سفر به مازندران در نوروز 1400 آزاد اعلام شد

4.2
از 8 رای
تقویم ۱۴۰۳ لست‌سکند - جایگاه K - دسکتاپ
سفر به مازندران در نوروز آزاده، اما شما نیاید!
27 اسفند 1399 09:39
2

اینطور که به نظر میرسد، قرار است تصمیم با ما مردم باشد که آیا سفر کنیم یا خیر. در چند روز اخیر، اخبار زیادی درباره لیست استان‌ها و شهرهای قرمز و نارنجی و . . . منتشر شده است و ما هم در مطلب "اسامی شهرهای ممنوعه در نوروز 1400 "به بازنشر این مطالب پرداختیم، اما هر ساعت اخبار جدید و متناقضی منتشر می‌شود که جز گیج و گمراه کردن مردم، نتیجه‌ای در بر ندارد. سوال ما در لست سکند و بسیاری از مردم این است که چرا خروج از تمامی استان‌ها و سفر به دیگر استان‌ها را به صورت کامل ممنوع اعلام نمی‌کنید؟ دلیل این همه تناقض‌گویی و اخبار متناقض چیست؟

اما بپردازیم به خبر جدید امروز که باز هم تصمیم‌گیری را به مردم سپرده است:

کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی کرونا روز گذشته هرگونه سفر به شهرهای نارنجی و قرمز  یا بر عکس را ممنوع و اعلام کرد که سفر به شهرهای زرد و آبی یا برعکس مشکلی ندارد.

سیف الله فرزانه روز سه شنبه افزود: بر اساس تازه‌ترین رنگ‌بندی که از سوی ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا منتشر شده است، تمامی شهرهای مازندران دارای رنگ زرد و آبی هستند که برای ممنوع نبودن سفر به استان است و از آنجایی که مازندران استانی مسافرپذیر است، اقدام به تشکیل ستاد تسهیلات سفر نوروزی کرده‌ایم.

وی توضیح داد: پیش از تشکیل ستاد تسهیل سفر هم عصر دیروز دوشنبه بر اساس جلسه‌ای که با استاندار مازندران و معاونین ایشان داشتیم، مقرر شد ستاد سفر نوروزی استان به صورت محدود و برای مدیریت شرایط برگزار شود.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی مازندران تاکید کرد: برخلاف سال‌های گذشته که ستاد تسهیل سفر نوروزی به صورت متمرکز و در اداره کل میراث فرهنگی برگزار می‌شد، امسال این ستاد به صورت جداگانه و در هر دستگاه ذی‌ربط مستقر و فعال می‌شود.

وی با اعلام این که هرگونه سفر به مازندران باید بر اساس دستورالعمل‌های بهداشتی باشد و ستاد تسهیل سفر نوروزی در این زمینه با وسواس برخورد می‌کند، گفت: در صورت تغییر رنگ‌بندی شهرها یا استان در ایام نوروز، قطعا بلافاصله محدودیت‌های کرونایی بازخواهد گشت و مسافران موظف به ترک این مناطق هستند.

857885_614.jpg

به مازندران سفر نکنید

مدیرکل میراث فرهنگی مازندران ضمن اشاره به فعال بودن تمامی تاسیسات گردشگری و آزاد بودن سفر به استان، تاکید کرد: «توصیه ما این است که مردم در این ایام سفر نکنند».

وی به آسیب‌های جدی مجموعه گردشگری از محدودیت‌های کرونایی اشاره کرد و گفت: تا کنون هزاران میلیارد تومان خسارت به خاطر تعطیلات کرونایی به تاسیسات گردشگری استان وارد شده و بخش قابل توجهی از توان این صنعت را در گردشگرپذیرترین ناحیه کشور گرفته است.

فرزانه با تاکید بر این که سفر به مازندران باید مسئولانه باشد، گفت: در صورت اقدام به سفر، از مردم می‌خواهیم حداقل پروتکل‌های بهداشتی را به درستی رعایت کنند تا امنیت خود و خانواده‌شان و همچنین وضعیت استان مازندران را به خطر نیندازند.

استان مازندران جزو نخستین استان‌های کشور بود که از ۲۹ بهمن ماه سال گذشته درگیر شیوع کرونا شد، ویروسی که نه تنها در بهترین زمان درآمدزایی گردشگری سال مازندران را در نوردید، بلکه خسارت جدی به اقتصاد کشور از جمله حوزه گردشگری وارد کرد که تقریبا نیمی از اقتصاد و یک سوم اشتغال مازندران را تشکیل می‌دهد. 

ویروس کرونا فقط در موج نخست خود که در طلایی‌ترین فصل گردشگری مازندران (یعنی نوروز ۱۳۹۹) رقم خورد، طبق برآوردهای رسمی حدود ۶ هزار میلیارد ریال تنها در بخش لغو رزرو تاسیسات گردشگری خسارت وارد و حدود ۱۵ هزار شاغل مستقیم در این بخش را برای مدتی بیکار کرد. میزان خسارت به این بخش که در ۱۲ ماه گذشته یک روز خوش به خود ندید، اکنون با تجربه سه موج شیوع کرونا طبق برآوردهای غیررسمی به ده‌ها هزار میلیارد ریال رسیده است.

پیش‌تر این استان شمالی، سالانه میزبان ۳۰ میلیون گردشگر و مسافر بود ولی در یک سال گذشته به دلیل ممنوعیت‌ها و تعطیلات ناشی از شیوع کرونا و تداوم امواج آن بر اثر عادی انگاری‌های بهداشتی از سوی بومیان و غیربومیان کاهش ۶۰ درصدی داشته است. این میزان کاهش برای استانی که به طور رسمی حدود ۳۰ درصد از درآمدهایش از محل گردشگری و توریسم کسب می‌شود، رقمی بزرگ است که تداوم آن می‌تواند این صنعت دست و پا شکسته را با بحران جدی مواجه کند.

حال در آستانه دومین نوروز کرونایی، با توجه به آخرین تصمیمات ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا، استان مازندران با ورود به رنگ‌بندی زرد، مجوز پذیرایی از مسافران نوروزی را دریافت کرده است.
البته پیش‌تر، ستاد استانی مقابله با ویروس کرونا برای مدیریت شرایط کرونایی و کمک به مجموعه‌های گردشگری استان، درآمدزایی و پذیرش مسافر در مهمانسراهای دولتی استان را ممنوع اعلام کرد که شامل ۵۸ مجموعه دولتی با ظرفیت ۱۲ هزار نفر اقامت شبانه می‌شود.

حال در شرایطی سفر برای استان مازندران آزاد و بدون محدودیت شده است که روز گذشته وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سفری به استان مازندران، خواستار تحمل شهروندان برای نرفتن به سفر نوروزی شد و هشدار داد: سفر نوروزی به مازندران با توجه به چرخش ویروس جهش یافته کرونا در کشور و شرایط جغرافیایی خاص مازندران، این استان را وارد موج چهارم شیوع کرونا خواهد کرد.

این هشدار در حالی داده می‌شود که در دو روز گذشته تست کرونای جهش یافته انگلیسی هفت شهروند مازندران مثبت اعلام شده است.

 

منبع: ایرنا

لست سکند
لست سکند

سایت لست‌سکند از سال 1389 آغاز به کار کرد. از همان ابتدا، بخش مجله گردشگری راه‌اندازی شد تا بتواند با توجه به نیاز اهالی سفر، اطلاعات به‌روز و کاربردی را با مخاطبان به اشتراک بگذارد.