Close

با 7 تا از قدیمی ترین و باستانی ترین کشورهای جهان آشنا شوید

4.5
از 28 رای
قدیمی ترین کشورهای کره خاکی را بشناسید + تصاویر
  • 5 آبان 1399 07:00
  • 50
  • 62.7K

 

اگرچه زندگی انسان ها در این کره خاکی میلیون‌ها سال پیش آغاز شده است، پیدایش تمدن قدمتی بسیار کمتری نسبت به آن دارد. نخستین آثار تمدن بشریت در 6500 سال پیش از تولد مسیح رخ داد، زمانی که انسان ها از زندگی خانه به دوشی خود دست کشیدند و سکونت دائمی در یک مکان و توسعه بخشیدن به آن را جایگزین سبک زندگی خود کردند. این توسعه دادن امکان در زمانی کوتاه به شهرهای بزرگی منجر شد و ایده کشورهایی با مرز‌های مجزا را به ذهن آدمی رساند. 

در این مطلب به معرفی نخستین کشورهایی که پس از شروع تمدن بشریت شکل گرفتند پرداخته شده که تمامی آن‌ها قدمتی هزاران سالِ دارند. 

7. ایران - 550 سال قبل از مسیح

ایران باستان که تا سال 1935 میلادی در کشورهای غربی به پرشیا (persia) معروف بود، حدود 550 سال قبل از مسیح تحت امپراطوری هخامنشی تأسیس گردید. البته تاریخ ایران به پیش از امپراطوری هخامنشیان بازمی‌گردد. زمانی که گروه‌های متعددی از جمله ایلامی‌ها پیش از تمدن، در غرب و جنوب غربی ایران کنونی ساکن بودند و مادها که کنترل غالب این کشور را تا قبل از ورود پارس‌ها برعهده داشتند.

کوروش دوم که به عنوان کوروش کبیر نیز شناخت می‌شود، در 550 سال پیش از مسیح با شکست دادن قومیت ماد، لیدیه و بابل امپراطوری پارس را تشکیل داد.

حکومت وی که با نام هخامنشی شناخته می‌شد تا قبل از مغلوب شدن توسط اسکندر کبیر (330 سال پیش از میلاد مسیح) بر ایران سلطه داشت. 

Persepolis-iran.jpg

از قدمت ایران بیشتر بدانید: نکاتی که هر ایرانی باید درباره تخت جمشید بداند + تصاویر

 

6. ژاپن - 660 سال قبل از مسیح

بر اساس شواهد و ارجاعات مختلف، آماتراسو که در اساطیر ژاپنی به عنوان ایزد بانوی خورشید یاد می‌شود نخستین امپراطور ژاپن است که حکومت آن 660 سال به دوران قبل از مسیح بازمی‌گردد. جالب است بدانید بین چند صد تا چند ده هزار سال پیش از میلاد، نواحی شرقی آسیا با ژاپن متصل بوده و احتمال ورود انسان به ژاپن در دوران قدیم وجود داشت.

japan-ancient.jpg 

5. یونان - 800 سال قبل از مسیح

یونان، کشوری که به عنوان ابداع کننده تمدن مدرن غربی شناخته می‌شود از دیگر کشورهای پر قدمتی است که نخستین آثار حضور انسان در آن به 270.000 هزار سال پیش از مسیح بازمی‌گردد. یونان از نظر دانش، هنر، فناوری، ادبیات، سیاست و ... درس‌های بسیاری به جهانیان دیکته کرده است و آتن نیز نخستین شهری بود که برای اولین بار مفهوم دموکراسی را به وجود آورد.

وسعت و مرزهای یونان کنونی با یونان باستان بسیار متفاوت‌تر است، اما آنچه هنوز در این کشور دیده می‌شود نشاءت از فرهنگ اصیلی دارد که از یونان باستان در این کشور بجا مانده است.

acropolis-ancient.jpg

 

4. اتیوپی - 980 سال قبل از مسیح

بسیاری از تاریخ‌شناسان هم‌عقیده هستند که اتیوپی، کشوری که هم‌اکنون در آفریقای شرقی واقع‌شده از قدیمی‌ترین کشورهای جهان است که تمدن را از هزاران سال پیش به خود دیده است. البته به لطف تکه‌ اسکلت‌هایی که در اتیوپی کشف گردیده، اثبات‌ شده است که انسان از میلیون‌ها سال پیش در اتیوپی حضور داشته است!

980 سال قبل از مسیح، سالی است که مورخان درباره نخستین حکومت شکل‌ گرفته درباره اتیوپی اذعان دارند. این حکومت دمت (D’mt) نام داشت. اتیوپی یکی از معدود حکومت‌های آفریقایی محسوب می‌شود که هرگز تحت استعمار قرار نگرفت. به‌استثنای چندین سال در قرن 20 که تحت سلطه دیکتاتوری ایتالیا قرار داشت.

gondar-ancient-city.jpg

3. هند - 1500 سال پیش از مسیح

با کوچ کردن جمعیت‌های مختلف به شبه‌قاره هند، برای نخستین بار حدود 1500 سال پیش تمدن در این کشور شکل گرفت. چیزی که در تاریخ پرفراز و نشیب هندوستان مشخص است، سلسله حکومت و استعمارگران مختلفی بودند که در این کشور فرمانروایی می‌کردند. آنچه امروزه به نام کشور هند می‌شناسیم نخستین بار در سال 1947 میلادی، پس از استقلال یافتن از حکومت انگلیسی‌ها شکل گرفت.

E5DcCd9LaCC5CRPQGBbSoOkOFzgSITgsJNJO1o0B.jpeg

 

2. چین - 2070 سال پیش از مسیح

یکی دیگر از قدیمی‌ترین و دیرینه‌ترین تمدن‌ها در کشور چین صورت گرفت. قدمت نخستین سلسله‌ حکومتی چین به 1600 تا 2700 سال قبل از مسیح برمی‌گردد؛ زمانی که سلسله شیا (Xia) نخستین فرمانروایی در چین را آغاز کرد.

چین در کنار ژاپن از قدیمی‌ترین کشورهای شرقی این کره خاکی به شمار می‌روند که شواهد زیادی قدمت آن‌ها را تائید می‌کند. برای آشنایی با قدیمی‌ترین شهر‌های چین پیشنهاد می‌شود مقاله لینک شده را نیز مطالعه کنید تا بیشتر از این کشور اعجاب‌انگیز ببینید و بدانید.

China-ancient.jpg

1. مصر - 3100 سال پیش از مسیح

همانند یونان باستان، مصر باستان نیز به طور کلی شامل قلمروهای متفاوتی نسبت به مصر امروزی می‌شد. آنچه امروزه ثابت شده است تمدن و فرهنگ دیرینه مصری است که گذشته آن 3100 سال قبل از میلاد مسیح بازمی‌گردد. همچنین مصر زادگاه خط هیروگلیف است که دومین سیستم و زبان نوشتاری قدیمی در جهان بشمار می‌رود. قدمت پیدایش این سیستم نوشتاری به 4 هزار سال قبل از مسیح باز‌می‌گردد.

کشور مصر تاکنون دست خوش حکومت‌ و پادشاهی‌های مختلفی قرار گرفته است که از جمله آن‌ها می‌توان به سلطه امپراطوری پارس‌ها، امپراطوری عثمانی و عرب‌ها اشاره داشت که تأثیر فتح اعراب در قرن 9 – 10 میلادی به مصر کاملاً مشهود است (به دلیل رواج زبان عربی و دین اسلام در مصر).

 Egypt-ancient.jpg

 

منبع: oldest

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (50 نظر)

× در حال پاسخ به:

ناشناس 7 بهمن 1399 ساعت 17:55

سلام وقت بخیر ... واقعا برای اونیکه این متنو نوشتم درخواست مطالعه دارم :/ الان میگم چی رو اشتباه نوشتین...
۱.ایران هفتمین کشور قدیمیه دنیا؟:/ یعنی شما یونان رو حتی از ایران قدیمی تر نشون دادین
۲.جای اکثر کشور ها رو بر اساس قدمت اشتباه نوشتین
۳ .بزارین بگم چی درسته :۱.ایران ۲.مصر ۳.کره ۴.چین ۵.یونان و ...‌•
اگه میگین مصر از ایران قدیمی تره لطفا برید جدیدترین مطالب در مورد این موضوع رو بخونید ...
در دانشگاه UNITED KINGDM طبق جدید ترین اطلاعات در مورد قدیمی تریت کشور دنیا ، ایران از مصر حدود ۲۰۰،۳۰۰ سال قدیمی تره حالا شما میگید ایران هفتمین کشور قدیمیه دنیا؟ واقعا متاسفم ... اکثرا دارن تاریخ کشور خودشونو حتی به دروغ بالاترین و قدیمی ترین نشون میدن نویسنده ی این متن هم داره به دروغ پایین ترین نشون میده
اینقدر مردم ترکیه گفتن ک مولانا ترکه اگ از ی خارجی نااگاه بپرسی مولانا کجاییه میگه مولانا ترکه با اینکه همه ی ما میدونیم مولانا ایرانیه و افتخار این کشور باشکوهه اما اونا با دروغ دارن خودنمایی میکنن ... خوبه ک ما میدونم واقعیت چیه چون دروغ گفتن اصلا کار خوبی نیست
من هم میگم نباید دروغ بگیم مثل الان... :)

سارا 28 دی 1399 ساعت 03:02

دوستان آریاییها وقتی از سرزمینهای شمالی آمدند گروهی به اروپا گروهی به ایران و گروهی به هند رفتند
در هند مقابله ی شدیدی با آنها شد ودرگیریهای خونین نتیجه این شد که اقوام بومی هند رو ترد کردند که هنوز هم با عنوان نجس ها گالیت در هند وجود دارند
اما در ایران بدون هیچ درگیری ساکن شدند و چون صنعتگر بودند و با خودشون صنعت آورده بودند

Aaw 7 دی 1399 ساعت 12:33

چقد تاریخ شناس و باستان شناس اینجا داریم. هرکسی هم یه نظر میده نمیدونیم کدومو باور کنیم. یه نفر هم با اسم کامران اومده زیر کامنتا یه جمله ای رو کپی میکنه میره

کامران 2 دی 1399 ساعت 13:40

چقدر اندیشمند و تاریخ دان زیاد داریم ما

عدل 12 آبان 1399 ساعت 02:22

رضا پالانی چنان تاریخسازی کرده که مردم بغیر از اولین ،بهترین،قدیمیترین،باعظمترین.بودن به کمتر از ان.... راضی نمیشود ،عزیزان باسواد هم نویسنده نخواسته ویا نتوانسته شیر فهمتان کند،ویا شما اصلا راضی نیستید بفهمید،،،،،،قبل از تشریف فرمایی قوم فوق متمدن آریایی از هند در ۲۵۰۰ سال قبل،در سرز مین ایران اقوام سومری،عیلامی،اکدی،هیتی،اورارتویی،.....که همان تمدن شهر سوخته،تمدن جیرفت سیلک کاشان، .....هم مربوط با آن اقوام بدبخت بوده که اصلا با قوم فوق متمدن آریایی هیچ نسبتی قرابتی نداشتند ،یعنی اقوام بومی قبل از تشریف فرمایی شما پانپارسها،،این مملکت مال آن بیچاره ها بود که به آن دوره میگویند تمدن قبل از اریاییان،ولی شما آریاییان که تشریف فرما شدید،نتنها تمام بومیان را از بین بردید بلکه آثار تمدنی آنها را هم نابود کردید،،،،مثل شهر سوخته،جیرفت،کاشان...،،،، که قدمت آنها به ۱۲ هزار سال هم میرسد،،ولی قدمت تشریفر مایی شما از ۲۵۰۰ سال پیش شروع میشود که کورش کبیر بنیانگذار اولین دولت آریایی است که متاسفانه عمرش زیاد طولانی نشد توسط یونانیان مقدونی نابود شدند وباز مانده‌ای آنها بنام سلسله سلوکیان تقریبا ۴۵۰ سال بر ایران حکومت کردند،،،که آنها را قومی ترک تبار اشکانی که از ماوراءالنهر آمده بودند از بین بردن و۲۵۰ سال حکومت بر ایران کردند،بعد از سرزمین عراق قومی عیلامی اکدی پهلوی تبار که پایتختشان بغداد بود بر اشکانیان غلبه کردند و۱۵۰ سال برای ایران حکومت کردند،بعد اعراب آنها را نابود کردند و۳۵۰ سال برایران حکومت کردند،بعد دوباره ترکان غزنوی،سلجوقی اعراب را از بین انداختند وتا سال ۱۳۰۴ در ایران حکومت کردند،ونهایت رضا پالان انگلیسی هم قاجار را توسط انگلیس برانداخت و۵۰ سال باپسرش حکومت کردند،. خلاصه تاریخ واقعی ایران این است ولی کسانی هستند که میخواهند قسمت حکومت ترکان،اعراب،یونانی را که در کل تمام تاریخ ایران مربوط به این سه قوم است ،ولی چون نمی توانند قبول کنند هزار تا صغری کبری جم میکنند، یعنی در واقع در ایران قوم متمدن آریایی فقط در ۵۰ سال رضا در حکومت بوده بقیه حکومت‌ها دست دیگر اقوام بوده ،،،فکر میکنم از شنیدن واقعیت ناراحت شدی ولی چه ناراحت بشی چون نشی این واقعیت را نمیشود تغیر داد.

حسن 9 آبان 1399 ساعت 14:26

شما یا تاریخ دان نیستین یا سیاسی هستین از کی تاریخ ایران به هخامنشیان بر میگردد.پس تاریخ ماد تاریخ عیلام.تاریخ جیرفت شهر سوخته کاشان مانائیها کاسی ها اورارتوها.و خیلی از تمدنهای باستانی دیگر که قدمتش به بیش از 5000سال برمیگردد چی میشه.لطفا اطلاع غلط ندین.طبق جدیترین امار جهانی ایران با قدمت بیش از 5000سال اولین کشور جهان .بعد مصر و بعدش کره هست.

مهرداد 8 آبان 1399 ساعت 08:16

سلام. پیش از هخامنشیان، مادها از حدود ۶۷۸ پ.م. تا حدود ۵۴۹ پ.م. بر نواحی غربی و مرکزی فلات ایران حکمرانی می‌کردند. پیش از مادها، ایلامی ها از۶۴۰ –۳۲۰۰پ.م بر مناطقی از استان های خوزستان، بوشهر،ایلام، فارس و چهارمحال و بختیاری حکومت می کردمد. پس تاریخ تمدن فلات ایران دست کم به 3200 سال پیش از میلاد می رسد.

علی 7 آبان 1399 ساعت 16:15

شما داریدتمدن را حساب میکنید کشور چین قبلا هان بوده و بقیه هم همینطور چرا به ایران که می‌رسید اولین نام که در کتاب‌ها به اسم ایران آمده ملاک قرار میدید ولی برای بقیه خیر و بعدش ایران قبل از مادها در قسمت مرکزی که در تپه سیلک کاشان هست به نام ایران ویچ بوده در جدید ترین تحقیقات ایران قدیمی ترین کشور در جهانه که هنوز به این نام شناخته میشه

ناشناس 6 آبان 1399 ساعت 20:44

قبل از کوروش هخامنشی ، هوخشتره در سال ۷۰۰ پیش از میلاد با شکست اشور و تاسیس سلسله ماد قدیمی ترین حکومت واقعی در جهان را تاسیس کرد. تمدن جیرفت با قدمت پنج هزار سال پیش از میلاد قدیمی ترین تمدن جهان بوده و با نام اراتا شناخته شده و نام ایران هم از همین تمدن گرفته شده. اینکه گفته میشه ایران سال ۵۵۰ قبل از میلاد تاسیس شده حرف تکراری و نادرستیه که از بچگی به خورد ما دادند و گویا این مطلب هم بر اساس این حرف غلط نوشته شده.

میراقایی 6 آبان 1399 ساعت 16:46

فقط آذربایجان غربی تمدن اورارتور به ۳هزار قبل میلاد میرسه با چه حسابی تمدن ایران از هخامنشیان حساب میکنید

کامران 6 آبان 1399 ساعت 14:20

یعنی دلم میسوزه به حالتون
چی میکشید از دست این ملت
همه نخونده اظهار فضل میکنن
مطلب درباره قدیمی ترین تمدن ها نیست درباره قدیمی ترین کشورهاست
این 2 تا فرق داره
شما برید سایت مرجعش رو ببینید. کارشون اینه . اونها نمیدونن بعد ما ملت همه چیز بدان و مطلع میدونیم؟

امیری 6 آبان 1399 ساعت 13:32

رتبه بندیتون کاملا اشتباه،طبق اخرین کاوش هایی که در منطقه جیرفت کرمان شده تمدن ایران به پنج هزار سال قبل از میلاد مسیح میرسه..حتی در یک سمینار که خود بنده هم شاهدش بودم چندین پروفسور باستان شناسی و تاریخ از کشورهای غربی حضور داشتن صراحتا گفتن ایران کهنترین تمدن بشریتا داره...

افروزی 6 آبان 1399 ساعت 11:01

در شیروان خراسان شمالی مکانی هست بنام ارگ نادری که حدودا 5000 سال قبل میلاد قدمت دارد

علی 6 آبان 1399 ساعت 10:24

بیچاره ایران که نمادش ویرانه هست!

مرتضی 6 آبان 1399 ساعت 03:25

چرا ایران هفتم هست ایران درآن زمان از هر نظر برترین امپراطوری بوده از نظر وسعت قدرت نظامی قدرت اقتصادی فرهنگ ماباید اول می‌بودیم خوده غربی هاایران رو بزرگ ترین امپراطوری تاریخ جهان میدونن نمیدونم چرا شما توی این رتبه بندی اشتباه کردین

مشاهده نظرات بیشتر