کشف توپ جنگی صفوی در ضایعات کارخانه ذوب آهن اصفهان!

4
از 19 رای
تقویم ۱۴۰۳ لست‌سکند - جایگاه K - دسکتاپ
کشف توپ جنگی صفوی در کارخانه ذوب آهن اصفهان! + تصاویر
05 آذر 1399 06:00
2

پس از کشف یک عراده توپ جنگی، پس از سالها مدفون در میان ضایعات کارخانه ذوب آهن اصفهان، مشخص شد که این توپ جنگی متعلق به دوران صفوی میباشد و قرار بر این شد تا این یادگاری قدیمی داخل میدان امام اصفهان، در مقابل عالی قاپو نصب شود.

157731748.jpg

مسوولان اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان از کشف و شناسایی یک عراده توپ جنگی متعلق به دوران صفوی خبر دادند و اعلام کردند که این ابزار تسلیحاتی در میان ضایعاتی که در کارخانه ذوب آهن اصفهان نگهداری می شد، کشف و شناسایی شده است.

به گفته مدیر روابط عمومی ذوب آهن اصفهان روزانه هزاران تُن ضایعات و آهن قراضه توسط این کارخانه برای استفاده در فرایند تولید چدن و فولاد استفاده می شود که این توپ جنگی نیز در میان آنها قرار داشته است.

مدیر روابط عمومی ذوب آهن اصفهان علیرضا امیری افزود: با توجه به حساسیت موجود برای ریختن ضایعات در کوره ذوب ، قطعات آهن قراضه قبل از انداخته شدن داخل کوره بررسی می شود که مبادا ذوب شدن آنها حادثه ای بهمراه نداشته باشد.

وی با اشاره به حجم بسیار زیاد دپوی ضایعات در ذوب آهن اصفهان خاطرنشان کرد: در حدود هفت سال گذشته کارکنان ذوب آهن متوجه این توپ در میان آهن قراضه ها و ضایعات شدند و با توجه به اینکه ظاهر ابزار نظامی را داشت آن را داخل کوره ذوب نینداختند و در کناری نگهداری شد.

امیری با بیان اینکه مقرر بود این وسیله با توجه به ظاهر نظامی که داشت در موزه صنعتی ذوب آهن اصفهان نگهداری شود، اضافه کرد: اما با توجه به اهمیت میراث فرهنگی و در معرض نمایش عموم مردم قرار دادن، این موضوع به اداره میراث فرهنگی لنجان گزارش شد تا آن را مورد بررسی قرار دهند.

وی با بیان اینکه ما اطلاعی از اینکه این توپ متعلق به دوران صفوی است، نداشتیم، تصریح کرد: حدس زده می شود که این توپ جنگی در سال های دور به بخش ضایعات ذوب آهن تحویل داده شده است.

unnamed.jpg

به گفته رییس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان لنجان که کارخانه ذوب آهن در محدوده آن قرار دارد، با بررسی‌های کارشناسی مشخص شد که این توپ جنگی متعلق به دوران صفوی است که به احتمال زیاد در سده‌های گذشته در پادگان‌های دوران صفوی در اصفهان نگهداری می‌شد و پس از سقوط این سلسله دست به دست شده و سرانجام به‌منظور بازیافت به کارخانه ذوب آهن تحویل داده شده بود.

احمد فتحی گفت: با بررسی‌های کارشناسی مشخص شد که این توپ جنگی متعلق به دوران صفوی است که احتمالا در سده‌های گذشته در پادگان‌های سلاطین صفوی در اصفهان نگهداری می‌شده و پس از سقوط این سلسله دست به دست شده و روز گذشته به‌منظور بازیافت به کارخانه ذوب آهن تحویل داده شده بود.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه اصفهان دارای سپاه بزرگ و چندین دژ بوده است حدس زده می شود که این توپ جنگی مربوط به استحکامات نظامی اصفهان بوده و پس از سال ها دست به دست شدن به دپوی ضایعات در کارخانه ذوب آهن رسیده است.

مدیرکل میراث فرهنگی،گردشگری وصنایع دستی استان اصفهان نیز در این زمینه گفت: لوله یک عراده توپ متعلق به دوران «صفوی» که در انبار ضایعات بازیافتی کارخانه ذوب آهن کشف شد به مجموعه جهانی میدان امام( نقش جهان ) انتقال می یابد تا در برابر کاخ عالی‌قاپو نصب شود.

فریدون الله‌یاری افزود: با توجه به این‌که در دوران صفوی در ورودی دولتخانه صفوی (کاخ عالی‌قاپو) در میدان امام چند عراده توپ نگهداری می‌شد، این توپ جنگی نیز به‌منظور مرمت و جانمایی در مقابل کاخ‌عالی‌قاپو به اصفهان منتقل شد.

فریدون الله‌یاری به اسناد و تصاویر تاریخی از میدان امام اشاره و افزود: در سفرنامه های گردشگران اروپایی نقل شده است که پادشاهان صفوی بویژه شاه عباس اول پس از پیروزی بر اشغالگران پرتغالی در مرزهای جنوب ایران و خلیج فارس تعدادی از توپ‌های غنیمتی از آنان را به میدان نقش جهان انتقال داده و در میدان در معرض دید عموم قرار دادند.

به گفته وی، تصاویر کتاب اصفهان در یکصد و سیزده سال پیش اثر هنرمند عکاس "ارنست هولستر: نشانگر بقایای ۲ عدد از این توپ‌ها در میدان و درجنب کاخ عالی‌قاپو در اواسط دوران قاجار است.

الله‌یاری در گفت و گو با ایرنا با اشاره به اینکه اصفهان در دوران صفوی پایتخت ایران بود و چندین پادگان نظامی قوی از جمله در قلعه طبرک در این خطه قرار داشت که در اسناد و سفرنامه های خارجی به آنها اشاره شده است، گفت: بر اساس اسناد موجود در دوران پهلوی تا اوائل انقلاب اسلامی نیز در محدوده خیابان سپه اصفهان چندین توپ جنگی وجود داشت.

قلعه تبرک‌ یا طبرک، یکی از عظیم‌ترین و غیرقابل نفوذترین دژهای مستحکم تاریخی ایران در شرق اصفهان بوده است.

وی با بیان اینکه از سرنوشت این توپ ها اطلاعی در دست نیست، خاطرنشان کرد: مقرر شد توپ جنگی کشف شده پس از بازسازی و مرمت در مقابل کاخ عالی قاپو نصب شود.

فریدون اللهیاری مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان، شناسایی این ابزار در میان انبوه ضایعات و اطلاع رسانی درباره آن به این اداره را نشانه رشد و آگاهی عمومی درباره اهمیت میراث فرهنگی و حساسیت مردم و مسوولان به حفاظت از میراث فرهنگی بعنوان هویت کشورمان دانست.

منبع: ایرنا

 

لست سکند
لست سکند

سایت لست‌سکند از سال 1389 آغاز به کار کرد. از همان ابتدا، بخش مجله گردشگری راه‌اندازی شد تا بتواند با توجه به نیاز اهالی سفر، اطلاعات به‌روز و کاربردی را با مخاطبان به اشتراک بگذارد.