Close

تنها موزه مردم شناسی زرتشتیان جهان در کرمان!

4.5
از 27 رای
فقط در این نقطه از ایران است که می‌توان به رازهای زرتشتیان پی برد! +تصاویر
  • 24 مهر 1398 08:00
  • 3
  • 62.7K

در زمان پهلوی اول در شهر کرمان بنایی احداث شد که برای ایران و جهانیان بسیار مهم و با ارزش است. آتشکده‌ای که مربوط به زرتشتیان است و بنایی است که خود هزاران حرف در دل دارد و در عین حال جاذبه‌ای دیدنی برای تمامی مردم بشمار می‌آید.

تنها موزه مردم شناسی زرتشتیان جهان در کرمان

آتشکده کرمان در خیابان زریسف قرار دارد. این بنا در باغ مصفایی واقع شده که در گذشته خانه مسکونی جهانگیر اوشیدری بوده که با تغییراتی به شکل معبد درآمد. این آتشکده در سال ۱۳۰۳ بنیانگذاری شد و قدمت آن بیش از ۹۰ سال برآورد شده است. بنای آتشکده آجری است که بر سردرش سه کلمه نقش بسته است، (هُمت، هُوخت و هُورَشت) به معنای اندیشه، گفتار و کردار نیک. راه‌اندازی این آتشکده تقریبا ۱۰ سال به طول انجامید و بزرگ‌ترین موزه مردم‌شناسی جهان نامیده شد.

تنها موزه مردم شناسی زرتشتیان جهان در کرمان

تنها موزه مردم شناسی زرتشتیان جهان در این آتشکده قرار گرفته است. این موزه در سال ۱۳۷۰ به کوشش بهدینان فرزانه، هرمزدیار اوشیدری و مهیندخت سیاوشیان پی ریزی و در سال ۱۳۸۰ پایان یافت. همچنین در جشن تیرگان از سوی سازمان میراث فرهنگی، گردشگری بازگشایی شد. کهن‌ترین اشیاء موجود در موزه، یک جلد کتاب دستنویس گات‌ها با پیشینه بیشتر از دویست سال و یک آتشدان دستی با تاریخ ۱۲۰۷ است. اگر به فرهنگ زرتشتیان و راه و روش زندگی آن‌ها علاقه دارید، بازدید از این مجموعه را به هیچ وجه از دست ندهید.

تنها موزه مردم شناسی زرتشتیان جهان در کرمان

تنها موزه مردم شناسی زرتشتیان جهان در کرمان

تنها موزه مردم شناسی زرتشتیان جهان در کرمان

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (3 نظر)

× در حال پاسخ به:

123 2 آبان 1398 ساعت 12:04

کلا غیر از ایران که مهد زرتشتیان است مگر در کجای دنیا زرتشتی داریم که نوشتین تنها موزه زرتشتیان در جهان؟؟ یه مقدار اندکی در هند و دیگر کشورها هستند که مهاجر هستند

جویای حقیقت 27 مهر 1398 ساعت 11:31

مدتی است که خیلی علاقه پیدا کرده ام تا با دین اجداد ایم مرزو بوم بیشتر آشنا بشم. امیدوارم بتونم زودتر به کرمان سفر کنم و با آیین زرتشتیان آشنا بشم. سالها پیش چند سالی در کرمان زندگی کردم. در اون مدت اخلاق و رفتار زرتشتیان واقعا مثال زدنی و عالی بود

مهدی فکوری 25 مهر 1398 ساعت 13:14

آتشکده سه گنبد در ارومیه هم که ازآثار زردشتیان است دیدنی است.

فروغ بختیاری 24 مهر 1398 ساعت 11:50

من دو سال پیش از این موزه دیدن کردم. جشن ها و آئین های زرتشتیان را با جزییات بسیار ترسیم کرده است. البته آتشکده زرتشتیان کرمان هم در همین محل است.

fatemeh 24 مهر 1398 ساعت 10:21

سلام
سپاس