Close

حقایق عجیبی درباره نفرتیتی، ملکه افسانه‌ای مصر باستان!

4.5
از 20 رای
حقایق عجیبی درباره افسانه ای ترین ملکه مصر باستان! +تصاویر
 • 12 آذر 1398 07:00
 • 3
 • 49K

نیم‌تنه نفرتیتی (Nefertiti) یکی از مشهورترین نمادهای مصر باستان است، اما هنوز برخی از حقایق پیرامون این ملکه آن‌طور که باید شناخته‌ نشده است. ملکه نفرتیتی و همسرش در سال‌های 1353 تا 1336 پیش از میلاد در یکی از چالش‌برانگیزترین دوره‌های فرهنگی مصر حکومت می‌کرده‌اند. طی این دوران فرعون آخناتون (Akhenaten) آیین مذهبی مصر را به سمت خدای خورشید (آتون) برد و پایتخت امپراتوری را به عمارنه (Amarna) منتقل کرد. با ما در لست سکند همراه باشید تا بیشتر در مورد حقایق کمتر شناخته شده این ملکه قدرتمند مصر باستان بدانیم.

نفرتیتی در نوجوانی ملکه شد

ملکه نفرتیتی هنگام ازدواج 15 ساله بود و همسر وی 16 سال بیشتر نداشت. پنج سال بعد از ورود او به سلطنت، فرعون مصر اصلاحات مذهبی را آغاز کرد و خود را آخناتون نامید.

آخناتون و نفرتیتی شهر جدیدی ساختند

حقایقی از نفرتیتی، ملکه افسانه‌ای مصر باستان

آن‌ها پایه و اساس مذهب جدید و توحیدی خود را که پرستش خدای خورشید را تبلیغ می‌کرد، بنا نهادند و خود را از روند سلطنت مصر باستان جدا کردند و به همین دلیل پایتخت جدیدی به نام عمارنه ساختند.

نفرتیتی شاهدخت بوده است

در مورد شجره‌نامه نفرتیتی دو نظریه وجود دارد. برخی معتقد هستند که پدرش مشاور ارشد چند فرعون بوده است که همسر نفرتیتی نیز یکی از آن‌ها بوده است. برخی نیز حدس می‌زنند که او شاهزاده خانمی از پادشاهی میتانی (Mitanni) در شمال سوریه بوده است. همچنین او شریک سلطنت همسرش بوده است.

نفرتیتی القاب بسیار زیادی داشته است

حقایقی از نفرتیتی، ملکه افسانه‌ای مصر باستان

نفرتیتی در زمان حکومت خود القاب بسیاری را در اختیار داشته است که از جمله آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ملکه وارث حکومت
 • بزرگ ستایش
 • بانوی زیبا
 • شیرینی عشق
 • بانوی دو سرزمین
 • همسر اصلی پادشاه
 • محبوب
 • همسر پادشاه بزرگ
 • بانوی همه زنان
 • خانم مصر بالا و پایین

نفرتیتی بسیار شبیه به نام خود بوده است

نفرتیتی در 1370 پیش از میلاد متولدشده است. نام او به معنای زن زیبا است. زمانی که او و همسرش تغییر مذهب مصر را آغاز کردند او قسمتی را به نام خود اضافه کرد و آن را به نفرنفروآتون تغییر داد.

او نقش بسیار تأثیرگذاری را در دوره تاریخی مصر ایفا کرده است

حقایقی از نفرتیتی، ملکه افسانه‌ای مصر باستان

آخناتون و نفرتیتی در درخشان‌ترین دوره تاریخ مصر باستان حکومت می‌کرده‌اند که این موضوع احتمالاً باعث رؤیاپردازی بیشتر آخناتون می‌شده است. در زمان سلطنت او شهر جدید یا همان عمارنه رونق هنری بسیار زیادی یافت به صورتی که در هیچ دورانی از مصر این‌چنین رونقی تکرار نشده است. سبک هنری در عمارنه همراه با چهره‌هایی اغراق‌آمیزتر و دست‌وپاهای کشیده‌تر بوده است.

نفرتیتی زن بسیار قدرتمندی بود

او زن بسیار قدرتمندی بود و از همان زمان آغاز سلطنت، همسر موردعلاقه آخناتون بود. براساس اسناد تاریخی حاصل ازدواج آخناتون و نفرتیتی شش دختر بوده است. با وجود اینکه او فرزند پسری به دنیا نیاورد، اما طبق اسناد رابطه بسیار قوی عاطفی بین او و آخناتون برقرار بوده است. همچنین معمولاً در جشن‌ها و مراسم‌های تشریفاتی نفرتیتی به همراه آخناتون شرکت می‌کرده است.

او بسیار محبوب و منفور بوده است

حقایقی از نفرتیتی، ملکه افسانه‌ای مصر باستان

باوجوداینکه نفرتیتی و همسرش در زمان حکومت بر مصر ثروت بسیار زیادی را برای مصر به وجود آوردند ولی آیین جدید آن‌ها روند گذشته امپراتوری را بر هم زده بود. او به‌عنوان ملکه به دلیل شخصیت جذابی که داشت در بین مردم بسیار محبوب بود. ولی از طرفی به دلیل نقش فعالش در تغییر آیین مصر، تنفر افرادی را نیز برانگیخته بود.

نفرتیتی احتمالاً بعد از فرعون به سلطنت رسیده است

وضعیت نام نفرتیتی جز رموز تاریخی است زیرا نام وی در دوازدهمین سال از هفده سال سلطنت آخناتون ناپدید می‌شود. نظریه غالب این است که با توجه به تغییر اسم، نام جدیدش به‌عنوان نام رسمی استفاده می‌شده است. همچنین بعضی اعتقاددارند وی به‌عنوان فرعون حکومت کرده است و اگر این موضوع واقعیت داشته باشد، نفرتیتی مثل حَتشـِپسوت (Hatshepsut) که به‌عنوان یک فرعون زن بر مصر حکمرانی می‌کرده است، بعد از مرگ همسرش حکمران اصلی مصر بوده است.

او نامادری فرعون توت ‌عنخ‌آمون (پادشاه توت) است

حقایقی از نفرتیتی، ملکه افسانه‌ای مصر باستان

با توجه به اینکه نفرتیتی فرزند پسری نداشته است، فرعونی که جانشین وی یا همسرش شده است توت عنخ‌آمون یا همان شاه توت پسر همسر وی بوده است و نفرتیتی نامادری توت عنخ‌آمون محسوب میشود.

منبع: mymodernmet.com

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (3 نظر)

× در حال پاسخ به:

کاروخ 15 آذر 1398 ساعت 00:59

نفرتی تی دختر پادشاه میتانی بود کوردهای سوریه خود را از نوادگان انها می دانند نفرتی تی یا نام میتانی ان انوفتیانا اولین کسی بود که قاشق و چنگال رو در دربار فراعنه مرسوم کرد داستانهای زیادی از او روایت میشود در ادبیات کوردی کرمانجی او رابه عنوان قربانی صلح بین دو ملت یاد کرده و مرثیه های غمناک سینه به سینه روایت شده تا به امروز فراعنه بیشتر از خود میتانی ها بر تاریخ میتانی مکتوب دارند

علی 12 آذر 1398 ساعت 10:00

ممنون از این مطلب جالب
ولی کاش برای تصاویر توضیح هم مینوشتید که اصلا چی هستند و کجا هستند و منبعتون چی هستش و....