Close

چشمه بلقیس، بهشتی دور از نظر ها در کهگیلویه و بویراحمد

4.5
از 84 رای
چشمه بلقیس، زیبایی که در دل کوه‌های ایران پنهان مانده است! +تصاویر
  • 9 مهر 1398 08:00
  • 6
  • 45K

کهگیلویه و بویراحمد سرزمینی نسبتا مرتفع و کوهستانی است، استانی که به سرزمین آبشارها و چهار فصل معروف است. امروز سفری به یکی از شهرهای این استان زیبا خواهیم داشت و باغی را معرفی می‌کنیم که دست کمی از بهشت افسانه‌ای ندارد ولی خود را در پشت کوها و در دره‌ای مخفی کرده است.

چشمه بلقیس

در ۴ کیلومتری جنوب شهر چرام که در مسیر جاده چرام - گچساران قرار دارد، چشمه‌ای زیبا پنهان شده است که یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری استان به شمار می‌آید. چشمه بلقیس در دل خود جویبارهای مشبک و با اصول معماری جالب توجهی دارد. نهرهایی که در این منطقه تعبیه شده است در جای جای باغ تراوش خنکای خود را به اطراف منتقل می‌کنند و در نهایت به استخری به وسعت ۱۰ متر می‌ریزند. نهرهای بزرگ با معماری سنتی خاص پس از ریزش در استخر، دشت پر عطش چرام را سیراب می‌کنند.

چشمه بلقیس

باغ چشمه بلقیس تا قبل از سال 1324 هجری شمسی بیشه زاری بود از انواع درختان جنگلی که چشمه سارهای فراوان داشت و آب گوارا و زلال از لابه لای سنگها و شکاف های کوه مشرف به آن بیرون می تراوید. این مکان در سال 1324 توسط دو برادر به نام های اسکندر خان چرامی و جان محمد خان چرامی با صرف وقت و هزینه بسیار زیاد احیاء و آباد شد. این مکان از آن زمان تاکنون یکی از پر جاذبه‌ترین باغ‌های سنتی ایرانی و از پر رونق‌ترین مکان‌های دیدنی و گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد و جنوب ایران شناخته می‌شود.

چشمه بلقیس

برخی معتقد هستند که وجه تسمیه این باغ از آن جهت است که این باغ به زمان ساسانیان می‌رسد و علت نامیدن آن به باغ بلقیس این است که در عهد ساسانیان موسس این باغ زنی با نام بلقیس بوده است و به همین سبب، به نام باغ بلقیس نامگذاری شده است. این روایت یک روایت شفاهی است و سندی در جهت تایید آن به دست نیامده است و تنها در برخی سفرنامه‌ها با نام اسکندریه از آن یاد شده است، که برخی این نام را به یکی از بانیان باغ به اسم اسکندر چرامی نسبت می‌دهند. به نظر می‎رسد این باغ مربوط به اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی است.

چشمه بلقیس

چشمه بلقیس

چشمه بلقیس

چشمه بلقیس

چشمه بلقیس

نظرات کاربران (6 نظر)

× در حال پاسخ به:

بزن برم بلقیس 12 خرداد 1399 ساعت 17:40

اخر هفته دارم میرم

? محمدکاظم پارسائی نیا 8 آبان 1398 ساعت 01:37

??? بنام زیباترین نقاش جهان است
‌⁦? خیلی زیباست فقط خداکنه همانطور که
ازش لذت می‌بریم ، محافظت کنیم و خدای ناکرده موجب خرابی نشیم و تمیز و پاک برای دیگران نگه داریم انشالله
?? موفق باشید ??

ساراموسوی 6 آبان 1398 ساعت 18:40

واقعا عالیه ما هرروز میریم ولی باز تشنه چشمه بلقیسسم

علی 4 آبان 1398 ساعت 21:30

خیلی قشنگه، پاییزش محشره من رفتم
حتما پیشنهاد میدم. مسیر از اصفهان بعد یاسوج بعد جاده یاسوج به سمت دهدشت نرسیده به دهدشت تابلو داره چرام. وارد چرام که شدین ۴ کیلومتر بعد از چرام

ا. ج 10 مهر 1398 ساعت 19:56

خیلی قشنگه.
از تهران چند ساعت راهه؟
پاییزم میشه رفت یا بیشتر تو فصل بهار و تابستون قشنگه؟
کل مسیر رو میشه با ماشین معمولی مثله پراید و تیبا رفت؟