Close

ده کشور امن و آرام دنیا

4.6
از 47 رای
ده کشور امن و آرام دنیا
  • 12 شهریور 1395 08:00
  • 32
  • 62K

موسسه اقتصاد و صلح فعالیت خود را بر مبنای توسعه شاخص‌هایی برای تحلیل صلح و سنجش ارزش اقتصادی آن انجام می‌دهد. این موسسه با محاسبه هزینه جرم و جنایت، تحلیل سطح ریسک کشورها و شاخص‌هایی از این دست فهرستی از کشورهای آرام جهان را منتشر کرده که در ادامه به 10 کشور اول این فهرست می‌پردازیم.

طبق شاخص صلح جهانی از سال 2008 تاکنون هر سال جهان خطرناک‌تر از قبل شده است. متاسفانه این روزها بسیاری از کشورها درگیر اقدامات تروریستی و مناقشات داخلی یا خارجی هستند. خوشبختانه کشورهایی هم هستند که هنوز در صلح و ثبات قرار دارند و اگرچه این کشورها هم کامل نیستند ولی به اندازه کافی آرام و امن هستند. در ادامه با 10 کشور صلح‌طلب و آرام دنیا آشنا می‌شویم.

10. نروژ

طبق شاخص صلح جهانی، نروژ یکی از آرام‌ترین کشورهای جهان است. درست مثل سایر کشورهای اسکاندیناوی نروژ آمار پایین جرم و جنایت را دارد. به دلیل سرمایه‌گذاری منطقی در تولید نفت، نروژ توانسته طی قرن گذشته به اقتصاد قدرتمندی دست پیدا کند. جای تعجب نیست که نروژ یکی از ثروتمندترین و گران‌ترین کشورهای دنیا است. به دلیل استاندارد بالای زندگی و رفاه اجتماعی نروژ واقعا یک کشور امن و راحت برای زندگی است. این کشور همچنین به دلیل طبیعت برجسته خود نیز مشهور است. نروژ کشور بسیار جالبی است که ارزش دیدن دارد.

10 کشور آرام دنیا

9. بلژیک

اگرچه بلژیک واقعا کشور کوچکی است ولی یکی از بهترین و آرام‌ترین کشورهای جهان است. بروکسل پایتخت بلژیک از زمان پایان جنگ جهانی دوم تبدیل به مرکز سیاست جهانی دنیا شده است در واقع بروکسل مرکز اتحادیه اروپا نیز هست. مردم این کشور از سطح بالای استاندارد زندگی، آموزش با کیفیت و البته سطح بالای خدمات بهداشت و درمان بهره‌مند هستند. بلژیک با توجه به معماری باشکوه، بناهای تاریخی و هنری یکی از بهترین کشورها برای علاقه‌مندان به تاریخ است.

10 کشور آرام دنیا

8. ژاپن

ژاپن کشوری جالب با مردم و فرهنگ فوق‌العاده است و یکی از آرام‌ترین کشورهای جهان به شمار می‌رود. مردم ژاپن به خوش اخلاقی و سعی و کوشش مشهور هستند. این مردم، بیش از مردم سایر نقاط دنیا صادق، مودب و دارای رفتار دوستانه هستند. آنها همچنین بسیار منظم و سازمان یافته هستند و معمولا به جامعه بیش از خود بها می‌دهند. شاید همین موارد باعث شده که مردم ژاپن یکی از پیشرفته‌ترین و توسعه یافته‌ترین جوامع را با بهترین فناوری و البته یک از قوی‌ترین اقتصادهای دنیا داشته باشند. هر سال گردشگران زیادی برای دیدن مناظر طبیعی، معابد باستانی و بناهای تاریخی ژاپن به این کشور سفر می‌کنند.

10 کشور آرام دنیا

7. کانادا

کانادا با داشتن یکی از بالاترین سطح استانداردهای زندگی از دیگر کشورهای امن و آرام دنیا است. کاناداف به دلیل اقتصاد پویا، مزایای کاری زیاد و البته قابلیت‌های فرهنگی مقصد بسیاری از مهاجران دنیا است. در سال 1971، کانادا بطور رسمی یک کشور چند فرهنگی شد جایی که مردم با فرهنگ‌های مختلف از حقوق و آزادی مساوی برخوردارند. این امر هر نوع تبعیضی را ریشه‌کَن کرد و سطح احترام متقابل اجتماعی را بالا برد بگونه‌ای که وقتی به کانادا سفر می‌کنید، احساس می‌کنید که در وطن خود هستید. افرادی که تازه وارد کانادا می‌شوند از خدمات ضروری رایگان مانند کلاس‌های یادگیری زبان و کارگاه‌های آموزشی بهره‌مند می‌شوند. به همین دلیل بسیاری از مهاجران کانادا را بعنوان مقصد خود انتخاب می‌کنند. کانادا همچنین معمولا از مناقشات نظامی دوری می‌کند و برای مخارج نظامی هزینه زیادی نمی‌کند. این کشور مناظر طبیعی زیبایی هم دارد که سالیانه گردشگران زیادی را روانه کانادا می‌کنند.

10 کشور آرام دنیا

6. فنلاند

فنلاند هم به لطف طبع آرام و متین مردمش در بین کشورهای آرام و صلح‌دوست جهان است. البته نیروهای نظامی این کشور معمولا درگیر فعالیت‌های صلح‌طلبانه در نقاط مختلف دنیا از جمله لیبی و پاکستان هستند. فنلاند سرمایه‌گذاری گسترده‌ای در امر آموزش و بهداشت کرده است که منجر به استانداردهای بالای زندگی، امید به زندگی بالاتر و سطح سواد بهتر شده است. علاوه بر این سیستم آموزشی فنلاند بعنوان یکی از بهترین سیستم‌های آموزشی در دنیا شناخته می‌شود. این کشور تبعیض جنسیتی، تضاد طبقاتی و فساد پایینی دارد. مردم فنلاند معمولا رضایت بیشتر از زندگی فعلی خود و امید بالاتر به آینده نسبت به سایر ملت‌های دنیا دارند.

10 کشور آرام دنیا

5. سوییس

سوییس که بیشتر بخاطر پیست‌های اسکی خود معروف است طبق فهرست کشورهای آرام دنیا، یکی دیگر از کشورهای صلح‌دوست دنیا است. وقتی راجع به سوییس فکر می‌کنیم معمولا ساعت‌های گران قیمت، شکلات‌های متنوع و البته بانک‌های معروف این کشور اولین چیزهایی هستند که به ذهن ما می‌رسند ولی سوییس چیزهای با ارزش دیگری هم دارد. مردم سوییس دارای خدمات بهداشتی گسترده، نظام آموزش عالی و اشتغال بالا هستند. مردم سوییس به صبر و چند فرهنگی بودن معروف هستند. مردمی با زبان‌ها و فرهنگ‌های مختلف درون یک کشور با صلح و دوستی زندگی می‌کنند.

10 کشور آرام دنیا

4. نیوزیلند

هر سال از نیوزیلند به لطف نرخ جرم پایین، توانایی‌های نظامی، ثبات سیاسی و احترام به حقوق انسانی با عنوان امن‌ترین وصلح‌دوست‌ترین کشور دنیا یاد می‌شود. مردم این کشور بسیار صبور و میهمان‌نواز هستند. این کشور روابط سیاسی و اقتصادی خود را با استرالیا حفظ کرده است و در سال 1987 به عنوان منطقه غیر هسته‌ای معرفی شد و در حال حاضر نیز از جنبش‌های ضد هسته‌ای حمایت می‌کند.

طبیعت زیبا، استاندارد بالای زندگی و رفتار دوستانه مردم این کشور سبب شده تا نیوزیلند تبدیل به یکی از مقصدهای گردشگری دنیا شود.

10 کشور آرام دنیا

3. اتریش

اتریش هم کشوری در میان کشورهای صلح‌طلب و آرام دنیا است. این کشور از زمان جنگ جهانی دوم به بعد از منازعات دور کرده است. اتریش دارای سیاست خارجی منعطف و بی‌طرفانه است. امروزه از اتریش با نام یک شریک تجاری پر منفعت، مقصد مسافرتی و کشوری با سطح سواد بالا یاد می‌شود. با توجه به سطح استاندارد بالای زندگی و اقتصاد پویا، اتریش در رتبه سوم این لیست قرار گرفته است. سیستم خدمات بهداشتی و همچنین نظام آموزشی اتریش بعنوان یکی از بهترین و تحسین‌ شده‌ترین نظام‌های اروپایی شناخته شده است. جای تعجب نیست که وین پایتخت اتریش بعنوان راحت‌ترین شهر برای زندگی در بین شهرهای دنیا شناخته شده است.

10 کشور آرام دنیا

2. دانمارک

دانمارک دومین کشور آرام دنیا برای زندگی و مسافرت است. این کشور همیشه از مناقشات نظامی دوری می‌کند و بیشتر بر توسعه اقتصاد داخلی تمرکز کرده است. موفقیت این کشور با اصلاحات پیشرفته و سیاست‌های خردمندانه دولت محقق گشته است. مسائل بهداشت و درمان، برابری جنسیتی و مسئولیت‌پذیری اجتماعی جزو اولویت‌های دانمارک است. دانمارک یک کشور متحد اروپایی با مردمانی تحصیل کرده و صبور است. مردم دانمارک بسیار همیار و پشتیبان یکدیگر و خوشبین هستند. کپنهاگ پایتخت دانمارک به عنوان مشهورترین پایتخت دوچرخه‌ها هم شناخته می‌شود. مردم دانمارک سبک زندگی آرام و بدون عجله‌ای دارند.

10 کشور آرام دنیا

1. ایسلند

ایسلند به دلایل مختلفی در رتبه اول آرام‌ترین و صلح‌ طلب‌ترین کشورهای جهان قرار می‌گیرد. این کشور با موفقیت بر بحران بانکی طی سال‌های 2008 تا 2011 غلبه کرد و حالا یکی از پیشرفته‌ترین جوامع با سطح سواد 100 درصدی است. سطح سواد بالا و صبوری مردم ایسلند باعث شده تا نرخ جرم و جنایت در این کشور پایین باشد. این کشور مخارج نظامی بسیار کمی دارد و در حال حاضر بدون ارتش است. جاذبه‌های طبیعی ایسلند از جمله آتشفشان‌ها و یخچال‌های طبیعی همچنین مناظر بسیار دیدنی همه ساله گردشگران زیادی را به این کشور جذب می‌کنند.

مردم ایسلند بعنوان شادترین و سالم‌ترین جامعه موجود در کره زمین با بیشترین نرخ رضایت در جمعیت شناخته شده‌اند.

امروزه صلح جهانی با عوامل منفی زیادی دست و پنجه نرم می‌کند و دنیایی که امروز در آن زندگی می‌کنیم چندان جای امنی برای زندگی نیست. طبق فهرست صلح جهانی کشورهایی که در بالا ذکر شدند هنوز هم امن‌ترین و راحت‌ترین کشورهای دنیا برای زندگی هستند. این کشورها دموکراتیک، متحد و البته دارای منابع طبیعی غنی هستند. از بین 162 کشور بررسی شده در حال حاضر کشور ایران در رتبه 138 این فهرست قرار دارد. آیا شما با لیست بالا موافق هستید یا کشورهای دیگری را لایق حضور در بین 10 کشور آرام دنیا می‌دانید؟

10 کشور آرام دنیا


منبع:zoomit.ir

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (32 نظر)

× در حال پاسخ به:

ارهام 13 فروردین 1399 ساعت 12:41

سوئیس اولی نباشه دومیه لطفا درست کنید.پنجم؟

mohammad 29 اسفند 1398 ساعت 02:11

باید به ایران باریک الله گفت چون در کنار نا امن ترین کشور های جهان واقع شده اما جز امن ترین کشورهای جهان است. بیاید قدر امنیت را بدانیم

mohammad 29 اسفند 1398 ساعت 02:04

,میدونستید اگه همه قاره ها به هم وصل بشن ایران تو قلب جهان قرار میگیره زیاد نگران نباشی ان شا الله در اینده ای نه چندان دور ایران امن ترین نقطه جهان خواهد بود

حنا 28 دی 1398 ساعت 13:48

ایران و سوئد و فراموش کردی بزارشون لطفا

Mahmah 22 دی 1398 ساعت 14:55

آخه چرا سوئد رو نمی گذارین!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

Anara 24 آذر 1398 ساعت 21:38

من نمیدونم شماها چرا کشور سوئد رو نمیگذارین توی این لیستها سوئد امن ترین کشور تو جهان هستش که تو کتاب گینس هم ثبت شده نمیدونم شماها چرا همچین میکنین اخه????مخصوصا شهر استکهلم و گوتنبرگ ??

سید علی 16 شهریور 1398 ساعت 16:36

ایران امن ترین کشور جهان میباشد وسلام

حمید 5 خرداد 1396 ساعت 03:13

واقعا مقاله زیبایی بود.تشکر .
هر کشور به دست مردمان پر تلاش خودش ساخته شده.کار و تلاش همگانی و دلسوزی و همدلی می خواهد.

یک ایرانی دلسوز 5 خرداد 1396 ساعت 03:13

ایران زیباترین کشور دنیا است قدر کشور خود را نمی دانیم متاسفانه ساحل خواری، زمین خواری، کوه خواری، زمین بکر خواری و ... با سرعت نور در حال انجام است هر جای ایران که می روی بهترین جاهای کشور توسط افراد خودخواه و دنیا طلب در حال بلعیدن و نابود شدن است. بیش از 90 درصد مردم ایران متاسفانه اهمیتی به محیط زیست نمی دهند هر جا که می روند اشغال های تولید شده خود را به امان خود رها می کنند آدم با دیدن این وضعیت دلش به درد می اید

delaram 5 خرداد 1396 ساعت 03:13

به نظرم معصومه جان قصد جان اهالی لست سکندو کردین هاااا!! بابا همه رو با هم که رو نمیکنن! نمیگین ما اینجا سکته میکنیم!
خخخخ... فقط دمت گرم اون فیش های حقوقی نجومی رو هم ذکر میکردین.. اخیرا اضافه شده به مزایای کشورمون..

معصومه 5 خرداد 1396 ساعت 03:13

چرا ما ایرانیها که از همه کشورهای دنیا انتقاد میکنیم همیشه در صف آخر هستیم ؟ با وجود داشتن آب و هوای چهار فصل و پاک در مملکت، وضعیت بیمه درمانی و خدمات بهداشتی بسیار پیشرفته و ایده آل ، سیستم حمل و نقل عمومی مطمئن وپیشرفته و امن ، امنیت شغلی ، وجود بزرگترین منابع نفتی و گازی ، وجود معادن مس و آهن ، اشتغال زایی و مبارزه با بیکاری ، مسئولین امانتدار و پاک صادق و دیندار و عدم اختلاس های چند هزار میلیاردی ، توزیع عادلانه ثروت بین کلیه اقشار جامعه ، امید به زندگی بسیار

آذر 5 خرداد 1396 ساعت 03:13

جالبه که به جز نیوزلند و ژاپن بقیه کشورها سردسیر هستن...کلی از کشورهای ناآرام هم بیابانی هستن..آیا واقعا آب و هوا تو فرهنگ تاثیر داره؟!

delaram 5 خرداد 1396 ساعت 03:13

حالا گیر دادین به موناکو؟؟؟؟؟؟ مشکل ما الان موناکوست که بفهمیم کشوره یا شهره!!!! واقعا که؟!
هیرو جان خیلی عالی توضیحاتتو بیان کردی دوست عزیزم. لایک داری. و همین طور همه ی دوستان. ولی چقدر خوبه دست از عادت سوگیر انه که بعضی از دوستان مثل آقای محسن برداریم و چشمامونو به سمت واقعیت باز کنیم. این که فقط شعار بدیم که بله ما امنترین کشور دنیا هستین نمیشه. بلکه کارنامه ی ما رو در سطح جهانی باید دید و مقایسش کرد.

هم وطن 5 خرداد 1396 ساعت 03:13

مهشید خانم در هر 9 دقیقه یک زن در سوئد مورد خوشونت قرار میگیرد اخیرا در یک آسانسور در سوئد دوربین مخفی گذاشتن و یک مرد عمدا با یک خانم رفتار خوشونت آمیز داشت از 53 موردی که وارد آسانسور شدن فقط یک مورد به این آقا تذکر داد که اگه از رفتار بدش با این خانم دست برنداره پلیس رو خبر میکنه 52 نفر بی تفاوت بودن صدای دهل از دور خوش است

هم وطن 5 خرداد 1396 ساعت 03:13

وقتی میگم امن ترین باید از همه لحاظ مورد بررسی قرار بگبره بله جاده ها باید امن باشه دزدی و غارت نباید باشه در مورد حجاب بد حجاب ها موافق نیستم متاسفانه الان بد حجاب ها بیشتر از باحجاب ها امنیت دارن در مورد بی احترامی به گردشگران موافق نیستم ایرانی ها مهمان نواز ترین مردمان دنیا هستن اما خوبه واقع بین باشیم خوبه مثل ببعی هر کی هر چی گفت بدون تحقیق قبول نکنیم قطعا امنیت ایران در رابطه با مرزهاو درون شهر ها از کشورهای دیگه امن تره اما چرا از این جهت در حق ما ظلم میشه باید بگم متاسفانه خیلی از سردمدارن دنیا با ایران اسلامی دشمن هستن چرا نباید در مورد آمار خشونت بر علیه زن ها در این کشور ها ی که به نام امن ترین ها از آنها نام بردن صحبتی نشه مگه امنیت زن ها در این کشورها مهم نیست

مشاهده نظرات بیشتر