Close

مسجد ولیعصر (عج) نامزد جشنواره جهانی معماری شد

4.7
از 12 رای
مسجدی مدرن و ایرانی، نامزد جشنواره‌ی جهانی معماری شد!
  • 12 آذر 1397 09:00
  • 32
  • 28K

از سال 2008 میلادی جشنواره‌ی جهانی معماری برگزار می‌‌شود. در چهار سال نخست، شهر بارسلونا میزبانی این جشنواره را بر عهده داشت و بعد از آن، چهار سال هم جشنواره‌ی جهانی معماری در سنگاپور برپا شد. در چند سال گذشته نیز این جشنواره در شهر آمستردامِ هلند برگزار می‌شود. همانطور که از نام این رویداد مشخص است، موضوع آن حول معماری می‌باشد و در آن آثار شاخص دنیا از نظر معماری بررسی می‌‌شوند.

در سال جاری، مسجد ولیعصر (عج) نامزد بخش مذهبی این جشنواره شده است. در واقع این مسجد در مراحل نهایی قرار دارد و یکی از 8 نامزد کسب جایزه‌ی این دوره محسوب می‌شود. به طور کلی امسال 535 اثر از 55 کشور مختلف در این جشنواره نامزد شدند. بد نیست بدانید که جشنواره‌ی جهانی معماری امسال 30 بخش داشت که فرهنگی، شهری، هتل‌ها، مراکز تفریحی، اداری، مدارس، حمل‌ و نقل، سازه‌های آینده، چشم‌انداز و... از مهم‌ترین آنها بودند.

اینبار مسجد حضرت ولیعصر (عج) که در تهران و چهارراه ولیعصر قرار دارد نیز در این رقابت‌ها حضور دارد و با بناهایی از کشورهای ترکیه، تایلند، پرتغال، هند، سنگاپور و بریتانیا در حال رقابت است.

مسجد ولیعصر (عج) نامزد جشنواره جهانی معماری شد

مسجد ولیعصر (عج)

نگاهی به مسجد ولیعصر (عج)

مسجد ولیعصر معماری مدرن و خاصی دارد و با تصوری که ما مسلمانان از مساجد داریم متفاوت است. این عبادتگاه هیچ‌گونه گنبد و یا گلدسته‌ای ندارد و در نگاه اول متوجه کاربری آن نخواهید شد. شکل نمای این ساختمان موج‌مانند است و معمارانش برای ساخت آن از قرآن الهام گرفته‌اند. در واقع یکی از مهم‌ترین دلایلی که مسجد ولیعصر (عج) در جشنواره‌ی جهانی معماری شرکت داده شده، شکل خاص معماری آن است.

معماران مبتکر مسجد ولیعصر، زوج خوش ذوقی با نام‌های رضا دانشمیر و کاترین اسپریدونوف هستند که قبل‌تر با ساخت سینمای ملت شناخته شده بودند. معماران این بنا، مسجد ولیعصر را در فضایی به مساحت 3855 متر مربع و در 7 طبقه و 32 متر ارتفاع ساخته‌اند و آن را طوری طراحی کردند که 20 متر از ارتفاعش زیر سطح زمین است.

رضا دانشمیر و همسرش طی مصاحبه‌ای با خبرگزاری گاردین در رابطه با مسجد ولیعصر (ع) چنین بیان کرده‌اند: " در طراحی بنای مسجد حضرت ولیعصر (عج) تلاش کردیم تعاملی بین نیایشگاه و ماهیت فرهنگی و ساختمان قدیمی تئاتر شهر ایجاد کنیم و هدفمان از ایجاد پروژه‌ این بود که مسجد هماهنگ با محیط اطرافش باشد. بزرگترین منبع ما در این پروژه قرآن بود و تلاش شد این مسجد با سادگی ساخته شود و فقط به خاطر ارتفاع زیاد، باشکوه و بزرگ به نظر نرسد. این مسجد در کنار پارک دانشجو و در ضلع جنوبی تئاتر شهر قرار دارد که یکی از مهمترین مراکز فرهنگی ایران است، پس ما از طریق این سازه تلاش کردیم که ارتباط بهتری با نسل جوان برقرار کنیم. "

اگر با دقت بیشتری به مسجد ولیعصر (عج) نگاه کنید، متوجه خواهید شد که دارای پنجره‌هایی کوچک و باریک است که هیچ شباهتی به مساجد سبک ایرانی ندارند. وجود چنین پنجره‌هایی چهره‌ی مسجد را شبیه به امواج کرده‌اند که برای یک عبادتگاه طرحی کاملا مدرن محسوب می‌شود. افراد بسیاری از طرح جدید این مسجد استقبال کرده‌اند و در این رابطه بیان شده است که در قرآن شکل و شمایل خاصی برای مسجد تعیین نشده و آنچه اهمیت دارد این است که مسجد جایی برای عبادت پروردگار باشد.

متاسفانه در حال حاضر به دلیل عدم تامین بودجه‌ و وجود اختلافات، مسجد ولیعصر (عج) هنوز تکمیل نشده و داخل ساختمان نیمه کاره است. قرار بود داخل این عبادتگاه تالارهای بزرگی برای نماز، مراکز فرهنگی متعدد و محل اقامت پیش‌نماز وجود داشته باشد که هنوز مشخص نیست این طرح چطور به پایان برسد. برخی بر این عقیده هستند که قرار است با اعمال تغییراتی در ساختمان این بنا، در آینده مسجد ولیعصر (عج) به یک مکان فرهنگی تغییر کاربری پیدا کند.

رضا دانشمیر و کاترین اسپریدونوف

مسجد ولیعصر (عج)

نظر شما چیست؟ آیا شما با مساجد مدرن موافق هستید یا همان سبک سنتی را در ساخت مساجد می‌پسندید؟ منتظر دریافت نظراتتان هستیم.

منابع: amusingplanet.com و ایسنا

نظرات کاربران (32 نظر)

× در حال پاسخ به:

محسن 2 بهمن 1398 ساعت 20:43

به نظر من هیچ شباهتی به یه مسجد نداره
این غربگراها توی همه چیز و همه جا نفوذ کردن
معماری مساجد کجا و این کجا!!!!
سبک خونه هامون غربی کردن حالا نوبت معماری مساجد شده

محمد 7 دی 1397 ساعت 06:22

سلام. به عنوان یک معمار که سالها در زمینه معماری ایرانی پژوهش کردم، میتونم بگم که این اثر یک فرم بسیارسطحی، بی ارزش و فاقد روح معنوی برای یک مسجد هست. جشنواره جهانی معماری هم صرفا یک مسابقه پولی هست که اعتبار چندانی نداره. متاسفانه مثل عده ای از سینماگران، برخی افراد به ظاهر معمار حاضر هستن برای مطرح کردن خود و حضور در چند جشنواره خارجی میراث ارزشمند هزاران ساله این سرزمین رو به قهقرا ببرن.

امير عباس حاجي موسي 5 دی 1397 ساعت 16:28

مسجد ايراني داراي شناسنامه خاص خود است. زيباترين مساجد ايران جلوه خود را در درون به نمايش مي گذارند سبك هاي رازي و آذري و حتي سبك هاي دوره تيموري همگي جذابيت خود را در دل خود پنهان كرده اند. پاساژ،سينما، گالري هيچيك مسجد نيست مسجد تعريف خود را دارد و هويت خود را از باور هاي جامعه سنتي وام مي گيرد. جامعه مدرن به مسجدي باهويت مذهبي نياز دارد. قبلا چند بار در مساجد ديگر تجربه شده مانند مسجد الجواد يا مسجد امير المومنين با اين وجود اين نا به هرچيزي شبيه است جز مسجد بيهوده نيست كه نام نمازخانه را برايش برگزيده اند. مدرنيسم دشمن مذهب نيست حتي مي تواند ياور مذهب هم باشد ولي اين بناد قاتل باور هاي مذهبي و سنتي است

ع ذاکری 2 دی 1397 ساعت 11:11

طرح خیلی خوب ، جدید و جذاب برای مسجد است. با توجه به توضیحات و کابری های مد نظر شما من پیشنهاد می کنم بجای مسجد مجتمع فرهنگی،هنری حضرت ولیعصر(عج) نامگذاری شود. نماز برگزار می شود کارهای فرهنگی هم کنار آن است.

محمد 20 آذر 1397 ساعت 18:13

نیت شما را می پسندم ول نتیجه مطلوب نیست ،
مهمترین و موفق ترین تجربه تلفیق معماری در برج آزادی اتفاق افتاده ، که چند دوره مختلف ایرانی اسلامی را در ساختمان برج مشاهده می کنیم ،
ضمنا قرار نیست به بهانه مدرن بودن به زشتی تن دهیم ، این ساختمان انحنای زیبایی دارد اما مصالح درستی در آن به کار نرفته ، رنگ قشنگی ندارد و مهمترین مهلفه مسجد یعنی ایوان یا حیاط در ان دیده نمی شود ،
و مهمتر از همه اینها ایجاد سالنهای نمایش بیشتر در کنار تئاتر شهر بیشتر به ثواب نزدیک تر بود ،
جا داره یادی هم بکنیم از معماری بی هویت ساختمان مجلس و این سوال بی پاسخ که چطور به این نتیجه رسیدند

ناصر 17 آذر 1397 ساعت 15:07

سلام ، مسجد نیاز به نماد دارد که ازفاصله دور دیده شود ، لذاجای یک گلدسته متناسب با طرح خالیست ،

بهزاد 14 آذر 1397 ساعت 11:32

نام با مسمی به هیچ‌وجه سازگاری ندارد. ساختمان متفاوت و جذابی است اما نام ؛مسجد؛ بسیار برای آن بی‌معناست. نه به آن معنا که نتوان در آن نماز جماعت برپا کرد به این معنا که با شنیدن نام مسجد (در هر گوشهٔ جهان) انتظار رویارویی با معماری دیگری دارد که انسان را به‌جای زیر زمین به آفاق هدایت کند. اگر در کاربری مذهبی آن اصرار دارند بهتر است با توجه به کاربری‌های چندمنظورهٔ آن نام "مرکز اسلامی ولی‌عصر (عج)" را برای آن انتخاب می‌کردند.

سلامی 13 آذر 1397 ساعت 13:37

ساختمان مسجدباید سادگی وبی آلایشی خودرا حفظ کند تاهنگامی که اشخاص ازطبقات مختلف واردعبادتگاه میشوند احساس غریبی نکنند اگر کارگری وارد این مساجد پرزرق و برق شود ششدانگ حواسش به عمارت خیره میشود وخالق را فراموش میکند به نظر بنده مسجد باید جاذبه برای همه اشخاص داشته باشد ومسئله آن از گردشگری وسیاحت جداست

شهرام 13 آذر 1397 ساعت 12:27

عالی . عالی . در ترکیه بسیار مساجد مدرن هست که جلب توریست و نمازگزار میکنه . باید طرح های نوین و مدرن هم ساخته بشه هم طراز با دیگر ساخت و ساز در دنیا دیده بشیم

م م 13 آذر 1397 ساعت 10:15

خیلی قشنگه ولی داخلش خیلی ساده است ... فکر میکنم اگر داخلش کمی از معماری اسلامی مثل گچبری و کاشیکاری استفاده میشد خیلی زیباتر بود... مثل مسجد حضرت ابراهیم نمایشگاه بین الملل... ولی بازم خیلی زیباست

نوروزی 13 آذر 1397 ساعت 09:56

بله موتفقم بهتره شکل مساجد مدرن و چندمنظوره بوده و دارای تالارهای صرف غذا و نماز و مراکز فرهنگی و .... مجزا از هم باشند.

سید همت حسینی 13 آذر 1397 ساعت 09:42

با معمعری مدرن مساجد موافقم بشرطی از ماهیت اصلی عبادتگاه خرج نشود

حق شناس 13 آذر 1397 ساعت 09:31

سلام اساس مسجد و به يك معني عبادتگاه در اسلام سادگي و عدم زيور و آرايش است و حتي در صدر اسلام پيامبر با نصب سقف مسجد مخالف بودند و ديوار آن نيز به اندازه يك قد بوده است . ولي متاسفانه از زمان بني اميه و با تقليد از بناها و مناره هاي رومي و قسطنطنيه اين فرهنگ وارد كشور هاي اسلامي شد و ربطي به معماري اسلامي ندارد و در بهنرين حالت و با اغماض مي توان معماري مسلمانان نام نهاد . با سپاس حق شناس

مرجان 13 آذر 1397 ساعت 09:06

با سلام. بسیار طراحی بی روحی داره این مسجد. نما و زیبایی تأتر شهر را کلاً از بین برده و با معماری این بنای زیبا همخوانی ندارد. ضمن اینکه برای ساختن آن، یک کوچه زیبا و ادامه پارک دانشجو از بین رفته است. بنظرم بهتر بود این بنا در جای دیگری ساخته میشد چرا که وقتی بنایی مانند تأتر شهر در آن منطقه هست زیبنده تر بود که اطراف آن فضای باز بیشتری باشد تا زیبایی معماری آن بیشتر نمایان شود.

SHAHNAZ ETEMAD 13 آذر 1397 ساعت 08:21

با سلام اتفاقا" مسجد خيلي زيبايي است همانطوريكه درصدراسلام مساجد با حصيروچوب ساخته شده ودرآن پيامبرنمازميخواند بسيارساده بودبدون هيچگونه تزئينات الان مساجدي وجود دارد تنهاچيزي ازآن نميتوان ديدسادگي است انسان وقتي جاي براي خلوت با خداميرود دوست فقط درآرامش با خدارازونياز بكندهزاران مسجد درسراسرايران با شكل و شمايل سنتي وجود دارد حالا يك مسجد مدرن ساخته شود چه اشكال داردشايد اين هم وسيله باشد براي جلب توريست شمارا بخدااين قدرتك بعدي فكرنكنيم با تشكر ازمعماران محترم سركارخانم كاترين اسپريدونوف وآقاي رضادانشمير

مشاهده نظرات بیشتر