Close

آبشار چکان، جلوه ی زیبایی های بی پایان استان لرستان

4.2
از 8 رای
چکان، جلوه‌ی زیبایی‌های بی‌پایان خطه‌ای در غرب ایران! +تصاویر
  • 29 اردیبهشت 1398 08:00
  • 0
  • 26.6K

لرستان جزو مناطق زاگرس نشین است و جزو شهرهایی است که آبشارهای بسیاری را در خود پنهان کرده است. در این میان آبشار چکان جزو زیباترین آبشارهای این منطقه به حساب می‌آید. در این بخش به معرفی آبشار چکان پرداخته ایم، با لست سکند همراه باشید تا اگر روزی راهی لرستان شدید، بازدید از این آبشار زیبا را از دست ندهید.

ابشار چکان

لرستان بیش از سی رودخانه دايمی دارد و همانطور که پیشتر گفتیم جزو مناطق زاگرس نشین است. حالا تصور کنید آب رودخانه‌ها در میان کوه‌های زاگرس جاری باشد، نتیجه چه خواهد بود؟ بله، آبشارهای زیبا و کم نظیری که در گوشه و کنار این استان قابل مشاهده است.

ابشار چکان

ابشار چکان

لرستان حدودا پنجاه آبشار دارد که یکی از دیگر زیباتر و چشم نوازتر هستند. در این میان، آبشار چکان در نزدیکی الیگودرز یکی از زیباترین آبشارهای این استان است.

ابشار چکان

آبشار چکان در جنوب غربی الیگودرز و در دامنه‌ی کوه‌های زاگرس و ارتفاعات دره‌ی چکان واقع شده است. این آبشار حدودا 141 کیلومتر با خرم آباد فاصله دارد. این آبشار زیبا دارای 30 متر ارتفاع و عرض تاج آن تقریبا چهار متر است و در دل طبیعت بکر و زیبای لرستان واقع شده است.

ابشار چکان

از جمله زیبایی‌های این آبشار به شروع آبشار مربوط است. آبشار چکان از دل غاری که مشرف به زمین‌های زراعی چکان است، خارج شده و فواره‌های زیبایی درست کرده که طول برخی از آنها به چند متر می‌رسد. اطراف آبشار و در امتداد آن، پوشیده از درختان میوه مانند گردو، بلوط و گلابی است و اهالی منطقه نیز از آب آن برای کشاورزی استفاده می‌کنند.در حدود دو یا سه کیلومتری آبشار چکان، زيارتگاه ابوعلی(ع) قرار دارد که در ميان چندين درخت تنومند جلوه خاصی به منطقه بخشيده است.

ابشار چکان

آب این آبشار بعد از طی مسافتی به سمت دشت چکان، به آب چشمه داسار وصل شده و رودخانه چکان را تشکیل می‌دهد. رودخانه چکان بعد از طی مسافتی کوتاه به آب دهقادی وصل و در انتها وارد رودخانه زز می‌شود. آب آبشار در اواخر فصل پاییز به مرور خشک می‌شود و در روزهای اولیه شروع فصل بهار مجددا با همان فوران به بیرون می جهد.

ابشار چکان

به سه طریق می توان به دیدن این آبشار زیبای لرستان رفت که از جمله آنها راه ارتباطی دورود به ایستگاه راه آهن سفید دشت به طرف شول آباد با جاده شنی، راه دورود به شاپله،تنگ ناله شنه چکان که این جاده مالرو و مخصوص کوهنوردی است و مسیر الیگودرز با اتومبیل به طرف شول آباد چکان که با اتومبیل تا چند کیلومتری آن جاده وجود دارد. آیا در برنامه‌ی امسالتان سفر به لرستان و دیدن طبیعت زیبا و بی‌نظیرش را قرار داده‌اید؟

 

 

نظرات کاربران (0 نظر)

× در حال پاسخ به:

مجتی 10 مرداد 1398 ساعت 15:09

سلام بله میخوام به استان لرستان سفر کنم