Close

حوض دختر گبر، اولین سنگ قبر ایران در اقلید

4.5
از 49 رای
اولین سنگ قبر در جنوب ایران کشف شد! + تصاویر
  • 6
  • 103.3K

 استان تاریخی ایران را می‌توان فارس نامید، تمامی جاذبه‌های تاریخی موجود در این استان خود گواه این امر هستند، از تخت جمشید گرفته تا حافظیه و شاه چراغ و...در این مطلب باز هم موضوعی را مطرح می کنیم که در نوع خود بسیار هیجان انگیز است و برگی دیگر از تاریخ سرزمین بزرگمان را رو می‌کند، پس همراهمان باشید.

حوض دختر گبر، اولین سنگ قبر ایران در اقلید

یکی از شهرهای شمالی استان فارس و یکی از مناطق کوهستانی و سرسبز در اینجا، شهری به اسم اقلید است. در گذشته، جاده شاهی که راه اصلی اصفهان ـ شیراز بود از اینجا می‌گذشته و به همین سبب نقش پررنگتری از سایر شهرستان ‌ها در سزمین پارس ایفا می ‌کرد. این شهر زمانی گوشه‌ای از شاهنشاهی هخامنشیان به نام آزارگاتا و مرکز تربیت اسب جنگی کوروش به شمار می‌رفت. به استناد آثار تاریخی و سفرنامه‌های جهانگردان، اقلید در دوران پیش از اسلام نیز شهری آباد و مطرح بوده است، از این‌رو این شهر ارزش بسیار از نظر تاریخی دارد.

حوض دختر گبر، اولین سنگ قبر ایران در اقلید

و اما ماجرای عجیب اقلد در مرکز شهر درست در سینه کوه است، در دل سنگ فضایی دو پله ای تراشیده شده که در میان آن گودالی به ارتفاع سی سانتیمتر حفر شده است که مشهور به حوض دختر گبر می‌باشد. حوضچه دختر گبر از یادمانهای دوره ساسانی و مرتبط به استودان‌های بالای تپه سنگی قلات است.

حوض دختر گبر، اولین سنگ قبر ایران در اقلید

یکی از دیواره‌های این قبر باستانی، کتیبه ای است که تاریخ دارد و در آن به تاریخ روز خور(۱۱) از ماه آبان و سال ششم یزدگردی (برابر با ۶۳۸ میلادی) اشاره شده است. بر اساس استاد تاریخی این دخمه جزئی از عبادتگاه زرتشتیان و متعلق به قلعه ای در بالای تپه بوده است. دخمه در اصل آرامگاهی محصور است، به این ترتیب می توانستند در حوض سنگی یک نفر را به راحتی با زانوی جمع شده دفن کنند. امیدواریم اگر روزی سری به اقلید زدید، از این میراث باستانی هم دیدن کنید.

حوض دختر گبر، اولین سنگ قبر ایران در اقلید

حوض دختر گبر، اولین سنگ قبر ایران در اقلید

حوض دختر گبر، اولین سنگ قبر ایران در اقلید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (6 نظر)

× در حال پاسخ به:

رضا 18 آذر 1399 ساعت 15:49

فقط اسمی گور هست. اینجا یجور یادواره از دختر پادشاه ان زمان بوده که جنبه اعتقادی دارد.

mehrazam 18 مرداد 1398 ساعت 00:40

چه خوب، ارتفاع قبر فقط سی سانت.الان ارتفاع قبر اندازه آسمانخراشه.

معصومه 17 مرداد 1398 ساعت 02:19

درود...درایران باستان بعدمرگ جسد رو در بلندی کوه وتپه قرارمیدادن و دورش می ایستادن هلهله وشادی میکردن بخاطر آزادشدن روح اززندان و اسارت بدن وبازگشت به دنیای حقیقی .وجسدهم خوراک پرندگان وحیوانات میشد وچون اعتقادبراین بوده که که جسم ازطبیعت وبه طبیعت بایدبرگرده.وروح ازعالم حقیقت وبه عالم حق برمیگرده..بنابرین مثل الان مرده ها دفن نمیشدن .اززمان ورود اسلام ب ایران این سنت مرده پرستی توایران رواج پیداکرد.وچقدرخوب بوده که هم مرده پرستی نبوده هم زمین برای کشاورزی و غذای زنده ها بوده وبی مصرف برای دفن استفاده نمیشده .هیهات که فرهنگ و تمدن و تمام اصالتمان ب غارت رفت و به گروگان ۱۴۰۰ ساله رفتیم.باآرزوی آزادی دوباره ی ایران وایرانی.

مهدی 16 مرداد 1398 ساعت 22:10

مثل سایر اثار باستانی کشور وضعیت خوبی داره خدا رو شکر.

حجت اله 16 مرداد 1398 ساعت 12:07

فردی متبحری فکر کرده چون ایرانیان خانواده دوست هستند بعد از ازدست دادن فرزند دختر که کوچک بوده برای یاد مان او و اینکه حفظ بماند این آرامگاه راساخته باشند و بعدها توسط اقوام وحشی که ایران را مورد حمله قرار داده اند این مکان به غارت رفته است و احتیاج به خم کردن زانو برای خواباندن فرد در قبر نیست و امکانات دو هزار ساله قبل خیلی هم خوب بوده است