Close

شهر گور، اولین شهر دایره ای ایران در فیروز آباد

4.3
از 29 رای
گور، شهر بد اقبال تاریخی ایران! +تصاویر
  • 6
  • 37.2K

در 100 کیلومتری شیراز، یکی از تاریخی‌ترین و زیباترین شهرهای استان فارس وجود دارد که سال‌های دور میهمان پادشاهی بوده است که علاقه‌های عجیب و غریب و بلندپروازی‌هایش سرنوشت تاریخ را تغییر داد. اگر از قدمت این شهر بپرسید باید گفت که به دوران هخامنشیان و حمله‌ی اسکندر و در نهایت به اواخر دوران اشکانی و ابتدای شکل گیری حکومت ساسانیان خواهد رسید.

این شهر در سالیان قبل، گور نامیده می شده ولی در حال حاضر نام آن به فیروزآباد تغییر پیدا کرده است. اما فیروزآباد فعلی چندین کیلومتر دورتر از فیروزآباد قبلی است.

شهر گور، اولین شهر دایره ای ایران در فیروز آباد

فیروزآبادی که نیمی از مردمانش عشایر بودند، انتخاب کردند که یکجانشین و شهرنشین شوند. مردم آن از ایل پر آوازه و غیور قشقایی بشمار می‌آیند. در گوشه و کنار این شهر پر از یادگاری‌های تاریخی و طبیعی دوران ساسانیان و دیگر دوران‌ها است اما صحبت اصلی ما شهری است که در سه کیلومتری جنوب فیروزآباد قرار دارد.

شهر گور، اولین شهر دایره ای ایران در فیروز آباد

موسس شهر باستانی اردشیر خوره، اردشیربابکان بوده و در زمان ساسانیان احداث شده است. اردشیر بابکان بر بقایای شهری که در روزگار هخامنشیان شهری غیر قابل نفوذ بود، ولی با حمله اسکندر ویران شد، شهر بزرگی را بنیان نهاد. نمای شهر از بالا دایره‌ای شکل است که خیابان های متحدالمرکز آن از چهار بخش اصلی و چهار دروازه مهر، هرمزد، بهرام و اردشیر تشکیل شده است. هر یک از این چهار بخش، خود به پنج بخش تقسیم شده و در کل شهر را به بیست قسمت تقسیم می کنند. دور تا دور شهر نیز برای دفاع از هر نوع آسیبی، حصارکشی شده و خندق‌های عریض آن را احاطه کرده است.

شهر گور، اولین شهر دایره ای ایران در فیروز آباد

 در میانه‌ی شهر، کاخی با مناره‌ای بلند بالا ساخته شده که بنابر گفته مورخین نماد الهه‌‎ی آب و بنابر گفته برخی دیگر یک آتشکده مهم بوده است. اردشیر این شهر را اردشیر خوره نامید و دین رسمی مردم را دین زرتشت اعلام نمود. اما در این شهر تاریخی، سازه‌های تاریخی بسیار زیادی وجود دارد، تا سال‌ها قبل رصدخانه‌ی مراغه، که از دوران ایلخانی بر جای مانده، به عنوان قدیمی‌ترین رصدخانه ایران شناخته می‌شد اما حالا این رصد خانه با سیصد سال قدمت بیشتر نسبت به رصدخانه مراغه، عنوان دار قدیمی‌ترین رصدخانه‌ی ایران است. از این رصدخانه‌ی خشتی، امروزه دوازده سکو در یک محیط دایره‌وار باقی مانده است.

شهر گور، اولین شهر دایره ای ایران در فیروز آباد

شهر گور، اولین شهر دایره ای ایران در فیروز آباد

شهر گور، اولین شهر دایره ای ایران در فیروز آباد

شهر گور، اولین شهر دایره ای ایران در فیروز آباد

شهر گور، اولین شهر دایره ای ایران در فیروز آباد 

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (6 نظر)

× در حال پاسخ به:

محمد 22 مهر 1400 ساعت 08:46

متن بالا یه اشتباهی توش داره
مردم فیروزاباد اصلا قشقایی نیستند
قشقایی ها که عشایر بودند از صد سال پیش تصمیم گرفتند بیان توی شهر فیروزاباد زندگی کنند
ذات اصل مردم فیروزاباد از نژاد برمکی هست
و ربطی به ترک های قشقایی نداره
و قدمت ۷۰۰ یا ۸۰۰ ساله دارن
ولی در حال حاضر ۸۰ درصد جمعیتش رو قشقایی ها تشکیل میدن و ۴۰هزار فیروزابادی اصیل مهاجرت کردن

نسرین 22 مرداد 1398 ساعت 10:48

باید قبول کرد که بخش عمده توریست ها رو توریست های غیر حرفه ای تشکیل میدن که این قبیل توریست ها هیچوقت گرایشی به بازدید از یک محوطه تاریخی تنها با یک ستون باقیمانده وسط یک زمین کشاورزی نخواهند داشت.

علی فیروزی 21 مرداد 1398 ساعت 08:54

درود
گور در زبان پارسی پهلوی به معنای دشت بوده که در زمان اعراب به صورت معرب جور نیز تلفظ می شد. تا اینکه در زمان عضدالدوله دیلمی به دلیل تشابه لغوی با گور(قبر) به فیروزآباد تغییر نام داد. متاسفانه حریم شهر گور و کاخ اردشیر بابکان به سختی مورد تجاوز قرار گرفته و روستای بدقواره و بی سابقه آتشکده و پلی که به اشتباه مقامات ناآگاه شهرستان در کتار این آثار جهانی احداث شده روزبه روز این اماکن را تهدید می کند.

جواد 20 مرداد 1398 ساعت 11:16

جای بسی تاسف که داخل محوطه تاریخی دارابگرد هنوز کشاورزی میشه و علاوه بر اون حریم تاریخی این محوطه ارزشمند همین وضعیت رو داره و هیچ همتی هم برای آزاد سازی این مکان منحصر به فرد نیست

کاربر سایت 19 مرداد 1398 ساعت 20:47

لطفا نام و عکس نویسندگان مطالب را در کنار مطالب منتشر کنید .همچون بسیاری سایتهای معتبر

عباسعلی رستاقی 19 مرداد 1398 ساعت 11:06

ضمن تشکر از نویسنده متن یادآوری میشود نام گور به علت فراوانی شکار گور در منطقه براین شهر نهاده شده که شکارگاه بهرام چوبینه یا بهرام گور هم بوده است .بقایای گورخر ایرانی که دارای یک خط سراسری است هنوز در منطقه شکار ممنوع اهل نگهداری میشود.