Close

کلاه فرنگی، عمارت تاریخی بیرجند با معماری عجیب و خیره کننده!

4.6
از 8 رای
عمارت سرکار؛ در دستان فرمانداری ایران! +تصاویر
  • 6 شهریور 1398 08:00
  • 5
  • 39.6K

اکثرا برای دیدن بارگاه مقدس امام رضا به مشهد یا خراسان سفر کرده‌ایم اما کمتر کسی به خاطر تاریخ یک شهر، آن را به عنوان مقصد سفر انتخاب می‌کند! امروز شما را به بیرجند، شهری در استان خراسان جنوبی با جاذبه های تاریخی زیبای می‌بریم. شهری که زیبایی‌های بی‌نظیرش را نباید از دست داد و تا هوا سرد نشده، بهتر است بار سفرتان را به آنجا ببندید‍! در ادامه‌ی مطلب همراه ما باشید، چراکه قصد داریم تا شما را با یکی از زیباترین عمارت‌های تاریخی ایران در این منطقه آشنا کنیم.

کلاه فرنگی بیرجند

سازه‌ای که در شش اشکوب بنا شده است، دو اشکوب آن فضادار هستند و بقیه‌ی طبقات جهت تکمیل نمای بیرونی بر روی گنبد و حوض ساخته شده‌اند. در بخش همکف، چهار هشتی به شکل قرنیه وجود دارد که اصلی‌ترین قسمت ساختمان که حوضخانه است، در آن قرار دارد. حوضخانه نیز پلانی هشت ضلعی دارد  و طاق نما و سکوهایی آن را احاطه کرده‌اند.

کلاه فرنگی بیرجند

بخش محوطه و باغ مجموعه بر طبق اسناد قدیمی به شکل چهارباغ طراحی شده اما به سبب تغییراتی که در آن ایجاد شده، شکل اصلی خود را از دست داده است. روشنایی حوضخانه از طریق گنبد کلاه فرنگی و توسط پنجره‌‌های نورگیر آن تامین می‌ شود. آب نمای زیبایی نیز با فرم مخصوص علاوه بر تهویه حوضخانه، هوای مطبوعی را در این مکان به ارمغان آورده است. این ارگ زیبا امروزه با نام ارگ کلاه فرنگی شناخته می‌شود ولی به نام‌های دیگری نیز مشهور است از جمله ارگ حسام الدوله، قصر بی‌ بی عروس و ارگ سرکار.

کلاه فرنگی بیرجند

کلاه فرنگی بیرجند

کلاه فرنگی بیرجند

کلاه فرنگی بیرجند

کلاه فرنگی بیرجند

کلاه فرنگی بیرجند

کلاه فرنگی بیرجند

امیدواریم اگر روزی به بیرجند سفر کردید، حتما از این ارگ زیبا بازدید کنید و برایمان از حس و حالتان هنگام قدم زدن در این فضا بگویید. پیش‌تر عازم بیرجند بوده‌اید؟

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (5 نظر)

× در حال پاسخ به:

مهدی 23 خرداد 1399 ساعت 14:03

سلام من 6 سال دانشجوی دانشگاه بیرجند بود. اما به خاطر اینکه اجازه بازدید از بنا را به مردم نمی‌دهند در طول این 6 سال نتونستم از نزدیک این عمارت با شکوه رو ببینم.

قلعه سری 27 شهریور 1398 ساعت 04:30

ظاهراً حوض خشک شده بود. عکس ها پراکنده بود و در مورد فضای داخلی نیز فقط یک عکس وجود داشت. نگارنده خودشان در محل نبوده اند.

naghi 9 شهریور 1398 ساعت 14:39

با توجه به دغدغه های فراوان لذا در حال حاضر سفر یک ابزار ترمیم روحی و ارامش هست و مثل سابق دیگر سفر با هدف بازدید اماکن تاریخی کاهش پیدا کرده واسه همینه که شمال کشور بدلیل بحث اب و هوایی و طبیعت مقصد نخست مسافرت می باشد.

Ehsantrips 6 شهریور 1398 ساعت 10:40

بیرجند شهر زیبا و تمیزی است با کلی آثار تاریخی و دیدنی. متاسفانه راهش دور هست وگرنه یکی از مقاصد توریستی ایران می توانست باشد.

سپند 6 شهریور 1398 ساعت 10:37

زیبا بود دستت درد نکند