Close

فتح آباد، باغی رویایی در قلب کرمان

4.3
از 17 رای
قصری رویایی در دل کویر ایران! +تصاویر
  • 8 اسفند 1397 08:00
  • 5
  • 41.7K

در سرزمین کویرها، جایی که به گفته‌ی بسیاری، گرمترین نقطه‌ی زمین محسوب می‌شود و در ۲۵ کیلومتری مرکز کرمان در روستای اختیارآباد، باغی قرار دارد که الگویی برای ساخت باغ شازده به حساب می‌آید. این باغ رویایی عمارت یا قصر زیبایی را در خود جای داده است که هرگز از خاطرتان نخواد رفت. این بهشت زیبا، باغ عمارت بیگلربیگی (فتح آباد) مربوط به دوره قاجار است. اما چه چیزهایی باعث شده تا باغ فتح آباد در دل کرمان، پابرجا و استوار بماند؟

باغ فتح آباد

این باغ توسط فضل‌علی‌خان بیگلربیگی، از حاکمان کرمان ساخته شد و زمان ساخت این باغ نیز به سال ۱۲۵۵ ه.ق تخمین زده می‌شود. باغ فتح آباد یکی از قدیمی‌ترین باغ‌های ایران و محل حکمرانی یکی از حاکمان کرمان بود که با گذر زمان به فراموشی سپرده شد و در نهایت، تنها ویرانه‌ای از آن برجا ماند. این در حالی‌ست که عبور آب قنات از وسط این باغ مجلل و وجود عمارت‌های چهار فصل و عمارت مرکزی و برج و بارو از این باغ مکانی زیبا و مفرح ساخته بود.

باغ فتح آباد

در باغ فتح‌آباد حوض مقابل عمارت قرار دارد و نقش آب نیز در شکل‌گیری باغ بسیار موثر بوده است به طوری که نبود آن باعث تخریب باغ و عمارت موجود در آن شده بوده است. همچنین حوضی بزرگ به ابعاد ۶۰ در ۵ متر در سردر این بنا احداث شده و درختان به شکلی قرار گرفته بودند که دو سمت باغ را پوشش می‌دادند و ساختمان دو طبقه‌ی مشرف به حوض وسط بنا نیز، نمایی زیبا به این باغ داده بود، اما رفته رفته به دلیل خشک شدن قنات، این باغ خشک می‌شود و در نهایت یکی از حاکمان ماهان، عمارت باغ شاهزاده ماهان را که هم‌اکنون ثبت جهانی است، با اقتباس از باغ فتح‌آباد احداث می کند.

باغ فتح آباد

باغ فتح آباد

 خوشبختانه با تدبیر صورت گرفته و پس از اجرای عملیات بازسازی، باغ فتح‌آباد به یکی از زیباترین باغ‌های ایران تبدیل شده است که چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند و گوشه‌ای از تاریخ شهر کرمان را به تصویر می‌کشد. قنات موجود در این بنا که به کلی خشک شده بود، با تدابیر لازم و احداث چاه و نصب آب شیرین کن و اجرای کامل طرح همیار آب در این بنا که الگویی در استان کرمان محسوب می شود، پر آب شد. در بازسازی این بنا مرکزی به وجود آمده است که به لحاظ تاریخی از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و همچنین به یکی از مراکز تحقیقاتی، کشاورزی و تفریحی مردم نیز تبدیل شده است. در محوطه‌ی سبز باغ فتح‌آباد ۴۰۰ گونه‌ی گیاه دارویی استان کرمان کشت شده که از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است و می‌تواند به بانک گیاهی قابل توجهی در کشور تبدیل شود.

باغ فتح آباد

باغ فتح آباد

باغ فتح آباد

باغ فتح آباد

باغ فتح آباد

باغ فتح آباد

آیا تا به امروز باغ فتح‌آباد کرمان را از نزدیک دیده‌اید؟ اگر پاسختان مثبت است، آیا شما هم موافقید که این باغ، یکی از زیباترین‌ها در نوع خودش محسوب می‌شود یا خیر؟ منتظر دریافت نظراتتان هستیم.

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (5 نظر)

× در حال پاسخ به:

محمدعلی 17 فروردین 1399 ساعت 16:49

چرا منه کرمونی تا حالا این باغو ندیدم.خدا کنه حفظ بشه

محمد سالاری شهربابک 9 اسفند 1397 ساعت 05:51

با تشکر از استاندار کرمان که این باغ را احیا کردند.

بابک خرمدین 8 اسفند 1397 ساعت 20:23

کاش مسئولین آذربایجان نیز نگهداری از آثار تاریخی را از کرمان و اصفهان و یزد یاد بگیرن. شاید هم نوعی سیاست نانوشته هست که آثار آذربایجان رفته رفته نابود بشن.

گودرزی 8 اسفند 1397 ساعت 13:36

حیرت انگیز و رویایی است. بنایی شبیه این و با این موقعیت وجود ندارد.