آیا می توان فهمید که انسان های اولیه چه غذاهایی می خوردند؟

4.2
از 19 رای
آگهی لست سکند - مرجع قیمت ۲ - جایگاه K - دسکتاپ
رژیم غذایی انسان های اولیه باتوجه به یافته های اخیر کشف شد! +تصاویر
19 اردیبهشت 1399 08:00
0

اعتقاد بر این است که غذایی که نئاندرتال‌ها بیشتر از سایر غذاها‌ به آن علاقه داشته‌اند، غذایی دریایی بوده است. معمولا می‌گویند غذای دریایی غذایی است که یا بسیار به آن علاقه مند هستید یا نسبت به آن حسی نامناسب دارید، این به محل زندگی و تولد و فرهنگ شما بستگی دارد. برای مثال در ساحل آتلانتیک، بچه‌ها تقریبا به محض اینکه شروع به غذا خوردن می‌کنند، شروع به خوردن خرچنگ نیز می‌کنند. همراه ما در لست سکند باشید تا ببینیم نئاندرتال‌ها به چه غذایی علاقه داشته‌اند.

1.jpg

کارشناسان اکنون متوجه شده‌اند که مدت‌ها پیش نئاندرتال‌ها غذاهای دریایی را ترجیح می‌دادند، و موجوداتی مانند خرچنگ، ماهی، صدف و حتی کوسه و فُک را استفاده می‌کرده‌اند. برخلاف تصور عمومی که آن‌ها را گوشتخوار می‌پنداشتند، نئاندرتال‌‌ها به همان اندازه که گوشت را دوست داشتند، و حتی شاید بیشتر از آن غذاهای لذیذ دریایی را نیز دوست داشتند. شواهد برای اثبات این نظریه در غاری در فاصله حدود 30 کیلومتری جنوب لیسبون یافت شدند. این غار از دهه ۱۹۸۰ توسط دانشمندان حفاری و مورد مطالعه قرار گرفته است.

2.jpg

قسمت‌هایی از خرچنگ

اما در سال ۲۰۱۰، گروهی از دانشمندان برای مطالعه بیشتر به غار برگشتند، آن‌ها شواهدی از موجودات دریایی یافتند که ظاهرا بخش قابل‌توجهی از رژیم غذایی انسان‌های غار نشین را تشکیل می‌دادند. باستان‌شناسی به نام فیلیپا رودریگز و گروهش اواخر ماه مارس یافته‌هایی را در مجله "ساینس" منتشر کردند، که نشان می‌داد تصور اولیه ما آنچنان درست نبوده است.

تحقیقات اولیه در غار نشان داد که انسان‌های غار نشین از دریا برای پیدا کردن موادی از جمله جواهرات استفاده می‌کرده‌اند و نیز صدف‌هایی در آن نزدیکی یافت شده بود. اما جدیدترین یافته‌ها در مورد رژیم غذایی است. با توجه به کوچک و تاریک بودن غارها و سختی حرکت در آن‌ها فقط چند دانشمند امکان ورود به آن را پیدا کرده‌اند. آن‌ها دانشمندانی از دانشگاه بارسلون اسپانیا بودند که در حال جمع‌آوری نمونه‌ها و رسوبات بودند و در همین حین متوجه موضوعی عجیب شدند.

این تیم امیدوار است که این یافته‌ها، تصویر ما از انسان‌های غار نشین را بهبود بخشد. سابق بر این تصویر چنان بود که انسان‌های غارنشین کلاسیک فقط از گوشت قرمز تغذیه می‌کرده‌اند. این دانشمندان معتقدند حتی تغذیه از غذاهای دریایی باعث افزایش تیز بینی و هوش انسان‌های غارنشین شده است.

3.jpg

 جمجمه نئاندرتال و انسان خردمند

قبلا نیز موضوعی در رابطه با پیچیدگی مراسم تدفین انسان‌های غارنشنین کشف شده بود. آن‌ها تعادلی بین مصرف گوشت قرمز و سفید برقرار می‌کرده‌اند و دلیل این هنوز مشخص نشده است. آیا فقط به دلیل در دسترس بودن چنین اتفاقی افتاده است؟

منبع: thevintagenews.com

کیانوش جهانمردی
کیانوش جهانمردی