Close

کلیسای سرکیس مقدس، بزرگترین کلیسای تهران!

5
از 3 رای
زیباترین و بزرگترین کلیسای پایتخت کدام است؟ +تصاویر
  • 29 دی 1398 08:00
  • 3
  • 5.7K

در قدم زدن در پایتخت ایران ممکن است هزاران جاذبه را ببینید که از قبل در مورد آن اطلاع داشته اید و یا اصلا از وجود آن مطلع نبودید. تهران هزارن جاذبه زیبا و در نوع خود منحصر بفرد دارد که دیدن تک تک آن‌ها خالی از لطف نخواهد بود. پیشنهاد امروز ما در بخش ایرانگردی دیدن بزرگترین کلیسای تهران یعنی کلیسای سرکیس مقدس است.

کلیسای سرکیس مقدس

کلیسای سرکیس مقدس که به آن کلیسای سارکیس مقدس نیز می‌گویند متعلق به ارمنیان است و از سال 49 در قلب شهر تهران ساخته شده است. خیری به نام مارکار سرکیسیان این کلیسا را بنا نهاده و طراحی آن از مهندس اوژن آفتاندلیانس است. نمای سفید رنگ این بنا آرامش خاصی دارد و قامت افراشته آن شکوه و صلابت خود را به هر بیننده ای نشان خواهد داد.

کلیسای سرکیس مقدس

پس از اتمام ساخت، کلیسای سرکیس مقر خلیفه‌گری ارامنه در تهران شد که پیش از آن در کلیسای مریم مقدس برگزار می شد و پس از انتقال به کلیسای سرکیس مقدس، از این کلیسا به عنوان نماد مسیحیت تهران یاد می شود.

saint-sarkis-cathedral-03.jpeg

عکس از: پرستو عطرسایی

همانطور که گفته شد از کلیسای سرکیس مقدس به عنوان بزرگترین کلیسای تهران یاد می کنند. مهندس آفتاندلیانس برای ساخت کلیسای سرکیس مقدس از معماری قرون وسطی و عصر جدید ارمنستان الهام گرفت و در عین حال تغییرات بسیاری در این دو سبک معماری بوجود آورد. این بنا بر اساس پلان بازیلیکا بنا شد، بازیلیکا به کلیساهای مهم و بزرگی اتلاق می‌شود که شکل صلیب دارند. نحوه قرار گیری عناصر کلیسا در کنار هم باعث می شود که کلیسا از داخل نیز دارای پلان صلیبی شکل باشد      

 

saint-sarkis-cathedral-05.jpeg

عکس از: احسان تریپ

، بزرگترین کلیسای تهران

، بزرگترین کلیسای تهران

عکس از: Golnaz Masham

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (3 نظر)

× در حال پاسخ به:

ایرانی 30 دی 1398 ساعت 08:27

قبول بفرمائید برای مامرغ مرده همسایه غازاست ، آخردوست عزیزمسجد شیخ لطف الله دراصفهان ویامسجدامام (شاه سابق )اصفهان یک سردرش ازتمام کلیسای محبوب شمازیباتراست مابرای تمجیه غریبه پرستیمان حتی بخودمانهم دروغ میگوئیم آخرساختمانی مثل اینگونه بناهای تاریخی میدان امام اصفهان و...درکجای دنیااست که شمادوست غریبه دوست ماوالبته احتمالا ازهمان اقلیت خاص که بااسامی غیرواقعی کامنت میدهید رابه وجدآورده چراماایرانیهااینهمه غریبه پرستیم برخلاف دنیای متمدن وطن پرست ؟

ایران حدادی 29 دی 1398 ساعت 13:24

بسیار زیباست . هم ظاهر زیبایی دارند هم دیزاین داخلی کلیسا بسیار شیک و آرامش بخش می باشد . من دو بار رفتم به کلیسایی که در خ کارگر شمالی هست . حس خوبی به آدم میده . البته من مسلمان هستم. ولی بناهای زیبا و ماندگار را دوست دارم . ایکاش داخل مساجد ما را هم طوری دیزاین میکردند که هم از رنگهای شاد استفاده میکردند و هم جذاب . یکبار هم کلیسایی در اصفهان هست داخل کلیسا را هم دیدم بسیار زیباست .