کلیسای باستانی 1600 ساله، در اعماق دریاچه ایزنیک یافت شد!

4.3
از 7 رای
آگهی لست سکند - مرجع قیمت - جایگاه K - دسکتاپ
این کلیسای باستانی عجیب، 1600 سال در اعماق آب‌ها پنهان شده بود! +تصاویر
12 مرداد 1399 07:00
3

امروزه شهر ترکی ایزنیک بیشتر به خاطر سرامیک‌های خیره‌کننده خود معروف است. اما از نظر تاریخی، این مرکز فرهنگی مهم در دوره بیزانتین و اوایل مسیحییت معروف بود. این ریشه‌های باستانی در سال 2014 زمانی که یک کلیسای باستانی 1600 ساله در زیر آب و در سواحل دریاچه ایزنیک پیدا شد خود را نشان دادند .

lake-iznik-underwater-basilica-4.jpg

به طرز شگفت‌آوری، ویرانه‌های باستانی باقی‌مانده تا زمانی که نقشه‌برداران دولتی متوجه آن‌ها نشده بودند، جلب ‌توجه نکرده بودند. برای دکتر مصطفی ساهین، رئیس باستان‌شناسی در دانشگاه بورسا، جای تعجب داشت. او گفت: «وقتی برای اولین بار تصاویر دریاچه را دیدم، از دیدن یک ساختار کلیسای باستانی که به‌ وضوح دیده می‌شد، بسیار شگفت‌زده شدم. من از سال 2006 در دریاچه ایزنیک در حال انجام تحقیقات میدانی بودم  و ساختار باشکوه آن را کشف نکرده بودم!»

کلیسای باستانی زیر آب در دریاچه ایزنیک یافت شد

در سال 2015، دکتر مصطفی ساهین تیمی را در کاوش‌های زیر آب رهبری کرد تا اطلاعات بیشتری در مورد این کلیسای باستانی که  6 تا 10 فوت زیر آب قرار داشت و 165 فوت دریایی وسعت دارد کشف کنند. این تیم توانستند در حفاری‌های اولیه کلیسای باستانی، اطلاعات کاملی کسب کنند. آن‌ها نه ‌تنها در مورد سنبلسیس که به اواخر قرن 4 یا اوایل قرن 5 قبل از میلاد مسیح بازمی‌گردد اطلاعات کسب کردند، بلکه متوجه شدند که به ‌احتمال ‌زیاد این کلیسای باستانی بر روی یک ساختاری که از قبل موجود بوده ساخته ‌شده است.

این روش در آن زمان متداول بود و توضیح می‌دهد که چرا زمین در ابتدا ۱.۶ فوت پایین‌تر از دیوارها ساخته ‌شده بود. آن‌ها همچنین هیچ مدرکی دال بر استفاده از موزاییک یا سنگ در کف زمین پیدا نکردند. محققان بر این باورند که سازه موجود احتمالاً از چوب ساخته‌شده باشد. آن‌ها همچنین چندین گور و اسکلت بدن چند کودک خردسال و یک فرد میان‌سال را در این محل پیدا کردند که خود بر اسرار این کلیسا اضافه می‌کند!

کلیسای باستانی زیر آب در دریاچه ایزنیک یافت شد

باستان شناسان به کار خود ادامه می‌دهند و به دنبال کشف رمز و راز دیگری هستند. دکتر مصطفی ساهین معتقد است بنایی که کلیسا بر روی آن قرار دارد ممکن است معبد بت‌پرستان باشد که به آپولو اختصاص داده ‌شده است. سوابق باستان‌شناسی نشان می‌دهد که امپراتور روم کومودوس، این معبد را درست پشت دیوارهای شهر بنا کرده است چراکه در کاوش‌ها سکه و قطعاتی از چراغ‌های باستانی پیدا شده است .

کلیسای باستانی زیر آب در دریاچه ایزنیک یافت شد

درحالی‌که باستان شناسان تحقیقات خود را ادامه می‌دهند، برنامه‌هایی برای تبدیل کردن این مکان به موزه زیر آب وجود دارد تا افراد بیشتری بتوانند این شگفتی فرورفته در زیر آب را ببینند.

 

منبع: mymodernmet.com