Close

آبشار شوی، اعجاز طبیعت دزفول

4.4
از 62 رای
بزرگترین آبشار طبیعی خاور میانه در ایران +تصاویر
  • 13 فروردین 1397 08:00
  • 13
  • 45.4K

تقریبا می‌توان با اطمینان گفت که محیط‌های آبی پرطرفدارترین جاذبه‌های گردشگری هستند. حال هر مقصدی که محیط آبی قابل توجهی مانند دریا، دریاچه، رودخانه، چشمه یا آبشار داشته باشد بسیار مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار می‌‌گیرد. شوی آبشاری با ارتفاع ۸۵ متر و عرض ۷۰ متر در شهرستان دزفول از توابع استان خوزستان قرار دارد. البته از آنجایی که شوی در نزدیکی مرز بین خوزستان  و لرستان قرار دارد برخی از مردم لرستان بر این باورند که این آبشار متعلق به استان لرستان است.

آبشار شوی، اعجاز طبیعت دزفول

هر جاذبه‌ای که در ایران قرار دارد متعلق به تمام مردم این سرزمین است و همه می‌توانند از تماشای آن‌ها لذت ببرند و به آن‌ها افتخار کنند. آبشار مذکور در دامنه‌ی رشته کوه‌های زاگرس واقع شده و از تنوع محیطی و زیستی فوق العاده‌ای برخوردار است.وجود دهستانی به نام شوی در اطراف آبشار سبب نامگذاری آن به این اسم شده است. در زبان محلی شوی معنی لطافت می‌دهد. البته در برخی جاها به دلیل نزدیکی آبشار شوی به ایستگاه راه آهن تله زنگ از آن به نام آبشار تله زنگ هم یاد می‌شود.این آبشار از درون غاری سرچشمه می‌گیرد و پس از بیرون آمدن از آن از صخره‌های بلندی به پایین می‌ریزد. آب این آبشار مسافتی را از میان دشت‌ها و کوه ها می‌پیماید و در نهایت به آغوش دریاچه سد دز در استان خوزستان وارد می‌شود.

آبشار شوی، اعجاز طبیعت دزفول

جاندارانی همچون کل بز، پلنگ، خرس و سمندر ایرانی بخش مهمی از زیستگاه اطراف آبشار را تشکیل می‌دهند. اگر بخواهیم از مهم‌ترین گونه‌های گیاهی که اطراف این منطقه رشد کرده‌اند نام ببریم، باید به درختانی همچون بید، انجیر، مو، زبان‌گنجشگ، افرا، کیکم و بلوط اشاره کنیم. همچنین می‌توان روی دیواره‌های صخره‌ای که آبشار از آن سقوط می‌کند و در زیر آن رویش گیاهی به نام سیاه‌وشان را مشاهده کرد که خاصیت دارویی فوق العاده‌ای دارد. بد نیست بدانید این گیاه برای درمان بیماری‌هایی مانند زردی یا یرقان و کمک به دفع راحت سنگ‌های کلیوی بسیار مفید است.

آبشار شوی، اعجاز طبیعت دزفول

در نزدیکی آبشار شوی آبشار دیگری وجود دارد که اغلب با عنوان آبشار شوی دوم یا آبشار سنگ مار از آن یاد می‌شود. این آبشار با پیاده‌روی حدود نیم ساعت از آبشار اصلی فاصله دارد اما مطمئن باشید پیمودن این راه ارزشش را دارد که با چشم اندازی کاملا متفاوت از آبشار اصلی روبرو خواهید شد. دسترسی نه چندان آسان به این آبشار تا حد مطلوبی باعث بکر ماندن آن شده است و همین مورد لذت دیدن آن را دوچندان می‌کند. آبشار شوی به عنوان سی و پنجمین اثر طبیعی ملی و اولین اثر ملی استان خوزستان در تاریخ ۲۹ دی سال۱۳۹۳ به عنوان یک اثر ملی به ثبت رسید.

آبشار شوی، اعجاز طبیعت دزفول

برای رسیدن به آبشار دو مسیر در اختیار شما قرار دارد. مسیر اول از منطقه سردشت دزفول و پیرچل شروع و به آبشار منتهی می‌شود. در طی این مسیر باید جاده‌ای ۱۳۰ کیلومتری از دزفول تا روستای سرتنگ را پیموده و پس از آن از این روستا تا آبشار را طی زمانی حدودا دو ساعته با پای پیاده طی کنید. بهترین زمان برای سفر به این منطقه و دیدن آبشار شوی فصل بهار و به خصوص فروردین است. در این موقع از سال آبشار در بهترین حالت خود قرار داشته و طبیعت هم در زیبایی هرچه تمام تر قرار دارد.اگر مایل بودید می‌توانید شب را در اطراف آبشار چادر بزنید اما حتما به تجهیزات مربوط به سفر توجه کافی را داشته باشید. همچنین خودتان را برای بارش‌های شدید فصل بهار آماده کنید.

آبشار شوی، اعجاز طبیعت دزفول

آبشار شوی، اعجاز طبیعت دزفول

آبشار شوی، اعجاز طبیعت دزفول

آبشار شوی، اعجاز طبیعت دزفول

آبشار شوی، اعجاز طبیعت دزفول

آبشار شوی، اعجاز طبیعت دزفول

آبشار شوی، اعجاز طبیعت دزفول

آبشار شوی، اعجاز طبیعت دزفول

آبشار شوی، اعجاز طبیعت دزفول

آبشار شوی، اعجاز طبیعت دزفول

آبشار شوی، اعجاز طبیعت دزفول

آبشار شوی، اعجاز طبیعت دزفول

 

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (13 نظر)

× در حال پاسخ به:

محمد 25 مرداد 1399 ساعت 11:34

ببخشید میتونم چنتا از عکسهارو کپی کنم برا پیج اینستام؟

هاجر 23 اردیبهشت 1399 ساعت 17:57

وای خدای من چقد زیباست، من نمیدونستم جای بی این قشنگی توی خوزستان هست، ولی مثل اینکه دسترسی بهش خیلی سخته.

سجاد 28 اردیبهشت 1398 ساعت 09:04

با سلام
2 مسير دسترسي دارد يكي از دزفول با ماشين كه 1.5 ساعت آسفالت داره 2 ساعت هم خاكي داره حدود 1.5 ساعت هم پياده داره تا برسي آبشار اگه با ماشين شخصي بري بايد ماشينو بزاري يكي از روستاها بعد خاكي رو با نيسان بري كه در آن صورت ممكن است راننده در بازگشت مبلغ بيشتري از مبلغ توافقي طلب كند چيزي كه براي ما اتفاق افتاد و چون ماشينمون در خانه آنها بود ناچار قبول كرديم 50 درصد مبلغ اضافه بديم حدود600 هزارتومان.پيشنهاد ميكنم براي اين مسير ماشين رو در پاركينگ شبانه روزي دزفول يا انديمشك بزاريد تمام مسير آسفالت و خاكي رو با ميني بوس بريد كه هم به صرفه تر باشد هم پشت وانت بر اثر دست اندازهاي جاده خاكي اذيت نشيد. يك مسير ديگر هم دارد كه بايد با قطار درود-انديمشك سوار شيد ايستگاه آبشار شوي پياده بشيد بعد حدود 4 ساعت پياده برسيد آبشار. شاد باشيد

رضا 1 فروردین 1398 ساعت 20:09

سلام.به جای دعوا بر سر اینکه این آبشار متعلق به کجاس.ای کاش یک نفر پیدا میشد و اطلاعاتی در مورد مسیر دسترسی و امکانات به ما میداد.
آخه کی میخواهیم بزرگ بشویم؟؟؟؟

مریم 14 فروردین 1397 ساعت 08:22

قطعا متعلق به خوزستان و دزفول هست

محمد 13 فروردین 1397 ساعت 20:15

بروهی لورستانات(زنده باد لرستان بزرگ و زیبا)

لرستانات همیشه زیبا 13 فروردین 1397 ساعت 20:10

لرستان سرزمین آبشارها- پایتخت سرزمینی ایران-و زادگاه اولین انسانهای هوشمند در جهان،با احترام به هم زبانان در دزفول ولی این آبشار جز خاک لرستان است.