Close

مجموعه گنجعلی خان، بنایی از سردار بنام صفویه در کرمان!

4.1
از 10 رای
گنجی در قلب کویر ایران، از یادگارهای صفویه! +تصاویر
  • 30 دی 1398 08:00
  • 5
  • 25.5K

کرمان باتوجه به موقعیت جغرافیایی که دارد در دل خود جاذبه های بسیار مهمی را جای داده است، شهری در دل کویر اما بسیار دیدنی و مهم! پیشنهاد امروز ما در بخش ایرانگردی، دیدن جاذبه مهمی در کنار بازار بزرگ کرمان است، جاذبه ای که به یادگار از سرداری بزرگ برجا مانده است: مجموعه گنجعلی خان!

مجموعه گنجعلی خان کرمان

شاید در تاریخ در مورد گنجعلی خان سردار دلیر صفویه چیزهایی خوانده باشید، گنجعلی‌خان از سرداران سلحشور دربار صفویه بود که در سال ۱۰۰۵ قمری حاکم کرمان شد. مردی بزرگ و دلیر و مدیر که دوران حکومت خود را به درخشان‌ترین دوران تاریخی کرمان تبدیل کرد. ثبات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی که همه و همه از اقدمات و درایت او بود.

مجموعه گنجعلی خان کرمان

عکس از: مریم رجایی

گنجعلی خان اقدامات عمرانی چشمگیری در دروان حکومت خود انجام داد  بناهای عام المنفعه که به دستور او در شهر کرمان ساخته شد، مجموعه گنجعلی‌ خان است که در دوران حکومت او احداث و امروزه از جاذبه‌ های تاریخی و دیدنی شهر کرمان محسوب می‌ شوند.

مجموعه گنجعلی خان کرمان

عکس از: مریم رجایی

مجموعه گنجعلی‌خان در مرکز قدیمی شهر و در کنار بازار بزرگ قرار دارد. این مجموعه بزرگ در حال حاضر میدانی در مرکز شهر است که در حاشیه‌ی بازار بزرگ قرار دارد. در ۳ ضلع میدان، بازار واقع شده و در ضلع دیگرش سرای گنجعلی‌خان قرار دارد. طاق‌نماهای آجری، کاشی‌کاری، فضای سبز، حوض آب و دیگر آثار دیدنی، زیبایی این میدان را دوچندان کرده‌اند.این میدان به لحاظ اصول شهرسازی نیز از جمله میادینی به شمار می‌رود که در ایران تعریف درست میدان را می‌توان به آن اتلاق کرد و عناصر شاخص شهری در اطراف آن با تناسبات معین و درستی قرار گرفته و اصلا تردد اتومبیل در آن صورت نمی‌گیرد. در ادامه، تصاویری را که توسط خود شما همراهان عزیز از این شاهکار معماری ثبت شده، خواهیم دید.

مجموعه گنجعلی خان کرمان

مجموعه گنجعلی خان کرمان

عکس ها از: مریم رجایی

مجموعه گنجعلی خان کرمان

مجموعه گنجعلی خان کرمان

مجموعه گنجعلی خان کرمان

عکس ها از: ثمین شهرستانی

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (5 نظر)

× در حال پاسخ به:

وحید حقیقی 1 بهمن 1398 ساعت 01:03

سلام هم وطنان هنر دوست
طبق مندرجات تاریخ کرمان نویسنده سید محمد تدین این مجموعه عظیم که توسط گنج عظیمی که در کوههای اطراف کرمان توسط فردی بنام ملا حسین پیدا شد و آگاه شدن حاکم کرمان بنام علی خان و سپس شاه صفوی از این ماجرا منجر به ساخت این بنا از گنج حاصله گردید این مجموعه مغازه های صنایع دستی از جمله پته کرمان را در خود جای داده که نمونه این هنر را در عکسی از بازار مسگرها که در این آیتم میبینید مشاهده میفرمایید

Ehsantrips 30 دی 1398 ساعت 12:17

همه این مجموعه را می شناسند و احتمالا حمام یا کاروانسرای آن را دیده اند. اما در همون میدان و در کنار کاروانسرا یه مسجد کوچک و البته زیبا هم وجود داره به اسم مسجد گنجعلی خان که شاید خیلی از گردشگران اون را ندیده و از کنارش رد شده باشند.

مریم رجایی 30 دی 1398 ساعت 09:08

مجموعه گنجعلی خان واقعا جذاب و دیدنی و یکی از بهترین دیدنیهای کرمانه.
از اینکه از عکسهای من در متن استفاده کردید بسیار خوشحال شدم.