جالب ترین حقایق درباره ی کولوسئوم

4.5
از 4 رای
سفرنامه نویسی لست‌سکند - جایگاه K دسکتاپ
جالب ترین حقایق درباره ی کولوسئوم + تصاویر
06 شهریور 1395 10:00
0

در اینجا می خواهیم به بعضی از حقایق جالب درباره ی کولوسئوم که یکی از عالی ترین آثار معماری و مهندسی رومی ها است، اشاره کنیم. کولوسئوم در حقیقت نماد پایتخت ایتالیا و یکی از بزرگترین جاذبه های گردشگری جهان محسوب می شود. ‏ ‏‏‏ ‏ ‏

جالب ترین حقایق درباره ی کولوسئوم

1- کولوسئوم توسط یک طراح یا معمار برجسته طراحی نشده است. در دوران قرون وسطی بر این باور بودند که این بنا توسط شاعر روم باستان ویرژیل طراحی شده است، اما امروز ما می دانیم که ویرژیل خیلی قبل از آنکه کولوسئوم قابل تصور باشد از دنیا رفته بود. ‏ ‏‏‏ ‏

2- کولوسئوم توسط امپراطور وسپاسیان، بنیان گذار سلسله ی فلاویان برای تایتوس جانشین او ساخته شد.

3- کولوسئوم ساختمانی بیضی شکل با طول 189 متر و عرض 156 متر است که مساحت بیضی پایه آن 24000 متر مربع بوده و ارتفاعی بالغ بر 48 متر دارد.

4- کولوسئوم بیش از 80 ورودی داشته و می تواند جمعیتی در حدود 50000 تماشاچی را در خود جای دهد.

5- اینگونه تصور می شود که در کولوسئوم و در جریان نبرد انسان ها با حیوانات وحشی، بیش از 500000 انسان و یک میلیون حیوان وحشی کشته شدند.

6- در میدان کولوسئوم 36 درب تله برای جلوه های ویژه استادانه وجود داشته است.

7- تمام رومیان باستان می توانستند برای تماشای برنامه ها، به صورت رایگان وارد کولوسئوم شده و در طول برنامه نیز به آنها خوراکی و غذا داده می شد. ‏

جالب ترین حقایق درباره ی کولوسئوم

‏ ‏‏‏ ‏ ‏

جالب ترین حقایق درباره ی کولوسئوم

جالب ترین حقایق درباره ی کولوسئوم

جالب ترین حقایق درباره ی کولوسئوم

8- در کولوسئوم، فستیوال ها و مسابقات می توانستند تا 100 روز ادامه پیدا کنند.. ‏ ‏‏‏ ‏

9- رومیان باستان گاهی به داخل کولوسئوم سرازیر شده و به عنوان سرگرمی به نبردهای دریایی در کشتی های مینیاتوری می پرداختند.

10- ساخت کولوسئوم تنها 10 سال به طول انجامید. ساخت این سازه ی شگفت انگیز در سال 70 میلادی آغاز و در سال 80 میلادی به پایان رسید و در این مدت 60000 برده ی یهودی به کار گرفته شدند.

11- نمای سنگ مرمر و برخی از قطعات کولوسئوم برای ساخت و ساز کلیسای سن پیتر و بناهای تاریخی پس از آن استفاده شد.

12- بسیاری از بلایای طبیعی ساختار کولوسئوم را مورد تهدید قرار دادند، اما زلزله های سال 847 و 1231 میلادی بودند که بیشترین آسیبی که شما امروز شاهد آن هستید را به کولوسئوم وارد کردند.

13- نام اصلی کولوسئوم، آمفی تئاتر فلاویان بود که نام خود را از امپراطور سلسله ی فلاویان گرفته است.

14- محبوب ترین بنای رومی به سه دلیل ساخته شد. اول از همه اینکه این بنا هدیه ای بود از طرف سلسله ی فلاویان به شهروندان رومی تا محبوبیت آنها را در بین مردم افزایش دهد. دوم اینکه کولوسئوم مکانی بود که برای میزبانی شکل های مختلف سرگرمی ساخته شده بود و در نهایت این بنا برای به نمایش گذاشتن تکنیک های مهندسی رومی به جهانیان ساخته شد. ‏

جالب ترین حقایق درباره ی کولوسئوم

جالب ترین حقایق درباره ی کولوسئوم

جالب ترین حقایق درباره ی کولوسئوم

جالب ترین حقایق درباره ی کولوسئوم

15- کولوسئوم برای مسابقات گلادیاتوری و نمایش های عمومی مانند شکار حیوانات، نبردهای دریایی ساختگی، بازسازی نبردهای مشهور، اعدام و نمایش های درام استفاده می شد. ‏ ‏‏‏ ‏

16- در طول بازی های افتتاحیه کولوسئوم که توسط تایتوس در سال 80 میلادی برگزار شد، حدود 9000 حیوان وحشی قتل عام شدند.

17- گفته می شود که در سال 107 میلادی، امپراطور تراژان برای جشن گرفتن پیروزی های خود در داچا مسابقاتی در کولوسئوم ترتیب داد که طی آن 10000 گلادیاتور و 11000 حیوان وحشی در طول 123 روز با هم به مبارزه پرداختند.

18- آخرین مبارزات گلادیاتوری در سال 435 میلادی و آخرین شکار حیوان در سال 523 اتفاق افتاد. علت توقف این مبارزات و برنامه ها در درجه ی اول، هزینه های بالای فراهم آوردن حیوانات و گلادیاتور ها و نگهداری تاسیسات گران آن بوده است.

19- بیش از 100000 متر مکعب سنگ تراورتن برای دیوار بیرونی کولوسئوم استفاده شده که بدون ملات با استفاده از 300 تن گیره های آهنی در کنار هم ثابت شده بودند.

20- کولوسئوم در کنار مجسمه ی کولوسوس که بخشی از پارک نرو بوده، قرار داشته و نام امروزی آن نیز از همین مجسمه گرفته شده است.

21- بر اساس شواهد تاریخی، از 200 چرخ دستی برای حمل و نقل مرمرها به سایت ساخت و ساز استفاده می شده است. ‏

جالب ترین حقایق درباره ی کولوسئوم

جالب ترین حقایق درباره ی کولوسئوم

جالب ترین حقایق درباره ی کولوسئوم

جالب ترین حقایق درباره ی کولوسئوم

22- تخمین زده می شود که حدود 100000 متر مکعب مرمر در ساخت کولوسئوم استفاده شده باشد. ‏ ‏‏‏ ‏

23- کولوسئوم که هر ساله میلیون ها گردشگر را پذیرا می شود، یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری رم است.

24- با وجود اصل کفرآمیز و وحشیانه، کولوسئوم قرن ها به عنوان مکان عبادت مسیحیان استفاده می شده است. در دهه ی 1870 و در یک اقدام باستان شناسانه ی غیردینی و بی فکر که توسط دولت جدید ایتالیا حمایت می شد، صلیب بزرگی از این مکان برداشته شد. در سال 1926 موسولینی در تلاشی مذبوحانه برای جلب رضایت کاتولیک ها این صلیب را جایگزین نمود.

25- گلادیاتورها در جامعه ی رومی به حاشیه رانده شده و از حقوق شهروندی محروم و به عبارتی برده بودند. در حقیقت گلادیاتورها همزمان مورد تحسین و انزجار رومیان بودند.

26- طی مبارزات و مسابقات شکار در کولوسئوم جمعیت شیر، پلنگ و ببر به طور قابل ملاحظه ای در جهان کاهش پیدا کرد. برخی بر این باورند که رومی ها حیات وحش شمال آفریقا و کل منطقه ی مدیترانه را نابود کرده و بعضی از گونه های حیوانات را به طور کامل از نقشه ی دنیا محو نمودند!!

27- بعد از یک سری مسابقات وحشیانه که طی آن 9000 حیوان قتل عام شدند، کرگدن از رودخانه ی نیل ناپدید شد. همچنین فیل های آفریقای شمالی که معمولا در جنگ ها مورد استفاده قرار می گرفتند به طور کامل از چهره ی زمین محو شدند!!

28- زیر کولوسئوم مکانی به نام هیپوجئوم (به معنای زیرزمین) وجود داشته که شامل دو طبقه از شبکه ی تونل ها و 32 آغل برای حیوانات بوده است. هیپوجئوم همچنین دارای 80 کانال عمودی بوده که امکان دسترسی سریع به میدان کولوسئوم را فراهم می کردند. ‏

جالب ترین حقایق درباره ی کولوسئوم

جالب ترین حقایق درباره ی کولوسئوم

جالب ترین حقایق درباره ی کولوسئوم

جالب ترین حقایق درباره ی کولوسئوممنبع : aroundrometours