5 حقیقت جالب در مورد کلیسای جامع سنت باسیل، جواهر فرهنگی مسکو!

4.3
از 3 رای
آگهی لست سکند - مرجع قیمت ۲ - جایگاه K - دسکتاپ
5 حقیقت جالب در مورد جواهر فرهنگی مسکو! +تصاویر
13 شهریور 1399 08:00
0

کلیسای جامع سنت باسیل دیوارهای سرخ‌رنگ و گنبدهای پیازی‌ شکل دارد و تعجبی ندارد که این کلیسا یکی از مهم‌ترین دستاوردهای معماری روسی محسوب می‌شود. این ساختمان که در اصل بین سال‌های  1555 تا سال ۱۵۶۱ به‌منظور بزرگداشت فتح نظامی ساخته شده‌ بود، هرساله در میدان سرخ مشهور مسکو هزاران بازدیدکننده را به خود جذب می‌کند و مسافرانی که با تورهای روسیه به مسکو می‌آیند به عنوان یک مکان دیدنی تاریخی از آن بازدید می‌کنند.

کلیسای جامع به دلیل ظاهر زیبایش بسیار مشهور است، اما در مورد تاریخ آن چقدر می‌دانید؟ ادامه این مطلب را بخوانید تا پنج واقعیت جالب درباره کلیسای جامع از تزار جنجالی‌ای که آن را به رنگ مورد دلخواه خود سفارش داده است و همینطور باقی حقایق را متوجه شوید.

 

این بنا به دستور " ivan" ساخته شد

5  حقیقت جالب در مورد کلیسای جامع سنت باسیل، جواهر فرهنگی مسکو!

ایوان (1530 - ۱۵۸۴) نخستین تزار روسیه بود که دستور ساخت کلیسای جامع را در سال ۱۵۵۵ و پس از به دست آوردن خاندان مستقل کازان صادر کرد. شهرت ایوان به‌عنوان یک رهبر خشن و بی‌رحم بود، وی به نام ایوان ترسناک شهرت پیدا کرده بود. درواقع، برخی از داستان‌ها در مورد ساختمان کلیسای جامع وجود دارد که حاکی از آن است که ایوان پس از ساخت بنا معماران را کور می‌کرده تا هرگز نتوانند یک ساختمان دیگر مانند این ساختمان بسازند.

 

ساختمان از 10 کلیسا ساخته شده است

5  حقیقت جالب در مورد کلیسای جامع سنت باسیل، جواهر فرهنگی مسکو!

طرح جامع این کلیسا بر پایه یک کلیسای جامع بزرگ به نام شفاعت بنا شده است. چهار کلیسای بزرگ در اطراف مرکز این کلیسا قرار گرفته‌اند و چهار کلیسای کوچک‌تر نیز به‌صورت مورب ساخته شده‌اند. باوجود گروه‌بندی منظم این کلیساها، کلیسای جامع به‌طورکلی نامتقارن است و بسته به مکانی که در آن قرار گرفته‌اید در نقطه متفاوتی ظاهر می‌شود. کلیسای دهم در سال 1588 به‌افتخار نام خودش، سنت باسیل ساخته شد، همچنین بانام باسیل نیز شناخته می‌شود.

 

نمای بیرونی در اصل به رنگ سفید بوده

5  حقیقت جالب در مورد کلیسای جامع سنت باسیل، جواهر فرهنگی مسکو!

اگرچه امروزه کلیسای جامع سنت باسیل به خاطر رنگ‌های زنده آن شناخته شده است، اما نمای خارجی آن تا ۲۰۰ سال بعد از تکمیل ساختار به همان رنگ سفید بوده است. درواقع اعتقاد بر این است که کلیسای جامع در اصل به رنگ سفید بوده و با گنبدهای طلایی رنگ‌آمیزی شده ‌است.

فقط در قرن هفدهم از سبک‌های معماری روسی ازجمله طرح‌های رنگی‌تر استفاده شده. به‌ویژه کتاب مکاشفه، الهام‌بخش تزئینات بخشی از کلیسای سنت باسیل بوده است که به شرح شهر آسمانی می‌پردازد.

 

نام کلیسای جامع سنت باسیل یک نام رسمی نیست

5  حقیقت جالب در مورد کلیسای جامع سنت باسیل، جواهر فرهنگی مسکو!

نام رسمی کلیسای جامع سنت باسیل درواقع کلیسای جامع شفاعت است که از مقدس‌ترین کلیساها است. این نام از پیروزی تزار ایوان وحشتناک بر اژدرهای تاتار در هنگام جشن شفاعت برگرفته شده است. این کلیسا را کلیسای جامع پوکروفوسکی و کلیسای جامع تثلیث نیز می‌نامند.

 

کلیسای جامع یک اثر باستانی و جزو میراث جهانی یونسکو است

5  حقیقت جالب در مورد کلیسای جامع سنت باسیل، جواهر فرهنگی مسکو!

کلیسای جامع سنت باسیل هم مانند دیگر مکان‌های فرهنگی از چندین دوره تاریخی مختلف جان سالم به در برده ‌است. در سال ۱۹۲۸ این ساختمان توسط اتحاد جماهیر شوروی مصادره شد و به یک موزه سکولار تبدیل شد. چندین دهه بعد در سال ۱۹۹۰ کلیسای جامع به‌عنوان میراث جهانی یونسکو و در کنار کرملین و میدان سرخ به رسمیت شناخته شد.

این ساختمان از آن زمان به هدف اصلی خود بازگشت و به‌عنوان کلیسا فعالیت خود را شروع کرد. از سال 1997 نیز به‌عنوان کلیسای جامع ارتدکس خدمات هفتگی ارائه کرده است.

 

منبع: mymodernmet.com

لست سکند
لست سکند

سایت لست‌سکند از سال 1389 آغاز به کار کرد. از همان ابتدا، بخش مجله گردشگری راه‌اندازی شد تا بتواند با توجه به نیاز اهالی سفر، اطلاعات به‌روز و کاربردی را با مخاطبان به اشتراک بگذارد.