آب و هوای شهرها و کشورهای پرطرفدار نوروزی در عید نوروز چطور است؟

4
از 11 رای
آگهی لست سکند - مرجع قیمت ۲ - جایگاه K - دسکتاپ
آب و هوای مقاصد پرطرفدار توریستی در عید نوروز امسال چگونه است؟
23 اسفند 1401 17:00
0

آب و هوای مقصد، از آن دسته اطلاعاتی است که هر چقدر دقیق‌تر درباره‌اش بدانیم، سفرمان را دلپذیرتر می‌کند، زیرا متناسب با آن لباس برمی‌داریم و با کوله‌باری از لباس‌های بلااستفاده بارمان را سنگین نمی‌کنیم، همچنین پیش از سفر می‌توانیم جاذبه‌هایی که برای آن آب و هوا مناسب هستند را انتخاب کنیم و برایشان برنامه بریزیم. گرچه، آب و هوا بسیار متغیر است و همیشه پیشبینی‌ها صد در صد به وقوع نمی‌پیوندد، امّا به هر حال کلیت آن مشخص است. بنابراین بد نیست همیشه اگر به سمت مقاصد خنک‌تر می‌رویم، تکه‌ای لباس گرم مناسب هم با خودمان ببریم که به خاطر تغییر چند درجه‌ای هوا، سفر به کاممان تلخ نشود یا اگر مقصدمان گرم است، با لباس‌های زمستانی و نامناسب، از گرمای هوا کلافه نشویم!

امّا، در نوروز 1402 با کاهش آمار کرونا و رونق سفر، رزرو تور نوروز قبل از تکمیل ظرفیت، بیش از پیش مورد توجه قرار می‌گیرد، بنابراین در این مطلب قصد داریم بر اساس داده‌های معتبرترین سایت هواشناسی (Accu weather)، نگاهی به پیشبینی آب و هوای نوروزی چند مقصد پرطرفدار خارجی بیندازیم.

 06-2 (3).jpg

1. آب و هوای استانبول در عید نوروز

با وجود اینکه استانبول فاصله زیادی تا ایران و تهران ندارد، امّا به خاطر قرار گرفتنش در عرض‌های جغرافیایی بالاتر، دمای هوای آن در هفته اول عید، سردتر از ایران است. البته تفاوتش این است که به خاطر رطوبتش، اختلاف دمای بیشینه و کمینه زیادی ندارد، بنابراین دمای شب‌ها و اول صبح خیلی اختلاف زیادی با ظهرهایش ندارد. آب و هوای استانبول در نوروز 1402 ترکیبی متنوع از هوای آفتابی، بارانی، ابری و نیمه ابری است. تنها در یک روز در اولین هفته عید، شاهد باران خواهید بود؛ اما در هفته دوم بیشتر روزها نیمه ابری و گاهی کاملا ابری است.

به طور کلی، آب‌ و هوای استانبول در فروردین به بیشینه خود، نهایتا 15 درجه می‌رسد و در هفته اول ممکن است شب‌ها تا 2 درجه سانتیگراد کاهش یابد، پس اگر در هفته اول نوروز به این شهر زیبای ترکیه سفر می‌کنید، لباس گرم را فراموش نکنید. پس توجه داشته باشید که آب و هوای استانبول در فروردین نسبت به آب و هوای تهران در این تعطیلات سردتر است، پس اگر مسافر تور استانبول نوروز هستید، حواستان به آب و هوای کمی خنکش باشد.

lastsecond.ir-weather-of-nowruz-in-popular-destinations.png
آب و هوای استانبول در نوروز 1402

2. آب و هوای آنتالیا در نوروز 1402 

آنتالیا که جزو شهرهای ساحلی جنوب غربی ترکیه محسوب می‌شود، به نسبت استانبول در عرض‌های پایین‌تری قرار گرفته و دمایش به دمای هوای تهران نزدیک‌تر است. نکته مهمی که در مورد دمای هوای آنتالیا در عید نوروز باید بدانید این است که اختلاف دمای شب و روز در این شهر نسبت به استانبول بیشتر است. آب و هوای آنتالیا در نوروز دو روز بارانی دارد و در سایر روزها هوا آفتابی یا ابری و نیمه ابری با ابرهای پراکنده است. آب و هوای آنتالیا در نوروز هنگام شب، ممکن است برای شما کمی سرد باشد به همین دلیل، اگر قصد شب گردی در آنتالیا را دارید بهتر است به همراه خود لباس گرم داشته باشید. هرچند در روزها نیز هوای آنتالیا خنک است و بیشینه آن حداکثر به 22 درجه سانتیگراد می‌رسد. اگر تصمیم دارید تور آنتالیا نوروز را برای تعطیلات عیدتان انتخاب کنید، به آب و هوا و اخلاف دمای روز و شب این شهر توجه ویژه داشته باشید تا بتوانید لباس‌های مناسبی را برای سفرتان انتخاب کنید.

یکی از امکانات ویژه هتل‌های لوکس آنتالیا، استخرهای روباز با آبگرم است که برخی از هتل‌های لوکس ارائه دهنده این خدمات هستند. برای اینکه بتوانید در نوروز که کمی هوا برای آب‌تنی در دریا و استخرهای روباز سرد است، سفر خوبی به آنتالیا داشته باشید، دقت کنید که حتما هتل‌ها برنامه های جانبی داشته باشد و اگر بتوانید هتلی را پیدا کنید که استخر روباز با آبگرم داشته باشد، استفاده بیشتری و بهتری از هتل خواهید داشت.

lastsecond.ir-weather-of-nowruz-in-popular-destinations 2.png
آب و هوای آنتالیا در عید نوروز

3. آب و هوای آلانیا در عید نوروز

آلانیا نیز مانند آنتالیا در خط ساحلی مدیترانه در جنوب ترکیه واقع شده است و آب و هوای این دو شهر نسبتا شبیه است؛ با این تفاوت که آلانیا در عرض جغرافیایی پایین‌تر و کمی گرم‌تر و می‌توان گفت گرمترین شهر ترکیه در نوروز 1402 با ثبت دمای 25 درجه سانتیگراد در هفته اول است. آب و هوای آلانیا در نوروز، در هفته اول و دوم ممکن است روزهای بارانی داشته باشد، اما پس از آن، تمام روزها آفتابی، ابری و نیمه ابری خواهد بود. به طور کلی، بیشینه هوای آلانیا در نوروز حداکثر به 25 درجه سانتی‌گراد و کمینه آن نهایتا به 6 درجه خواهد رسید، بنابراین اگر با تور نوروزی آلانیا به این شهر سفر می‌کنید، شب‌ها به لباس گرم‌تری احتیاج خواهید داشت و گاهی نیز باران را تجربه خواهید کرد.

lastsecond.ir-weather-of-nowruz-in-popular-destinations 3.png
آب و هوای آلانیا در عید نوروز

4. آب و هوای وان در نوروز 1402

به دلیل نزدیکی به مرزهای ایران، آب و هوای وان در نوروز به آب و هوای آذربایجان غربی شباهت دارد با این تفاوت که آذربایجان غربی چند درجه گرم‌تر از وان است. آب و هوای وان در نوروز بسیار سرد است و در تمام شب‌های تعطیلات نهایتا به 2 درجه بالای صفر و گاهی تا منفی 7 درجه کاهش می‌یابد. اگر در عید نوروز به این شهر سفر می‌کنید، توجه داشته باشید که ممکن است در هفته اول باران و برف را تجربه کنید. وضعیت آب‌و‌هوا در هفته دوم کمی پایدارتر به نظر می‌رسد و تنها یک روز بارانی در آن وجود دارد و باقی روزها هوا آفتابی، ابری یا نیمه ابری است. به طور کلی اگر قصد دارید تور وان نوروز را تهیه کنید، حتما لباس گرم یا چتر به همراه داشته باشید، زیرا از تفریحات وان، قدم زدن در خیابان‌ها و مراکز خرید روباز است.

lastsecond.ir-weather-of-nowruz-in-popular-destinations 4.png
آب و هوای وان در نوروز 1402

5. آب و هوای مارماریس در نوروز 1402

مارماریس از دیگر مقاصد ساحلی پرطرفدار ترکیه است که مثل آنتالیا در جنوب غربی ترکیه قرار گرفته و تقریبا هم‌عرض با آنتالیاست. اگر در هفته اول عید، با تور مارماریس نوروز راهی سفر هستید، پیشبینی می‌شود آب و هوایش آفتابی و نیمه ابری باشد و بیشینه دمای آن به 22 درجه سانتیگراد برسد. در حالی که دمای هوای شب‌ها در این هفته، نهایتا 11 درجه خواهد بود و برای سفر در این تاریخ باید لباس گرم همراه خود داشته باشید. اختلاف دمای بیشینه و کمینه مارماریس در این هفته، حدود 10 درجه است. در هفته دوم عید، اغلب روزها در مارماریس ابری و نیمه ابری است و تنها دو روز از آفتاب بهره‌مند خواهید شد.

lastsecond.ir-weather-of-nowruz-in-popular-destinations 5.png
آب و هوای مارماریس در نوروز 1402

6. آب و هوای کوش آداسی در نوروز 1402 

کوش آداسی از شهرهای نسبتا غربی ترکیه است که عرض جغرافیایی‌اش کمی از آنتالیا، آلانیا و مارماریس بالاتر است. آب و هوای کوش آداسی در نوروز غالباً آفتابی و نیمه ابری است و دو روز بارانی در آن مشاهده می‌شود. دمای هوا در دو هفته عید، در روزها نهایتا به 20 درجه سانتیگراد می‌رسد و در سردترین شب تعطیلات 1 درجه خواهد بود. اختلاف دمای هوا در کوش آداسی نسبتا زیاد است و در برخی موارد به 15 درجه نیز می‌رسد. بنابراین اگر با تور کوش آداسی نوروز قصد سفر به به ترکیه را دارید و علاقمند به گردشگری شبانه مخصوصا نزدیکی ساحل هستید، در هفته اول لباس گرم هم به همراه داشته باشید تا سرمای هوا، مانع گشت‌وگذارتان نشود.

lastsecond.ir-weather-of-nowruz-in-popular-destinations 8.png
آب و هوای کوش آداسی در نوروز 1402

7. آب و هوای ازمیر در نوروز 1402

آب و هوای ازمیر در نوروز و در هفته اول آن آفتابی و نیمه ابری است و دمای هوا در کمترین حالت به 1 درجه سانتیگراد در شب می‌رسد. ولی در هفته دوم عید، با اینکه ممکن است یک روز بارانی را تجربه کنید، دمای هوا در شب‌ها بالاتر است و این دما در روزهای هفته تقریبا یکسان و در حدود 16 تا 19 درجه سانتیگراد خواهد بود. در طول روز هم اختلاف دمای کمینه و بیشینه از 5 تا 13 درجه متغیر است؛ به همین دلیل اگر می‌خواهید از آب و هوای این شهر لذت ببرید، هنگام سفر با تور ازمیر نوروز فراموش نکنید که لباس گرم نیز به همراه داشته باشید. 

lastsecond.ir-weather-of-nowruz-in-popular-destinations 9.png
آب و هوای ازمیر در نوروز 1402

8. آب و هوای دبی در نوروز 1402

دبی به عنوان شهری صحرایی در دل امارت متحده عربی، همچنین قرار گرفتنش در عرض‌های پایین‌تر جغرافیایی، هوای گرمتری به نسبت ایران دارد و اقلیمش به شهرهای جنوبی ایران تا حدودی شبیه است. اگر قصد دارید تور دبی نوروز را تهیه کنید، لازم است بدانید آب و هوای دبی در نوروز، گرم و آفتابی و تنها در برخی از روزها ابرهای پراکنده‌ای را در آسمان مشاهده خواهید کرد. اختلاف دمای بیشینه و کمینه در دبی به خاطر خشک بودنش زیاد است. دمای هوای روزهای دبی در اولین هفته تعطیلات گاهی به 31 درجه سانتیگراد می‌رسد که بسیار گرم است؛ در حالی که کمترین دمای هوا در شب‌ها 16 درجه خواهد بود، پس یک لباس نسبتا گرم در شب‌ها، هوا را برای شما لذت بخش خواهد کرد. در هفته دوم، بیشینه دمای هوا 28 درجه و کمینه آن 17 درجه است و اختلاف دمای زیادی را میان روزهای هفته مشاهده نخواهید کرد و هوا نسبتا پایدار خواهد بود.

lastsecond.ir-weather-of-nowruz-in-popular-destinations 10.png
آب و هوای دبی در نوروز 1402

9. آب و هوای سریلانکا در نوروز 1402 

سریلانکا با توجه به قرار گرفتنش نزدیک استوا، هوای گرم و مرطوبی دارد. از طرفی با فاصله زیادش از ایران، اگر تور نوروزی سریلانکا را تهیه کرده‌اید، باید بدانید که اختلاف دمای هوایش هم متفاوت است. اگر بخواهیم به طور خلاصه بگوییم سریلانکا هم مانند دبی گرم است. با این تفاوت که آب و هوای سریلانکا در نوروز مرطوب‌تر از دبی است و به خاطر رطوبت بالای هوا، اختلاف دمای بیشینه و کمینه‌شان زیاد نیست.

10. آب و هوای بنتوتا در نوروز 1402

بنتوتا یکی از شهرهای استان جنوبی سریلانکا است که فاصله کمی با شهر گالی دارد و آب و هوای این دو نیز مشابه است. وضعیت هوای بنتوتا در نوروز شامل هوای آفتابی، نیمه ابری و گاهی بارانی است. اگر به پیشبینی آب و هوای بنتوتا در هفته اول و دوم فروردین نگاهی بیندازید، متوجه می‌شوید دمای بیشتر روزها و شب‌های هفته در گالی و بنتوتا تغییرات ناگهانی و چشم‌گیری ندارند و تفاوتشان در حد یک یا دو درجه سانتی‌گراد است. تور بنتوتا در نوروز یکی از انتخاب‌های پرطرفدار گردشگران در سریلانکا محسوب می‌شود، برای همین پیش از سفر به این شهر نکات گفته شده توجه داشته باشید. 

lastsecond.ir-weather-of-nowruz-in-popular-destinations 17.png
آب و هوای گالی، بنتوتا در نوروز 1402

11. آب و هوای کلمبو در نوروز 1402 

آب و هوای کلمبو در نوروز هم مانند بنتوتا تقریبا بی‌تغییر است و از لحاظ دمایی شباهت زیادی به گالی و بنتوتا دارد. کلمبو ممکن است در عید نوروز بارش‌های پراکنده در برخی روزها داشته باشد. دمای این شهر غالبا بین 31 تا 32 درجه متغیر است و اختلاف چندانی ندارد. پس اگر قصد تهیه تور کلمبو نوروز را دارید، توجه کنید که دمای هوا در کلمبو تقریبا ثابت و در روزها حدود 32 درجه و شب‌ها 24 درجه است، به‌همین دلیل، نیازی به همراه داشتن تعداد زیادی لباس گرم نخواهید داشت.

lastsecond.ir-weather-of-nowruz-in-popular-destinations 16.png
آب و هوای کلمبو در نوروز 1402

12. آب و هوای کندی در عید نوروز 1402 

آب و هوای کندی در نوروز عموما ابری و نیمه ابری، همراه با رعدوبرق است و در برخی روزهای تعطیلات نیز، شاهد بارش باران خواهیم بود. آب و هوای کندی در روزهای نوروز بین 31 تا 34 درجه خواهد بود که دمای بالایی است. دمای هوای شب‌های کندی، بین 19 تا 21 درجه است که دمای مناسبی محسوب می‌شود. کمینه و بیشینه تغییر دمای کندی در شب و روز حدود 10 درجه است که موجب می‌شود هنگام شب هوای خنک‌تری را تجربه کنید. تور کندی نوروز یکی از گزینه‌های محبوب‌ گردشگران محسوب می‌شود، زیرا این شهر یکی قطب‌های گردشگری سریلانکا به‌شمار می‌رود و اطلاع از آب‌و‌هوای آن می‌تواند برای مسافران این مقصد بسیار مفید باشد.

lastsecond.ir-weather-of-nowruz-in-popular-destinations 333png.png
آب و هوای کندی در نوروز 1402

13. آب و هوای مالدیو در نوروز 1402 

 مالدیو هم از دیگر مقاصد پرطرفدار میان ایرانیان است که نوروز امسال هم میزبان مسافران است. به دلیل نزدیکی به سریلانکا، آب و هوای مالدیو در نوروز مشابه سریلانکا است. اگر مسافر تور مالدیو نوروز هستید، انتظار هوایی نسبتا گرم را در هفته اول فروردین داشته باشید. هفته اول و دوم فروردین در مالدیو، هوای یکسانی دارد و عمدتا هوایش نیمه ابری و کمی آفتابی است، بنابراین، آب و هوایی تقریبا استوایی را در مالدیو تجربه خواهید کرد. بیشینه هوا در روزها بین 30 تا 32 و شب‌ها بین 26 تا 28 است. مالدیو از آن دست مقاصدی است که اکثر مسافران دوست دارند به آن سفر کنند و در بالای لیست سفر آرزوهای مسافران معمولا نام مالدیو هم به چشم می‌خورد.

lastsecond.ir-weather-of-nowruz-in-popular-destinations 99.png
آب و هوای ماله در نوروز 1402

14. آب و هوای ارمنستان در نوروز 1402

از آنجایی که ارمنستان همسایه شمالی ایران است، باید انتظار هوای سردتری را از آن داشته باشیم. آب و هوای ارمنستان در نوروز شامل شب‌های سرد با دمای منفی و روزها بین 8 تا 17 درجه متغیر است و حتی ممکن است بارش باران را نیز در سفر نوروزی خود به ارمنستان تجربه کنید. به طور کلی، آب و هوای ارمنستان در نوروز، در هفته اول کمی بارانی است. در هفته دوم هوای ایروان اغلب ابری و نیمه ابری است. بنابراین بهتر است در سفر با تور ارمنستان نوروز به هیچ وجه لباس گرم را فراموش نکنید.

lastsecond.ir-weather-of-nowruz-in-popular-destinations 158.png
آب و هوای ایروان در نوروز 1402

15. آب و هوای گرجستان در نوروز 1402

از آن‌جایی که بیشتر گرجستان را کوهستان‌ها تشکیل می‌دهند و این کشور نسبت به ایران شمالی‌تر است، آب و هوای گرجستان در عید نسبت به تهران سردتر است. وجود رشته کوه‌ها و دریای مدیترانه در گرجستان به متعادل‌تر شدن دمای این کشور کمک می‌کند. درست است که آب و هوای گرجستان در نوروز نسبت به همسایگان آن متعادل‌تر است، اما دمای عمومی در آنجا به گونه‌ای است که نمی‌توانید به قصد تفریحاتی همچون شنا در سواحل مدیترانه به این کشور سفر کنید. به همین دلیل، اگر قصد رزرو تور گرجستان نوروز را دارید، یک فضای ویژه از چمدان را برای به لباس گرم اختصاص دهید.

16.  آب و هوای تفلیس در نوروز 1402

به طور خلاصه، آب و هوای تفلیس در نوروز عمدتا شامل آسمان ابری و بارش باران و هوای نیمه‌ابری است و تابش آفتاب در این شهر اندک است. اگر قصد تهیه تور تفلیس نوروز را دارید، تحت هیچ شرایطی، همراه داشتن لباس گرم را فراموش نکنید؛ زیرا ممکن است در برخی از شب‌ها دمای هوا به زیر صفر نیز برسد. به طور کلی، بیشینه دمای هوا در تفلیس در حدود 16 درجه سانیگراد و کمینه آن در حدود منفی دو درجه است.

lastsecond.ir-weather-of-nowruz-in-popular-destinations 178.png
آب و هوای تفلیس در نوروز 1402

17. آب و هوای باتومی در نوروز 1402

اگر چه آب و هوای باتومی در نوروز امسال دمای زیر صفر را تجربه نمی‌کند، اما به طور میانگین به صفر نزدیک خواهد شد، بنابراین همراه داشتن لباس گرم را فراموش نکنید. آسمان باتومی در برخی از روز‌های عید، مخصوصا در هفته اول، بارانی و ابری است و باقی روزها نیز ابری یا نیمه ابری خواهد بود، بنابراین پیش از تهیه تور باتومی نوروز انتظار آب و هوایی خنک و گاهی سرد را داشته باشید. بیشینه هوای باتومی در دو هفته تعطیلات عید در حدود 17 درجه و کمینه آن 3 درجه خواهد بود.

lastsecond.ir-weather-of-nowruz-in-popular-destinations 145556.png
آب و هوای باتومی در نوروز 1402

18. آب و هوای تایلند در نوروز 1402

روند گرم‌تر شدن تایلند از اسفندماه شروع می‌شود و در بهار شاهد بارش باران در این شهر خواهیم بود. آب و هوای تایلند در نوروز 1402 اختلاف دمای شبانه روزی نسبتا کمی دارد؛ زیرا رطوبت بالای این کشور باعث تعادل در دمای آن می‌شود. در حال کلی، آب و هوای تایلند در نوروز گاهی آفتابی و گاهی نیمه ابری است و بیشینه دمای آن 35 درجه و کمینه حدود 25 درجه است؛ پس اگر قصد سفر با تور تایلند نوروز را دارید، نگران باران نباشید؛ اما به این نکته هم توجه کنید که گاهی باران‌ها بدون پیش‌بینی به صورت سیل‌آسا شروع به بارش می‌کنند، اما طی مدت کوتاهی قطع می‌شوند.

lastsecond.ir-weather-of-nowruz-in-popular-destinations 25.png
آب و هوای پاتایا در نوروز 1402

 19. آب و هوای کیش در نوروز 1402

اگر چه با شروع بهار گرمای کیش آغاز می‌شود، اما آب و هوای کیش در نوروز بسیار دلپذیر است و به طور معمول از هوای شرجی در امان خواهید بود. آسمان اغلب روزهای کیش در نوروز 1402 آفتابی خواهد بود و بیشینه هوا 29 درجه و کمینه آن 15 درجه است. به همین دلیل، اگر قصد خرید تور کیش نوروز را دارید، برای شب‌ها یک سوئیشرت همراه خود داشته باشید. اختلاف کمینه و بیشینه دمای روزانه در هفته اول نوروز نسبت به هفته دومش بیشتر است.

lastsecond.ir-weather-of-nowruz-in-popular-destinations 999.png
آب و هوای کیش در نوروز 1402

 20. آب و هوای مشهد در نوروز 1402

از آنجایی که مشهد آب و هوای خشک دارد، کمینه و بیشینه دمای آن در طول روز زیاد است. به طوری که گاهی شاهد اختلاف دمای پانزده درجه‌ای در طول شبانه‌روز خواهیم بود. خریداران تور مشهد در نوروز باید بدانند آب و هوای این شهر شامل دو روز بارانی در هفته اول عید است و در سایر روزها هوا کمی آفتابی و کمی ابری خواهد بود. در هفته دوم بهار نسبت به هفته اول، شب‌های سردتری را تجربه خواهید کرد. به طور کلی، بیشینه هوای مشهد در دو هفته عید، حدود 23 درجه و کمینه آن 0 درجه خواهد بود.

lastsecond.ir-weather-of-nowruz-in-popular-destinations 9999.png
آب و هوای مشهد در نوروز 1402

سخن آخر 

امیدواریم بررسی پیش‌‌بینی هوای مقاصد پرطرفدار برای نوروز، سفر دلپذیرتری را برایتان فراهم کند. با دانستن وضعیت اقلیم مقصد سفرتان، می‌توانید دقیق‌تر برنامه‌ریزی کنید و بارتان را سبک‌تر ببندید. همه تقریبا می‌دانیم که نمی‌توان به پیش‌بینی‌های آب و هوا به صورت کامل و 100% بسنده کرد، اما می‌توان تا حد زیادی آنها را معتبر و موثق خواند. علاوه بر این مطلب، با دانلود کردن و استفاده از تقویم 1402، می‌توانید از تعطیلی‌های عید با خبر شده و بهتر تصمیم‌گیری کنید. اگر هم علاقمند هستید از وضعیت نهایی شهرها و مقاصد خارجی و داخلی که می‌توانید در نوروز 1402 به آنها سفر کنید مطلع شوید، مطلب بهترین مقاصد توریستی نوروز را مطالعه کنید.

 

تالیف: تیم نویسندگان لست سکند 

نرگس کاظمی‌فرد
نرگس کاظمی‌فرد

سفر که به واژه‌ها پیوند می‌خورد، برایم مرزها را بی‌معنی می‌کند. گردشگری خواندم چون مفهوم سفر بیش از کلمه‌اش در ذهنم قد کشیده بود و ایرانشناسی خواندنم، دلیلش چیزی جز پیدا کردن ریشه‌هایم نبود. اما این ماجراجویی در مسیر واژه‌ها بود که علایقم را به سطح واقعیت رساند و مزه‌مزه کردن جهان را دوباره برایم ترجمه کرد.