Close

فریومد، مسجد جامعی با تزئینات شکوهمند در میامی!

4
از 3 رای
به یادگار فراموش شده خوارزمشاهیان خوش آمدید! + تصاویر
  • 8 مرداد 1399 08:00
  • 0
  • 43.8K

معرفی مسجد

در ۱۸۰ کیلومتری شرق شاهرود و شمال شرقی عباس‌آباد و همچنین در دامنه غربی کوه‌های جغتای روستایی به نام فریومد قرار دارد. فریومد نامی آشنا برای ما است و یادآور سربداران، شیخ حسن جوری، قاضی القضات باشتین و ایلخانان مغول و... است.در این روستای زیبا که از توابع شهرستان میامی در شهر شاهرود است. بنایی منحصر بفرد برجای مانده که دیدن آن را به همه - البته پس از بحران کرونا - توصیه می‌کنیم: مسجد فریومد! در این بخش از ایرانگردی همراه ما باشید تا در این مسجد چرخی بزنیم.

فریومد، مسجد جامع ای با تزئینات شکوه مند در میامی

 

تاریخچه مسجد

مسجد جامع فریومد بنایی زیبا در روستای فریومد است که جزو بناهای بزرگ ایران محسوب می‌شود. این مسجد از معدود مساجدی است که گچبری، نقش‌‌ها و کاشیکاری‌‌های زیبای قرون چهارم تا هفتم هجری در بنای آن بکار رفته و به همین دلیل در زمره آثار تاریخی مهم و کم ‌نظیر ایران درآمده است.

فریومد، مسجد جامع ای با تزئینات شکوه مند در میامی

مسجد فریومد از تزئینات معماری منحصر به فرد گچی و آجری با تلفیق کاشی فیروزه ‌ای برخوردار است و از نخستین بناهای تاریخی استان سمنان نیز بشمار می‌رود. این بنای زیبا حدود نهصد سال قدمت دارد. دو ایوان بلند رو به روی هم در دو جهت شمالی و جنوبی ایستاده ‌اند و بر دیوارها، طاق ‌ها و سقف و پیشانی ایوان‌ ها، نقوش اسلیمی، گیاهی و هندسی، آجرکاری ‌ها، گچبری‌‌ها، مقرنس ‌ها یا گوشواره‌‌ها و کتیبه‌‌های قرآنی تحسین هر بیننده‌ای را برمی انگیزد.

فریومد، مسجد جامع ای با تزئینات شکوه مند در میامی

 

معماری مسجد

با توجه به اسناد موجود بیان شده است که مسجد جامع فریومد بر روی بقایای یک آتشکده احداث شده و با مساحتی حدود ۸۲۰ متر مربع با نقشه دو ایوانی ساخته شده، دو ایوانچه در طرفین ایوان ها، شبستانی در ضلع شرقی ایوان جنوبی که یحتمل شبستانی به قرینه آن در ضلع غربی نیز وجود داشته، دو رشته رواق در طرفین صحن، اتاق گنبد دار چهار گوش در ضلع غربی ایوان شمالی و سردری مزین است.

فریومد، مسجد جامع ای با تزئینات شکوه مند در میامی

این بنا به دوره خوارزمشاهیان و قرن هفتم هجری قمری نیز نسبت داده شده، اما بررسی کالبد معماری و تزئینات اولیه آن که در زیر لایه‌ای از آجرکاری دوره ایلخانی مخفی مانده، تاریخ آن را به این دوره نسبت می دهد اما  از سوی دیگر ساختار یکپارچه زبره و نما از مهمترین ویژگی‌های معماری دوره سلجوقی است، این فرضیه را تقویت می‌کند که بنا به احتمال فراوان متعلق به دوره سلجوقی بوده است.

فریومد، مسجد جامع ای با تزئینات شکوه مند در میامی

در ضلع شمالی بنا ورودی مسجد قرار دارد و مزین به تزئینات زیبا و منحصربفرد آجرکاری، گچبری و کتیبه‌ نیز هست. سردر آن به صورت ایوانی با قوس شکسته است و در حاشیه داخلی آن، دو ستون نمای آجری اجرا شده است. طرفین ستون نماها نیز تزئینات آجرتراش به شکل هشت ضلعی منتظم وجود دارد که در فضای خالی داخل شعاع‌ های آنها سفال مهری با نقش گیاهی قرار گرفته و گچبری‌‌هایی با نقوش هندسی وجود داشته که بخش اعظم آن فرو ریخته است. اگرچه بروز زمین لرزه های متعدد در طول تاریخ سبب تخریب بخش‌ هایی از این بنا شده است، اما اقدامات صورت گرفته در دوره ایلخانی، موجب شکل گیری مجدد این بنا شده است.

فریومد، مسجد جامع ای با تزئینات شکوه مند در میامی

فریومد، مسجد جامع ای با تزئینات شکوه مند در میامی

 

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0 نظر)

× در حال پاسخ به:

محمد 8 مرداد 1399 ساعت 20:10

با سلام.ممنون .عالی بود.معرفی مکانهای دیدنی ایران می تواند به شناخت بهتر از کشور زیبای ایران کمک کند