Close

کرواسی تمیزترین اسکناس های دنیا را دارد

4.9
از 7 رای
بهداشتی‌ترین اسکناس‌های جهان متعلق به کدام کشور است؟
  • 23 آبان 1397 07:00
  • 0
  • 59K

حتماً به یاد دارید که در دوران کودکی وقتی به اسکناس یا سکه‌های پول دست می‌زدید، پدر و مادرها می‌گفتند دست‌های خود را بشویید. این یک توصیه درست و به جا بود چون همه می‌دانند که اسکناس‌های پول در دست هزاران نفر می‌چرخد و معلوم نیست که چه میکروب‌ها و باکتری‌هایی روی این برگه‌های با ارزش اما کثیف جمع شده‌اند. به نظر شما تمیز‌ترین و بهداشتی‌‌ترین اسکناس‌ها را کجا می‌توان پیدا کرد؟ منظور ما اسکناس‌های تازه در بانک‌ها نیست، سوال این است که فکر می‌کنید اسکناس کدام کشور پاکیزه‌تر باشد؟

اسکناس‌های کونای کرواسی

در یک تحقیق جالب انجام شده مشخص شد که فقط تعداد محدودی از گونه‌های انواع باکتری روی اسکناس‌های کونای کرواسی وجود دارد در حالی که در مقایسه با دیگر اسکناس‌های در گردش دیگر کشورها این مقدار آلودگی بسیار کمتر است. این اسکناس‌های مورد آزمایش از منابع مختلف مثل بانک‌ها، فروشگاه‌‌ها و ... جمع آوری شدند که انتظار می‌رود مقدار زیادی باکتری و انواع میکروب‌های دیگر را از دست‌های هزاران نفر در خود جمع کرده باشند.

کرواسی تمیزترین اسکناس های دنیا را دارد

این طور که مشخص شد کونای کرواسی پول کثیفی نیست. در این تحقیق حتی دیده شد که ۳۰ درصد اسکناس‌ها در حد کاملاً تمیز هستند و هیچ میکروارگانیسم مقاومی ندارند. فقط یک سری باکتری‌ها که روی پوست انسان زندگی می‌کنند و یک گونه‌ی باکتری مضر به نام Klebsiella روی این اسکناس‌ها مشاهده شد.

تمیزترین اسکناس های دنیا

نتایج این تحقیق که به طور مشابه روی اسکناس‌های سایر کشورها هم انجام شده است نشان داد که اکثر باکتری‌های مضر و بیماری‌زا که روی اکثر اسکناس‌ها به راحتی پیدا می‌شود روی کونای کرواسی خیلی کمتر از حد انتظار هستند. اسکناس‌های مورد استفاده در این تحقیق با این که ظاهری کهنه و از کار افتاده داشتند اما در مقایسه، آلوده به تعداد کمتری گونه‌های بیماری‌زا بودند.

تمیزترین اسکناس های دنیا

این تحقیق توسط گروهی از دانشجویان دانشکده پزشکی اوسییک انجام شده است. در همین رابطه دکتر sc. Domagoj Drenjančević که راهنمای این تحقیق بوده است اظهار داشت: «کشورهای دیگر هم می‌توانند از فرمول‌های مشابهی برای تولید اسکناس‌های خود استفاده کنند تا از تبدیل شدن پول ملی به منبع آلودگی و ناقل گسترش دهنده باکتری‌های مضر در ابعاد بزرگ جمعیتی جلوگیری کنند. »

کرواسی تمیزترین اسکناس های دنیا را دارد

پول ‌به شکل اسکناس و سکه یکی از راه‌های مهم پخش شدن تعداد زیادی از بیماری‌های واگیردار است اما نتیجه‌ی این تحقیق منتشر شده می‌تواند خیال اهالی کرواسی را تا حدودی راحت کند. البته نباید توصیه‌های شستن  دست‌ها بعد از دست زدن به پول و همینطور استفاده درست از پول برای تمیز نگهداشتن را از یاد ببریم.

تمیزترین اسکناس های دنیا

افزایش گونه‌های باکتریایی مقاوم به آنتی‌بیوتیک‌های موجود تبدیل به یک چالش جدی شده است، به همین دلیل مهم‌ترین کاری که می‌شود در حال حاضر کرد دوری از هرگونه آلودگی و تمیز نگه‌داشتن همه چیز برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های ناشی از این گونه‌های مقاوم است.

منبع: total-croatia-news.com

نظرات کاربران (0 نظر)

× در حال پاسخ به:

سپیده ص 11 بهمن 1397 ساعت 12:42

دقیقا مثل ما

شبنم نایلامی 24 آبان 1397 ساعت 08:44

پول های پنجاه و صد هزار تومانی تمیز ترین و با ارزش ترین اسکناس های دنیا است

علی 23 آبان 1397 ساعت 11:15

چه جالب روی 10نوشته نزدیک به زبان خودمان ده صد و روی 200 نوشه دویست

علی عباسی 23 آبان 1397 ساعت 09:37

مطلب جالبی بود و قابل تامل
اینکه در طراحی اسکناس هم حتی به سلامتی مردم توجه میشه، مطلبی قابل تقدیر است. واقعا وجود میکروب ها و آلودگی اسکناس در ایران به یک مشکل جدی تبدیل شده و همانطوری که همگی در هنگام سال نو به دنبال اسکناس نو برای عیدی هستیم، ای کاش نهایت دقت رو در نگه داری اسکناس هم به خرج بدیم.

نیلوفر ورزش نژاد 23 آبان 1397 ساعت 09:29

تحقیق جالبی کردن. فکر کنم پول کشور ما هم جزو پول های پر از میکروب و باکتری باشه!!