Close

فهرج، روستای باستانی در قلب یزد

4.1
از 38 رای
روستایی با 5 هزارسال قدمت در قلب کویر ایران! +تصاویر
  • 6
  • 249.7K

معرفی روستای فهرج

در ۳۰ کیلومتری شرق شهر یزد، روستایی در قلب کویر جای گرفته است که دنیای آن شما را به حال متفاوتی خواهد برد. این روستا که قدمت آن به پيش از اسلام برمی‌گردد با قلعه باستانی و آب انبار قدیمی و مسجد کهنش حس خوبی به شما می‌دهد، این حال با قدم زدن در روستا و دیدن سادگی خانه های خشتی نیز بیشتر می شود. در کنار کشف زیبایی های طبیعت، با تفریحات هیجانی، حال و هوای تان را عوض کنید. هم‌صحبتی با مردم فهرج هم خود جاذبه ای برای این روستاست.

فهرج، روستای باستانی در قلب یزد

 

تاریخچه روستای فهرج

روستای فهرج از شمال شرقی به کوه چلته می رسد و در ارتفاع 1270 متری از سطح دریا واقع شده است. نام روستا به مانند قدمتش به قبل از اسلام بر می گردد. نام اولیه آن «فرافر» بود؛ اما در قرون چهارم و پنجم هجری قمری به «پهره» یا «پهرشت» تغییر یافت. در طول زمان این روستا به «فهرج» مشهور شد.  برخی قدمت روستا را در حدود پنج‌هزار سال می دانند. فهرج در گذشته‌های دور، دروازه اليساتيس و يکی از چهار بخش مهم و اصلی شهر تاريخی يزد قديم بوده است.

فهرج، روستای باستانی در قلب یزد

 

معماری روستای فهرج

روستای فهرج بافت مسکونی نيمه متمرکزی دارد که به صورت خطی و در جهت جاده دسترسی، در ميان دشت استقرار يافته است. مصالح به کار رفته در ساخت خانه‌ها عمدتا شامل خشت، گل، آجر و آهن است. مسجد جامع در کانون روستا واقع شده و پيرامون آن را بافت مسکونی قديمی روستا دربرگرفته است.

فهرج، روستای باستانی در قلب یزد

 

جاذبه های روستای فهرج

روستای دشتی فهرج، با معماری سنتی، آثار تاريخی بسياری دارد و جلوه‌های يک روستای کويری را به نمايش گذاشته است. از مهم‌ترين جاذبه‌های تاريخی اين روستا می‌توان به مسجد جامع فهرج، آب انبار حسينيه، سجد علاقبندی (علی قوندی)، مجموعه تاريخی شهدای فهرج،کمپ کویری فهرج، چاه چهل دختران و بسیاری دیگر اشاره نمود.

فهرج، روستای باستانی در قلب یزد

فهرج، روستای باستانی در قلب یزد

فهرج، روستای باستانی در قلب یزد

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (6 نظر)

× در حال پاسخ به:

امیر 1 دی 1399 ساعت 12:58

حدود ۱۰ سال پیش از روی نقشه و عکسهای گوگل با روستای فهرح آشنا شدم البته یک مکان دیگر هم در کویر به این اسم وجود دارد.

بافت روستا بسیار جالب و چشم‌نواز بود
بناهای خاص مناطق کویری با گنبد های خشتی و راسته بازار دیدنی
البته بازسازی شده بنای های به جا مانده قبل بود
تنها موردی که باعث تأسف شد و جای خالی آن احساس می شد, عدم حضور راهنمای محلی و فروشگاه صنایع بومی بود که می‌توانست به معرفی بیشتر و اقتصاد روستا کمک کند.

مسجد قدیمی روستا که گفته میشود قدیمی ترین و اولین مسجد تاریخی ایران است از جذابیت های آن است .
البته مسجد نیاز به حفاظت و مرمت داشت .
در هر صورت توصیه میکنم از آن مکان زیبا بازدید کنید .

علی حسینی 5 آذر 1399 ساعت 23:27

فهرح دوست داشتنی به خصوص کویر آن و مخصوصا کویر بادیه و همچنین خانه بوم گردی کد خدا [email protected]

یک یزدی 1 آذر 1399 ساعت 18:04

با سپاس از شما ، کاش چاه چهل دختر را بیشتر معرفی می کردید . در این چاه تعداد زیادی از بانوان و دوشیزگان ایرانی در زمان حمله اعراب به ایران برای حفظ نجابت و ناموس خود خودکشی کردند ( درون چاه پریدند و مردند ) . روان تمام این مهربانو های بزرگ شاد .

پارسا 27 آبان 1399 ساعت 11:32

با سپاس از معرفی روستا، کاش ذکری هم از زحمات پرسنل بنیاد مسکن و مشاور برجسته آن جناب مرحوم علوی که جانش را در مسیر احیای بافت باارزش روستاها از دست داد، می نمودید.