 13:00 و از 14:30 تا 17:30
 • وب‌سایت کلیسای وانک: vank.ir
 • صفحه اینستاگرام کلیسای وانک: isfahan.prelacy@
 • آدرس کلیسای وانک: جلفا، خیابان نظر شرقی، کوچه آلفرد

موقعیت دقیق کلیسای وانک روی نقشه

Lastsecond.ir-best-attractions-of-isfahan-vank-church.jpg
تزئینات فوق‌العاده زیبای کلیسای وانک

کلیسای بیت اللحم اصفهان

بیت اللحم را یکی از باشکوه‌ترین کلیساهای اصفهان می‌دانند که علاوه بر زیبایی‌های داخلی کلیسا، نمای خارجی آن هم جذاب است. این کلیسا در زمان شاه عباس صفوی و توسط یکی از تجار آن زمان به‌نام خواجه پطرس ولیجانیان ساخته شده است. در حال حاضر هم آرامگاه این تاجر و چند نفر از خانواده‌اش در این کلیسا قرار دارد. روایت‌های مختلفی هم از چرایی ساخت این کلیسا مطرح کرده‌اند که یکی از آن‌ها به‌خاطر شلوغی کلیسای حضرت مریم و برای جلوگیری از ازدحام جمعیت در آن بوده است.

دیوارهای داخلی کلیسای بیت اللحم با گچ پوشانده شده‌اند و نقاشی‌های بسیار زیبایی روی آن‌ها کشیده شده است که موضوعیت آن‌ها داستان‌های انجیل است. پایین دیوارها هم با کاشی‌های لعاب‌دار کامل شده. ساختمان بنا با خشت و آجر است و در دو طبقه احداث شده که طبقه بالایی آن مخصوص بانوان بوده است. بیت اللحم در زمان مظفرالدین شاه هم تعمیر می‌شود.

 • قیمت ورودی کلیسا بیت اللحم: 10 هزار تومان
 • ساعت بازدید از کلیسای بیت اللحم: از 08:30 تا 13:00 و از 14:30 تا 17:30 و شنبه‌ها تعطیل
 • صفحه کلیسای بیت اللحم در وب‌سایت کلیسای وانک: vank.ir
 • آدرس کلیسای بیت اللحم: خیابان نظر شرقی، میدان جلفا

موقعیت دقیق کلیسای بیت‌اللحم روی نقشه

Lastsecond.ir-best-attractions-of-isfahan-beitolahm-church-antoine.jpg
نمای داخلی کلیسای بیت اللحم، عکس از آرشیو لست سکند؛ روزبه شهنوار

کلیسای هاکوپ اصفهان

کلیسای هاکوپ در نزدیکی کلیسای مریم مقدس و در حیاط آن است که در سال 1607 میلادی ساخته شده است. طبق ادعای سایت «خلیفه‌گری اصفهان و جنوب ایران»، کلیسای هاکوپ، قدیمی‌ترین کلیسای ارامنه در جلفاست. پلان اولیه این کلیسا به شکل صلیب بوده؛ اما بخشی از آن تخریب می‌شود و پلانی مستطیلی باقی می‌ماند. ساختمان اصلی این کلیسا با آجر و خشت درست شده و دیوارهای داخلی با گچ پوشیده شده‌اند و نمای خارجی کلیسا را کاهگل کرده‌اند.

 • صفحه کلیسای هاکوپ در وب‌سایت کلیسای وانک: vank.ir
 • آدرس کلیسای هاکوپ: جلفا، خیابان نظر شرقی، میدان بزرگ

موقعیت دقیق کلیسای هاکوپ و مریم مقدس روی نقشه

Lastsecond.ir-best-attractions-of-isfahan-hakoop-church.jpg
نمای خارجی از کلیسای هاکوپ

کلیسای مریم مقدس اصفهان

کلیسای مریم مقدس، دومین کلیسای تاریخی اصفهان است که سال ساخت آن مربوط به 1610 میلادی می‌شود و به‌مرور به آن تزئینات هم اضافه می‌شود. سبک معماری کلیسا ارمنی است. این کلیسا در سال 1613 تکمیل می‌شود، در سال 1651 تا 1666 میلادی کاشی‌هایی به آن الحاق می‌شود و نقاشی‌هایش هم مربوط به سال 1666 میلادی است.

کلیسای مریم مقدس را یک تاجر ارمنی به‌نام خواجه آدویک باباکیان ساخته است. این کلیسا بعد از کلیسای وانک، دومین محوطه بزرگ را دارد و در آن مراسم مختلفی برگزار می‌شود. اما پیش از بازدید، حتما از شرایط بازدید این کلیسا مطمئن شوید.

 • صفحه کلیسای مریم مقدس در وب‌سایت کلیسای وانک: vank.ir
 • آدرس کلیسای مریم مقدس: جلفا، خیابان نظر شرقی، میدان بزرگ

موقعیت دقیق کلیسای مریم مقدس روی نقشه

Lastsecond.ir-best-attractions-of-isfahan-maryam-church-afroozfa.jpg
کلیسای حضرت مریم؛ عکس از afroozfa

مساجد و مدرسه‌های اصفهان

اصفهان بروید و از مساجد آن که جزو با ارزش‌ترین مکان های دیدنی اصفهان محسوب می‌شوند، بازدید نکنید؟ امکان ندارد! تعدادی از این مسجدها در نزدیکی یکدیگر هستند و می‌توانید آن‌ها را با یک برنامه‌ریزی دقیق به‌شکل هم‌زمان مشاهده کنید. در اصفهان می‌توانید برخی از زیباترین بناهای کاشی‌کاری‌شده دنیا را ببینید. علاوه بر مساجد، در اصفهان مدرسه‌های دیدنی هم هست که بازدید از زیبایی‌های آن‌ها خالی از لطف نیست.

مسجد امام

مسجد امام را با نام مسجد جامع عباسی و مسجد شاه هم می‌شناسند. این مسجد که در دوره صفوی و با دستور شاه عباس اول در بیست و چهارمین سال سلطنتش ساخته شده است. مسجد امام، شاهکاری از معماری، نجاری، کاشی‌کاری و هنرهای دیگر در قرن یازدهم به‌حساب می‌آید. این مسجد از مهم‌ترین بناها با معماری اسلامی در ایران است و با تکیه بر تجربیات گذشتگان در طرح بنا و تزئینات به اوج تحول معماری مساجد در ایران رسیده است.

ساختن مسجد در سومین مرحله از ساخت طرح میدان نقش جهان شروع شده است. بیست سال پیش از شروع ساخت مسجد، بناهای اولیه میدان نقش جهان صرفاً برای چوگان‌بازی و اسب‌دوانی بوده است. به همین خاطر برابری محور میدان با قبله مطرح نبوده است. پس از اینکه مسجد را می‌سازند، جهت قبله را برای ساخت مسجد در نظر می‌گیرند. برای همین است که جهت مسجد با میدان تفاوت دارد. کاشی‌کاری، طرح‌های اسلیمی و کتیبه‌ها، زیباترین قسمت‌هایی هستند که می‌توانید در این مسجد مشاهده کنید.

 • قیمت بلیط مسجد جامع عباسی: 5 هزار تومان
 • ساعت بازدید از مسجد جامع عباسی: از 09:00 تا 15:40
 • آدرس مسجد جامع عباسی: ضلع جنوبی میدان نقش جهان

موقعیت دقیق مسجد جامع عباسی روی نقشه

Lastsecond.ir-best-attractions-of-isfahan-masjed-shah-roozbe-shahnavaz.jpg
تصویری از کاشی‌کاری‌های فوق‌العاده مسجد جامع عباسی، عکس از آرشیو لست سکند؛ روزبه شهنواز

مسجد جامع اصفهان

یکی از زیباترین جاهای دیدنی اصفهان، مسجد جامع آن است که می‌توانید تحولات معماری 14 قرن را درونش ببینید. این مسجد از قسمت‌های مختلفی ساخته شده است که هر کدام از آن‌ها جذابیت خاص خود را دارند. گنبد نظام‌الملک، تاج‌الملک، صحن چهار ایوانی، شبستان‌ها و مدرسه مظفری، برخی از این قسمت‌ها هستند. سبک ساخت مسجد جامع اصفهان، به‌صورت چهار ایوانی بوده است که سبکی ایرانی محسوب می‌شود و از قرن پنجم به بعد رواج پیدا می‌کند.

این مسجد به دستور وزیر ملک‌شاه سلجوقی ساخته می‌شود و در آن مجموعه‌ای از صنایع معماری و هنرهای زیبای ایران بعد از اسلام مشاهده می‌شود. مهم‌ترین مصالحی که در ساخت مسجد جامع اصفهان به‌کار رفته است، آجر است و باید بگوییم که بنا در دوران مختلف مرمت شده است. در ایوان غربی می‌توانید سقف مقرنس را ببینید، قسمت شمالی خطوط کوفی قرار دارند و رونق هنر معماری سلجوقی در قسمت شرقی نمایان است.

 • قیمت بلیط مسجد جامع اصفهان: 5 هزار تومان
 • ساعت بازدید از مسجد جامع اصفهان: از 09:00 تا 15:40
 • آدرس مسجد جامع اصفهان: میدان قیام، خیابان علامه مجلسی

موقعیت دقیق مسجد جامع روی نقشه

Lastsecond.ir-best-attractions-of-isfahan-masjed-jame-roozbeh-shahnavaz.jpg
مقرنس‌ها و آجرکاری‌های مسجد جامع اصفهان، عکس از آرشیو لست سکند؛ روزبه شهنوازی

مسجد شیخ لطف‌الله اصفهان

از معروف‌ترین و زیباترین مساجد دنیا از نظر معماری، مسجد شیخ لطف‌الله است که بین سال‌های 1602 تا 1619 قمری ساخته شده. دستور ساخت این مسجد را شاه عباس صفوی داده و نام آن هم به‌نام عالم بزرگ عهد صفویه یعنی شیخ لطف‌الله جبل عاملی است.

سبک معماری این مسجد، سبک اصفهانی است و کاشی‌کاری‌های معرق داخلی و بیرونی آن با خط ثلث نوشته شده‌اند. تزئینات و هنر به‌کار رفته در محراب این مسجد هم بسیار زیباست و ظرافت چشم‌گیری دارد. آرتور پوپ درباره مسجد شیخ لطف‌الله می‌گوید که خیلی سخت می‌توانیم بگوییم این اثر، ساخته دست بشر است و کمترین نقصی در آن وجود ندارد.

 • قیمت بلیط مسجد شیخ لطف‌الله: 5 هزار تومان
 • ساعت بازدید از مسجد شیخ لطف‌الله: از 09:00 تا 15:40
 • آدرس مسجد شیخ لطف‌الله: ضلع شرقی میدان نقش جهان

موقعیت مسجد شیخ لطف‌الله روی نقشه

Lastsecond.ir-best-attractions-of-isfahan-sheikh-lotfolah-roozbe-shahnavaz.jpg
تصویری از کاشی‌کاری بی‌نظیر مسجد شیخ لطف الله، عکس از آرشیو لست سکند؛ روزبه شهنواز

مسجد حکیم اصفهان

یکی دیگر از جاهای دیدنی اصفهان، مسجد حکیم این شهر است. این مسجد علاوه بر معماری زیبایی که دارد، به‌واسطه کتیبه‌هایش بسیار ارزشمندتر شده است. روی این کتیبه‌ها تاریخ‌های 1067 تا 1073 قمری نوشته شده‌اند. ساختمان بنا مربوط به دوره صفویه است و کتیبه‌های گوناگون از آن دوره، با خطوط ثلث و نستعلیق در قسمت‌های مختلفش دیده می‌شود. این خطوط زیبا، کار خوشنویسان دوره صفویه است. مسجد حکیم هم به‌صورت چهار ایوانی ساخته شده است.

 • ساعت بازدید از مسجد حکیم: از 04:00 تا 06:30 و از 11:00 تا 02:30
 • آدرس مسجد حکیم: انتهای خیابان رنگرزان، خیابان حکیم نظامی

موقعیت دقیق مسجد حکیم روی نقشه

Lastsecond.ir-best-attractions-of-isfahan-masjed-hakim-sare-soltanpour.jpg
مسجد حکیم؛ عکس از آرشیو لست‌سکند؛ ساره سلطانپور

مدرسه چهارباغ اصفهان

مدرسه چهارباغ در زمان شاه سلطان حسین صفوی، آخرین پادشاه سلسله صفویه ساخته شده است. تقریباً می‌توانیم بگوییم که این مدرسه، آخرین بنای باشکوه از دوران صفویه است و هدف اصلی از ساخت آن، تدریس به طلاب بوده که همچنان هم همان کاربری را دارد. در حال حاضر، نام این مدرسه تغییر پیدا کرده و به مدرسه علمیه امام صادق تبدیل شده است؛ اما در گذشته این مدرسه را با نام‌های مدرسه سلطانی و مدرسه مادر شاه هم می‌شناختند.

ساخت مدرسه چهارباغ اصفهان از سال 1116 تا 1126 قمری به‌طول انجامیده است. قسمت‌های مهم و زیبایی که می‌توانید در این مدرسه ببینید، معماری بنا، کاشی‌کاری، در تزیین شده با طلا و نقره، منبر مرمرین، پنجره‌های چوبی مشبک و خطوط نستعلیق است.

 • قیمت ورودی مدرسه چهارباغ: 3 هزار تومان
 • ساعت بازدید از مدرسه چهارباغ: پنج‌شنبه‌ها و جمعه‌ها از 14:00 تا قبل از اذان مغرب
 • آدرس مدرسه چهارباغ: خیابان چهارباغ عباسی

موقعیت دقیق مدرسه چهارباغ روی نقشه

Lastsecond.ir-best-attractions-of-isfahan-charbagh-school-ehsantripsi.jpg
نمایی از مدرسه چهارباغ، عکس از آرشیو لست سکند؛ Ehsantrips

باغ‌های اصفهان

جریان رودخانه زاینده‌رود و انشعب آن و همچنین موقعیت مکانی اصفهان، سبب شده‌اند که در این شهر، باغ‌های مختلفی هم ایجاد شوند که هر کدام بسیار دیدنی هستند. برای آبیاری برخی از این باغ‌ها از آب زاینده‌رود استفاده می‌کردند. در این قسمت، تعدادی از باغ‌های اصفهان را معرفی می‌کنیم.

باغ گل‌ها در اصفهان

بزرگ‌ترین فضای سبز در این استان، باغ گل‌های اصفهان است که در مساحت 67 هزار متر مربع و کنار حاشیه رودخانه زاینده‌رود ساخته شده است. در این باغ گونه‌های گیاهی فراوان و متنوعی آورده‌اند که شما می‌توانید همه آن‌ها را در کنار هم ببینید. برای طراحی و ساخت این باغ گل، از باغ‌های ایرانی، انگلیسی و ژاپنی بهره گرفته شده است که این طرح‌ها در جای‌جای باغ مشهود هستند. یکی از مزیت‌های باغ گل‌های اصفهان، چند وجهی بودنش است؛ یعنی تفریحی، فرهنگی، آموزشی و تحقیقی محسوب می‌شود.

 • قیمت بلیط باغ گل‌های اصفهان: 15 هزار تومان
 • ساعت بازدید از باغ گل‌های اصفهان: از 07:00 تا 23:00
 • صفحه اینستاگرام باغ گل‌های اصفهان: baghgolha_isf@
 • آدرس باغ گل‌های اصفهان: خیابان بزرگمهر، ابتدای خیابان سلمان فارسی

موقعیت دقیق باغ گل‌های اصفهان روی نقشه

Lastsecond.ir-best-attractions-of-isfahan-atashgah-flower-garden-s.khezri.jpg
باغ گل‌های اصفهان؛ عکس از آرشیو لست‌سکند؛ S.Khezri

باغ پرندگان اصفهان

باغ پرندگان اصفهان، سال‌ها پیش در این استان بنا شد و با الهام از باغ پرندگان کوالالامپور آن را احداث کردند. این باغ که در بیشه ناژوان اصفهان قرار گرفته است، گونه‌های مختلفی از پرندگان ایرانی و غیر ایرانی را در خود جای داده است. برخی از پرندگان این باغ مانند عقاب که خطرآفرین هستند در قفس نگهداری می‌شوند و باقی پرندگان که خطری ندارند در محیط باغ و در محوطه‌هایی مخصوص آزاد هستند. روی این باغ یک توری بزرگ قرار داده‌اند که بر 16 پایه گسترده شده و ارتفاعی برابر با 32 متر دارد. به این صورت از فرار کردن احتمالی برخی از پرنده‌ها جلوگیری کرده‌اند. غیر از پرنده‌ها، مجسمه‌هایی چوبی از انواع حیوانات دیگر در محوطه این باغ پراکنده هستند که بر جذابیت این پارک می‌افزایند.

 • قیمت بلیط باغ پرندگان: 20 هزار تومان
 • ساعت بازدید از باغ پرندگان: از 08:00 تا 16:30
 • آدرس باغ پرندگان: میدان سهروردی، خیابان الفت

موقعیت دقیق باغ پرندگان روی نقشه

Lastsecond.ir-best-attractions-of-isfahan-birds-garden-farzane-aminizade.jpg
بخش‌های مختلف باغ پرندگان اصفهان، عکس از آرشیو لست سکند؛ Farzane Aminizade

محله‌ها و بازارهای اصفهان

قدم‌زدن در محله‌ها و بازارهای شهر اصفهان به‌تنهایی به‌عنوان یک کار تفریحی تلقی می‌شود. مخصوصاً اگر بخواهید پس از این قدم‌زدن سراغ شکم‌گردی در اصفهان بروید و دلی از عزا دربیاورید. دیدن خانه‌های قدیمی، فروشگاه‌ها و مغازه‌هایی که بافت قدیمی شهر را دارند، از جمله جذابیت‌های محله‌ها و بازارهای اصفهان برشمرده می‌شوند.

بازار قیصریه اصفهان

بازار قیصریه در ضلع شمالی میدان نقش جهان قرار گرفته است و ساخت آن هم بر اساس طرحی از زمان شاه عباس بوده است. این بازار، مسجد جامع و مسجد شاه را به یکدیگر مرتبط می‌کند. از نکات جالبی که در ارتباط با این جاذبه می‌توانیم بگوییم، این است که هر بخشی از بازار متعلق به صنفی بوده و نامی ویژه با توجه به آن صنف داشته است. این بازار در حال حاضر بیشتر محل اجتماع قلمکارها، بافتنی‌های دستی و صنف‌های دیگر است. در اینجا می‌توانید انواع سوغات اصفهان را هم تهیه کنید.

سردر بازار قیصریه با کاشی معرق، مقرنس‌ها و نقاشی‌های رضا عباسی تزیین شده است و در قسمت‌های مختلف آن همچنان تزئینات و نقاشی‌های دیگر باقی هستند. بازار قیصریه و اطراف آن از بخش‌های مختلفی تشکیل شده که شامل سرا، حمام، مدرسه، مسجد، تیمچه و چندجای دیگر است. وسط این بازار هم چهارسو شاه‌عباسی قرار دارد که از مهم‌ترین چهارسوهای اصفهان محسوب می‌شود.

از اصفهان سوغات چه بخریم؟

محدوده بازار قیصریه روی نقشه

Lastsecond.ir-best-attractions-of-isfahan-qeysarie-roozbe-shahnavaz.jpg
فروشگاه‌هایی ادر بازار قیصریه؛ عکس از آرشیو لست سکند؛ روزبه شهنواز

محله چهارباغ عباسی اصفهان

در زمان شاه عباس اول و به‌دستور او، طرح ساخت خیابانی عریض و طویل از محله دروازه دولت تا دامنه کوه صفه کشیده شد. این خیابان و محله، گردشگاهی برای خانواده‌های سلطنتی، درباریان و اهالی شهر بوده است. در محل احداث این خیابان، تعداد چهار باغ با نام‌های احمدسیاه، فلارن، کاران و بکر وجود داشتند که بر اساس وجود همین چهار باغ، این نام برایش انتخاب شده است.

خیابان چهار باغ به دو قسمت تقسیم می‌شود که یکی چهارباغ عباسی یا چهارباغ کهنه است، دیگری چهارباغ علیا یا چهارباغ بالا نام دارد. چهارباغ عباسی تا سی و سه پل کشیده شده است و چهارباغ علیا تا نزدیکی دامنه کوه صفه امتداد یافته است. در واقع این نکته حائز اهمیت است که خیابان چهارباغ علیا که طویل‌تر هم هست، بعد از شاه عباس ساخته شد؛ اما طرح آن در زمان شاه عباس ریخته شده بود. زیبایی این خیابان به‌خاطر درخت‌های چنار و نهری است که از میان آن می‌گذرد.

محدوده چهارباغ عباسی روی نقشه

Lastsecond.ir-best-attractions-of-isfahan-charbagh-amirmehditighsaz.jpg
محدوده چهارباغ؛ عکس از آرشیو لست‌سکند؛ امیرمهدی تیغ‌ساز

محله جلفا در اصفهان

شاه عباس صفوی برای اینکه بتواند از تجربه ارمنی‌ها و توان تجاری و صنعتی‌شان استفاده کند، آن‌ها را از ارمنستان شرقی به ایران کوچاند و در محله جلفا اسکان داد. ارمنی‌ها به این محله «نورجوقا» می‌گفتند که به معنای «جلفای نو» است. اینکه تعداد ارامنه منتقل شده به جلفا چند نفر بوده، دقیقاً مشخص نیست و افراد و منابع مختلف، تعداد آن‌ها را متفاوت ذکر کرده‌اند. یکی از نکات جالب در آن دوره، حق اقامت نداشتن مسلمانان در جلفا بوده است.

جلفا در همان زمان حدود 13 کلیسا داشت که همچنان مهم‌ترین آن‌ها، کلیسای وانک است. محله جلفا دو بخش است که بنیان یکی در زمان شاه عباس اول گذاشته شده و دیگری در زمان شاه عباس دوم سر و سامان گرفته است. در هردو محله از جلفا، کوچه‌ها، میادین، گرمابه، کاروانسرا و بخش‌های دیگری وجود دارد که دیدنی هستند. پیشنهاد می‌کنیم که به کافه‌های محله جلفا هم سری بزنید. برخی این محله را مانند اروپایی کوچک در اصفهان ایران نامیده‌اند

محدوده جلفا روی نقشه

Lastsecond.ir-best-attractions-of-isfahan-jolfa-roozbe-shahnavaz.jpg
ساختمان‌هایی زیبا در محله جلفا، عکس از آرشیو لست سکند؛ روزبه شهنواز

سبزه میدان اصفهان

زمانی سبزه میدان از آنجاهایی بوده که مردم هرچه می‌خواستند، از غرفه‌ها و فروشگاه‌های آن تهیه می‌کردند. در هر قسمت و هر گوشه‌ای، صنفی وجود داشت و به‌اصطلاح از شیر مرغ تا جان آدمیزاد را می‌توانستند در این بازار پیدا کنند و نیازی نبود که به جای دیگری بروند. اما در دهه 80 تغییراتی عمرانی در این میدان ایجاد شد که رونق را از آن گرفت. با گذشت زمان و تکمیل شدن این پروژه، رویه دوباره تغییر کرد. سبزه میدان از نظر موقعیت مکانی و نزدیکی به جاهای دیدنی دیگر اصفهان هم پراهمیت است.

محدوده سبزه میدان اصفهان روی نقشه

Lastsecond.ir-best-attractions-of-isfahan-sabze-meydan-roozbe-shahnavaz.jpg
محدوده سبزه میدان از جاهای دیدنی اصفهان، عکس از آرشیو لست سکند؛ روزبه شهنواز

حمام‌های تاریخی اصفهان

اصفهان هم مانند بسیاری از شهرهای دیگر، تعدادی حمام تاریخی دارد که معماری، سیستم گرمایشی و نحوه ساخت آن‌ها بسیار درخور توجه است. در این قسمت به معرفی حمام‌های تاریخی اصفهان می‌پردازیم که برخی از آن‌ها جزو قدیمی‌ترین حمام‌های ایران هستند. جالب این است که بدانید بعضی از این حمام‌ها قدیمی، مرمت شده‌اند و به عنوان حمام دوباره فعال شده‌اند و از این رو باعث شده‌اند به تجربه ویژه‌ای برای مسافران تبدیل شوند.

حمام شیخ بهائی اصفهان

یکی از عجیب‌ترین جاهای دیدنی اصفهان، حمام شیخ بهائی آن است. گفته شده این حمام با مهندسی شیخ بهائی ساخته شده است و نکات جالب توجهی دارد که امروزه نیز درخور توجه هستند. شیخ بهائی از دانشمندان بزرگ عهد صفویه بوده که در معماری، مهندسی، ریاضیات و چند رشته دیگر مهارت داشته است. طراحی ساعت آفتابی حرم امام رضا، مهندسی حصار نجف و معماری مسجد امام از جمله اقدامات او بوده‌اند. گرمابه شیخ بهائی یکی دیگر از شاهکارهای اوست.

این حمام فقط با یک شعله، گرم نگه‌داشته می‌شده و افزون بر این، شعله شمع خاموش نمی‌شده. هنوز نمی‌توانیم با قطعیت درباره چگونگی عملکرد سیستم گرمایشی این حمام توضیحی بدهیم؛ اما احتمال می‌رود که گاز متان حاصل از فاضلاب مسجد جامع از طریق لوله‌هایی به حمام منتقل می‌شدند و شعله را روشن نگه می‌داشتند. غیر از این همچنان احتمال می‌رود که مخزن حمام از طلا بوده و به‌خاطر گران‌بها بودن آن، این موضوع را مطرح نکردند. طلا با رسانایی زیادش، خیلی سریع‌تر گرم می‌شده و اتلاف انرژی هم بسیار کاهش پیدا می‌کرده است.

 • آدرس حمام شیخ بهائی: خیابان عبدارزاق، کوچه شیخ بهائی

موقعیت دقیق حمام شیخ بهائی روی نقشه

Lastsecond.ir-best-attractions-of-isfahan-sheikhbahaei-ebacchus.jpg
ورودی حمام شیخ بهایی؛ عکس از eBacchus

حمام قاضی اصفهان

اگر دوست دارید تجربه حمام در یک گرمابه سنتی از زمان صفویه را داشته باشید، حمام قاضی بهترین پیشنهاد برای شماست. این حمام سال 1073 قمری و در زمان شاه عباس دوم ساخته شده است. مکان احداث این حمام کنار شهشهان و در محله دردشت است که بسیار پر رفت‌وآمد بوده است. همین عامل در کنار معماری هوشمندانه و باشکوه این حمام، رونق بسیاری را برای حمام قاضی همراه داشت. تقریباً تا دوران پهلوی، رونق حمام حفظ می‌شود، اما پس از آن به‌سبب کمتر شدن میل مردم به استفاده از این نوع حمام‌ها، رونق حمام قاضی هم کم شد.

حمام قاضی، بخش‌هایی مثل خزینه، گرمخانه، چال حوض و جاهایی دیگر دارد که هر کدام کاربری خاص خود را دارند. بعدها در زمان قاجار، حمام را دوقلو کردند. پس از بازسازی و مرمت، امکان استفاده هم‌زمان برای بانوان و آقایان را در حمام قاضی فراهم کردند. یکی از اهداف بهره‌برداری از این حمام، گسترش سنت و فرهنگ است. فراموش نکنید که فقط زمانی می‌توانید این حمام را ببینید که بخواهید از آن استفاده کنید. دو پکیج در این حمام ارائه می‌شود که یکی شستشو با دلاک است و دیگری بدون دلاک و توسط خود فرد انجام می‌شود. پکیج‌ها شامل پذیرایی هستند و کسانی که به این حمام می‌روند امکان استفاده از استخر و جکوزی را هم دارند.

 • قیمت ورودی حمام قاضی: پکیج عزیزالدوله 340 هزار تومان (بدون دلاک)، پکیج انیس‌السلطنه 490 هزار تومان (با دلاک)
 • ساعت استفاده از حمام قاضی: از 15:00 تا 21:00 و جمعه‌ها تعطیل
 • وب‌سایت حمام قاضی: qazibath.com
 • صفحه اینستاگرام حمام قاضی: qazibath@
 • آدرس حمام قاضی: خیابان عبدارزاق، کوچه میرعلاءالدین، بازارچه قاضی

موقعیت دقیق حمام قاضی روی نقشه

Lastsecond.ir-best-attractions-of-isfahan-qazibath.jpg
نمایی از حمام قاضی

حمام علی قلی آقا اصفهان

از دیگر حمام‌های بازمانده عهد صفوی، حمام علی قلی آقا است که توسط دو برادر سرشناس در همان عهد ساخته شد. این حمام تا چند سال پیش به‌عنوان یک حمام عمومی استفاده می‌شده است؛ اما امروزه به موزه مردم‌شناسی بدل شده و می‌توان اطلاعات خوبی را از فرهنگ و آداب حمام رفتن در زمان‌های قدیم، در این حمام به‌دست آورد.

در حمام علی قلی آقا مجسمه‌هایی قرار داده‌اند که نحوه شست‌وشو و حمام کردن و مراحل آن را می‌توانید ببینید. غیر از این مورد، می‌توانید کاشی‌کاری‌ها، نقاشی‌ها و قسمت‌های مختلف این حمام را هم ببینید و با هنر عهد صفویه بیشتر آشنا شوید.

 • ساعت بازدید از حمام علی قلی آقا: از 08:30 تا 14:30 و 15:30 تا 18:30، جمعه‌ها 09:00 تا 13:00
 • آدرس حمام علی قلی آقا: خیابان بیدآقا، محله علی‌قلی

موقعیت دقیق حمام علی قلی خان روی نقشه

Lastsecond.ir-best-attractions-of-isfahan-ali-qoli-aqa.jpg
بخش‌هایی از حمام علی قلی خان

آرامگاه‌های اصفهان

هر شهری، نام‌آوران و افراد مشهوری دارد که افتخار مردم شهر و کشور هستند. اصفهان هم افراد شاخص کمی را ندارد، دراین‌باره تعدادی از آرامگاه‌های افراد مشهور را معرفی می‌کنیم تا بتوانید هنگام سفر به این شهر، از آن‌ها دیدن کنید. معمولاً برای بازدید از آرامگاه‌ها، نیاز به پرداخت بهایی نیست و خیلی راحت می‌توانید از این دست جاهای دیدنی اصفهان بازدید کنید.

آرامگاه صائب تبریزی در اصفهان

صائب تبریزی از شاعران به‌نام عهد صفوی است که بسیار پرآوازه بوده و همچنان هم از شعرهای او استفاده می‌کنند. آرامگاه این شاعر با الهام از معماری صفویه ساخته شده است و تا مدت‌ها ناشناخته باقی‌مانده بوده. آرامگاه صائب که مکان های دیدنی اصفهان است، در باغی شخصی قرار گرفته که برای اولین بار توسط استاد همایی کشف می‌شود. استاد همایی در پی تکمیل کتاب تذکره‌القبور، در جستجوی قبور متبرکه بوده که به محله و خانه‌ای می‌رسد که آرامگاه صائب در آن بوده است.

آرامگاه او قوس‌هایی جناغی و سقفی آینه‌کاری دارد که بر زیبایی آن افزوده است. سنگ قبر صائب تبریزی از سنگ مرمری یکپارچه ساخته شده که در وسط آن سنگ قبر اصلی قرار گرفته است. روی کتیبه این آرامگاه، شعری از صائب نوشته شده که آن را یک خوش‌نویس در عهد صفوی نوشته است. این آرامگاه، آرامگاه خانوادگی صائب تبریزی است.

 • آدرس آرامگاه صائب تبریزی: خیابان مطهری، خیابان صائب

موقعیت دقیق آرامگاه صائب روی نقشه

Lastsecond.ir-best-attractions-of-isfahan-saeb-13ehnam.jpg
آرامگاه صائب تبریزی؛ عکس از 13enam

آرامگاه باباقاسم در اصفهان

بقعه باباقاسم، یکی از برجسته‌ترین آرامگاه‌های دوره ایلخانی است که تزئیناتش، این آرامگاه را از سایر بناهای دیگر متمایز می‌کند. این بقعه یک هرم هشت‌وجهی دارد که روی هر کدام از این وجوه، اسماء متبرکه با کاشی‌های فیروزه‌ای‌رنگ نوشته شده است. شبستان این آرامگاه، تزئینات مقرنس و آجرکاری دارد و کاشی‌کاری‌های معرق‌کاری شده‌ای را هم می‌توانید در این آرامگاه ببینید. باباقاسم عارف بزرگ ایرانی بوده که در اوایل قرن هشتم و در اصفهان زندگی می‌کرده است.

 • آدرس آرامگاه باباقاسم: خیابان مجلسی، کوچه باباقاسم

موقعیت دقیق آرامگاه باباقاسم

Lastsecond.ir-best-attractions-of-isfahan-babaghasem-hamidreza-bani.jpg
مقرنس‌ها و آجرکاری‌های آرامگاه باباقاسم؛ عکس از Hamidreza Bani

تخت فولاد اصفهان

تخت فولاد یکی از مهم‌ترین قبرستان‌ها در اصفهان و مخصوصاً بین شیعیان است. قدمت تخت فولاد احتمالاً به پیش از اسلام بازمی‌گردد و از آن زمان تا به امروز، افراد بسیاری در این مکان دفن شده‌اند. احتمال می‌رود که تخت فولاد از قدیمی‌ترین قبرستان ایران است. به‌طور تقریبی بیش از دو هزار عالم، عارف و بزرگان و مشاهیر دیگر در این آرامگاه آرمیده‌اند. برای مثال یکی از معروف‌ترین افرادی که در تخت فولاد اصفهان مدفون است، استاد کسایی، نی‌نواز نامدار ایرانی است.

در تخت فولاد، تکیه‌های مختلفی وجود دارند. تکیه رکن‌الدین، تکیه آقا مجلسی، تکیه میرفندرسکی و... . معمولاً در این تکیه‌ها یک مقبره در وسط قرار گرفته و در اطراف آن هم چند اتاق است. در تخت فولاد می‌توانید هنرهای معماری مختلفی را هم ببینید.

 • ساعت بازدید از آرامگاه تخت فولاد اصفهان: از 07:00 صبح تا غروب
 • آدرس تخت فولاد اصفهان: خیابان معلم، خیابان فیض

آرامگاه تخت فولاد روی نقشه

Lastsecond.ir-best-attractions-of-isfahan-takhtefoolad-mana.jpg
قسمت‌هایی از آرامگاه تخت فولاد اصفهان، عکس از آرشیو لست سکند؛ Mana

سخن آخر

مجموعه‌ای از جاهای دیدنی اصفهان که نظر بیشتر مردم را به خودشان جلب کرده بودند در این مطلب گردآوری کردیم. علاوه بر آن‌ها، تعدادی از جاهایی که بین عموم مردم کمتر شناخته‌شده بودند هم اضافه کردیم تا آن‌هایی که دوست دارند کمی تجربه متفاوت‌تری از سفر به این شهر کسب کنند، این امکان برایشان مهیا باشد. حالا اگر قصد سفر به این شهر را دارید، می‌توانید با جزئیات دقیق‌تری برنامه‌ریزی کنید و بیشتر مکان های دیدنی اصفهان را ببینید. به این شکل کمتر جایی را از دست می‌دهید.

 

تألیف: تیم نویسندگان لست‌سکند

پویا دهقان
پویا دهقان

گردشگری خوانده‌ام و به‌شدت دوست دارم با ماجراجویی، چیزهای جدیدی کشف کنم و کارهای هیجان‌انگیزی انجام بدهم. سعی می‌کنم این‌طور آگاه‌تر شوم. دوست دارم فرصت‌های خالی‌ام را به شنیدن موسیقی و عکاسی توی کوچه‌پس‌کوچه‌های طهران بگذرانم و از حس‌وحالم بنویسم. کتاب خواندن، فیلم دیدن، معاشرت و کسب تجربه‌های جدید، دنیایم را کامل‌تر می‌کند!